درفش کاویانی ایران در تاج ملکه انگلستان!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 43
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱:۱۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 142 بار
تماس:

درفش کاویانی ایران در تاج ملکه انگلستان!

پست توسط wikihoax »

متن شایعه

« آیا میدانستید آن مدال بالای تاج ملکه انگلیس همان درفش دزدیده از ایران است؟ »


تصویر

   

۱- استفاده از درفش کاویانی در نیم تاج ملکه انگلیس، ادعایی واهی و یک شایعه ی بی اساس است. چرا که طبق تاریخ، درفش کاویانی در زمان یزدگرد سوم و پس از شکست ایران از اعراب در جنگ قادسیه، سوزانده شد.

۲- درفش کاویانی، درفش اسطوره‌ای و تاریخی ایران از عهد قدیم تا پایان امپراتوری ساسانیان بود که به گفته تاریخ از پوست پلنگ یا شیر تهیه و سپس جواهر کاری شد. با توجه به ابعاد و اندازه درفش کاویانی (تقریباٌ پنج متر عرض و هفت متر طول)، این پرچم طبیعتا نمی تواند در تاج ملکه انگلیس وجود داشته باشد.به هنگام حمله اعراب به ایران، در جنگ قادسیه درفش کاویان به دست آنان افتاد و چون آن را نزد عمر بن خطاب، خلیفه مسلمانان، بردند، وی از بسیاری گوهرها، درها و جواهراتی که به درفش آویخته شده بود، دچار شگفتی شد و به نوشته تاریخ بلعمی عمر خلیفه مسلمین دستور داد تا گوهرهای آنرا بردارند و آنرا بسوزانند.


۳- نیم تاج معروفی که طرحی شبیه درفش کاویانی دارد، در تاجگذاریِ سال ۱۹۵۳ توسط ملکه الیزابت دوم استفاده شد. این نیم تاج متعلق به جرج چهارم بوده است و در سال ۱۸۲۰ توسط شرکت راندل و بریج طراحی و ساخته شده است. این نیم تاج از ۴ عدد گل سرخ و ۴ عدد صلیب ساخته شده است. در این طراحی ها، نمادهایی مانند گل رز که نشان انگلستان ، بوته ی خار نشان اسکاتلند و شبدر ایرلندی نشان ایرلند وجود دارد.۴- استفاده از نشان صلیب در پرچم و تاج پادشاهان ملل مختلف، در گذشته مرسوم بوده و البته در بین کشورهای مسیحی بیشتر مشاهده گشته است. در نیم تاج ملکه انگلیس نیز از چهار صلیب استفاده شده و در ساخت این صلیب ها نیز از الماس برای تزیین استفاده شده است.


[External Link Removed for Guests]
 [External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests] 
ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”