سوال درمورد نرم افزار Fluent

در اين بخش مي‌توانيد در مورد علوم دانشگاهي در سطوح و گرايشهاي مختلف به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
سپاس‌های ارسالی: 69 بار
سپاس‌های دریافتی: 406 بار

سوال درمورد نرم افزار Fluent

پست توسط aliamous »

با سلام خدمت تمامي دوستان

مي خواستم كمي اطلاعات در مورد اين نرم افزار بگيرم.
رشته دانشگاهي من معماري هستش و قصدم اينه كه بتونم با مدل سازي سازه خودم اون رو به لحاظ اقليمي ( از نظر باد و جريان باد ) مورد بررسي قرار بدم حالا اين سوال واسم پيش اومده كه، من اطلاعاتي در مورد اين نرمافزار ندارم آيا امكان داره كه بتونم با پيش نيازهاي ساده علمي و بدون درگير شدن با مفاهيم خيلي فني مربوط به ديناميك سيالات اون رو ياد بگيرم يا نه كلا بايد از بيخ بي خيالش بشم در ضمن آيا امكان داره مدل مورد نظرم رو در نرمافزار 3d max مدل سازي كنم و وارد اين نرم افزار كنم . هدف من فقط بررسي ساده جريانات باد در برخورد با سازه هاي مورد نظرم هستش
لطفا يكي منو راهنمايي كنه.
هستم اگر نيستم گر نروم ميروم تصویر
Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 977 بار
سپاس‌های دریافتی: 988 بار

Re: سوال درمورد نرم افزار Fluent

پست توسط HS368 »

سلام

fluent برنامه مخصوص تحلیل و مدلسازی جریان های سیالات هست و کار باهاش بسیار سخت هست. (منظورم همون مش بندی با gambit بسیار سخت هست.) خلاصه باید سیالات شخم زده باشی. :grin:
برنامه ای که شما میخواهید برای تحلیل نیروهای وارده باد و زلزله ساختمان استفاده کنید Etabs یا Sap2000 هست.
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی
Junior Poster
Junior Poster
سپاس‌های ارسالی: 69 بار
سپاس‌های دریافتی: 406 بار

پست توسط aliamous »

نه دوست من با اون دوتايي كه ميگي آشنا هستم ، قصد من محاسبه بار وارده از طريق نيروهاي ديناميكي نيست بلكه ميخوام با مدل كردن ساختمان مورد نظر جهدت و نوع گردش باد در داخل ساختمان و همچنين بيرون اون رو مورد بررسي قرار بدم
توي يكي از مقالات دكتري معماري كه درباره بادگيرها و تيپولو‍ژي اونها بود ، نويسنده رساله با استفاده از اين نرم افزار نحوه كوران هوا در داخل ساختمان رو مورد بررسي قرار داده بود . من نيازي به شبيه سازي بارهاي ديناميكي مثل زلزله و يا باد ندارم
هستم اگر نيستم گر نروم ميروم تصویر
Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1216 بار
سپاس‌های دریافتی: 250 بار

پست توسط mohammad tomcat »

فولوئنت خوبه ولی همونطور که دوستمون گفت کار با گمبیت خیلی سخته ولی خوبیه فولوئنت اینه که میشه مدلش را با نرم افزارهای دیگه مثل اوتوکد و کتیا کشید. اگه میتونی مدلشو بکشی باقیش کاری نداره و خیلی روتینه (منظورم خود تحلیل تو فولوئنته) به نظر من کار با فولوئنت 90 درصدش مدل کشیدن و مش زدنشه 10 درصد تحلیل سیالاتیشه :grin:
Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 977 بار
سپاس‌های دریافتی: 988 بار

پست توسط HS368 »

تازه فهمیدم منظور شما چیه، برای کار با برنامه fluent باید مفاهیم سیالاتی رو بدونید، بیشتر مشکلات به قسمت مش بندی جریان سیال در فضا مربوط میشه، باید علم CFD یاد بگیرید تا بتونید با این برنامه کار کنید. تحلیل و محاسبه با این نرم افزار به یک کامپیوتر قوی نیاز داره طوری که بسته به اندازه مش ها و تعداد و پیچیدگی جریان با کامپیوترهای نسبتا قوی تا چند روز هم طول میکشه تازه اگر در انتخاب مش درست عمل کرده باشید اگر اشتباهی در روند کار داشته باشید ممکنه یک یا چند معادله مثلا معادله انرژی همگرا نشه. خلاصه سخترین قسمت همین مش بندی یا ساخت شبکه های جریان سیال هست و اگه تجربه نداشته باشید به این براحتی نمیتونید جواب همگرا داشته باشید و باید هر بار مش هارو دستکاری کنید که بسیار وقت گیره. حتما باید از یک کارشناس ارشد مهندسی مکانیک که در زمینه CFD کار میکنه برای تحلیل کمک بگیرید. اگر کتاب سیالات خونده باشید یاد گیری این برنامه زیاد هم سخت نیست.
برای import کردن یا export کردن فایل‌ها به fluent از مش‌هایی با المان‌های دوبعدی یا سه بعدی از نرم‌افزارهای ANSYS، I-DEAS، NASTRAN، PATRAN، Solid work، AutoCAD و ...
ولی من نشنیدم که از 3d max بشه برای ساخت مش مخصوص fluent استفاده کرد شاید برنامه ای برای تبدیل فایل های این دو بهم باشه. شاید هم این امکان رو داشته باشند. من امتحان نکردم.
معمولا هندسه و شبکه جریان رو با نرم‌افزار GAMBIT می سازند که من هم در پروژه درس سیالات از همین برنامه استفاده کردم. با نرم‌افزارهای ANSYS، یا I-DEAS وMSC/ARIES MCS/PATRAN، MSC/NASTRAN هم میشه شبکه جریان رو تولید کرد.
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی
ارسال پست

بازگشت به “علوم”