آشنایی با اختلال روان تنی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 29
تاریخ عضویت: چهارشنبه 22 آبان 1398, 9:17 am
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

آشنایی با اختلال روان تنی

پست توسط nazarzadehhamed »

[External Link Removed for Guests] بسیاری از مشکلات و بیماری های جسمی که افراد با آن مواجه می شوند، در روح و روان آن ها ریشه دارد. اما کمتر کسی به این موضوع توجه می کند و بیش تر افراد تصور می کنند تمام مشکلات در بدن ها آن ها ناشی از بیماری های جسمی است. اما در واقع بیماری های جسمی زیادی هستند که منشاء روانی دارند. یکی از این بیماری ها، اختلال روان تنی است که بر جسم افراد اثر می گذارد؛ اما همانطور که از نامش پیداست، ریشه ی کاملا روانی دارد. آشنایی با اختلال روان تنی موضوع این مقاله از وبسایت دکتر سید سادات سپهرتاج، [External Link Removed for Guests] است.
اختلال روان تنی چیست؟اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک (Psychosomatic pain) همان طور که پیداست دو بخش “روان” و “تن” افراد را درگیر می کند. در حقیقت فرد دچار دردهایی در جسم خود می شود که از طریق ذهن خود ایجاد کرده است. چرا که افراد درگیر اختلال روان تنی هنگام مراجعه به پزشک هیچ گونه بیماری در آن ها یافت نشده و کاملا سالم هستند.
درد ها در اختلال روان تنی، بیش تر به دلیل تنش ها و فشار های روانی سرکوب شده ایجاد می شود. درد های روان تنی توسط دارو و سایر روش های پزشکی درمان نمی شوند. بنابراین تمام دردهای جسمانی که توسط دارو خوب نشده اند را می توان در زمره اختلال روان تنی دانست. از جمله بیماری های جسمی که می توانند اختلال روان تنی باشند می توان به سر درد های مزمن، میگرن، گردن درد و کمر درد اشاره کرد.
اما سوالی که پیش می آید این است که پس روش درمان اختلال روان تنی چیست؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.
درمان اختلال روان تنیهمان طور که اشاره کردیم، اختلال روان تنی توسط دارو ها و روش های پزشکی درمان نمی شود، چرا که اصلا منشاء جسمی ندارد. بنابراین تنها راه درمان اختلال روان تنی، مراجعه به روانپزشک است. روانپزشک با بررسی دقیق وضعیت بیمار، درمان هایی از جمله رفتار درمانی، یوگا درمانی، ماساژ درمانی، هنر درمانی، ورزش و … برای وی تجویز می کند. در برخی موارد نیز ممکن است داروهایی برای تسکین درد ها به کمک بیمار بیاید که تشخیص آن بر عهده ی روانپزشک است.
علائم اختلال روان تنیمهم ترین علامت اختلال روان تنی، درد مزمن در یک یا چند ناحیه از بدن است. این درد ها معمولا باید در یک دوره طولانی در فرد باشند تا بتوان آن را در گروه اختلال روان تنی جای داد. به عنوان مثال فرد باید از چندین ماه تا چندین سال این درد را تجربه کرده باشد. با این وجود دردهایی که مدتی کمتر از این دارند، جزو اختلال روان تنی نیستند.


[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”