سوال متفرقه در مورد الکترونیک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

Captain I
Captain I
سپاس‌های ارسالی: 2464 بار
سپاس‌های دریافتی: 1412 بار

Re: اصول ساخت فيبر مدار چاپي

پست توسط mohammad1365 »

SAMAN نوشته شده:
نه این کار رو انجام نـــــــــــــــده! مدار اکو فقط برای سخنرانی و .... استفاده می شود.

شما دو ورودی چپ و راستت رو نگه دار, ( برای AUX ) و خروجی اکو را 2 قسمت کن و یک +/- به راست بده و یک +/- به چپ.

شما همین که طراحی کردی خوبه که! من الان میبینم که ابعاد رو هم بهت داده دیگه : 10 سانت در 7 سانت تقریبا" مشکل کجاست؟؟ تصویر

سامان جان فكر كنم منظورم را خوب توضيح ندادم تصویر

راستش من يك آمپ با stk دارم كه ورودي استريو داره . حالا ميخواهم خروجي مدار درايور بالا را به ورودي اين آمپ بزنم و همانطور كه گفتم ورودي مدار درايور را يكي كرده و به خروجي مونو اكو وصل كنم . در مورد aux هم يك مدار تن كنترل استريو به ورودي stk وارد ميكنم. مثل طرح زير .

تصویر
راستي چه جوري خروجي مونوي اكو رو به دو قسمت تبديل كنم ؟
در مورد pcb هم يعني با همون سايز 7*10 پرينت بگيرم ؟
حالا فكر كنم به ماژيك و فيبر و اسيد هم نيازه درسته ؟
سامان جان اينها هركدوم چه قيمتي دارند ؟ و كار كردن باهاشون راحته براي مني كه اولين بار مي خوام انجام بدم؟
با تشكر....

ای خدای مهربان ....
تو چه گسترده و بی صدا می بخشی و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوئیم

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21369 بار

پست توسط SAMAN »

اول در مورد فیبر

در مورد pcb هم يعني با همون سايز 7*10 پرينت بگيرم ؟

بله با همون سایز 10 در 7 بگیر و قبل از ساخت به طور امتحانی یک مقاومت را در محل خودش قرا بده و ببین که آیا تقریبا" اندازه مناسب هست یا نه! من فکر می کنم که مناسب باشه تصویر

در مورد اتصال قسمت ها هم از همان ابتدا متوجه شدم.

اما به نظر من هیچ نیازی نیست که ورودی اس تی کا شما درایو بخاد!! تصویر احتیاجی نداره! مگر اینکه در راتهنماش تاکید شده باشه.

راستي چه جوري خروجي مونوي اكو رو به دو قسمت تبديل كنم ؟

خروجی اکو یک سیم هست که دو رشته داره یکی مثبت و دیگر ی منفی,باید موازی کنی یعنی منفی رو به هر دو ورودی و مثبت هم به هر ورودی

من مدار خودم رو اینطور طراحی کردم.

[External Link Removed for Guests] 

حالا فكر كنم به ماژيك و فيبر و اسيد هم نيازه درسته ؟

بله 100% برای ساخت احتیاج به فیبر و اسید داری تصویر

سامان جان اينها هركدوم چه قيمتي دارند ؟ و كار كردن باهاشون راحته براي مني كه اولين بار مي خوام انجام بدم؟

فیبر هر سانت مربع 3 تومن هست یعنی 10 در 10 سانت میشه 300 تومن.
اسید هم 650 تومن
ماژیک هم 1000 تومن نوع نوک باریکش

کار کردن هم اگر طبق تاپیک بالا عمل کنی هیچ مشکلی نداری.البتاه ممکنه هر کسی بار اول خراب کنه چون قلقش بای ددستت بیاد ولی طوری که من راهنمایی کردم یعنی آب جوش کم / فیبر تمیز و .... فکر میکنم بار اول خوب در بیاد تصویر

با تشكر....

تصویر تصویر
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
Captain I
Captain I

پست توسط mohammad1365 »

SAMAN نوشته شده:ا

اما به نظر من هیچ نیازی نیست که ورودی اس تی کا شما درایو بخاد!! تصویر احتیاجی نداره! مگر اینکه در راتهنماش تاکید شده باشه.

من مدار خودم رو اینطور طراحی کردم.

سلام سامان جان
مداري كه شما طراحي كرديد عالي است ولي من ميخواهم براي ورودي ميكروفن يك تن كنترل جدا داشته باشم .در واقع مي خواهم يه ورودي براي ميكروفن داشته باشم كه تن كنترل مونو داشته باشه و يك ورودي aux كه تن كنترل استريو داشته باشه. تصویر
سامان جان اصراري ندارم كه از مدار درايور استفاده كنم ولي اين سوالات برام پيش اومده كه پس اين مدار كجا كاربرد داره و اگه من درستش كنم در كار آمپ اغتشاش ايجاد مي كند؟ آيا باعث افزايش قدرت مي شود؟

ای خدای مهربان ....

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر

پست توسط SAMAN »

مداري كه شما طراحي كرديد عالي است ولي من ميخواهم براي ورودي ميكروفن يكتن كنترل جدا داشته باشم .در واقع مي خواهم يه ورودي براي ميكروفن داشتهباشم كه تن كنترل مونو داشته باشه و يك ورودي aux كه تن كنترل استريوداشته باشه.

سلام دوباره,

پس نقشه زیر رو اجرا کن, نمیشد بعد از اکو یک تن کنترل دوباره گذاشت چون در اون صورت صدا بشدت بم یا زیر می شد!!

چون ما اینقدر خروجی ها رو به ورودی ها متصل می کنیم بهتره به نظرم مدرات مونو باشند.اینطوری ما حالت تفکیک شده داریم. یعنی بهتره که آمپلی هم مونو باشه.

هر چند این کار ها تجربی هست و باید آزمایش بشه.

سامان جان اصراري ندارم كه از مدار درايور استفاده كنم ولي اين سوالاتبرام پيش اومده كه پس اين مدار كجا كاربرد داره و اگه من درستش كنم در كارآمپ اغتشاش ايجاد مي كند؟ آيا باعث افزايش قدرت مي شود؟

مدار درایو زمانی استفاده میشه که واقعا" یک ورودی ضعیف داریم.در واقع یک پری آمپلی فایر هست.

اگر آمپلی فایر نیاز به پری نداشته باشه و ما قبلش پری قرار بدیم حتما" اختلال داریم و کمترینش این هست که با یک ذره ولوم صدا بشدت زیاد میشه و .... !
Captain I
Captain I

پست توسط mohammad1365 »

پس نقشه زیر رو اجرا کن, نمیشد بعد از اکو یک تن کنترل دوباره گذاشت چون در اون صورت صدا بشدت بم یا زیر می شد!!

چون ما اینقدر خروجی ها رو به ورودی ها متصل می کنیم بهتره به نظرم مدرات مونو باشند.اینطوری ما حالت تفکیک شده داریم. یعنی بهتره که آمپلی هم مونو باشه.

هر چند این کار ها تجربی هست و باید آزمایش بشه.

با سلام به دوست گرامي سامان. تصویر
سامان جان ديروز مي خواستم نقشه بالا رو عملي كنم يك فكري به سرم زد و اونم اينكه به جاي تن كنترل مونويي كه به خروجي اكو وصل هست يك تن كنترل استريو بزارم و ورودي تن كنترل رو يكي كرده و به خروجي اكو وصل كنم مثل طرح زير :

: [External Link Removed for Guests]
دليل اين كارم اينه كه نمي خواستم ورودي L و R آمپلي يكي بشه .سامان جان نظرت چيه؟؟ تصویر
راستي اگه ورودي تن كنترل قبل از مدار اكو يكي بشه مشكلي ايجاد نمي كنه؟
سامان جان براي اين مدل STK4392 چه بلندگويي بگيرم كه هم صداي AUX رو خوب پخش كنه و هم صداي ميكروفن رو ( البته به طور هم زمان)
با تشكر تصویر

ای خدای مهربان ....

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر

پست توسط SAMAN »

سلام تصویر
دليل اين كارم اينه كه نمي خواستم ورودي L و R آمپلي يكي بشه .سامان جان نظرت چيه؟؟ تصویر

نظرم + هست ,بسیار عالی تصویر این هم یک شیوه و فکر خوب هست تصویر

راستي اگه ورودي تن كنترل قبل از مدار اكو يكي بشه مشكلي ايجاد نمي كنه؟

روال کار و نقشه ها این رو میگن که تن کنترل بعد از اکو باشه, چون بعضی تن ها خروجی رو تقویت میکنند و همین ممکن هست که کارکرد اکو رو دچار اختلال کنه چون اکو ورودی آنچنان قوی احتیاج نداره, ورودی ضعیف اما خالی از نویز نیاز هست.

برای باند هم باید بری و ببینی که چه چیزی در بازار هست. من اگر بودم 2 تا وفور 10 اینچ می خریدم! البته باید به جعبه بزرگ اونها هم توجه کنی/ یک بلندگو تا زمانی که در یک جعبه مناسب قرار نگیره هیچ وقت صدای خوبی نخواهد داشت / علم آکوستیک!
New Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

نقشه ي مدار آمپلي microlab A6332R

پست توسط KKillerMan »

سلام.يه اسپيكر microlab A6332R دارموكه چندتا از خازنها و مقاومتهاو.... سوختند وقطعات سوخته رو جدا كردم براي تويض....
ولي متعصفانه اونارو گم كردم و دقيقاً نمي تونم به خاطر بيارمشون. مي خواستم اگه ممكنه مدار آمپلي اين سيستم رو بدست بيارم.ممنون ميشم.

ٍEmail: saeed.nikomanesh@yahoo.com
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر

Re: نقشه ي مدار آمپلي microlab A6332R

پست توسط SAMAN »

سلام
دوست عزیز متاسفانه بسیار بعید میدانم که نقشه تجاری یک دستگاه در نت موجود باشد. تنها کارممکن باز کردن یک دستگاه مشابه و یاداشت شماره قطعات هست.
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

Re: نقشه ي مدار آمپلي microlab A6332R

پست توسط FREE MAN »

شما باید دیتا شیت آی سی های موجود روی برد مدارتون رو از اینترنت دانلود کنید . معمولا در دیتا شیتها یک یا چند مثال کاربردی از اون قطعه قرار میدن که مراکز تولید تجاری از این مثالها توی تولیداتشون استفاده میکنن. اگه خوب به مدارتون دقت کنید از روی اون دیتاشیتها و مثالها میتونید قطعات گم شده رو پیدا کنید.
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   
Captain I
Captain I

پست توسط mohammad1365 »

SAMAN نوشته شده:سلام تصویر

روال کار و نقشه ها این رو میگن که تن کنترل بعد از اکو باشه, چون بعضی تن ها خروجی رو تقویت میکنند و همین ممکن هست که کارکرد اکو رو دچار اختلال کنه چون اکو ورودی آنچنان قوی احتیاج نداره, ورودی ضعیف اما خالی از نویز نیاز هست.

با سلام
سامان جان همانطور كه گفتي من تن كنترل رو بعد از اكو وصل كردم كه صدا خيلي خراب بود .اگرم بخواهم تن كنترل بعد از پري و قبل از اكو باشه در نهايت بايد خروجي مونوي اكو رو به ورودي استريوي آمپ وصل كنم كه نميشه؟ تصویر
از كسي پرسيدم گفت بايد از مدار بافر استفاده كني كه ورودي و خروجي استريو داره و بايد ورودي ها رو يكي كنم و به خروجي اكو وصل كنم و خروجي مدار بافر هم به ورودي آمپ...
راستي اين مدار بافر چيه و چكار ميكنه و آيا مداري ازش داري؟
با تشكر تصویر

ای خدای مهربان ....

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر

پست توسط SAMAN »

mohammad1365 نوشته شده:

با سلام
سامان جان همانطور كه گفتي من تن كنترل رو بعد از اكو وصل كردم كه صدا خيلي خراب بود .اگرم بخواهم تن كنترل بعد از پري و قبل از اكو

تن کنترل همیــــــــشه بعد از اکو هست. یک جایی مشکل داره! شما اکو رو خارج کن , بدون اکو, آمپلی و تن ر و تست کن و بعد تن رو حذف کن و اکو و آپلی ر وتست کن.

ببینم چی میشه, نتیجه رو اعلام کن تصویر
Captain I
Captain I

پست توسط mohammad1365 »

SAMAN نوشته شده:
mohammad1365 نوشته شده:

با سلام
سامان جان همانطور كه گفتي من تن كنترل رو بعد از اكو وصل كردم كه صدا خيلي خراب بود .اگرم بخواهم تن كنترل بعد از پري و قبل از اكو

تن کنترل همیــــــــشه بعد از اکو هست. یک جایی مشکل داره! شما اکو رو خارج کن , بدون اکو, آمپلی و تن ر و تست کن و بعد تن رو حذف کن و اکو و آپلی ر وتست کن.

ببینم چی میشه, نتیجه رو اعلام کن تصویر

سلام به دوست عزيزم سامان
سامان جان دوباره تن كنترل رو بعد از اكو قرار دادم صدا نسبت به قبل بهتر شد اما وقتي ميكروفن رو خيلي نزديك دهان مي برم صدا يك كمي خراب مي شود.
راستي يك سوال براي aux هم نياز به مدار پري هست؟
با تشكر

ای خدای مهربان ....

ارسال پست

بازگشت به “برق و الکترونیک عمومی”