اعتباري‌هاي شبه دائمی!

در اين بخش ميتوانيد در مورد سرويسهاي مخابراتي و امكانات جانبي بحث و تبادل نظر كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۴۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4179 بار
تماس:

اعتباري‌هاي شبه دائمی!

پست توسط ganjineh »

م.ر.بهنام رئوف - از آغاز نام‌نویسی سیم‌کارت‌های 150‌هزار تومانی نزدیک به یک هفته است که مي‌گذرد، اما نگاهی به اطلاعيه‌هاي شرکت ارتباطات سیار پیرامون جذب مشترک برای این نوع از سیم‌کارت‌ها سوالات بسیاری را در ذهن مخاطبان این نوع از سیم‌کارت‌ها به وجود آورده است.
آغاز یک ماراتن جدید
شرکت مخابرات ایران و زیرمجموعه عظیم‌الجثه‌اش یعنی ارتباطات سیار با ارائه خبر واگذاری سیم‌کارت‌های 150هزار تومانی از اسفند ماه سال گذشته، قیمت‌های این کالای ارتباطی را در بازار آزاد با سقوط مواجه کرد. هر چند که در آن زمان و در خبرها و گفت‌و‌گوهای بعدی که طی ماه‌های اخیر در رسانه‌های گروهی منتشر مي‌شد، شرط ارائه این گونه از سیم‌کارت‌ها واگذاری این دوشرکت به بخش‌خصوصی عنوان شده بود، اما باز هم با خلف وعده مسوولان این دو شرکت، ثبت‌نام و واگذاری این سیم‌کارت‌ها قبل از خصوصی‌سازی صورت گرفت. اما مهمترین نکته موجود در این نوع از سیم‌کارت‌ها آن است که به نظر مي‌رسد چیزی به اسم سیم‌کارت‌های 150‌هزار تومانی وجود ندارد و در حقیقت این سیم‌کارت‌ها نمونه تغییر ژنتیک یافته سیم‌کارت‌های اعتباری است. تغییر ژنتیکی هم فقط به نوع پیش‌شماره این سیم‌کارت‌های باز مي‌گردد. به این نحو که پیش‌شماره 0919 به پیش‌شماره 0910 تغییر پیدا کرده است. این تغییر در نوع واگذاری سیم‌کارت‌های همراه اول درست شبیه به شيوه‌های تبلیغاتی ایرانسل است.
به طوری که وقتی ایرانسل برنامه تبلیغاتی سیم‌کارت هدیه را از دستور کار خود خارج مي‌کند، قیمت سیم‌کارت‌هایش نصف مي‌شود؛ چرا که در حقیقت شما با خریدن یک سیم‌کارت، یک سیم‌کارت دیگر هم هدیه مي‌گیرید. جمع مبلغ این دو سیم‌کارت همان مبلغی خواهد شد که در طرح سیم‌کارت هدیه وجود دارد. اما در سیم‌کارت‌های 150 هزار تومانی نکات ظریفی وجود دارد که برخی از آن نکات نیز مورد اشاره مدیران ارتباط سیار نیز قرار گرفته است.

اعتباری‌هاي شبیه سازی شده
سیم‌کارت‌های 150 هزار تومانی فاقد رومینگ بین المللی است و مشترک این نوع از سیم‌کارت‌ها برای استفاده از آن پیش از سفر باید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی مبلغ 200 هزار تومان به عنوان ودیعه پرداخت کند.
از سوی دیگر سقف مکالمات در این نوع از سیم‌کارت‌ها 20 هزار تومان است. این بدان معناست که اگر میزان مکالمات مشترک در طول یک دوره بیشتر از 20 هزار تومان شود، ارتباط مشترک به صورت یک طرفه خواهد شد و وی باید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی و دریافت قبض میان دوره بدهی خود را پرداخت کند. البته در این بین و با توجه به آگهی‌های داده شده به رسانه‌های گروهی مشترکان این نوع از سیم‌کارت‌ها برای جلوگیری از یکطرفه شدن خطوط خود مي‌توانند با مراجعه به دفاتر ارتباطی اعتبار خود را به صورت پلکانی با مبالغ 50 هزار تومانی افزایش دهند.
در نتیجه مشترکان این نوع از سیم‌کارت‌ها که به طور قطع در یک دوره دو ماهه بیش‌تر از 20 هزار تومان مکالمه دارند باید حداقل 50 هزار تومان به عنوان ودیعه نزد مخابرات داشته باشند و اگر میزان مکالمات آن‌ها بیشتر از 70 هزار تومان در هر دوره باشد باید 100 هزار تومان ودیعه نزد شرکت ارتباطات سیار داشته باشند. این روند با توجه به حجم استفاده مشترک به صورت ضریبی از 50 هزار تومان افزایش مي‌یابد.
آن طور که به نظر مي‌رسد مشترکان این نوع از سیم‌کارت‌ها باید علاوه بر مبلغ 150 هزار تومانی که بابت وجه ثبت نام پرداخت مي‌کنند، حداقل 50 هزار تومان دیگر نیز برای جلوگیری از یک طرفه شدن خطوط خود پرداخت کنند. در نتیجه رقم نهایی برای استفاده از این نوع از سیم‌کارت‌ها حداقل 200 هزار تومان خواهد بود نه 150 هزار تومان!. البته تفاوت عمده دیگری که در این بخش وجود دارد آنست که مشترکان این نوع از سیم‌کارت‌ها در صورت استفاده از رومینگ نیز باید 200 هزار تومان به شکل ودیعه نزد شرکت ارتباطات سیار بگذارند.
با این حال وحید صدوقی، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار نیز به این موضوع اشاره کرده است. وی مي‌گوید: بر اساس تصميمات اتخاذ شده در هيات مديره شركت ارتباطات سيار سيم‌كارت‌هاي 150 هزار توماني داراي پيش شماره 0910، خواهد بود و با توجه به حذف هزينه‌ توسعه روستايي و وديعه، قيمت آن 150 هزار تومان است كه از اين مبلغ 120 هزار تومان هزينه اتصال و حق اشتراك و 30 هزار تومان ماليات است.
صدوقي تاکید مي‌کند: اين سيم‌كارت‌ها فاقد رومينگ بوده و متقاضي براي برخورداري از اين خدمت بايد با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطي مبلغ 200 هزار تومان وديعه پرداخت كند.
مديرعامل شركت ارتباطات سيار ايران اظهار داشت: تعرفه‌هاي اين سيم كارت‌ها تابع سيم‌كارت‌هاي قبلي است و سقف هزينه مكالمه 20 هزار تومان بوده كه در صورت افزايش هزينه مكالمه در يك دوره يا ميان دوره از ميزان تعيين شده، خطوط مشتركين يك طرفه خواهد شد.

288 هزار توماني‌ها به روز مي‌شوند
درحالی که ثبت نام سیم‌کارت‌های 150 هزار تومانی آغاز شده و واگذاری آن‌ها نیز به شرط ایجاد و در اختیار داشتن ظرفیت‌های لازم تنها 45 روز عنوان شده است، اما مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار از واگذاری به روز سیم‌کارت‌های 288 هزار تومانی خبر مي‌دهد.
وحید صدوقی، اعلام کرد: همزمان با آغاز ثبت‌نام سيم‌كارت‌هاي 150 هزار توماني، ثبت‌نام سيم‌كارت‌هاي 288 هزار توماني نيز انجام و واگذاري اين سيم‌كارت‌ها با كدهاي قبلي و به روز انجام مي‌شود.
وي گفت: بر اساس مجوزي كه از دولت گرفتيم ثبت نام سيم‌كارت‌هاي 288 هزار توماني همچنان ادامه خواهد داشت و زمان واگذاري اين نوع از سيم‌كارت‌ها به روز است.
مديرعامل شركت ارتباطات سيار ايران زمان واگذاري سيم‌كارت‌هاي 150 هزار توماني را حداكثر 45 روز اعلام كرد و گفت: با توجه به سقف تعيين شده در پروانه شركت مخابرات ايران، امكان ثبت‌نام تا 11 ميليون وجود دارد كه هر سه نوع سيم‌كارت اعتباري، 228 هزار توماني و 150 هزار توماني را شامل مي‌شود.

استقبال ویژه یا عدم اطلاع از نقاط ضعف
به گفته بسیاری از فروشندگان بازار، اعلام خبر واگذاری سیم‌کارت‌های 150 هزار تومانی پیش از آغاز سال جدید، باعث شده بود تا خرید و فروش در بازار آزاد این کالا کاهش یابد که به تبع آن قیمت سیم‌کارت‌های موجود در بازار نیز با کاهش روبه‌رو شده است.
با این حال فروشندگان بازار معتقدند به دلیل نقاط ضعفی که در این نوع از سیم‌کارت‌ها وجود دارد و نیز عدم اطلاع مخاطبان این نوع از سیم‌کارت‌ها در آینده ای نزدیک باز هم بازار با استقبال از سیم‌کارت‌های 288 هزارتومانی یا همان 912‌ها روبه‌رو مي‌شوند؛ چرا که در قیمت نهایی این نوع از سیم‌کارت‌ها تنها هزینه توسعه روستایی و استفاده از خدمات رومینگ حذف شده است.

3 هزار نفر در یک روز
هر چند که برخی از خبرگزاری‌ها همچون فارس از ثبت نام سه هزار نفر در نخستین روز ثبت نام سيم كارت‌هاي 150 هزار توماني خبر مي‌دهند، اما مدیر روابط عمومي‌شرکت ارتباطات سیار این آمار را نادرست مي‌داند.
ابوالفضلی با بیان این که آمار منتشر شده از برخی رسانه‌ها در خصوص ثبت نام كمتر از سه هزار متقاضی از سيم كارت‌هاي 150 هزار توماني همراه اول در روز نخست نادرست است، پیش از آغاز تعطیلات مي‌گوید: این میزان آمار ثبت نامي‌درست نبوده و همراه اول طی چند روز آینده آمار دقیق ثبت نام‌ها را در اختیار رسانه‌ها قرار مي‌دهد.
از سوی دیگر بر اساس شواهد موجود به دلیل پهنای باند پایین، پورتال شرکت ارتباطات سیار به آدرس [External Link Removed for Guests] درنخستین روز از ثبت نام با مشکلات و اختلالاتی رو به رو بوده است.
ابوالفضلی همچنین درباره‌ علت اختلال در سيستم ثبت‌نام اينترنتي سيم‌كارت‌هاي 150 هزار توماني مي‌گوید: در همه‌ سازمان‌هاي شبكه‌اي مانند سازمان سنجش كه متقاضيان در روزهاي معين براي ثبت‌نام مراجعه مي‌كنند، شاهد بروز اختلال در روزهاي اوليه هستيم كه اين امري طبيعي است، زيرا در ساعات و روزهاي اوليه به دليل افزايش متقاضي و مراجعان ترافيك بالا رفته و اختلالات در روند ثبت‌نام به وجود مي‌آيد.
وي با تاكيد بر اين كه پهناي باند مورد نياز ما در اين زمينه جوابگو نيست، گفت: تا زماني كه به طور كلي پهناي باند در كشور افزايش نيابد و در اين زمينه نيز ميزان بيش‌تري اختصاص داده نشود با اين مشكل مواجه خواهيم بود.
این گفته مدیر روابط عمومي‌شرکت ارتباط سیار در حالی صورت مي‌گیرد که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش پهنای باند موجود در کشور را نه تنها مناسب با هر نوع فعالیتی عنوان کرده بود، بلکه گفته بیشتر از نیازمان هم پهنای باند در اختیار داریم.
با این حال آنچه به نظر مي‌رسد آنست که این نوع از سیم‌کارت‌ها به دلیل ظاهری شبیه به سیم‌کارت‌های اعتباری درست است که در نخستین روزهای ثبت نام با استقبال روبه رو شده است، اما پیش بینی مي‌شود که باز هم میل مخاطبان ایرانی به سمت همان سیم‌کارت‌های 288 هزار تومانی به دلیل دارا بودن قابلیت‌های بیشتر نسبت به سیم‌کارت‌های 150 هزار تومانی و نیز سیم‌کارت‌های اعتباری باشد.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “خدمات و سرويسهاي مخابراتي”