شماره تلفن‌هاي تهران مجددا تغيير مي‌كن

در اين بخش ميتوانيد در مورد سرويسهاي مخابراتي و امكانات جانبي بحث و تبادل نظر كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۸۵, ۹:۵۶ ق.ظ
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

شماره تلفن‌هاي تهران مجددا تغيير مي‌كن

پست توسط gigi64 »

شماره تلفن‌هاي تهران مجددا تغيير مي‌كند

شماره تلفن‌هاي ثابت استان تهران و ديگر استان‌هاي كشور در سال جاري مجددا تغيير مي‌كند.
به گزارش عصر ارتباط، نامبرينگ (اختصاص شماره تلفن) در استان تهران و استان‌هاي ديگر به دو دليل طي سال جاري تغيير مي‌كند. مصوبه مجلس شوراي اسلامي حذف كد بين شهري در هر استان و همچنين خصوصي‌سازي در شركت مخابرات ايران با زير مجموعه 33 شركت خود دو دليلي است كه باعث تغيير كدهاي بين شهري و بخش اعظمي از شماره تلفن در شهرها و روستاهاي كشور خواهد بود.
طبق مصوبه مجلس، وزارت ارتباطات و فناوري مكلف شده است پيش شماره‌هاي بين شهري تلفن هر استان را حذف كند كه در اين صورت هر استان و تمامي شهرها و روستاهاي تابعه آن تنها داراي يك كد خواهند بود و تمامي تماس‌هاي درون استان با يك نرخ شهري براي مشتركان محاسبه خواهد شد.
مشتركان تلفن ثابت، تغيير شماره تلفن‌هاي شخصي خود را بارها تجربه كرده‌اند چنانكه بيشترين ميزان تغيير در شماره تلفن‌ها در شهر تهران و اوايل سال 84 به رقم مخالفت سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي رخ داد.
شركت مخابرات استان تهران به مديرعاملي محمود خسروي كه در حال حاضر رئيس سازمان تنظيم مقررات است به دليل محدوديت در نامبرينگ، اقدام به تغيير تمامي شماره تلفن‌هاي شهر تهران كرد كه در پي اين تغيير شماره تلفن‌هاي شهر تهران با تكرار رقم اول شماره تلفن از 7 رقم به 8 رقم افزايش يافت اين در حالي بود كه تغييرات نرم افزاري و فني به وجود آمده عملا امكان افزايش شماره تلفن‌هاي شهر تهران را تا 70 ميليون در سيستم نامبرينگ براي شركت مخابرات استان تهران فراهم آورد.

اشغال نامبرينگ 70 ميليوني از سوي شركت مخابرات استان تهران بدون توجه به انتقادها و مخالفت‌هاي رگولاتور پيشين باعث شد كه طي دو سال گذشته عملا اين اپراتور استاني حدود 65 ميليون شماره را به حالت بلوكه شده تبديل كند؛ در صورتي كه استفاده از نامبرينگ طبق قوانين رگولاتوري بايد بر حسب نياز و با پرداخت هزينه صورت گيرد.
صابر فيضي- مدير عامل شركت مخابرات ايران- با اظهار تاسف از اينكه در حال حاضر مخابرات استان تهران حدود 70 ميليون شماره را اشغال كرده است به خبرنگار ما گفت: يكي از بحث‌هاي چالش برانگيز براي شركت‌هاي مخابرات استاني پس از خصوصي شدن شركت مخابرات ايران، سيستم نامبرينگ خواهد بود چرا كه تاكنون به دليل اينكه مستقيما بابت نامبرينگ هزينه‌اي پرداخت نشده است شيوه استاندارد و منطقي در نامبرينگ نداشته‌ايم. براي مثال در حال حاضر در شهر تهران حدود 4/5 ميليون تلفن ثابت مشغول به كار است اما در سيستم نامبرينگ در اين شهر حدود 70 ميليون شماره اشغال شده است كه قطعا اگر شركت مخابرات استان تهران يك اپراتور بود هيچ‌گاه اين ميزان شماره را بلوكه نمي‌كرد چرا كه بايد بابت اشغال 70 ميليون شماره، هزينه پرداخت مي‌كرد.

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا پس از خصوصي شدن، نامبرينگ تهران تغيير مي‌كند گفت: قطعا شماره‌هاي بلوكه شده بايد آزاد شوند به همين دليل تغييرات در شماره تلفن‌هاي شهر تهران رخ خواهد داد.

فيضي با اشاره به مصوبه مجلس ادامه داد: در طرحي كه به تصويب مجلس رسيده است وزارت ICT موظف شده كه كدهاي داخل استان را حذف كند به همين دليل به منظور حذف اين كدها در فرآيند كار نظام نامبرينگ ايران مطابق با توصيه‌هاي اتحاديه جهاني مخابرات (ITU) اصلاح خواهد شد.

براساس توصيه‌هاي ITU كدهاي منطقه‌اي (area code)ا2 رقمي مي شود و شماره تلفن‌ نيز 8 رقم كه جمعا شماره تلفن‌هاي كل كشور 10 رقمي و با صفر 11 رقمي خواهد شد.
مديرعامل شركت مخابرات ايران اضافه كـــرد:‌ در حـــال حاضر كدهاي منطقه‌اي (area code)ا3 رقمي است كه با حذف كدهاي داخل استان عملا كدهاي منطقه‌اي دو رقمي و شماره تلفن‌هاي همه شهرها و روستاها 8 رقمي خواهد شد قطعا در پي اين تغيير و تحولات شاهد تغيير شماره تلفن‌هاي مشتركان نيز خواهيم بود.

حذف كدهاي بين شهري در هر استان در فازهاي مختلف آغاز شده است چنانكه در استان تهران نيز كدهاي بين شهري در 3 فاز حذف مي‌شوند. در حال حاضر كد برخي از شهرك‌ها و روستاهاي كوچك با كد بخش همسان شده است و اين در حالي است كه در فاز دوم كه تمامي روستاها و شهرها با شهرستان‌هاي استان يكي شده و در نهايت با كد شهر تهران كه 021 است، يكسان مي‌شود و در صورت وقوع اين اتفاق مشتركان تلفن ثابت در استان تهران يا استان‌هاي ديگر، هزينه شهري بابت تماس داخل استان خواهند پرداخت.

حذف كدهاي داخل استان به دليل كاهش درآمدهاي شركت مخابرات ايران افزايش تعرفه‌هاي مكالمات شهري را كه طي سال‌هاي گذشته تغيير نكرده است در پي خواهد داشت.
تغيير مجدد در شماره تلفن‌هاي ثابت تهران به دليل عدم پيروي شركت مخابرات ايران از استانداردهاي ITU رخ خواهد داد چنانكه پيش از اين، اين شركت تغيير نامبرينگ را مطابق با استانداردهاي جهاني انجام داده بود و در حال حاضر نيازي به تغيير مجدد نبود.

مسعود داوري‌نژاد- رئيس پيشين سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي- كه مخالف تغيير نامبرينگ شهر تهران و 8 رقمي شدن تلفن‌هاي اين شهر بود در آن زمان به عصر ارتباط گفته بود: هشت رقمي شدن شماره تلفن‌هاي ثابت تهران با سيستم نامبرينگ كشوري كه در حال حاضر در تمامي استان‌هاي كشور برقرار است، منطبق نيست. به همين دليل رگولاتوري با اين تغيير مخالف است. داوري‌نژاد با اشاره به مشكلات هشت رقمي شدن تلفن‌هاي ثابت تهران اعلام كرده بود: اگر شماره تلفن‌هاي ثابت تهران هشت رقمي شود به دليل ناهمخواني با ديگر استان‌ها عملا بايد سوئيچ‌هاي شهرهاي ديگر را نيز كه با هفت رقم كار مي‌كنند عوض كرد. ضمن آنكه باعث ايجاد شماره‌هاي اضافي (بلوكه شده) در شبكه مخابراتي كشور مي‌شود.
داوري‌نژاد با انتقاد از منطقه‌اي بودن سيستم مخابراتي تهران گفته بود: منطقه‌اي بودن سيستم مخابراتي تهران اساسا سيستم منسوخ شده و مربوط به دوران قاجار است. اين در حالي است كه تمام دنيا از استاندارد نامبرينگ 5 رقمي استفاده مي‌كنند و تاكنون دو شهر لندن و فرانكفورت هستند كه اعداد ارقام شماره تلفن‌هاي خود را هشت رقمي كرده‌اند و آن‌ها نيز با مشكل مواجه شده‌اند.
او گفته بود: شركت مخابرات بايد تفكر منطقه‌اي را از بين ببرد. اينكه هر منطقه پيش شماره‌هاي خاص داشته باشد تفكر نادرستي است. در شرايط حاضر ديگر طبقه‌بندي شدن شماره‌ها بر حسب مناطق مخابراتي مفهومي ندارد چنانكه ممكن است در يك آپارتمان شماره تلفن‌هايي با پيش شماره‌هاي مختلف وجود داشته باشد و اين روش در دنيا مرسوم است.

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “خدمات و سرويسهاي مخابراتي”