كدام سيم‌كارت بهتر است؟

در اين بخش ميتوانيد در مورد سرويسهاي مخابراتي و امكانات جانبي بحث و تبادل نظر كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۸۵, ۹:۵۶ ق.ظ
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

كدام سيم‌كارت بهتر است؟

پست توسط gigi64 »

از زمان ورود تلفن همراه به كشور تاكنون، قيمت گزاف سيم‌كارت در بازار آزاد شكسته شده و علاوه بر افزايش ارايه دولتي، اين كالا به نوعي از انحصار دولت خارج شد و انواع سيم‌كارت اعم از دايمي و اعتباري به متقاضيان عرضه مي‌شود؛ اما اين تنوع و تكثر سيم‌كارت سبب شده متقاضيان در بازار چندين گزينه براي انتخاب داشته باشند كه هر يک داراي ويژگي‌هاي خاص و متفاوت از ديگري است و داشتن اطلاعات دقيق و در عين حال جديد مي‌تواند به انتخاب صحيح منجر شود.

در حال حاضر پنج نوع سيم‌كارت ازسوي سه شركت ارتباطات سيار، ايرانسل و تاليا كه درواقع رقيب تجاري يكديگر به شمار مي‌روند، در بازار موجود است.

تصویر

تصویر

سيم‌كارت‌هاي دايمي دولتي با پيش شماره‌ي 0912 همان سيم‌كارت‌هاي قديمي هستند كه سال‌ها بدون رقيب ازسوي شركت ارتباطات سيار واگذار مي‌شدند.

در حال حاضر اين سيم‌كارت‌ها با كد‌هاي يك تا هشت عرضه مي‌شوند، اما كدهاي قديمي با توجه به اقبالي كه متقاضيان از آن‌ها دارند، گران‌تر از كدهاي جديد در بازار خريد و فروش مي‌شوند؛ اما قيمت ثبت‌نام سيم‌كارت‌هاي دولتي فعلا 288 هزار تومان است كه گويا از تيرماه ثبت‌نام مجدد براي آن انجام خواهد شد. نرخ مكالمات شهري با اين سيم‌كارت‌ها دقيقه‌اي 447 ريال و بين شهري، دقيقه‌اي 760 ريال براي مشترك منظور مي‌شود.

اپراتور اول تلفن همراه در آخرين ثبت‌نام خود در بهمن ماه 85 به ثبت‌نام نوع ديگر از سيم‌كارت‌ موسوم به سيم‌كارت‌ اعتباري دولتي اقدام كرد كه در حدود دو ميليون متقاضي از آن استقبال كردند و واگذاري آن‌ها‌ از ارديبهشت‌ماه جاري آغاز شده است، اما تاكنون متقاضيان محدودي براي دريافت سيم‌كارت‌هاي خود با مراجعه به دفاتر پستي و خدمات ارتباطي اقدام كرده‌اند. قيمت سيم‌كارت اعتباري دولتي 34 هزار تومان است كه 10هزار تومان هزينه‌ي شارژ اوليه‌ي آن است.

همچنين 1000 تومان آن هنگام ثبت‌نام پرداخت شده و مابقي وجه نيز در هنگام تحويل سيم‌كارت بايد پرداخت شود؛ اين سيم‌كارت‌ها در تهران با پيش شماره‌ي 0919 عرضه مي‌شوند و در استان‌هاي ديگر متناسب با پيش شماره‌ي تلفن همراه آن استان است و كارت شارژ آن نيز در دو نوع 10 و 20 هزار توماني عرضه شده و در دفاتر خدمات ارتباطي موجود است.

اين سيم‌كارت‌ها محدويت زماني دارد؛ به طور مثال كارت شارژ‌هاي 20 هزار توماني براي پنج ماه دوطرفه است و اگر مشترك براي شارژ مجدد اقدام نكند، براي دو ماه يك‌طرفه و تا يك سال نيز شماره آن حفظ مي‌شود.

نرخ مكالمات اين سيم‌كارت‌ها هم در حا‌ل حاضر دقيقه‌اي 670 ريال است كه پيشنهاد كاهش تعرفه مكالمات آن نيز ارايه شده كه طبق اعلام، به‌زودي مورد تصويب سازمان تنظيم‌ مقررات قرار مي‌گيرد.

شبكه‌ي سيم‌كارت اعتباري دولتي همان شبكه‌ي سيم‌كارت‌هاي دايمي است و تمام امتيازات آن‌ را نيز داشته و در كل كشور آنتن‌دهي دارد.

اما سيم‌كارت اعتباري تاليا، از سوي مجتمع صنعتي رفسنجان در كشور عرضه شد كه به گفته‌ي مسوولان آن 25 مركز استان را تحت پوشش قرار داده و در حال حاضر در حدود يك ميليون مشترك دارد و با پيش شماره 0932 عرضه مي‌شود.

تاليا به تازگي محدويت زماني سيم‌كارت‌هاي خود را برداشته است و كارت‌ شارژهاي آن نيز در دو نوع 10 و 20 هزار توماني عرضه مي‌شود. قيمت آن هم 45 هزار تومان است كه 20 هزار تومان آن هزينه شارژ اوليه آن بوده و نرخ مكالمات آن نيز براي هر دقيقه 670 ريال در نظر گرفته شده است.

اپراتور دوم تلفن همراه يا ايرانسل نيز در كم‌تر از يك‌سال پيش در ايران شروع به فعاليت كرد؛ اين اپراتور هر دو نوع سيم‌كارت دايمي و اعتباري را نيز عرضه مي‌كند و سيم‌كارت‌هايش در بيش از 90 شهر آنتن‌دهي دارد.

قيمت سيم‌كارت‌هاي دايمي ايرانسل 150هزار تومان بوده و با پيش شماره‌ي 0935 است و نرخ مكالمات آن در طرح دقيقه‌يي، 499 ريال و در طرح ثانيه‌يي براي هر ثانيه 32/8 ريال در نظر گرفته شده است كه اين مبلغ معادل ‌499 ريال به‌ازاي هر دقيقه با مبناي محاسبه ثانيه‌يي است.

قيمت سيم‌كارت‌هاي اعتباري ايرانسل 29 هزار تومان بوده كه پنج هزار تومان آن هزينه كارت شارژ است و نرخ مكالمات آن نيز در طرح دقيقه‌يي، 620 ريال و در طرح ثانيه‌يي تعرفه‌ي مكالمه‌ي هر ثانيه در سيم‌كارت‌هاي اعتباري نيز با ‌27 درصد كاهش از ‌2/14 ريال به ‌10/33 ريال در داخل شبكه‌ي ايرانسل تغيير يافته است؛ اين مبلغ معادل ‌620 ريال به‌ازاي هر دقيقه با مبناي محاسبه ثانيه‌يي است.

اما هزينه‌ي پيام كوتاه سيم‌كارت تلفن همراه دايمي اپراتور اول 140 ريال و هزينه‌ي SMS سيم‌كارت‌هاي اعتباري تاليا، اعتباري دولتي و هر دو نوع سيم‌كارت اپراتور دوم تلفن همراه 160 ريال است.

كارت‌هاي شارژ سيم‌كارت‌هاي اعتباري يکي از نقاط مشترک اپراتورهاست؛ تاليا براي مشترکان خود سه نوع کارت شارژ در نظر گرفته که اعتبار آن‌ها ميان 30 تا 70 روز است. قيمت اين کارت که در سه رنگ قرمز، آبي و زرد در ايستگاه‌هاي تاليا ارايه مي‌شود، به‌ترتيب 100 هزار ريال، 200 هزار ريال و 400 هزار ريال است که به قيمت با احتساب ماليات و عوارض شش درصدي 106 هزار ريال، 212 هزار ريال و 424 هزار ريال به متقاضيان عرضه مي‌شود. اعتبار استفاده از کارت شارژ‌هاي قرمز 30 روز، آبي 70 روز و زرد 150 روز است.

اما ايرانسل نيز دو نوع کارت شارژ براي متقاضيان خود در نظر گرفته است که از نظر ميزان اعتبار و مدت‌زمان استفاده با يکديگر متفاوتند.

بر اساس اين گزارش، کارت شارژ‌هاي ايرانسل 10 هزار توماني و 20 هزار توماني و پنج هزار توماني هستند که نوع اول با کسر 566 تومان ماليات 9 هزار و 433 تومان مکالمه را براي 30 روز و نوع دوم با کسر هزار و 132 تومان ماليات 18 هزار و 868 تومان اعتبار ريالي را براي 75 روز فراهم مي‌کند.

موضوع صورتحساب مکالمات مشتركان يکي از مواردي که ميان سه شبکه ارتباطات سيار موجود متفاوت است.

در سيم‌کارت‌هاي دايمي دولتي و ايرانسل امکان صدور صورتحساب و ريزمکالمات براي مشترک در نظر گرفته شده است.

صورتحساب سيم‌کارت‌هاي دولتي هر دو ماه يک بار به‌صورت پستي به درب منازل مشترکان ارسال مي‌شود و دريافت ريزمکالمات آن‌ها نيز با پرداخت مبلغ 2120 ريال توسط دفاتر خدمات ارتباطي امکان‌پذير است. در حالي که صورتحساب سيم‌کارت‌هاي اپراتور دوم هر ماه به‌صورت پستي يا الکترونيکي ارسال مي‌شود و دريافت ريزمکالمات مشترك با پرداخت ماهانه 10 هزار ريال امکان‌پذير است، با اين تفاوت که ريزمکالمات کاربر همراه با شماره‌هاي گرفته شده و مدت‌زمان مکالمه براي وي همراه با صورتحساب ارسال مي‌شود.

ظاهرا فعال‌سازي سرويس صدور ريزمکالمات براي مشترک ايرانسل هزينه‌بر است و مبلغي حدود 10 هزار ريال را شامل مي‌شود. مهلت پرداخت صورتحساب ايرانسل به‌طور تقريبي 20 روز پيش‌بيني شده است که به‌نسبت طولاني‌تر از اپراتور اول است.

مبلغ آبونمان هر دوره سيم‌کارت اپراتور اول 12600 ريال و اپراتور دوم 7500 ريال است و دوره سيم‌کارت دولتي دو ماهه و سيم‌کارت ايرانسل يک ‌ماهه محسوب مي‌شود.

منبع: سایت پارسیفا
ارسال پست

بازگشت به “خدمات و سرويسهاي مخابراتي”