5 شهر سبز جهان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۸۸, ۶:۳۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

5 شهر سبز جهان

پست توسط misam5526 »

در حالي که هنوز بحث درباره ي اينکه آيا شهر " از " واقعاً مي توانسته يک شهر تماماً سبز باشد یا نه، شهرهاي زيادي در سراسر جهان به طور سالانه نمره ي سبز بودن مي گيرند . اين شهرهاي ايده آل با ترکيبي از ضوابط رتبه بندي مي شوند . اين ضوابط شامل برنامه ريزي هاي شهري و آمارهاي زيست محيطي مي شوند . ضوابطي که شامل منابع تامين انرژي ، نحوه ي مصرف و گزينه هاي حمل و نقل و مواردي از اين قبيل است . بيشتر ليست هايي که در اين زمينه تهيه مي شوند ، در مورد زندگي سبز ( مواردي مثل : دسترسي به پارک هاي عمومي ، شغل هاي سبز و ساختمان هاي با دوام ) و چشم انداز سبز ( مثل بازيافت ) هم ، مواردي را در بر مي گيرند . اين روش ، به طور استثنايي مناطق شهري را براي سبز بودن به مبارزه مي طلبد .مناطق شهري حجم زيادي از جمعيت ، ترافيک در هم فشرده ، زباله و آلودگي هوا را در خود دارند تا مانع از سبز ناميده شدن آنها شوند . 75 درصد انرژي جهان توسط شهرها مصرف مي شود . شهرهاي سبز بايد بدون به خطر انداختن آينده ي شهر ، نيازهاي جاري خود را به موازنه درآورند .
در دهه ي 1990 ، کشورهاي صنعتي براي اقدامي در مقابل پديده ي گرم شدن زمين و تغييرات آب و هوا با همديگر متحد شدند . آنها با همديگر پيش نويس پيمان کيوتو را نوشتند و تصويب کردند . اين توافق نامه با هدف کاهش اثرات تغيير آب و هوا از طريق کاهش اثرات تغيير آب و هوا از طريق کاهش گاز گلخانه اي شناخته شده ، تصويب شده است .
اين 6 گاز عبارتند از :دي اکسيد کربن ، متان ، نيتروژن ، مونواکسيد ، هيدروفلوئورکربن ها ، پرفلوئوروکربن ها و هگزافلوئورايد .
کشورهايي که از سال 1997 (که اين پيمان بسته شد) به آن پيوستند قانون ملزم به پايبندي به هدف اين قرارداد در جهت کاهش خروج گازهاي گلخانه اي خود به ميزان متوسط 5 درصد کمتر از ميزان خروجي گازهاي گلخانه اي شان در سال 1990 هستند . آنها بايد تا دوره ي 2008 الي 2012 به اين هدف دست يابند . (به نقل از بي .بي .سي ) برخي روش ها براي دستيابي به هدف اين معاهده عبارتند از : استفاده از انرژي هاي تجديد شدني شامل انرژي خورشيدي و نيروي باد ، روش هاي مناسب کشاورزي و ارتقاء بازده انرژي .
در اين مقاله ما با 5 شهر سبز جهان آشنا مي شويم که نه تنها به خاطر شيوه هاي کاري سبز بلکه به خاطر ابتکارات و مديريت سبزشان ، برگزيده شده اند .

1 ـ مالمو ، سوئد ( Malmo ) :
مالمو شهري که محل زندگي 280 هزار نفر است ، سومين شهر بزرگ سوئد است . اين شهر در استان جنوبي اسکان قرار دارد و شهري مرکب از کانال ها ، ساحل ، پارک ها ، بندرگاه و ساختمان هاست که هنوز نما و حس قرون وسطي را نگه داشته است . اما زيبايي شناختي مربوط به قرون وسطي آن را در اين ليست قرار نداده است . بلکه اين استفاده هاي ابتکاري شهر مالمو از منابع انرژي تجديد شدني و هدف آن براي تبديل شدن به يک شهر از نوع اکو زيستي (شهري که از همه لحاظ هاي اقتصادي ، اجتماعي و زيست محيطي شهر برتري باشد ) است که آن را در اين جايگاه قرار داده است .
تصویر

سوئد کشوري است که به عنوان پيشتاز الکتريسته سبز شناخته مي شود . الکتريسته اي که از انرژي هسته اي و برقابي تامين مي شود . شهرهايي مثل مالمو به سوئد براي سبز شدن کمک مي کنند تا بتواند تا دوره ي 2008 الي 2012 ميزان توليد دي اکسيد کربن خود را به ميزان 25 درصد کاهش دهد . يعني خيلي فراتر از هدفي که در پيمان کيوتو در نظر گرفته شده بود .
براي دستيابي به اين هدف سخت ، محله هاي شهر مالمو ، در حال تبديل شدن به نواحي نسبتاً خودکفا هستند .وسترن هاربر ، سيج پارک و آگوستن بورگ .
وسترن هاربر که قبلاً کارخانه ي کشتي سازي بود ، و اکنون منطقه ي شهري متراکمي است ، با استفاده از انرژي هاي 100 درصد تجديد شدني به کار خود ادامه مي دهد . اين انرژي ها شامل انرژي خورشيدي ، برقابي و سوخت هاي زيستي به وجود آمده از زباله هاي آلي مي شوند . ساختمان هاي آن با موادي با عمر طولاني ساخته مي شوند . طوري طراحي مي شوند که از انرژي به نحو مطلوب استفاده کنند . خيابان هاي آن مناسب پياده روي و دوچرخه سواري هستند .40 درصد از کساني که به سر کار خود مي روند و 30 درصد کل افرادي که در حرکت هستند از دوچرخه استفاده مي کنند .
علاوه بر اين ، ترميم منطقه ي سيج پارک انرژي محل را از طريق انرژي هاي سبز شامل فتو ولتائيک (انرژي خورشيدي )، باد و سوخت هاي زيستي ( Biofuel) تامين خواهد کرد .
آگوستن بورگ ، منطقه اي که از دهه ي پيش حرکت به سوي سبز شدن را آغاز کرده است به خاطر بام هاي سبزش شناخته شده است .
باغ هايي بر روي بام ها که آبهاي حاصل از بارندگي را کاهش مي دهند و يک محله ي شهري را عايق می کنند و پوشش گياهي مي دهند . آگوستن بورگ اولين شهر جهان است که از قطارهاي الکتريکي خياباني بدون آلايندگي استفاده کرد . به علاوه 12 خانه بازيافت در آن وجود دارد که 70 درصد زباله هاي جمع آوري شده را بازيافت مي کنند .

2 ـ کپنهاگ ، دانمارک :
يک ميليون و هفتصد هزار نفر ساکن شهر کپنهاگ به خاطر ترجيح دادن دوچرخه و مترو بر اتومبيل شخصي شناخته شده هستند . اما حمل و نقل سبز تنها بخشي از برنامه ي شهري دوستدار محيط زيست اين شهر است . در سال 2006 ، کپنهاگ برنده جايزه زيست محيطي اروپا به علت آب راه هاي تميز و مديريت برنامه ريزي زيست محيطي اش شد . چه چيزي اين شهر را به چنان شهرتي رساند ؟ آب و توربين هاي بادي .


تصویر
اين شهر به خاطر تلاش هايش در بيش از 10 سال اخير جهت تميز و ايمن نگه داشتن آب هاي بندرگاه خود ، مورد ستايش قرار گرفته است . مقامات رسمي بر روي سيستم هشدار دهنده ي کيفيت آب سرمايه گذاري کرده اند تا ميزان آلودگي آب را زير نظر داشته باشند .
علاوه بر اين کپنهاگ به علت توربين هاي بادي اش معروف است . بيش از 5600 توربين بادي در کپنهاگ ، 10 درصد برق دانمارک را تامين مي کنند . در سال 2001 هم کپنهاگ بزرگترين مجموعه توربين هاي بادي دريايي در جهان را افتتاح کرد . اين پارک جديد قادر است که 32000 خانه در شهر را تحت پوشش خود قرار دهد . که برابر با 3 درصد از کل نياز شهر به انرژي است .

3 ـ پورتلند ، اورگان :
پورتلند در سواحل رودخانه ي ويلامت در شمال غربي آمريکا قرار دارد که داراي جمعيتي برابر با 500000 نفر است . اين شهر براي چند دهه مدلي از زندگي سالم و پايدار ، با در هم آميختن هوشمندانه فضاهاي شهري و باز بوده است .

تصویر

سبزي اين شهر ، چندان جديد هم نيست.از سال 1903 ، پورتلندها ، شهرهايي اميد بخش براي سراسر ايالات متحده آمريکا و جهان بوده اند تا فضاي سبز را در برنامه هاي شهري خود بگنجانند . (در آمريکا چندين شهر با نام پورتلند وجود دارند ).30 سال پيش پورتلند اين راه را با خراب کردن يک اتوبان 6 بانده براي ايجاد يک پارک ساحلي در مکان آن ، ادامه داد . در حال حاضر ، پورتلند داراي فضاي سبزي به مساحت حدود 372 کيلومتر مربع است .که اين فضاي سبز شامل 119 کيلومتر مسير براي دوچرخه سواري ، دو و پياده روي است .
پورتلند مرز رشد شهري اي را تصويب کرده است که کنترل کننده ي دورنماي شهر است و 101 هزار کيلومترمربع از جنگل و مزارع را محافظت مي کند .
پورتلند اولين شهر ايالات متحده بود که قانوني براي کاهش توليد گازهاي گلخانه اي اش تصويب کرد و يکي از اعضاي موسس "کمپين ( مبارزه ) شهرها براي محافظت از آب و هوا " بود . همچنين پورتلند براي چندين سال در بالاي ليست شهرهاي سبز در آمريکا و جهان قرار داشته است . اين شهر 50 ساختمان دارد که در حد استانداردهاي هيئت ساختمان هاي سبز ايالات متحده يا حتي بالاتر از آن ، هستند . ترکيب مناطق مسکوني و تجاري آن مناسب پياده روي و دوچرخه سواري است . تقريباً يک چهارم افراد براي رفتن به محل کار از دوچرخه استفاده مي کنند .
پورتلند ، براي آينده انرژي شهر ، اهداف جاه طلبانه اي در نظر گرفته است ، قرار است در سال 2010 کل انرژي شهر از طريق انرژي هاي تجديد شدني تامين شود .اين هدف شامل روش هاي ابتکاري نظير پارکومترهاي خورشيدي مي شود .

4 ـ ونکوور ، کانادا :
ونکوور شهري ساحلي است ، 560 هزار نفر جمعيت دارد و طبق برآورد مجله اکونوميست ، به عنوان بهترين شهر جهان براي زندگي شناخته شده است . اکنون ثابت شده است که نه تنها بهترين شهر براي زندگي است بلکه مدل کانادايي براي استفاده از منابع انرژي تجديد شدني است .


تصویر

ونکوور يک برنامه ي 100 ساله ي جاه طلبانه براي زندگي پاک و سبز دارد . اين شهر هم اکنون به عنوان پيشتاز از جهت استفاده از نيروي برقابي در جهان است چرا که 90 درصد انرژي خود را از اين طريق تامين مي کند . ونکوور برنامه اي هم براي کاهش 20 درصدي توليد گازهاي گلخانه اي اش بر اساس ساختار پيمان کيوتو دارد . با سرمايه گذاري شهر در سيستم هاي بادي ، خورشيدي ، موج و جزر و مدي ، سوخت هاي فسيلي نيز کاهش مي يابند .
علاوه بر اينها ، به عنوان بخشي از برنامه هاي افزايش بازده انرژي ، ونکوور هيچ ترسي براي استفاده از پديده هاي نوظهور ندارد .
دستگاه هاي پرس کننده ي زباله ي خورشيدي در اطراف شهر ظاهر شده اند . هر کدام به اندازه ي يک ظرف زباله هستند . اما مي توانند 5 برابر زباله نگه دارند .اين کار موجب مي شود که کاميون هاي جمع آوري زباله کمتر در سطح شهر ظاهر شوند .

5 ـ ريکويک ، ايسلند :
ريکويک کوچکترين شهر سبز در ليست ما محسوب مي شود .
در کل ايسلند 300 هزار نفر زندگي مي کنند و در ريکويک هم 115 هزار ، اما تاثير اين شهر بر جهان مهم است .

تصویر
ايسلند برنامه ريزي کرده است که تا سال 2050 وابستگي خود به سوخت هاي فسيلي را کاملاً برطرف کند تا بتواند يک اقتصاد هيدروژني را تجربه کند .
در حال حاضر ، ريکويک (و تمام ايسلند ) انرژي جهت گرمايش خود را از آب گرم و الکتريسته خود را از انرژي برقابي و گرماي مرکزي زمين تامين مي کنند . که هر دوي اينها تجديد شدني هستند و گازهاي گلخانه اي نيز ، توليد نمي کنند .
حتي برخي از وسايل نقليه از جمله 3 اتوبوس شهري با هيدروژن کار مي کنند .
اين 5 شهر تنها يک نگاه سريع به پروژه هاي سبز سازي مناطق شهري در سراسر جهان هستند . خيلي از شهرهاي ديگر در تلاش هستند تا مصرف انرژي خود را کاهش دهند ، شيوه هاي توسعه ي شهري دوست دار محيط زيست را گسترش دهند و شيوه هاي زندگي سبز را که هم اکنون برقرار هستند ، بپذيرند .که هر کدام از اين کارها مي تواند يک شهر را به سبزترين شهر جهان تبديل کند .
و در پايان شهر سبز آينده را هم به شما معرفي مي کنيم :
مصدر ، ابوظبي ، امارات متحده ي عربي :
در ميان خاورميانه ي نفت خيز ، امارت ابوظبي در امارات متحده ي عربي در حال هزينه کردن 15 ميليارد دلار جهت ساختن شهري دوست دار محيط زيست است : شهر مصدر .
مصدر از منابع انرژي تجديد شدني و بادوامي مثل انرژي خورشيدي ، انرژي باد و سوخت هاي زيستي ( بايوفيوئل ) براي تامين انرژي و تصفيه آب استفاده خواهد کرد . همچنين از خط ريلي زيرزميني سبکي نيز براي حمل و نقل برخوردار خواهد بود . ساخت مصدر در اوايل سال 2008 آغاز شد و بايد در دهه ي آينده ميلادي پايان يابد . اين شهر داراي مساحتي برابر 5 کيلومتر مربع خواهد بود و جامعه اي بدون هيچ گونه آلايندگي خواهد داشت . ساکنان اين شهر از 40 تا 50 هزار نفر خواهند بود .


منبع انگلیسی مقاله : Howstuffworks.com
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”