ابهام در راه‌اندازي سرويس پيام كوتاه تلفن ثابت

در اين بخش ميتوانيد در مورد سرويسهاي مخابراتي و امكانات جانبي بحث و تبادل نظر كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1258
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۰ دی ۱۳۸۵, ۱۲:۰۱ ق.ظ
محل اقامت: www.ir-dl.ir
سپاس‌های ارسالی: 2151 بار
سپاس‌های دریافتی: 1069 بار
تماس:

ابهام در راه‌اندازي سرويس پيام كوتاه تلفن ثابت

پست توسط nt »

مسوولان مخابرات در يك سال گذشته از ارايه‌ي سرويس پيام كوتاه در تلفن ثابت و آماده بودن زيرساخت‌هاي آن و طرح‌هايي درباره‌ي تعرفه‌ي اين سرويس خبر دادند اما به گفته‌ي مدير عامل شركت مخابرات استان تهران قابل اجرا بودن اين طرح در تهران تا پايان آذرماه سال جاري مشخص و اعلام خواهد شد.

محمد روح‌اللهي ، درباره‌ي ارسال پيام كوتاه از طريق تلفن ثابت اظهار كرد: اين سرويس در دنيا مورد استقبال قرار نگرفته است و به عنوان يك سرويس فعال استفاده نمي‌شود اما ظاهرا در استان فارس يك پروژه به طور آزمايشي انجام شده است و ما نيز در تهران در حال بررسي هستيم تا مشخص شود كه اين سرويس چه ميزان قابليت اجرا دارد.

او افزود: چند شركت اعلام آمادگي كرده‌اند كه مي‌توانند اين سرويس را ارايه دهند و سرمايه‌گذاري آن را نيز انجام مي‌دهند. اما براي انجام اين كار بايد مشخصات فني و تعرفه‌ي ارائه اين سرويس تعيين تكليف شود تا مشخص باشد كه بر چه پايه‌اي اين طرح اجرا شود.

او خاطر نشان كرد: اما اين كه آيا طرح پيام ‌كوتاه از طريق تلفن ثابت در تهران قابل اجرا خواهد بود را مي‌توانيم تا پايان آذرماه سال جاري اعلام كنيم.

روح اللهي با اشاره به اين كه علت اصلي مورد استقبال نبودن سرويس پيام كوتاه از طريق تلفن ثابت به گراني گوشي‌هاي مخصوص اين سرويس برمي‌گردد، گفت: اغلب گوشي‌هاي تلفن ثابت كه در بازار وجود دارند اين ويژگي را ندارند و از سوي ديگر مردم ترجيح مي‌دهند از طريق تلفن همراه كه در جاهاي مختلف در دسترس‌ است براي ارسال پيام كوتاه استفاده كنند تا اين كه در مدت زماني كه در منزل يا محل كار به سر مي‌برند، بخواهند از اين طريق پيام كوتاه ارسال كنند.

به گزارش ايسنا رييس هيات مديره‌ي شركت مخابرات ايران در سال گذشته با تاكيد بر اين كه با فعال شدن سرويس پيام‌ كوتاه تلفن ثابت، سيستم شبكه تغيير زيادي نخواهد كرد، گفته بود: از لحاظ فني و پس از تست نهايي اين سرويس ظرف دو ماه آينده براي ارايه به مشتركان آماده‌ي راه‌‏اندازي خواهد بود كه در صورت تقاضاي مشتركان و با تغيير گوشي‌‏هاي تلفن ثابت قابل استفاده است.

به گفته‌ي او براي ارايه‌ي سرويس ارسال پيامك از طريق تلفن ثابت در گام اول، بايد گوشي‌هاي تلفن ثابت با قابليت اين امر در ميان مشتركان فراگير شود كه عمومي شدن آن مستلزم صرف هزينه از سوي مشتركان است كه به‌نظر مي‌رسد تحقق آن به يك‌باره امكان‌پذير نيست.

به گزارش ايسنا، كارشناسان بر اين عقيده‌اند كه بيشتر تلفن‌هاي ثابت موجود در بازار براي چند دهه‌ي گذشته است، اما شبكه‌ي تلفن همراه شبكه‌ي جديدي است و گوشي‌هاي آن نيز قابليت ويژه‌ي ارسال پيامك را دارند؛ از اين رو، عملي شدن اين امر براي مشتركان تلفن ثابت، مستلزم تهيه‌ي گوشي‌هاي خاصي است كه قابليت ارسال پيام كوتاه داشته باشند، همچنين طرف مقابل نيز كه اين پيام براي وي ارسال مي‌شود، بايد از اين گوشي‌ها برخوردار باشد تا پيام مورد نظر را بتواند دريافت و ذخيره كند.

بنابراين ‌استفاده از اين سرويس مستلزم صرف هزينه است و مشتركان بايد گوشي‌هاي تلفن خود را تغيير دهند، از اين رو اشكالات اجرايي دارد؛ چراكه بيش از 99 درصد گوشي‌هاي تلفن ثابت موجود اين قابليت را ندارند.

با توجه به اين مسايل، فراگيري سرويس ارسال پيام كوتاه از طريق تلفن ثابت در كشور، لزوم سرمايه‌گذاري برروي سرويسي كه به گفته‌ي كارشناسان احتمالا مورد استقبال واقع نمي‌شود و درنهايت زمان و ميزان تعرفه و هزينه‌ها‌ ابهاماتي است كه بايد از سوي مسوولان امر روشن شوند.
ارسال پست

بازگشت به “خدمات و سرويسهاي مخابراتي”