عبدالرحمن فتحعلی بیگ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 51
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۱, ۴:۴۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 26 بار
سپاس‌های دریافتی: 191 بار
تماس:

عبدالرحمن فتحعلی بیگ

پست توسط 1939 »

 تصویر  فتحعلی بیگ دودنگینسکی در 12 ژوئن سال 1908 در روستای دودنگه شهر شرور در ایالت نخجوان به دنیا آمد
گفته می شود اجداد وی به صفوی ها می رسد و طایفه پدری وی از خانات منطقه قفقاز بوده اند
خانات طایفه پدری عبدالرحمن در حدود سال 1910 به دست روس ها کشته شدند و پدر او نیز در سال 1910 به زهر روس ها کشته شد در حالی که عبدالرحمن دو سال بیشتر نداشت

وی تحصیلات اولیه را در شهر باکو و سپس تحصیلات نظامی خود را در مدرسه پیاده نظام تفلیس گذراند و سپس برای تحصیلات تکمیلی به مسکو فرستاده شد.
عبدالرحمن اصولا به خاطر این که طایفه پدری وی توسط روس ها کشته شده بودند از روس ها و بلشویسم نفرت خاصی داشت اما برای ورود به ارتش سرخ ناچار به حزب کمونیست پیوست.
وی پس از پیوستن به حزب کمونیست وارد مدرسه مهندسین نظامی شده و چند سال در این مدرسه تعلیم دید. ژنرال آندره گرچکو در مورد فتحعلی بیگ می گوید:«او واقعا فردی حیرت انگیز بود و واقعا بیشتر از همه ما به اصول و روشهای نظامی واقف بود»

او در سال 1936 از حزب کمونیست به علت این که نسب خود را عمدا اشتباه معرفی کرده بود اخراج شد و قرار بر این شد که به دهقانی بپردازد ولی پس از مدتی او در جنگ بین شوروی و فنلاند در 1939 شرکت کرد و در این نبرد موفق به کسب مدال افتخار ستاره سرخ گردید.

 تصویر
مدال افتخار ستاره سرخ

  از آغاز جنگ جهانی دوم عبدالرحمن فتحعلی بیگ دودنگینسکی در سال 1941 به درجه سرگردی نایل آمد و در لشکر لنینگراد مشغول به خدمت بود که در جبهه بالتیک در کشور لتونی در شهر ریگا به اسارت آلمانی ها در آمد.

عده ای معتقد اند با توجه به نفرت وی از روس ها و کمونیست ها و با توجه به بدرفتاری های اخیر همرزمان روسی اش نسبت به وی ، او عمدا خود را تسلیم نیروهای آلمان کرده است.ادعایی که با توجه به نحوه رفتار آلمانی ها با وی پس از این قضیه درست به نظر می رسد.

عبدالرحمن نخست به اردوگاه اسرا فرستاده شده ولی سپس به نیروهای SD آلمان نازی با درجه Obersturmführer پیوست.

 تصویر   فتحعلی بیگ در یونیفورم  

پس از گذشت مدت کوتاهی و با توجه به روابط خوب وی با مفتی اعظم بیت المقدس حاج امین الحسینی و همچنین انتشار اطلاعیه لزوم پشتیبانی مسلمانان قفقاز از آلمان توسط محمد امین رسول زاده ، عبدالرحمن به فرماندهی[External Link Removed for Guests] موسوم به [External Link Removed for Guests] تحت فرماندهی ورماخت منصوب شد و در 1943 در جبهه شرق در لهستان به جنگ با شوروی پرداخت و در این جنگ رشادت های فراوان از خود نشان داده و مفتخر به کسب مدال صلیب درجه آهن گردید.

 تصویر
مدال صلیب درجه آهن 
آذری لژیون در سال 1944 به فرانسه منتقل شد و این لژیون عموما در پاریس به نیروهای امریکایی-انگلیسی تسلیم شدند ولی عبدالرحمن تحت نظارت دیگر نیروهای آلمان به سمت داخل این کشور عقب نشینی کرده و در نبرد برلین دوشادوش 700 آذری دیگر شرکت داشت


سرانجام وی به دنبال صدور اطلاعیه حرکت به غرب اس اس از برلین خارج شده و به سمت غرب رفته و تسلیم نیروهای امریکایی شد
عبدالرحمن پس از جنگ با وساطت دفتر خدمات استراتژیک امریکا موسوم به OSS تبرئه شده و مشغول به کار در سازمان اطلاعاتی امریکا CIA شد.

وی به عنوان مشاور نظامی کشور مصر در جنگ 1948 اعراب- اسرائیل نیز حضور داشت.

عبدالرحمن پس از مدتی مشغول به کار گویندگی بخش آذری رادیو اروپای آزاد (Liberty Radio) در شهر مونیخ در آلمان غربی شد.
در تاریخ 24 نوامبر 1954 جسد بی جان عبالرحمن فتحعلی بیگ در حالی که شریان های وی زده شده بود در آپارتمان میخاییل اسماعیل اوف همکار وی در رادیو آزاد اروپا پیدا شد.کارشناسان به نقش KGB در قتل وی مشکوک اند هر چند که این ادعا هرگز اثبات نشد.
 تصویر
قبر عبدالرحمن فتحعلی بیگ در مونیخ

   شده از: ویکی پدیای آذری و ویکی پدیای انگلیسی
مترجم: در جستجوی حقیقت 


 تصویر
تصویر 

تصویر
ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”