جبر و اختیار

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با فلسفه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 31 بار
سپاس‌های دریافتی: 58 بار

جبر و اختیار

پست توسط k1barin »

امروزه مساله جبر و اختیار پایه بسیاری از باورها را تحت تاثیر قرار میدهد. از هوش مصنوعی و روانپزشکی اجباری تا هدایت و گمراهی میشود گفت بر اساس جبر هستند. در دین ما حضرت علی فرموده اند که همه چیز نه کاملا جبر است و نه کاملا اختیار بلکه ما بین این دو است.

من اینجا یک آزمایش کوچک میخواهم پیشنهاد کنم تا هر کس بتواند اختیار خود را حس کند.

یک کار بسیار کوچک در نظر بگیرید که به هیچ چیز خاصی ربط ندارد و عواقب آن نیز بسیار ناچیز است. مثل حرکت انگشت دست یا به سمت خاصی نگاه کردن یا هر کاری مثل این. خودتان یک حرکت کوچک اختیار کنید و انجام دهید. حرکتی باشد که نتیجه اصلی از آن حس کردن داشتن اختیار یا نداشتن باشد و عواقب دیگر آن در برابر این نتیجه ناچیز باشد.

از این آزمایش اختیار را حس میکنید و اگر کسی از انجام چنین کاری هم عاجز باشد اصلا اختیار نداشته باشد.
New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

Re: جبر و اختیار

پست توسط mahajer »

تتصمیم برای اثبات اختیاری بودن حرکات انگشتتان به دلیلی سئوالاتیست که برای شما طرح کرده اند سئوالاتی در باره امکان جبر و اختیار .

علاوه بر آن انگیزه های خودتان را برای حل این مسئله اعئم از تعهدات و باورهای مذهبی رقابت با نظریه های رقیب تلاش برای کشف و... همه و همه عوامل غیر اختیاری تصمیم شما در تست انگشتان است .

بنابراین هیچ عملی نیست که زمینه های جبری فراوان نتوان برای آن یافت .

مهاجر
Rookie Poster
Rookie Poster

پست توسط k1barin »

با سلام؛

بگذارید یک جور دیگر بگویم:

اگر کسی به احتیار معتقد باشد، با اختیار خودش این کار را کرده (لا اقل به نظر خودش) و بابت این دارد به خودش آفرین بگوید. و اگر هم جبر حقیقت داشته باشد، چندان هم نمیشود سرزنشش کرد چون آنوقت جبری این کار را کرده.

ولی کسی که به جبر معتقد است، چندان هم کار بزرگی نکرده. چون جبری بوده (البته طبق نظر خودش). ولی اگر اختیار حقیقت داشته باشد و او با اختیار جبر را برگزیده، با خودش مشکل خواهد داشت.

به نظر من که با اختیار خودم اختیار را برگزیده ام.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4048 بار
سپاس‌های دریافتی: 2811 بار

پست توسط Erratic »

ابا سلام
بنده نظر شخصی خودم رو در این رابطه عرض میکنم حداقل چیزهایی که خودم بهش اعتقاد دارم

به نظر من همه چیز جبر است در حالی که شما در ان واحد اختیار دارید
به طور ساده تر شما اختیار دارید همین الان که نشستید بلند شده و برای خود کاری انجام دهید اما باید بدانید که اختیار شما زیر مجموعه جبر هستش

مثال ساده تر
کاراکترهای یک فیلم سینمایی را که برای اولین بار میبینید در نظر بگیرید
باید بدانید که ابتدا نویسنده ای متن فیلم نامه ی فیلم مورد نظر را نوشته است
اما از انجایی که شما فیلم مورد نظر را برای اولین بار است که میبینید احساس میکنید کارکترها از خود اختیار دارند میتوانند دزد شوند میتوانند قاتل باشند میتوانند کارهای روزمره خود را به شیوه های مختلف انجام دهند و واقعا هم اینطور است اما اول و اخر موضوع اینست که نویسنده ای تمام این مسائل را نوشته است.

موفق باشید :razz:
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

پست توسط KH.I.A.2500 »

با سلام؛

با این قسمت موافقم. من معتقدم ما در دنیایی زندگی می کنیم که تمام تار و پودش از جبر است ولی می توانیم در آن قسمت بسیار ناچیزی که سهم وجود ماست، دست ببریم و تغییر ایجاد کنیم. ضمن این که این تغییرهایی که ایجاد می کنیم نمی توانند از چهارچوب مشخصی خارج شوند و ما ناچار از قوانینی که محیط بر ما هستند پیروی می کنیم.

در مسئله اختیار باید به «روح» توجه ویژه داشت چون این روح است که صاحب اختیار و اراده است و اراده اش را از طریق مغز به بدن منتقل می کند. باید دید این عامل اختیار انسان یعنی روح، که در هاله ای از ابهام قرار دارد چیست؟

توصیه می کنم به لینک زیر سری بزنید چون اطلاعات مختصری در مورد روح دارد:
[External Link Removed for Guests]

*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

پست توسط SORENA »

Erratic نوشته شده:ابا سلام
بنده نظر شخصی خودم رو در این رابطه عرض میکنم حداقل چیزهایی که خودم بهش اعتقاد دارم

به طور ساده تر شما اختیار دارید همین الان که نشستید بلند شده و برای خود کاری انجام دهید اما باید بدانید که اختیار شما زیر مجموعه جبر هستش

مثال ساده تر
کاراکترهای یک فیلم سینمایی را که برای اولین بار میبینید در نظر بگیرید
باید بدانید که ابتدا نویسنده ای متن فیلم نامه ی فیلم مورد نظر را نوشته است
اما از انجایی که شما فیلم مورد نظر را برای اولین بار است که میبینید احساس میکنید کارکترها از خود اختیار دارند میتوانند دزد شوند میتوانند قاتل باشند میتوانند کارهای روزمره خود را به شیوه های مختلف انجام دهند و واقعا هم اینطور است اما اول و اخر موضوع اینست که نویسنده ای تمام این مسائل را نوشته است.

موفق باشید :razz:

بنظر من بیشتر شبیه فیلمی هست که در کل راجع به یک تیتر و مفهوم کلیه ولی چندین فیلمنامه گوناگون داره و پایانهای متفاوت ، تصمیمهایی که میگیریم یا نمیگیریم قسمتهای مختلف فیلمنامه های مختلف برای فیلم زندگیمون اجرا میشه
[External Link Removed for Guests]
Rookie Poster
Rookie Poster

پست توسط k1barin »

اینطور هم میشود گفت: به اختیار خودتان است، جبر میخواهید یا اختیار؟ منظورم این است که خود انتخاب بین جبر و اختیار از کارهایی است که با اختیار کردن انجام میشود.

البته همه چیز به اختیار نیست، به قول حضرت علی (ع) نه کاملا جبر است و نه کاملا اختیار بلکه بین این دو است. من هم فقط همین را میخواهم بگویم که اختیاری هم هست. و اینکه ما به بهشت میرویم یا دوزخ را حتی خدا هم نمیداند. بعضی چیزها شاید به اختیار مخلوقات مقدر شده باشد، مثل اینکه بهشت و دوزخی است و این را خدا میداند ولی اینکه چه کسی کجا میرود را باید گفت ظالمانه است اگر از قبل معلوم بوده.

واین هم که از big bang شروع شده و همه چیز همینطور اتفاق میافتد و خدایی در کار نیست که به موجودات اختیار داده باشد، هم چیزی نیست که آدم به راحتی اقتباس کند. چون اختیار چیزی نیست که قابل تعبیه باشد و این خدا است که در خلقت اختیار را به مخلوق میبخشد.

باز هم میگویم که اینکه جبر را اختیار کنید یا اختیار به اختیار خودتان است.
Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های دریافتی: 3 بار
تماس:

پست توسط resane.modern1111 »

k1barin نوشته شده:امروزه مساله جبر و اختیار پایه بسیاری از باورها را تحت تاثیر قرار میدهد. از هوش مصنوعی و روانپزشکی اجباری تا هدایت و گمراهی میشود گفت بر اساس جبر هستند. در دین ما حضرت علی فرموده اند که همه چیز نه کاملا جبر است و نه کاملا اختیار بلکه ما بین این دو است.

من اینجا یک آزمایش کوچک میخواهم پیشنهاد کنم تا هر کس بتواند اختیار خود را حس کند.

یک کار بسیار کوچک در نظر بگیرید که به هیچ چیز خاصی ربط ندارد و عواقب آن نیز بسیار ناچیز است. مثل حرکت انگشت دست یا به سمت خاصی نگاه کردن یا هر کاری مثل این. خودتان یک حرکت کوچک اختیار کنید و انجام دهید. حرکتی باشد که نتیجه اصلی از آن حس کردن داشتن اختیار یا نداشتن باشد و عواقب دیگر آن در برابر این نتیجه ناچیز باشد.

از این آزمایش اختیار را حس میکنید و اگر کسی از انجام چنین کاری هم عاجز باشد اصلا اختیار نداشته باشد.

سپاس
New Member

پست توسط moshajar »

با توجه به نتایج تاره علوم اجتماعی و عصب شناسی 
صورت سوال از اساس مشکل دارد.
ارسال پست

بازگشت به “فلسفه”