تخریب آثار دینی و باستانی مکه توسط وهابیت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۴۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4179 بار
تماس:

تخریب آثار دینی و باستانی مکه توسط وهابیت

پست توسط ganjineh »

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]بهگزارش شیعه آنلاین، تعدادی از اماکن و آثار دینی و باستانی، از جمله یکیاز خانه های رسول الله(ص) در شهر مکه مکرمه در معرض تخریب قرار گرفته اند.اخبار رسیده از شهر مکه حاکی از آن است که برخی از شرکت‌های ساختمان سازیعربستان سعودی که وابسته به شیوخ و چهره های سرشناس وهابیت است، به بهانهاینکه نگهداری از اینگونه آثار دینی و باستانی حکم «بت پرستی» را دارد،قصد دارند این آثار را هر چه سریع تر از بین ببرند و به جای آن ساختمانهایی بسازند تا سودی به جیب خود بزنند.
در همین راستا «سامی الأجاوی»کارشناس آثار اسلامی طی اظهاراتی گفت: تاریخ این آثار به 1400 سال پیش،یعنی دوران حیات رسول الله(ص) باز می‌گردد. قرار است جای این آثار تاریخی،برج های ساختمانی ساخته شود. این شرکت های ساختمانی برای توجیه کار خود،ادعا می کنند که این برج ها را برای رفاه و راحتی حجاج بیت الله الحرام میسازند، در حالی که هدف اصلی آنان به سود رسیدن است.
وی در ادامه افزود:اکنون ما لحظات پایانی وجود تاریخ مکه را می گذرانیم. تا مدتی دیگر هیچگونه آثاری از تاریخ قدیم مکه وجود نخواهد داشت. طی 50 سال اخیر بیش از300 ساختمان و اثر دینی و تاریخی در مکه مکرمه و مدینه منوره ]توسطوهابیت[ منهدم شده است. تخریب کنندگان این آثار حتی به متعلقات پیامبر(ص)هم رحم نمی کنند. آنان معتقدند که اگر این ساختمان ها باقی بمانند، ممکناست توسط مسلمانان دیگر کشورها تقدس شود و به نظر آنان این کار به منزلهشرک و بت پرستی است.
«سامی الأجاوی» که در سال 1975 میلادی مؤسسه پژوهشهای حج برای بررسی تاریخ مکه مکرمه و مدینه منوره را تأسیس کرد، در ادامهمی‌گوید: بنده سال‌ها با مطالعه و تحقیق در تاریخ اسلام، یکی از منازل ورسول الله(ص) را شناسایی کردم اما از ترس اینکه توسط این افراد افراط گرمنهدم شود، محل این خانه را اعلام نکردم. بر اساس مطالعاتی که انجام دادم،به نظر می رسد این خانه همان خانه ای است که پیامبر(ص) در ابتدا به طورپنهانی در آن به تبلیغ دین مبین اسلام می پرداخت.
از سوی دیگر «جفریکینگ» کارشناس هنر و آثار اسلامی در دانشکده آثار شرقی و آفریقایی لندن،در این باره می‌گوید: سرنوشت اماکن و آثار اسلامی در عربستان سعودی بسیارغم انگیز است. مسئولان ذیربط ارزش و قیمت تاریخی این آثار دینی و باستانیرا نمی دانند از همین رو چنین رفتاری با آن دارند. 
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”