سیمكارت را نگهدار، اپراتور را عوض كن

در اين بخش ميتوانيد در مورد سرويسهاي مخابراتي و امكانات جانبي بحث و تبادل نظر كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

سیمكارت را نگهدار، اپراتور را عوض كن

پست توسط sinaset »

تهران- ایرنا- شاید برای شما پیش آمده باشد هنگام مكالمه تلفنی یا گشت و گذار در اینترنت تلفن همراه خود، ناگهان اپراتور تلفن همراه از دسترس خارج یا خدمت رسانی آن متوقف شده است و ناگزیر به تغییر سیمكارت برای دسترسی به ارتباط بهتر شده اید.

 تصویر  گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مدت های مدیدی بود كه مردم با بروز این نوع مشكل ها درگیر بودند و از اینكه به تعویض سیمكارت خود با سیمكارت اپراتور دیگر مجبور می شدند، ابراز نارضایتی می كردند.
طرح جابجایی اپراتور تلفن همراه بدون نیاز به تغییر شماره سیمكارت با نام ترابردپذیری شماره تلفن همراه با هدف برطرف سازی نقص های موجود در شبكه تلفن همراه كشور و رعایت حقوق شهروندی ارائه شده است.

** تعریف ترابردپذیری
ترابردپذیری شماره تلفن همراه به معنای جابجایی شماره تلفن همراه مشتركان بین اپراتورهاست؛ به این معنا كه مشترك در صورت نارضایتی از خدمات یا كیفیت سرویس‌های اپراتور تلفن همراهش می‌تواند به شبكه‌ تلفن همراه اپراتور دیگر مهاجرت كند كه البته این مهاجرت فقط دو بار در هر سال مجاز است.
با اجرای این طرح، اختیار شماره از اپراتور سلب شده و در اختیار مالك سیم‌كارت قرار می‌گیرد.
ترابردپذیری شماره تلفن همراه در جهان قدمتی بیش از ۱۵ سال دارد و هم اكنون در بیش از ۷۰ كشور انجام می‌شود.

** مزایای ترابردپذیری
«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اردیبهشت ماه پارسال شمار استفاده كنندگان ایرانی تلفن همراه را ۷۱ میلیون نفر و شمار گوشی های هوشمند فعال در كشور را ۲۷ میلیون و 500 هزار عنوان كرده بود.
اكنون در ایران سه اپراتور ارتباطات سیار ایران (همراه اول)، ایرانسل و رایتل به ارائه خدمات مشغولند.
ارائه خدمات متنوع و سرویس‌های جذاب از سوی اپراتورهای تلفن همراه با هدف از دست ندادن مشتركان خود یكی از مزایای اجرای طرح ترابردپذیری تلفن همراه است كه بزودی در ایران پیاده می شود.
- كاهش قیمت سیمكارت‌های عادی در بازار سیاه
اجرای طرح ترابردپذیری تلفن های همراه از ارزش شماره‌های تلفن همراه در بازار می كاهد و تفاوت شماره تلفن همراه میان همراه اول، ایرانسل و رایتل از بین می‌رود و شماره‌های عادی كدهای مختلف سه اپراتور موبایل ارزش یكسانی پیدا می‌كنند؛ زیرا دیگر مشخص نمی‌شود كدام شماره در كدام شبكه فعال است. به همین دلیل قیمت شماره‌های عادی در بازار سیاه كاهش می یابد.
- مهاجرت راحت كاربران بدون دغدغه شماره
بسیاری از كاربران بویژه مدیران و مسئولان شركت‌های خصوصی و دولتی و صاحبان كسب‌وكار نمی‌توانند راحت اپراتورهای خود را تغییر بدهند زیرا شماره آنها در اختیار سازمان‌ها و افراد بسیاری است و باید با تغییر اپراتور شماره‌شان را تغییر داده و آن را به سازمان‌ها و افراد زیادی اطلاع دهند تا به كسب‌وكار و اعتبار آنها ضربه نخورد.
با اجرای طرح ترابردپذیری دیگر مشتركان بابت تغییر شماره در هنگام مهاجرت از اپراتور مبدا به اپراتور مورد نظر هیچ نگرانی نخواهند داشت.
- كاهش مشكل ارتباطی اجاره‌نشین‌ها
آنتن‌دهی نامناسب شبكه تلفن همراه در منزل جدید از دغدغه‌های اجاره‌نشین‌هاست. برخی مستاجرها سالیانه خانه را تغییر می دهند و ممكن است به سبب مشكل آنتن‌دهی تلفن همراه در خانه جدید كلافه شوند.
با اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه، اجاره‌نشین‌ها می‌توانند با آگاهی از چگونگی آنتن‌دهی اپراتورها در محله جدید، براحتی اپراتور مورد نظر را انتخاب و به آن شبكه كوچ كنند.

*** قول وزیر ارتباطات برای اجرای طرح ترابرد پذیری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش در جمع خبرنگاران اعلام كرد: طرح ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه در سه ماهه نخست امسال اجرا و امكان جابجایی اپراتور برای مشترك بدون تغییر شماره ممكن می‌شود.
وی هدف از اجرای این طرح را افزایش كیفیت خدمات دهی و افزایش رضایت‌مندی مشتركان دانست و افزود: امكان جابجایی اپراتور بدون تغییر در شماره مشترك باعث افزایش رقابت میان اپراتورهای موبایل و بهبود كیفیت و كاهش نرخ خدمات تلفن همراه می‌شود.
«صادق عباسی شاهكوه» معاون تنظیم مقررات و ارتباطات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران فروردین ماه امسال در گفت و گو با یك پایگاه خبری، هدف از اجرای این طرح را ارتقای كیفیت فضای رقابت در بازار اپراتورهای تلفن همراه دانست.
وی ادامه داد: اگر فقط دو درصد مشتركان تلفن همراه از این طرح استفاده كنند و تصمیم به تعویض اپراتور موبایل خود بگیرند ما به هدف خود رسیده‌ایم، چون اپراتور برای حفظ مشترك خود تلاش مضاعف می كند و خدمات بهتری ارائه می دهد.
به گفته وی، این طرح با رومینگ ملی متفاوت است و اجرای آن به معنی توقف طرح رومینگ ملی نیست.
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: دستورالعمل طرح ترابردپذیری شماره موبایل آماده و تجهیزات مربوط نیز از سوی رگولاتوری و سه اپراتور سراسری تلفن همراه ایران نصب شده است.
به گفته وی، این طرح اكنون در مرحله آزمایش نهایی قرار دارد تا از عملكرد آن اطمینان كسب شود.
عباسی شاهكوه افزود: پیش‌بینی می‌شود اوایل اجرای طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه استقبال خوبی از سوی مشتركان صورت گیرد؛ زیرا این طرح برای جمعیت جوان كشور، جذاب خواهد بود اما ممكن است پس از مدتی میزان استقبال كمتر شود كه در دیگر كشورها نیز روال به همین صورت بوده است.
عباسی شاهكوه به مشتركان اپراتورهای تلفن همراه توصیه كرد پیش از تصمیم به تعویض اپراتور خود، از شرایط سایر اپراتورها و شیوه سرویس‌دهی آنها آگاهی كامل به دست آورند؛ زیرا متقاضیان فقط دو بار در سال می‌توانند اپراتور خود را تغییر دهند.
وی اعلام كرد همه مراحل ترابردپذیری شماره تلفن همراه یا همان تعویض اپراتور موبایل به صورت الكترونیكی و غیرحضوری انجام می‌شود.
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توضیح داد: مشترك تلفن همراه پس از طی مراحل الكترونیكی و غیرحضوری، در نهایت باید سیمكارت جدید خود را از طریق پست یا به طور حضوری دریافت كند. تمام مراحل دیگر نرم افزاری است كه رگولاتوری آن را تهیه كرده و در حال آزمایش است.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصوبه صد و هشتاد و نهم با تعیین مهلت ۱۸ ماهه برای اجرای این طرح، اپراتورهای تلفن همراه را ملزم به ارائه این خدمت كرده و هشدار داده است در صورت عمل نكردن به این طرح، خدمات نسل‌های سوم و بالاتر آنها قطع می شود.
اجرای طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه گامی برای تحقق حقوق شهروندی است تا شهروندان بتوانند بهترین خدمت مورد نیاز خود را با برخورداری از حق انتخاب دریافت دارند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “خدمات و سرويسهاي مخابراتي”