ارسال قلعه های ستاره ای - شاهکارهای مهندسی نظامی قرون گذشته

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 81
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۸۹, ۱۰:۵۹ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 407 بار
سپاس‌های دریافتی: 488 بار

ارسال قلعه های ستاره ای - شاهکارهای مهندسی نظامی قرون گذشته

پست توسط Pedram.L »

[COLOR=#NaNNaNNaN]ساختار های ستاره ای، با ویژگی های ناشناخته و باورنکردنی ، پدیده ای حاصل از انفجار معادن در قدیم بودند که حقیقتا زمانی قابل رویت بودند که از بالا به آنها نگاه کرده میشد .این قالب ساختاری از قرن 16 اکتساب شده است. در آن زمان معماری شهرها در این قالب، یعنی استحکامات دایره ای شکل آن برای دفاع و امنیت شهرها بسیار مفید بود. قلعه های ستاره ای، ریشه در عصر باروت دارد ، هنگامی که توپ برای تسلط بر میدان جنگ آمد برای اولین بار در اواسط قرن 15 در ایتالیا دیده شد .
 


[COLOR=#NaNNaNNaN]بورتانگ -هلند  


بورتانگ ، قلعه و روستایی است واقع در منطقه وست ولد هلند در استان گرونینگرن. این قلعه بخشی از شهرداری ولاگتود است و در 32 کیلومتری شمال شرق امن قرار دارد.
سنگر بندی آن ابتدا در جنگ های 18 ساله به سال های 1648-1568 میلادی ساخته شده است و این به زمانی باز می گردد که پادشاه آن زمان یعنی ویلیام اول می خواست تنها راه بین آلمان و شهر گرونینگن را تحت کنترل خود در آورد که در آن زمان در دست اسپانیایی ها بود. این منطقه در مسیر عبور ارتش از تپه های شنی پوشیده شده است .

[External Link Removed for Guests]


[COLOR=#NaNNaNNaN]این شکل حلقه (حصار) ستاره ای استحکامات قرون وسطایی از آسیب و یا تخریب توسط آتش توپ بسیار خوب مقاومت میکردند و زمانیکه پیاده نظام مهاجم به آنها نزدیک میشدند در برابر یک دیوار عمود ساخته شده از سنگ های تراشیده و صاف قرار میگرفتند. علاوه بر این، نیروی حمله کننده که می توانست به دیوار نزدیک شود براحتی قادر به انجام عملیات تخریبی نبوده و مدافعان به سهولت میتوانستند از دیوارهای اطراف به مهاجمین شلیک کنند. ساختار بسیاری از قلعه های ستاره ای مثلثی بوده و و دیوارها دارای سطح صاف بوده همچنین دیوارهای قلعه به طور خاص برای پوشش دادن یکدیگر و خندقهای اطراف حصارها طراحی شده بود . 


[COLOR=#NaNNaNNaN]ناردن - هلند 

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]


[COLOR=#NaNNaNNaN]به منظور مقابله با گلوله های توپ، دیوار دفاعی در قسمت پایین ضخیم تر ساخته میشد. وجود خندق باعث میشد که حمله پیاده نظام دشمن به کندی صورت گرفته و زیر اتش مدافعین از ارتفاع بالاتر قرار بگیرند همچنین مدافعین با استفاده از کارگذاردن توپها در بالای شیب بیرونی دیوارهای خارجی مهاجین رو به توپ میبستند در سازه هایی، مانند ravelins ، tenailles ، hornworks یا crownworks ،گاهی وقتها به نسبت شدت خطر احتمالی دیوارها بصورت چند لایه ساخته میشده و بیشترین مصالح مورد استفاده در ساخت این دیوارها اضافی آجر بوده است

در اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم استحکامات ستاره ای در درجه اول اهمیت قرار گرفتند ... در تهاجم فرانسه به شبه جزیره ایتالیا . ارتش فرانسه با توپ های جدید و مجهز خود میتوانست به راحتی استحکامات سنتی ساخته شده قبلی قرون وسطایی رو در هم بکوبد.

قلعه ها ستاره ای طراحی شده توسط میکل آنژ در عملیات خاکی دفاعی از فلورانس استفاده شد همچنین این طرح در قرن شانزدهم توسط دو طراح به نامهای Baldassare Peruzzi و Scamozzi از ایتالیا در 1530s و 1540s گسترش یافته و به شدت در سراسر اروپا به مدت سه قرن مورد استفاده قرار گرفت. مهندسین ایتالیایی به شدت با تقاضای کمک از سراسر اروپا برای ایجاد استحکامات جدید روبرو بودند. معماران اواخر قرن هفدهم Menno و Coehoorn و به خصوص Vauban مهندس نظامی لویی چهاردهم به این طرح علاقه زیاد نشان دادند

شکل ستاره ای حتی در ساخت و ساز شهرهای دوره رنسانس تاثیرات سازنده داشته و تمام طرح های آرمانی را تحت تاثیر هیپنوتیزم خود قرار داده بود ولی در قرن نوزدهم، توسعه تسلیحات نظامی باعث تغییر مجدد ماهیت استحکامات دفاعی شد.
 

[COLOR=#NaNNaNNaN]پالمانوا- ایتالیا 

پالنوا هم یک شهر است و هم نام یک منطقه در شمال شرق ایتالیا که نزدیک به مرز ایسلونی می باشد. اگر به ایتالیا سفر کردید و با نام شهر های آن آشنا شدید می توانید این شهر را در فاصله 20 کیلومتری یودانا، 28 کیلومتری گوریزیا و 55 کلیومتری تریست نزدیک تقاطع اوتوسترادا آلپ- آریدا و اوتوسترادا ونیز تریست قرار دارد ببینید.
پالنوا به جهت طرح سنگرمانند و ساختار قلعه ای شهرت دارد و قلعه ستاره نام دارد و الگویی برای معماری ارتش های بزرگ جهان به شمار می رود.

[External Link Removed for Guests]


[COLOR=#NaNNaNNaN]گوری کاکو- ژاپن 


گوری هاکو قلعه ای در شهر هاکودات در هوکایدو جنوبی ژاپن است.این قلعه اصلی ترین سنگر نظامی قوم ازو بود که دوران حکومت کوتاهی داشتند.

[External Link Removed for Guests]

[COLOR=#NaNNaNNaN]آلمدا – پرتغال 


آلمدا یکی از نام های رایج در زبان پرتغالی ها می باشد که به عنوان اسم در پرتغال و برزیل استفاده می شود.

[External Link Removed for Guests]

منبع : ویکی پدیای انگلیسی
لینک منبع : [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”