اطلاعات جالب از مرکز ۱۱۸ مخابرات

در اين بخش ميتوانيد در مورد سرويسهاي مخابراتي و امكانات جانبي بحث و تبادل نظر كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

اطلاعات جالب از مرکز ۱۱۸ مخابرات

پست توسط Mr.Amirhessam »

ــ‌ دسترسی به نشانی مشترکان از طریق تماس با مرکز ۱۱۸ ممکن نیست.

ــ مرکز ۱۱۸ تلفنهای کلیه شهرستانها را در اختیار متقاضیان قرار می‏دهد.

ــ شماره تلفن‌ها‌ی همراه در مرکز اطلاعات ۱۱۸ ثبت نشده است.

ــ در صورت وجود اشتباه در اطلاعات ثبت شده مشترک می‏تواند موضوع را به تلفن‌ها‌ی ۳۳۲۹۳۶۹۵ - ۳۳۲۹۳۶۹۶ – ۳۳۲۹۲۷۶۹ اطلاع دهد.

ــ مردم می‏توانند از طریق تلفن ۳۳۲۹۳۷۸۱ شکایات احتمالی خود را درباره عملکرد مرکز اطلاع رسانی ۱۱۸ اعلام کنند.

ــ برای سرعت دادن به پاسخگویی با اجرای طرح نیمه مکانیزه پاسخگویی مرکز ۱۱۸، شماره درخواستی فرد تماس گیرنده، پس از دریافت شدن از سوی اپراتور توسط سیستم تا سه مرتبه به فرد اعلام خواهد شد.

ــ مرکز ۱۱۸ بطور متوسط روزانه به حدود ۴۳۰ هزار در خواست و در واقع به ۸۵% درخواست‌ها‌ پاسخ می‏دهد. ۱۵% باقیمانده نیز بخاطر وجود ترافیک در برخی از ساعات قابل پاسخگویی نیست.

ــ در روزهای تعطیل هفته حجم مراجعه به مرکز ۱۱۸ به یک چهارم و حدود ۱۲۰ هزار مراجعه کننده می‏رسد.

ــ‌ یک پای ثابت مراجعه کنندگان به مرکز ۱۱۸، مزاحمان تلفنی هستند.

ــ در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون شماره در سیستم ۱۱۸ ذخیره شده که از این تعداد حدود ۴ میلیون در تهران و سایر شماره‌ها‌ مربوط به ۲۵۰۰ شهرستان کشور می‏باشد.

ــ مرکز ۱۱۸در شش ماهه نخست سال ۱۳۸۴ به حدود ۱۶۰ میلیون تماس، پاسخ گفته است.

ــ مرکز اطلاع رسانی ۱۱۸طی سال ۱۳۸۲ به ۱۱۰میلیون نفر متقاضی با میانگین ۴۰ ثانیه پاسخ داد.

ــ بیشترین میزان پاسخگویی اپراتورهای مرکز ۱۱۸ مربوط به ماههای تیر ۳۴۹۱۶۰۳۱ مورد تماس، مرداد ۴۱۳۱۴۸۶۰ تماس و ۳۵۳۸۰۲۴۱ تماس در شهریور ماه سال ۱۳۸۴ در سیستم رایانه ای مرکز اطلاعات ۱۱۸به ثبت رسیده است.

ــ بیشترین آمار تماس مرکز ۱۱۸ در ۲۹ اسفند ۱۳۸۳ بوده که در این تاریخ حدود ۹۰۰ هزار تماس با این مرکز گرفته شده که اپراتورها موفق به پاسخگویی به حدود ۲۰۰ هزار مورد آن‌ها می‏شوند. این حجم عظیم تماس عمدتا برای آگاهی از شعب فعال بانک‌ها بوده است. این آمار در روز بعد به عدد ۲۴۰ هزار تماس می‏رسد.

ــ مرکز تلفن ۱۱۸ در سال ۱۳۴۰ در ساختمانی واقع در خیابان ناصر خسرو شروع به فعالیت کرد. در ابتدا شماره این مرکز ۰۸ بود که از سال ۱۳۵۴ این شماره به ۱۱۸ تغییر کرد.

ــ در حال حاضر حدود ۹۵۰ نفر پرسنل پاسخگوی تلفن‌های مرکز ۱۱۸ هستند که این افراد ۵۰۰ نفر در پر مراجعه ترین شیفت یعنی شیفت صبح ( ۷ تا ۳۰/۱۴) و حدود ۴۰۰ نفر در شیفت بعد از ظهر ( ۳۰/۱۴ تا ۱۲ نیمه شب ) و حدود ۲۰ نفر از ساعت ۲۴ تا ۳۰/۷ صبح یعنی در خلوت ترین ساعت کاری مشغول به کار هستند.

ــ پر ترافیک‌ترین ساعات مراجعه به مرکز ۱۱۸ از ساعت ۱۰ صبح الی ۲ بعد از ظهر می‏باشد.

ــ پر ترددترین شیفت کاری مرکز ۱۱۸ در قلمرو زنان است.

ــ اپراتورهایی که در حال حاضر در مرکز ۱۱۸مشغول به کار هستند توسط بخش خصوصی طرف قرار داد شرکت مخابرات تعیین و مشغول به فعالیت هستند.

ــ به اپراتورهای مرکز ۱۱۸ابلاغ شده است که در هر تماس حداکثر سه شماره ارائه شود. که این شماره می‏تواند از سه مکان متفاوت و یا یک مکان در آن واحد باشد.

ــ شماره تلفنهای بانک اطلاعات مرکز ۱۱۸ به دو دسته افراد حقیقی و حقوقی تقسیم شده است.

ــ هر شخصی حقیقی که یک خط تلفن به او واگذار می‏شود بلافاصله نام و شماره تلفن اودر بانک اطلاعات ۱۱۸ ثبت می‏شود.

ــ تلفن‌ها‌ی اشخاص حقوقی اعم از مشاغل و سازمانها در صورتی در بانک اطلاعات ۱۱۸ وارد می‏شود که مراکز فوق خودشان در خواست کنند. نام و شماره مراکز دولتی مستثنی بوده و بلافاصله پس از واگذاری بطور خودکار وارد بانک اطلاعات ۱۱۸ می‏شود.

ــ در صورت درخواست کتبی مالکین اصلی تلفن و مراجعه آنها به مراکز مربوطه تلفنی نام و شماره تلفن این افراد از لیست خارج می‏شود.

ــ در مرکز ۱۱۸ اپراتورها بطور همزمان به ۳۶۸ تماس پاسخ می‏دهند.

ــ مشترکین شهرستانی برای ارتباط با مرکز ۱۱۸ تهران باید ابتدا کد تهران ( ۰۲۱ ) را گرفته و بعد از آن هفت تا ۳ را وارد کنند. این شماره اختصاص به مراجعه کنندگان شهرستانی دارد. در سال ۱۳۸۲حدود ۶۰ خط جهت برقراری ارتباط شهرستانها با مرکز ۱۱۸ تهران دایر شد.

ــ برای ارتباط با مرکز اطلاعات هر شهری می‏توان با گرفتن کد آن شهرستان و وارد کردن ۷ مرتبه عدد ۳ به آن مرکز وصل شد.

ــ اپراتوری تلفن مرکز ۱۱۸ کار بسیار دشواری است. کار در این مرکز یعنی ۸ ساعت کار مفید در روز که چشم، گوش، دهان و از همه مهمتر اعصاب و مغز را درگیر می‏کند.

ـ در حال حاضر ضریب پاسخگویی هراپراتور حدود ۹۳ پاسخ در ساعت است.

ــ تاریخچه فعالیت مرکز اطلاع رسانی مخابرات به چهار دوره ابتدایی، گردونه، میکروفیلم و کامپیوتر تقسیم می‏شود:

الف - دوره ابتدایی: تا قبل از سال ۱۳۳۷راهنمایی مشترکین تلفن تهران و سایر متقاضیان اخذ اطلاعات تلفنی بصورت منطقه ای و با ابزار ساده همانند لیستهای مشترکین، در خود مراکز تلفنی که در آن سالها از سه مرکز دانشکاه، بازار و ملت تجاوز نمی‏کرد انجام می‏پذیرفت.

ب - دوره گردونه: از اوایل سال ۱۳۳۷ به منظور تنظیم و گسترش شبکه اطلاعاتی برنامه ریزی جهت متمرکز نمودن خدمات مدکور شروع و با نسب تعدادشش گردونه که بعدا به حدود بیست گردونه افزایش یافت و نیز ایجاد خط ارتباطی مستقل با تخصیص شماره خدماتی ( ۰۸) به آن در همان سالها بهره برداری نهایی از تجهییزات مذکور آغاز شد. مجموعه اطلاعاتی که ایندوره در اختیار مردم قرار می‏گرفت عبارت بود از اعلان شماره مشترکین، ساعت ورود و خروج قطارهای مسافربری وبعضا هواپیما، شماره تلفن داروخانه‌ها‌ی شبانه روزی، پزشکان و …

ج- دوره میکروفیلم: با توسعه مراکز تلفن شهری و در پی افزایش مشترکین تلفن اقدام به خرید سیستم گراسپار به همراه دستگاههای میکروفیلم گردید که کار نصب آن طی سالهای ۵۰ تا ۵۳ پایان یافت و بهره برداری از آن در سال ۱۳۵۴ با تخصیص شماره ۱۱۸ شروع شد. نصب سیستمهای مذکور و بهره برداری از آن در دو سالن با تعداد ۱۵۰ دستگاه میز اپراتوری سبب شد تا امکان اطلاع رسانی به حدود ۶۰۰۰۰۰ مشترک تلفن فقط در همان سالهای اولیه به شکل مطلوبی انجام پذیرد. افزایش نسبی منصوبات شهری و مستهلک شدن سیستم ارتباطی و فرسودگی تجهیزات میکروفیلم و از طرف دیگر افزایش متفاضی بطور قابل ملاحظه ای در زمان طول مکالمه تاثیر گذارده و زمان پاسخگویی را از حد استاندارد ( حد اکثر ۵۰ ثانیه ) فراتر برده و گهگاه به ۱۵۰ ثانیه می‏رساند.

د - دوره استفاده از مراکز پیشرفته دیجیتال و سیستم اطلاعاتی کامپیوتری: همزمان با توسعه شبکه اطلاع رسانی ۱۱۸ و دیگر خدمات کد‌ها‌ی سه رقمی در شهر تهران یک مرکز سوئیچ دیجیتال در سال ۱۳۷۱ نصب و مورد بهره برداری قرار گرفت که در زمان شروع بکار علاوه بر برقراری کد ۱۱۸ برای ۲۴ کد خدماتی دیگر نیز امکانات ارتباطی را فراهم نمود. با رشد تکنولوژی مخابراتی این مرکز سوئیچ در سال ۱۳۸۱ از نظر سخت افزار و نرم افزار ارتقاء یافته و ظرفیت آن به نسبت ۹۰٪ افزایش یافت که جهت برقراری ارتباط کد خدماتی ۱۱۸ با ۵۲۴ اپراتور و ۳۴ کد سه رقمی دیگر در حال استفاده می‏باشد.

هم اکنون ۴ سیستم کامپیوتری در حال دادن سرویس به ۵۲۴ اپراتور با سرعت دسترسی به اطلاعات زیر سه ثانیه می‏باشد که تعداد اپراتورها قابل افزایش می‏باشد.

منبع: کتاب اول
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۴, ۲:۱۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

اميرحسام عزيز
مطلب بسيار جالب و نابي بود :smile:
ممنون :D
ارسال پست

بازگشت به “خدمات و سرويسهاي مخابراتي”