اسباط گمشده بنی اسرائیل ؛ از افسانه تا واقعیت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3383
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4709 بار
سپاس‌های دریافتی: 7004 بار

اسباط گمشده بنی اسرائیل ؛ از افسانه تا واقعیت

پست توسط bamn »

با سلام .

قوم بنی اسرائیل پس از فرار از مصر (به رهبری حضرت موسی (ع)) و استقرار در فلسطین شامل 13 سبط یا قبیله می شد به نام های روبن ، شمعون ، لاوی ، یهودا ، یساکار ، زبولون ، دان ، نفتالی ، جاد ، اشیر ، بنیامین ، مناسه و افرایم (که یازده قبیله نخست با اسامی 11 نفر از پسران حضرت یعقوب (ع) و دو قبیله آخر با نام دو پسر حضرت یوسف (ع) نامگذاری شده بودند) . این قبایل سرزمین های تصرف شده را بین خود تقسیم نمودند و فقط به قبیله لاوی سهمی نرسید با این بهانه که بیشتر افراد قبیله لاوی از طبقه کاهنان و راهبان هستند و بین قبیله های مختلف در رفت و آمد می باشند! به این ترتیب با حذف قبیله لاوی ، عملاً عبارت اسباط دوازده گانه یهود در تاریخ ماندگار شد .
.
تصویر
.
پس از درگذشت سلیمان نبی در حدود سال 930 پیش از میلاد میان بنی اسرائیل اختلاف افتاد . کتب عهد عتیق ادعا می کنند ریشه این اختلاف از ظلم و ستم و کافر شدن سلیمان (ع) در سال های آخر سلطنت بوده است! (کتب عهد عتیق برخلاف قرآن که سلیمان (ع) را هم پادشاه و هم نبی خدا معرفی نموده ، فقط پادشاه معرفی می کنند) به هر صورت در برابر ادعای رحبعام (پسر سلیمان (ع) ، که در روایات اسلامی حق به جانب او گرفته شده است!) برای تخت سلطنت ، اشراف زاده ایی از قبیله افرایم به نام یربعام مدعی سلطنت شد ، ده سبط طرف او را گرفتند و فقط دو سبط یهودا و بنیامین از سلطنت رحبعام حمایت کردند . به این ترتیب بنی اسرائیل دو پاره شدند و دو کشور مجزا تشکیل گردید که حکومت شمالی ده سبط افرائیم (یا اسرائیل) نام گرفت و حکومت جنوبی دو سبط یهودیه نامیده شد .
.
تصویر
.
به مدت تقریباً دو قرن دو کشور با فراز و فرود بسیار به مجادله و دشمنی پرداختند . هرچند حکومت افرائیم برخلاف حکومت یهودیه از ثبات سیاسی داخلی برخوردار نبود و مرتباً با کودتا و جنگ داخلی حکومت بین قبایل دست به دست می شد ، اما در مجموع قدرتمندتر و ثروتمندتر بود و روابط بیشتری با کشورهای همسایه داشت بطوری که در کتیبه های باستانی آشور به نام چند تن از پادشاهان افرائیم اشاره شده اما تا قبل از سقوط افرائیم ، فقط بطور گذرا به یهودیه اشاره شده و نام پادشاهان آن را در این کتیبه ها نمی بینیم . نکته جالب توجه اینکه با وجود ادعای منابع عهد عتیق درباره ظلم و ستم سلیمان و پسرش رحبعام ، در دورهای بعدی این منابع همواره طرف حکومت یهودیه را گرفته و از حکومت افرائیم بدگویی نموده اند!

اما در سال 720 پیش از میلاد حکومت افرائیم منقرض شد! در آن دوران امپراتوری آشور قدرتمندترین حکومت خاورمیانه بود و با لشکرکشی به کشورهای همسایه و شکست آنها ، باج و خراج فراوانی مطالبه می نمود که بر قدرتش می افزود . کشور افرائیم هم چندین بار طعم این لشکرکشی ها را چشیده و خراج گذار آشور شده بود . اما در این سال حکومت افرائیم با پادشاه آرامی دمشق متحد شد تا با شکست سپاه آشور از پرداخت خراج سالانه نجات یابد . جاسوسان حکومت یهودیه از این اتحاد آگاه شده و خبر آن را به امپراتور آشور رساندند . آشوری ها هم با سپاهی قدرتمند به میدان آمده و در حالی که سپاه یهودیه هم از پشت به سپاه افرائیم حمله نمود ، اتحاد را در هم شکستند و هر دو دولت دمشق و افرائیم را سرنگون نمودند .
.
تصویر
.
با انقراض حکومت افرائیم ، اسباط ده گانه هم در تاریخ محو می شوند . بعدها در کتب عهد عتیق ادعا شد که این قبایل توسط آشوریان به اقصی دور دست جهان کوچانده شده اند تا دیگر نتوانند با یکدیگر متحد شوند . در قرن پانزدهم با آغاز دوران اکتشاف و استعمار اروپاییان ، افسانه قبایل گمشده یکی از انگیزه های جدی کاوشگران بود و بعدها در اواخر قرن نوزدهم که زمزمه تشکیل یک دولت مستقل یهودی در اروپا پیچید ، این افسانه رنگ و بوی دیگری یافت . در واقع ایدئولوژی ساختگی تشکیل کشور اسرائیل بر پایه شش افسانه جعلی یا تحریف شده شکل گرفته که افسانه قبایل گمشده یکی از آنهاست .
.
تصویر
.
در ادامه به دلایل مطرح شده برای جعلی بودن این افسانه و در مقابل تلاش های صهیونیسم جهانی برای واقعیت بخشیدن به آن خواهیم پرداخت .
آخرین ويرايش توسط 3 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

***

کانال بنده در ایتا :

hahbamn@
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1692
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3405 بار
سپاس‌های دریافتی: 5807 بار

Re: اسباط گمشده بنی اسرائیل ؛ از افسانه تا واقعیت

پست توسط shafagh »

bamn  گرامي تصاوير قابل مشاهده نيستند و فقط كلمه تصوير وجود دارد. پيشنهاد بنده انست كه از اين سايت استفاده كنيد ولي محدوديتي كه دارد تصاوير با حجم بيش از 2 مگا بايت را لود نمي كند اما دائمي است.


[External Link Removed for Guests]

 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3383
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4709 بار
سپاس‌های دریافتی: 7004 بار

Re: اسباط گمشده بنی اسرائیل ؛ از افسانه تا واقعیت

پست توسط bamn »

shafagh 2 نوشته شده: یک‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷, ۳:۳۳ ب.ظbamn  گرامي تصاوير قابل مشاهده نيستند و فقط كلمه تصوير وجود دارد. پيشنهاد بنده انست كه از اين سايت استفاده كنيد ولي محدوديتي كه دارد تصاوير با حجم بيش از 2 مگا بايت را لود نمي كند اما دائمي است.


[External Link Removed for Guests]

 
با سلام و ضمن تشکر از تذکر شما ، عکس ها از طریق سایت پیشنهادی شما آپلود گردید . البته سایتی که خودم استفاده می کرذم ، کمی راحت تر بود!
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

***

کانال بنده در ایتا :

hahbamn@
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3383
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4709 بار
سپاس‌های دریافتی: 7004 بار

Re: اسباط گمشده بنی اسرائیل ؛ از افسانه تا واقعیت

پست توسط bamn »

...

دلایل رد افسانه اسباط گمشده بنی اسرائیل :

پروپاگاندای رسانه ایی صهیونیسم جهانی باعث شده تا بسیاری از ملت ها و دولت های جهان افسانه اسباط گمشده را هم مثل هولوکاست ، غیر قابل انکار بدانند . با این حال هستند محققان و مورخان و پژوهشگران مستقلی که به تحقیق و مطالعه در این حوزه پرداخته اند و دلایل فراوانی برای رد آن مطرح نموده اند که در این جا به چهار مورد از آنها اشاره می نمایم :

1- منابع تاریخ عهد عتیق در موارد بسیاری ضد و نقیض و با رویا پردازی یا مغرضانه به دروغ پردازی پرداخته اند و در طول تاریخ هم بارها تحریف و بازنویسی شده اند ، تا حدی که خود یهودیان هم امروزه می دانند که بسیاری از مطالب آنها صحیح نیست و به اصطلاح خودشان نیاز به توضیح و تفسیر دارد! بنابراین در مورد افسانه اسباط گمشده هم به هیچ عنوان نمی توان به آنها استناد نمود . بویژه که براساس تاریخ نگاری های انجام گرفته مسئله کوچ اجباری قبایل گمشده توسط آشوریان ، اولین بار چند قرن بعد از این رویداد وارد منابع شده و تا قبل از آن اگر مطلبی هم در این خصوص وجود داشته تحریف و حذف شده است!

2- بعد از سقوط دولت افرائیم ، با دو واژه جدید در منابع تاریخی برخورد می کنیم تحت عناوین " برده عبرانی " و " کنیز عبرانی " که در منابع قدیمی تر وجود ندارند اما ناگهان ظاهر می شوند و به طبقه فرودست پرشماری از بردگان در کشور یهودیه اشاره دارند که از نسل بنی اسرائیل هستند و تا مدتها فرزندانشان هم به عنوان برده و کنیز نسل اندر نسل زیر سلطه اشراف یهود زندگی کرده اند . اینکه این دو واژه پس از سقوط دولت افرائیم ظاهر شده اند ، محققان را به این نتیجه می رساند که بازماندگان کشور افرائیم توسط آشوریان به کشور یهودیه فروخته یا حتی هدیه شده اند!!! وگرنه چه دلیلی وجود دارد که این دو واژه آن هم بلافاصله پس از آن سقوط و شکست در منابع تاریخی ظاهر شوند؟

3- هرچند واژه یهودی امروزه برای تمام پیروان دین حضرت موسی (ع) کاربرد یافته و حتی بنده هم نمی توانم از به کار بردن آن اجتناب کنم ، اما تحقیقات منتقدان افسانه اسباط گمشده نشان می دهد که تا اواخر قرن نوزدهم کلیت پیروان دین حضرت موسی (ع) با واژه های متفاوتی مثل بنی اسرائیلی ، اسرائیلی ، عبرانی ، کلیمی (در ایران) ، فلاشا (در اتیوپی) و ... شناخته می شده اند و واژه یهودی فقط برای کسانی کاربرد داشته که از نسل قبیله یهودا بوده اند . حتی در قرآن مجید هم از کلام خداوند چهل بار واژه بنی اسرائیل و فقط هشت بار دو واژه یهود یا یهودی به کار رفته است . اما به ادعای این محققان ، از اواخر قرن نوزدهم و جدی شدن تصمیم تشکیل کشور مستقل یهود ، صهیونیسم جهانی باز با پروپاگاندی رسانه ایی گسترده واژه یهودی را جایگزین کلیه اشکال و کلمات خطاب کننده به پیروان دین موسی (ع) نمود تا اینطور القا نمایند که یهودیان شناخته شده فعلی همگی از نسل کشور یهودیه هستند و از نسل اسباط دولت قدیم افرائیم نمی باشند ، پس باید دنبال آن گمشدگان گشت و آنها را به سرزمین موعود رهنمون ساخت!!!

4- اما نکته خیلی مهم این است که پراکنده شدن بنی اسرائیل از سرزمین فلسطین چندین بار اتفاق افتاده است! بنابراین نمی توان ادعا کرد هر شخص یا طایفه و جامعه یهودی یا شبه یهودی در گوشه و کنار دنیا ، حتماً از همان اسباط گمشده است و در اثر آن کوچ اجباری بدست آشوریان به این نقطه از جهان آمده! بعد از سقوط دولت افرائیم در سال 720 پیش از میلاد ، در قرن ششم پیش از میلاد بخت النصر امپراتور بابل دو بار در سال های 598 و 587 پیش از میلاد به یهودیه لشکر کشی کرد و به ادعای منابع عهد عتیق یهودیان را به بند کشیده و به عنوان برده به بابل تبعید نمود (هرچند محققان فوق الذکر مخالف این ادعا هم هستند و می گویند بخت النصر فقط اشراف یهودی را به عنوان گروگان سیاسی به بابل برد و در آنجا در رفاه کامل بودند در حالی که طبقات برده و فرودست در یهودیه آزاد شده و به آرامش و امنیت رسیده بودند!!!) در سال 539 پیش از میلاد که ارتش کوروش هخامنشی وارد بابل شد و یهودیان دربند! را آزاد کرد ، تنها بخشی از آنها حاضر به مراجعت به فلسطین شدند ، تعدادی در شهرهای بین النهرین ماندند و گروهی هم به نواحی داخلی ایران کوچ نمودند . در سال 40 قبل از میلاد فرودستان بنی اسرائیل در اورشیلم علیه اشرافیت دست نشانده امپراتوری روم شورش کرده و با بیرون کردن آنها ، با نمایندگان دولت اشکانی بیعت نمودند . لیکن سه سال بعد لشکر عظیمی از روم که اشراف یهود در راس آن بودند اورشیلم را فتح و کشتار بسیاری نمودند بطوری که شمار زیادی از مردم از ترس جان از فلسطین گریختند . در سال 66 پس از میلاد هم شورش خونین دیگری در فلسطین علیه اشرافیت یهود و رومی ها آغاز شد که هم فرودستان یهودی و هم مسیحی ها در آن فعال بودند و هفت سال بطول انجامید تا سال 73 میلادی که توسط سپاهان رومی سرکوب شدند . در این زمان هم شمار زیادی از یهودیان از فلسطین گریختند و در سرزمین های مختلف پراکنده شدند . با این وجود اورشلیم تا چهار قرن بعد مرکز اشرافیت یهود باقی ماند و سپس این مرکزیت بتدریج به بین النهرین منتقل شد! یعنی جایی که مرکز قدرت امپراتوری ساسانی و بعد ها مرکز خلافت عباسیان گردید!

*

اما صهیونیست های آرمانگرا و افسانه سرا که دنبال تحقق پیشبینی های خیالی خود از وعده تشکیل کشور جعلی اسرائیل هستند ، برای به اصطلاح یافتن قبایل گمشده چه کارهایی کرده و چه اقوامی را هدف گذاری نموده اند؟ در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

***

کانال بنده در ایتا :

hahbamn@
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3383
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4709 بار
سپاس‌های دریافتی: 7004 بار

Re: اسباط گمشده بنی اسرائیل ؛ از افسانه تا واقعیت

پست توسط bamn »

...

ممکن است از قسمت دوم مطلب خوشتان نیامده باشد و بگویید چرا اینقدر کلی گویی کردی ، بدون ذکر منبع یا ارائه عکس و سند . خب ، اولاً قصد نداشتم مطلب را طولانی کنم بنابراین جمع بندی کوتاهی از آنچه محققان مختلف به آن رسیده اند را ارائه کردم . دوماً با مطالعه ادامه متن خودتان خواهید دانست تلاش های صهیونیسم جهانی برای واقعی جلوه دادن این افسانه آنقدر مضحک و غیر عادی است که هر عقل سلیمی متوجه جعلی بودن آن می شود و دیگر نیازی به ارائه ادله دیگر باقی نمی ماند .

و اما ...

اصلاً افسانه قبایل گمشده چه ارتباطی با تشکیل کشور جعلی اسرائیل دارد؟ بنابر ادعای صهیونیست ها در سه کتاب از کتب عهد عتیق (کتاب های اشعیای نبی ، ارمیای نبی و حزقیال نبی) پیشبینی شده است که پایان دوران آوارگی اسباط ده گانه و پدیدار شدن آنها و گرد آمدنشان در عرض موعود یکی از علائم آخرالزمان و ظهور مسیح (مسیحی از نسل داود (ع) که یهودیان در انتظار ظهور وی هستند و حضرت مسیح (ع) را غیر از وی می دانند!!!) و تشکیل حکومت جهانی یهود می باشد!!!

اما یهودیان از دیرباز و پس از پراکنده شدن از فلسطین ، در قالب یک شبکه تجاری گسترده در سرزمین های مختلف با یکدیگر در ارتباط بوده و به مبادلات اقتصادی و اجتماعی و اطلاعاتی می پرداختند . در واقع خیلی از اخبار ممالک دیگر را قبل از فرمانروایان و پادشاهان یک سرزمین ، جامعه یهودیان آن سرزمین اطلاع داشتند ، برای همین خیلی از این فرمانروایان و پادشاهان از مشاوران یهودی بهره می گرفتند و همین مسئله زمینه ساز نفوذ گسترده آنها در دولت ها می شد! بعلاوه در حالی که نزول پول و ربا در اسلام و مسیحیت حرام بود ، یهودیان با دست و دلبازی حاضر به پرداخت وام های با بهره بودند و تاجران مسیحی و حتی مسلمان محتاج پول به سراغ آنها می رفتند ، در نتیجه بتدریج اشراف و تاجران یهودی ثروتمند و ثروتمندتر می شدند و از این ثروت برای نفوذ هرچه بیشتر در دستگاه های حکومتی بهره می بردند .

همانطور که پیشتر گفتم در قرن پنجم میلادی مرکزیت اشرافیت یهود از اورشیلم به بین النهرین منتقل شد و در روزهای اوج امپراتوری ساسانی و بعدها خلافت عباسی ، در آن منطقه حضور و در هر دو حکومت نفوذ فراوان داشتند . اما در قرن دهم میلادی ، این مرکزیت کم کم به اندلس اسلامی منتقل شد که در آن زمان مهد فرهنگ و تمدن و علم و ثروت جهان شده بود! با اینکه مسلمانان با ورود گسترده یهودیان به اندلس مشکلی نداشته و از آن استقبال هم نمودند ، اما یهودیان به عنوان ستون پنجم ، تاثیر بسیاری در سقوط تدریجی دولت اسلامی اندلس در برابر دولت های مسیحی داشتند تا جایی که پس از سقوط غرناطه (آخرین پایگاه مسلمانان در اندلس) و اتحاد اسپانیا ، بسیاری از مشاوران و امینان پادشاه و ملکه را یهودیان تشکیل می دادند و همین ها هم در تشویق فردیناند و ایزابل برای آغاز دوران اکتشاف و استعمار اسپانیا و کشف قاره آمریکا موثر بودند .

همه این تحرکات و رفتارهای مشابه بسیار دیگر در تاریخ که شرح آنها خارج از حوصله این مطلب است را گفتم تا به دو نکته برسیم : اولاً تشکیل کشور مستقل یهود یک ایده ناگهانی و جرقه مانند نبوده که آنطور که صهیونیسم جهانی القا می کند ، ناگهان از ذهن کسی مثل تئودور هرتزل تراوش کرده باشد! بلکه مقدمه چینی ها و زمینه سازی های فراوان و بسیار طولانی را طی نموده است! فقط به عنوان نمونه یکی از متفکران یهودی در قرن هفدهم به نام اسحاق لاپیرر ، دو قرن قبل از هرتزل ، آشکارا از اتحاد یهودیان و مسیحیان جهت تلاش برای یافتن قبایل گمشده و تشکیل کشور مستقل یهود در سرزمین صهیون سخن می گفت!!! اما نکته دوم این است که گستره فعالیت های یهودیان در کشورهای مختلف عملاً باعث شده بود تا تقریباً همه جوامع پراکنده یهودی در گوشه و کنار جهان شناخته شده باشند ، پس لازم بود برای اثبات حقیقی بودن افسانه اسباط گمشده ، تاکید شود که همه این یهودیان شناخته شده از نسل کشور یهودیه هستند و باید دنبال کسانی گشت که حتی خودشان هم نمی دانند یهودی هستند!!!

هرچند صهیونیسم جهانی تلاش های فراوانی در این راه کرده (که در ادامه به آنها خواهم پرداخت) و حکومت اسرائیل هم با ادعای لائیک بودن و تامین نیروی انسانی لازم جهت مقابله با فلسطینی ها و محور مقاومت ، از این فعالیت ها استقبال و حمایت نموده است ، اما بخش بزرگی از توده مردم اسرائیل با این برنامه ها مخالف هستند البته نه به خاطر حقیقت! یهودیان اشکنازی یا یهودیان ارتدوکس اسرائیل (یعنی اکثریت یهودیانی که از اروپای شرقی و مرکزی به اسرائیل مهاجرت کرده اند) نژادپرست و متعصب هستند و اعتقاد دارند نباید به بهانه تحقق رویای یافتن اسباط گمشده ، هر خون آلوده و غیر یهودی را پذیرفت! از این رو افرادی که به عنوان بازماندگان اسباط گمشده در گوشه و کنار جهان معرفی و با هزار وعده و فریب به اسرائیل کوچانده می شوند در واقعیت با تبعیضات نژادی گسترده و محرومیت از بسیاری از خدمات دولتی و اجتماعی مواجه می شوند و عمدتاً مجبور به اسکان در شهرک هایی می گردند که در معرض حملات مقاومت هستند و شرایط مناسبی ندارند (مثلاً بیشتر ساکنان شهرک های غزه که در سال 2004 مجبور به ترک آنها شدند را همین یهودی شده ها تشکیل می دادند!)

جالب است بدانید همین یهودیان اشکنازی اروپای شرقی که ادعای تعصب نژادی و خون خالص یهودیت را دارند ، خودشان مشکوک به این هستند که از نسل خزرها می باشند! طبق یک نظریه محتمل تاریخی پادشاهی خزرها که یک قوم تاتار ساکن در نواحی شمال قفقاز بین دریای خزر و دریای سیاه بودند ، عمداً برای جلوگیری از نفوذ دو قدرت منطقه یعنی خلافت اسلامی و امپراتوری مسیحی بیزانس ، دین یهود را برای خود انتخاب نمودند و بعدها که حکومتشان منقرض شد بازماندگانشان به لهستان و مجارستان و کلاً اروپای شرقی کوچ کردند!!!

این از مقدمه بخش سوم! ، در ادامه (حداکثر تا فردا صبح) به خود تلاش های فوق الذکر خواهیم پرداخت ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

***

کانال بنده در ایتا :

hahbamn@
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3383
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4709 بار
سپاس‌های دریافتی: 7004 بار

Re: اسباط گمشده بنی اسرائیل ؛ از افسانه تا واقعیت

پست توسط bamn »

...

همانطور که پیشتر گفته شد تلاش برای یافتن اسباط گمشده ، از مدتها قبل از تشکیل کشور جعلی اسرائیل آغاز شده و این مسئله یکی از انگیزه های جدی کاوشگران و استعمارگران اروپایی بویژه در طول قرون پانزدهم تا هفدهم میلادی بود . هرچند این کاوش ها در عمل نتیجه ایی برای یافتن آن قبایل گمشده نداشت ، زمینه را برای داستانسرایی ها فراهم نمود . مثلاً یک نویسنده یهودی به نام مناسه بن اسرائیل ساکن آمستردام هلند در سال 1650 میلادی در یک مقاله به نام " امید اسرائیل : اسباط ده گانه بنی اسرائیل در آمریکا " ادعا نمود که کاوشگری به نام آنتونی مونتزینوس که به ادعای مناسه یک یهودی مخفی با نام اصلی هارون لوی بوده ، در سال 1642 در جنگل های اکوادور به قبیله ایی برخورد کرده که اعمال مذهبی شان مشابه یهودیان بوده و طبق تحقیقات وی باید از نسل قبایل روبن و لاوی باشند!!! جالب آنکه این کاوشگر در همان سال انتشار مقاله در برزیل درگذشته بود و بنابراین نمی توانست ادعای مناسه بن اسرائیل را تایید یا تکذیب کند و کاوشگران بعدی هم هیچ ردی از این قبیله خیالی پیدا نکردند!!! اما انتشار این مقاله در انگلستان سر و صدای زیادی به پا نمود و موافقان و مخالفان خود را داشت! تا جایی که چندین کتاب در تایید یا رد آن طی سال های 1650 تا 1660 در لندن منتشر گردید . حتی در سال 1837 هم یک روزنامه نگار یهودی آمریکایی در پنسیلوانیا برای اثبات وجود گمشدگان بنی اسرائیل در بین بومیان آمریکا به مقاله مناسه بن اسرائیل استناد نمود!

یک ماجرای عجیب و جالب هم در این خصوص اتفاق افتاده که نشان دهنده اوج سوءاستفاده یهودیان از ساده لوحی اروپاییان بوده است و ذکر آن خالی از لطف نیست! در سال 1523 شخصی که ادعا می کرد نامش دیوید روبنی است در بندر ونیز ایتالیا از کشتی پیاده شد . او در دیدار با بزرگان و یهودیان شهر ادعا کرد شاهزاده و فرمانده ارتش اسباط گمشده یهود است که در منطقه خیبر عربستان! استقرار دارند و آماده حمله به ممالک اسلامی هستند . او را با شکوه و شوکت فراوان به دربار پاپ کلمت هفتم بردند و طی چند ماه اقامت در رم با پاپ خاندان بدنام مدیچی پیمانی مبنی بر اتحاد یهودیان و مسیحیان در برابر مسلمانان بست (بویژه که در همان زمان سلیمان قانونی امپراتور عثمانی مشغول تاخت و تاز در اروپا بود و تا دروازه های وین پیش رفت!)
.
تصویر
.
دیوید روبنی چند سالی به دربار پادشاه پرتغال رفت و سپس به ایتالیا بازگشت و بعد از دیداری مجدد با پاپ همراه یک نفر دیگر به نام سولومون مولخو که او هم ادعا می کرد از طرف پادشاه قبایل گمشده فرستاده شده به دربار امپراتور مقدس روم در آلمان رفتند . پس از آن از سرنوشت این دو اطلاع دقیقی در دست نیست اما معتبرترین فرضیه این است که حاکم شهر مانتوا هنگام حضور آنها در این شهر پی به شیادیشان برده و آنها را به قتل رسانده است! اما شور و هیجانی که دیوید روبنی بین مسیحیان ایتالیا و پرتغال هنگام حضورش در این دو کشور برانگیخت واقعاً کم نظیر بوده و اگر شهرت بد پاپ کلمنت هفتم به فساد سیاسی و اخلاقی نبود ، یقیناً یک جنگ صلیبی جدید به راه می افتاد .

اما از آن عجیب تر و البته حساب شده تر ؛ در سال 1590 یک فرانسوی به نام ام.ای لویی با انتشار کتابی ادعا کرد قبایل سلتی ، اسکاندیناوی و آلمانی که به جزایر بریتانیا مهاجرت کردند همگی از نسل اسباط گمشده بنی اسرائیل بودند! جیمز اول (پادشاه انگلستان در سال های 1603 تا 1625) طرفدار این فرضیه بود . پس از آن هم تا قرن ها کتب و مقالات فراوانی در تایید یا رد این فرضیه منتشر می شد و بسیاری از مردم و اندیشمندان بریتانیایی واقعاً خود را از نسل بنی اسرائیل می دانستند و شاید همین انگیزه ایی شد برای حمایت این کشور از تاسیس رژیم جعلی اسرائیل! اما محققان و پژهشگران امروزه این فرضیه را به کلی رد کرده و معتقدند آن قبایل هیچ سنخیتی با بنی اسرائیل نداشته اند!

به هر صورت تلاش های مختلف برای یافتن اسباط گمشده تا قبل از اعلام موجودیت کشور جعلی اسرائیل راه به جایی نبرده بود . اما بعد از آن ، وعده سفر به سرزمین شیر و عسل و صد البته نیاز رژیم اشغالگر قدس به تامین نیروی انسانی لازم برای مقابله با تهدیدات ، کار خودش را کرد و صهیونیست ها توانستند نظر عده ایی را تحت این عنوان که از نسل اسباط گمشده هستند جلب نمایند . در اواسط قرن بیستم سازمانی به نام موسسه آمیشاو به رهبری خاخام الیاهو آویشایی مسئولیت پیدا کردن این یهودیان پنهان و انتقالشان به اسرائیل را بر عهده داشت اما امروزه موسسه شوی اسرائیل به مدیریت میشل فروند این وظیفه را بر عهده گرفته است .
.
تصویر
.
و اما جمعیت های هدف که تاکنون در رسانه ها معرفی شده اند:
.
تصویر
.
مردم فلاشا اتیوپی : اولین گروهی که پس از تشکیل کشور جعلی اسرائیل در این خصوص مورد توجه قرار گرفتند فلاشاهای اتیوپی بودند! البته فلاشاها خودشان می دانستند که یهودی هستند اما برای جامعه یهودیان اروپا تا حدود زیادی ناشناخته بودند . جستجوگران اسباط گمشده ادعا کردند آنها از نسل قبیله گمشده دان هستند و پس از اینکه مجبور به کوچ به این سرزمین شدند کشوری تاسیس کردند به نام بتا اسرائیل! که بعدها مغلوب پادشاهی حبشه شد .
.
تصویر
.
اما بسیاری از محققان معتقدند این فلاشاها احتمالاً در قرون چهارم یا پنجم میلادی توسط یهودیان یمن یا سودان به این دین در آمده اند چون از نظر ژنتیکی تفاوت خاصی با سایر قبایل اتیوپی ندارند و آداب و رسوم مذهبی شان هم مشابه یهودیان سفاردی (یهودیان ساکن در خاورمیانه پیش از تشکیل اسرائیل که آداب و رسوم متفاوتی با یهودیان ارتدوکس اروپایی دارند) است!
.
تصویر
.
به هر صورت مقامات اسرائیل از مهاجرت فلاشاها به اسرائیل استقبال کردند و آنها امروزه بزرگترین اقلیت یهودی غیر اروپایی را در فلسطین اشغالی تشکیل داده اند!

میزوها یا بِنی منشه : جمعیتی از یهودیان بومی در بندر بمبئی و سواحل جنوب غربی هندوستان ساکن بوده اند که استعمارگران انگلیسی از آنها برای نفوذ و تسلط بر شبه قاره استفاده نمودند و بنابراین شناخته شده هستند و بیشترشان هم پس از استقلال هندوستان به فلسطین اشغالی مهاجرت کردند .
.
تصویر
.
اما میزوها مردم متفاوتی هستند که در شرق هندوستان و در دو ایالت مرزی میزورام و مانیپور (در مرز کشورهای میانمار و بنگلادش) زندگی می کنند و نزدیک به 8 ملیون نفر جمعیت دارند . این مردم تا اواسط قرن نوزدهم بت پرست بودند و با تلاش میسیونرهای اروپایی آیین مسیحیت را پذیرفتند . اما در اواسط قرن بیستم ناگهان خاخام الیاهو آویشایی که مسئول پیدا کردن اسباط گمشده بود ادعا کرد آنها از نسل سبط منسه هستند و آنها را بِنی منشه نام نهاد . ظاهراً اینطور که ادعا می شود رئیس یکی از قبایل میزو در خواب از یک فرشته می شنود که مردمش یهودی هستند و این مسئله را از طریق نامه به اطلاع آویشایی می رساند! آویشایی هم تحقیقاتی انجام می دهد و متوجه می شود در قدیم به اجداد میزوها " کوکی میزو مانماسی " می گفته اند که مانماسی باید همان منسه در زبان عبری باشد!!! به هر صورت صهیونیست ها در این منطقه فعالیت گسترده ایی را آغاز و تاکنون موفق شده اند دست کم 10 هزار نفر از مردم میزو را یهودی و حدود سه هزار نفرشان را به اسرائیل کوچ دهند!
.
تصویر
.
گفته می شود فعالیت های تبشیری گسترده صهیونیست ها در این منطقه باعث شده تا گروه های تروریستی جدایی طلبی هم بین میزوها تشکل شود که درگیری هایی با نیروهای دولتی داشته اند . با اینکه آزمایشات DNA ثابت کرده میزوها قرابتی با بنی اسرائیل ندارند ، اما مهاجرت دادن آنها به اسرائیل با وجود مخالف یهودیان ارتدوکس ادامه دارد و حتی اخیراً کاوشگران اسباط گمشده ادعا کرده اند به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد مردم قبایل کارن در میانمار و تایلند (با بیش از 9 ملیون جمعیت و اکثریت مسیحی) هم از نسل اسباط گمشده هستند (در حالی از نظر مردم شناسان ، کارن ها بیشتر ریشه تبتی دارند!)

ایگبوها نیجریه : مردم ایگبو در جنوب نیجریه با جمعیتی حدود 32 ملیون نفر و اکثریت مسیحی ، یکی دیگر از اهداف کاوشگران اسباط گمشده هستند! ادعا می شود که این مردم از نسل قبایل افرائیم ، نفتالی ، منسه ، لاوی ، زبولون و جاد هستند و تلاش های تبشیری مبلغان یهودی تاکنون 3 تا 5 هزار نفر از این مردم را یهودی کرده است!
.
تصویر
.
البته شواهد تاریخی وجود دارد که نشان می دهد حضور بنی اسرائیل در غرب قاره آفریقا مسبوق به سابقه می باشد . ظاهراً پس از شکست شورش دوم علیه رومیان حدود 30 هزار نفر از آنها به کارتاژ (تونس امروزی) مهاجرت کردند اما بعدها با تضعیف امپراتوری روم و هجوم واندال ها ، یهودیان به مراکش و سپس مناطق جنوبی تر کوچ کردند و در دوران طلایی امپراتوری های اسلامی غرب آفریقا به کرات از آنها یاد شده است . لیکن با فروپاشی تمدن اسلامی این منطقه و درگیر شدن قبایل در جنگ های خونین بی پایان که راه را برای ورود برده داران و استعمارگران اروپایی به این منطقه هموار کرد ، جوامع یهودی هم ناپدید شدند و به درستی مشخصی نیست چه سرنوشتی پیدا کردند! اما در مورد ایگبوها نه حکومت نیجریه و نه اسرائیل هنوز با مهاجرت دادن یهودی شده ها به اسرائیل موافقت نکرده اند! ایگبوها بزرگترین جمعیت مسیحی در نیجریه هستند و تضعیف آنها در این کشور منجر به قبضه کامل قدرت در دست مسلمانان خواهد شد (در حال حاضر 45% جمعیت نیجریه مسلمان و 40% مسیحی هستند و قدرت سیاسی با نسبت مساوی بین آنها تقسیم می شود)

پشتون های افغانستان و پاکستان : پشتون ها با جمعیت حدود 45 ملیون نفر در پاکستان و افغانستان از مردمان بسیار متعصب و تندرو در اهل تسنن محسوب می شوند و زایشگاه گروه طالبان هستند . با این وجود برخی کاوشگران اسباط گمشده ادعا می کنند پشتون ها باید از نسل دو سبط فرزندان یوسف باشند!!! با اینکه تحقیقات ژنتیکی ثابت کرده پشتون ها از زیر شاخه های نژاد ایرانی هستند ، اما طرفداران فرضیه بنی اسرائیلی بودن پشتون ها معتقدند اگر بنا را بر اثبات از نظر DNA و ژنتیک هم بگذاریم پشتون ها خیلی بیشتر از مردم دیگر مثل فلاشا ، میزو یا ایگبو به بنی اسرائیل شباهت دارند! دولت مردان رژیم صهیونیستی هم خیلی از فرضیه بنی اسرائیلی بودن پشتون ها خوششان آمده و در سال های اخیر بطور مخفیانه سرگرم سرمایه گذاری روی این مسئله و ارتباط گیری با سیاستمداران پشتون هستند!

قبیله Sefwi در غنا : بعضی از آداب و رسوم این قبیله مشابه یهودیان است مثل تعطیلی روز شنبه ، مراسم هشت روزه ختنه یا حکومت مرد سالارانه با دوره 13 ساله! یکی از افراد این قبیله در سال 1977 با انتشار مقاله ایی ادعا کرد که مردمش یهودی و از نسل اسباط گمشده بنی اسرائیل هستند . با این وجود صهیونیست ها استقبال چندانی از ادعای وی نکردند . محققان دو احتمال را مطرح کرده اند ؛ یا این مردم از نسل همان یهودیان گمشده غرب آفریقا هستند ، یا از نسل یهودیانی هستند که در دوران تفتیش عقاید در اسپانیا از این کشور به آفریقا گریخته اند!

بومیان آمریکای شمالی : اینکه بومیان (سرخپوستان) آمریکای شمالی از نسل اسباط گمشده باشند آنقدر غیر عقلانی است که تاکنون از سوی مقامات رسمی اسرائیل یا مسئولان موسسه شوی اسرائیل هیچ اظهار نظر رسمی در این باره انجام نشده ، اما فرضیه سازی های فراوانی صورت گرفته که برخی قبایل را از نسل اسباط  گمشده بنی اسرائیل معرفی می کنند . مثلاً صهیونیستی به نام لازار بیامز تحقیقات فراوانی درباره ارتباط قبایل سرخپوست با اسباط گمشده انجام داده و مدعی است که دست کم دو قبیله بلک فوت و چروکی از نسل آنها هستند!!! تحت القائات این فرد یکی از روسای قبیله چروکی در سال 2001 کتابی منتشر نمود به نام " ما هنوز کشف نشده ایم " و ادعا کرد قبیله چروکی از نسل بنی اسرائیل است! طبق ادعای وی که ظاهراً در خواب به او نشان داده شده! مردانی از مشرق زمین با عبور از دریا به قاره آمریکا آمده و با زنان قبایل دیگر ازدواج کردند و قبیله چروکی را تشکیل دادند!!!
.
تصویر
.
البته برخی قبایل سرخپوست ساکن در شرق آمریکا از نظر ژنتیکی قرابت هایی با اروپاییان دارند (مثل قبیله چیکساو که اولین قبیله ایی بود که رسماً توانستند شهروند آمریکا شوند!) اما محققان دلایل دیگری را برای این نزدیکی مثال می زنند . مثلاً اولین گروه از مهاجران انگلیسی که در اواسط قرن شانزدهم در سواحل شرقی آمریکا پیاده شدند دو سال بعد که کشتی های کمک رسان بازگشتند ناپدید شده بودند و احتمال می رود آنها برای نجات جان خود همراه بومیان رفته و طی سال ها با آنها آمیخته باشند .

ژاپن : هرچند آزمایشات DNA هرگونه شباهت و نزدیکی خونی بین بنی اسرائیل و مردم ژاپن را نفی می کند ، اما نظریه پردازی های زیادی در این خصوص صورت گرفته که سابقه آن به قرن هفدهم میلادی بر می گردد! زمانی که میسیونرهای مسیحی که به زحمت موفق به فرار از ژاپن شده بودند در بازگشت به اروپا درباره شباهت های آداب و رسوم و سبک زندگی ژاپنی ها با یهودی ها در کتاب های خود می نوشتند! حتی ادعا شد افسانه امپراتور جیمو (اولین امپراتور افسانه ایی ژاپن که مردمش را به این سرزمین آورد) شباهت فراوانی با داستان زندگی حضرت موسی (ع) دارد!
.
تصویر
.
بعدها هم که نظریه پردازان متوجه شدند ادعای نسبت دادن ژاپنی ها به بنی اسرائیل تا چه حد سست است دو فرضیه متفاوت را مطرح کردند! گروهی گفتند خاندان امپراتوری ژاپن که بیش از دو هزار سال بر این کشور حکومت کرده و خود را از نسل امپراتور جیمو می دانند بنی اسرائیلی هستند و گروه دیگری گفتند مردم بوراکومین که در طول تاریخ ژاپن همواره مورد ظلم و تبعیض بوده و شهروند درجه دو محسوب می شده اند از نسل بنی اسرائیل هستند!
.
تصویر
.
به هر حال محققان دیگر ضمن رد هرگونه ارتباط خونی و نژادی ژاپنی ها با بنی اسرائیل معتقدند اگر شباهتی هم بین فرهنگ و آداب و رسوم ژاپنی ها و یهودی ها وجود دارد ممکن است بخاطر ارتباطات فرهنگی ژاپن و چین باشد چون می دانیم که تاجران یهودی از قرن سوم پیش از میلاد به چین رفت و آمد داشته و جامعه کوچکی را در این کشور تشکیل داده بودند!
.
تصویر
.
لمباها در زیمباوه : مردم قبیله لمبا در زیمباوه با جمعیتی کمی بیش از 50 هزار نفر طی سال های اخیر ادعا کرده اند از نسل اسباط گمشده بنی اسرائیل هستند! البته صهیونیست ها خیلی ادعای آنها را جدی نگرفته اند چون ترجیح می دهند خودشان سراغ کسانی بروند که از نظر استراتژیک یهودی بودنشان به نفع اسرائیل است! اما محققانی که روی ادعای قبیله لمبا تحقیق کرده اند معتقدند احتمالاً اجداد این مردم چند نفر از یهودیان یمنی بوده اند که صدها سال قبل در دوران طلایی رونق تجارت در سواحل شرقی آفریقا ، به امید ثروتمند شدن به این منطقه آمده و ساکن شده و با زنان بومی ازدواج کرده اند! طبق افسانه های شفاهی مردم این قبیله اجدادشان از جایی به نام سِنا آمده اند که یا اشاره به یک شهر باستانی گمشده در منطقه حضرت الموت یمن به نام سینا است یا منظور خود شهر صنعا (پایتخت یمن) می باشد!
.
تصویر
.
مائوری ها : شاید نامحتمل ترین فرضیه ممکن در بین همه این ادعاها این است که مائوری ها (بومیان نیوزلند) از نسل اسباط گمشده باشند! در دور افتاده ترین نقطه جهان زمانی که نخستین کاشفان اروپایی در قرن هجدهم پا به آن گذاشتند و با بومیان مائوری ملاقات کردند بخاطر سطح بالای فرهنگی که نسبت به سایر بومیان جزایر اقیانوس آرام داشتند ، این فرضیه شکل گرفت که شاید آنها فرزندان گمشده بنی اسرائیل باشند!!! اما این فرضیه کم کم رنگ باخت و مردود اعلام شد . با این وجود برخی مائوری ها آن را جدی گرفتند و حتی امروزه هم این مردم روابط نزدیکی با اسرائیل دارند و همچنان هستند کسانی در بینشان که دنبال اثبات کردن ریشه های یهودی خود می باشند!!!
.
تصویر
.
***
پس دیدید که افسانه اسباط گمشده یهود چطور می تواند انگیزه ایی باشد برای سودجویی و فرصت طلبی عده ایی از ساده لوحی عده ایی دیگر!

پایان
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

***

کانال بنده در ایتا :

hahbamn@
ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”