ورتیگو چیست و خلبان تحت چه شرایطی ورتیگو می شود ؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث هوانوردي و هوافضا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

ورتیگو چیست و خلبان تحت چه شرایطی ورتیگو می شود ؟

پست توسط abdolmahdi »

سلام علیکم و رحمه ا... 

پدیده"ورتیگو" چیست و خلبان تحت چه شرایطی ورتیگو می شود؟
[External Link Removed for Guests]

پدیده vertigo يكي از مشكلات پرواز است كه گريبان گير خيلي از خلبانان بخصوص خلبانان شكاري مي شود و بسيار خطرناك و مرگ آفرين است

کلمه vertigo به معني سرگيجه داشتن و عدم تعادل فيزيكي مي باشد كه بر اثر حركات سريع و چرخشهاي ناشي از پرواز ( معمولا در بين خلبانان شكاري ديده مي شود ) مايعي كه با حركتش در گوش داخلي و برخوردش به سه حس گر تاجي - شعاعي وظيفه بر قراري حس تعادل را بر عهده دارد جابجا شده و براي زمان كوتاهي كارايي خود را از دست مي دهد 

بر اين اساس خلبان احساس تعادل خود را از دست ميدهد كه نكته خطر ناك اينجاست...... خلبان در اين حالت كه به گيج شدن در پرواز معروف است افق را گم كرده و قابليت هدايت هواپيما در وضعيت متعادل را ندارد . به عنوان مثال خلبان دقيقا در حالت افقي قرار دارد ----- در حالي كه فكر ميكند در با حالت اريب ( / ) پرواز مي كند .اين امر در پروازهاي ارتفاع كم و شب بسيار بسيار خطرناك است چرا كه كمترين انحراف از مسير پرواز جبران ناپذير است

همچنين در پرواز شب كه همه جا تاريك است و ديد خلبان بسيار محدود و زمين و آسمان به يك رنگ و غير قابل تشخيص است خلبان زمين يا دريا را با آسمان ا شتباه گرفته و به حركت مرگ آور دست مي زند . اما براي جلوگيري از اين مشكل استفاده از نمايشگر افق سنج مصنوعي پيشنهاد مي شود كه جهت صحيح را نشان مي دهد و خلبان بايد به آن اعتماد كند هر چند در شرايط Vertigo كاريست بسيار مشكل... 

پدیده ورتیگو شدن عموما در پروازهای شب و پرواز در هوای کاملا ابری بروز می کند. در این شرایط اگر خلبان تنها به دید بصری و بیرونی خود اتکا کند و به آلات دقیق هواپیما بی توجه باشد به احتمالا بسیار زیاد دچار سانحه خواهد شد. اولین گام جهت جلوگیری از بروز ورتیگو در پرواز شب و هوای ابری اعتماد به سیستم های آلات دقیق هواپیماست. خلبان می بایست علاوه بر توجه به دید چشمی و بصری به طور مرتب وضعیت هواپیمای خود را به کمک آلات دقیق هواپیما هم چک کند. در صورت عدم توجه به آلات دقیق هواپیما در پرواز شب یا هوای ابری به دلیل اختلال در گوش میانی ، خلبان قادر به تنظیم موقعیت هواپیما نسبت به افق نخواهد بود و اصطلاحا Vertigo خواهد شد. در این حالت هنگام نگاه کردن به روبرو و اطراف به دلیل اختلال در گوش میانی و تعادل ، خلبان احساس می کند در حالت Level در حال پرواز است در حالی که در همین شرایط سیستم های آلات دقیق هواپیما را در حال گردش ، کاهش ارتفاع و ... نشان می دهد. چنین اتفاقی ممکن است برای هر خلبانی با هر میزان تجربه بروز نماید، در شرایطی که نتوانسته بدرستی موقعیت خود را نسبت به افق بین زمین و آسمان تشخیص دهد. با این حال با بالاتر رفتن تجربه پرواز در شب و پرواز در آسمان ابری ، استمرار پروازهای تمرینی در شب خصوصا پرواز شب روی آب ، همچنین آموزش کافی در بهره گیری مناسب از اینسترومنت حین پرواز تا حدود زیادی از بروز چنین شرایطی جلوگیری خواهد کرد .

آ ع می گوید :
ولا کن ،، این حالت بخصوص‌در شب ،،،و در پرواز  بر فراز آب بیشتر  اتفاق می افتد ،، 
در یک پرواز شبانه ،،از آلرت بوشهر ،،ساعت حدود ۲ صبح بود ،،من کابین عقب یکی از دوستان خوبم ،، بودم ،،بمحض جمع شدن چرخ ها و در ارتفاع پایین ،،من‌ در حالیکه در صفحه رادار بدنبال  هواپیمای دشمن بودم ،   

حس کردم  چرخ بچپ طول کشید و در یک لحظه عکس ماه را در آب دیدم و هواپیما در حالت تقریبا ،،اینورت،،، دمر بطرف خلیج همیشه فارس شیرجه کرد،، گفتم فلانی ،،هواپیما را دارم ،،،گفت چی میگی ،، منتظر اجازه نشدم ، با قدرت زیاد هواپیما را چرخاندم ، ،،،،گیج شده بود ،،،گفتم داشتیم مرحوم میشدیم ، آرام باش از ،،حالت پس سوز خارج کن دسته را .و هر وقت حس کردی ،،،اوکی،،،هواپیما را بگیر ،،من دنبال هدف بگردم ،،،بعد هدف را پیدا کردم که سرعتش خیلی کم بود احتمالا هلیکوپتر ،،یک موشک هم زدیم ،،که نتیجه اش معلوم نشد،،، قضا و بلایی. بود ،،که مفتی رد شد ،،،

م ر می گوید :
درود ،  بسیار عالی و کامل توضیح دادی .  خودم بارها در پرواز  ورتیگو شده ام وتنها اون  جمله شاه کلید کتاب  instrument  ،  به موقع نجاتم داده  :
Vertigo is real ,  belive IT and trust your instruments . 
سپاس ،  شاپسر .

ح د می گوید :
دوستان من هم دو بار در بندرعباس runway dancing گرفتم از همکاران زیاد بودن که فقط در بندرعباس این اتفاق براشون پیش اومده.کسی میدونه چرا فقط بندرعباس.

ب ر می گوید : 
ح د   گرامی. با شروع پایگاه. خیلی این اتفاق افتاد ولی 
بخاطر خجالت کشیدن کسی چیزی نمیگفت تا 
روزی در بریفیگ
بامدادی از همه پرسیدم تعداد زیادی این حالت را تجربه کرده بودند. علت چه بود یا هنوز هست !!؟؟؟ 
ته باند دریا هست و تابش خورشید و گرم شدن زمین و دیر گرم شدن آب باعث حرکت هوا میشود و با وایزر
قابل دیدن است نه بدون آن ؟؟!!! 
این انعکاس باند 
بر آن هوای موج مانند و صافی پشت روی آب باعث این خطای دید میشود
در تمام باند های پروازی شبیه بندرعباس این اتفاق می افتد ….

اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 207 بار
سپاس‌های دریافتی: 199 بار

Re: ورتیگو چیست و خلبان تحت چه شرایطی ورتیگو می شود ؟

پست توسط h.irani »

abdolmahdi نوشته شده: سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۸:۴۶ ق.ظ سلام علیکم و رحمه ا... 

پدیده"ورتیگو" چیست و خلبان تحت چه شرایطی ورتیگو می شود؟     

vertigo يكي از مشكلات پرواز است كه گريبان گير خيلي از خلبانان بخصوص خلبانان شكاري مي شود و بسيار خطرناك و مرگ آفرين  

کلمه vertigo به معني سرگيجه داشتن و عدم تعادل فيزيكي مي باشد كه بر اثر حركات سريع و چرخشهاي ناشي از پرواز ( معمولا در بين خلبانان شكاري ديده مي شود ) مايعي كه با حركتش در گوش داخلي و برخوردش به سه حس گر تاجي - شعاعي وظيفه بر قراري حس تعادل را بر عهده دارد جابجا شده و براي زمان كوتاهي كارايي خود را از دست مي دهد 

بر اين اساس خلبان احساس تعادل خود را از دست ميدهد كه نكته خطر ناك اينجاست...... خلبان در اين حالت كه به گيج شدن در پرواز معروف است افق را گم كرده و قابليت هدايت هواپيما در وضعيت متعادل را ندارد . به عنوان مثال خلبان دقيقا در حالت افقي قرار دارد ----- در حالي كه فكر ميكند در با حالت اريب ( / ) پرواز مي كند .اين امر در پروازهاي ارتفاع كم و شب بسيار بسيار خطرناك است چرا كه كمترين انحراف از مسير پرواز جبران ناپذير است

همچنين در پرواز شب كه همه جا تاريك است و ديد خلبان بسيار محدود و زمين و آسمان به يك رنگ و غير قابل تشخيص است خلبان زمين يا دريا را با آسمان ا شتباه گرفته و به حركت مرگ آور دست مي زند . اما براي جلوگيري از اين مشكل استفاده از نمايشگر افق سنج مصنوعي پيشنهاد مي شود كه جهت صحيح را نشان مي دهد و خلبان بايد به آن اعتماد كند هر چند در شرايط Vertigo كاريست بسيار مشكل...    

پدیده ورتیگو شدن عموما در پروازهای شب و پرواز در هوای کاملا ابری بروز می کند. در این شرایط اگر خلبان تنها به دید بصری و بیرونی خود اتکا کند و به آلات دقیق هواپیما بی توجه باشد به احتمالا بسیار زیاد دچار سانحه خواهد شد. اولین گام جهت جلوگیری از بروز ورتیگو در پرواز شب و هوای ابری اعتماد به سیستم های آلات دقیق هواپیماست. خلبان می بایست علاوه بر توجه به دید چشمی و بصری به طور مرتب وضعیت هواپیمای خود را به کمک آلات دقیق هواپیما هم چک کند. در صورت عدم توجه به آلات دقیق هواپیما در پرواز شب یا هوای ابری به دلیل اختلال در گوش میانی ، خلبان قادر به تنظیم موقعیت هواپیما نسبت به افق نخواهد بود و   Vertigo  خواهد شد. در این حالت هنگام نگاه کردن به روبرو و اطراف به دلیل اختلال در گوش میانی و تعادل ، خلبان احساس می کند در   Level  در حال پرواز است در حالی که در همین شرایط سیستم های آلات دقیق هواپیما را در حال گردش ، کاهش ارتفاع و ... نشان می دهد. چنین اتفاقی ممکن است برای هر خلبانی با هر میزان تجربه بروز نماید، در شرایطی که نتوانسته بدرستی موقعیت خود را نسبت به افق بین زمین و آسمان تشخیص دهد. با این حال با بالاتر رفتن تجربه پرواز در شب و پرواز در آسمان ابری ، استمرار پروازهای تمرینی در شب خصوصا پرواز شب روی آب ، همچنین آموزش کافی در بهره گیری مناسب از اینسترومنت حین پرواز تا حدود زیادی از بروز چنین شرایطی جلوگیری خواهد  [color=black] .     

[color=black]  [color=black]آ ع می گوید :  
[color=black]ولا کن ،، این حالت بخصوص‌در شب ،،،و در پرواز  بر فراز آب بیشتر  اتفاق می افتد ،،  
[color=black]در یک پرواز شبانه ،،از آلرت بوشهر ،،ساعت حدود  [color=black] [color=black] صبح بود ،،من کابین عقب یکی از دوستان خوبم ،، بودم ،،بمحض جمع شدن چرخ ها و در ارتفاع پایین ،،من‌ در حالیکه در صفحه رادار بدنبال  هواپیمای دشمن بودم ،    

[color=black]حس کردم  چرخ بچپ طول کشید و در یک لحظه عکس ماه را در آب دیدم و هواپیما در حالت تقریبا ،،اینورت،،، دمر بطرف خلیج همیشه فارس شیرجه کرد،، گفتم فلانی ،،هواپیما را دارم ،،،گفت چی میگی ،،  [color=black]منتظر اجازه نشدم ، با قدرت زیاد هواپیما را چرخاندم ، ،،،،گیج شده بود ،،،گفتم داشتیم مرحوم میشدیم ، آرام باش از ،،حالت پس سوز خارج کن دسته را .و هر وقت حس کردی ،،،اوکی،،،هواپیما را بگیر ،،من دنبال هدف بگردم ،،،بعد هدف را پیدا کردم که سرعتش خیلی کم بود احتمالا هلیکوپتر ،،یک موشک هم زدیم ،،که نتیجه اش معلوم نشد،،،  [color=black]قضا و بلایی. بود ،،که مفتی رد شد ،،، 

[color=black]م ر می گوید :  
[color=black]درود ،  بسیار عالی و کامل توضیح دادی .  خودم بارها در پرواز  ورتیگو شده ام وتنها اون  جمله شاه کلید  [color=black]  instrument   [color=black]،  به موقع نجاتم  [color=black]  :    

[color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black] [color=black]Vertigo is real ,  belive IT and trust your instruments .                   
[color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black][color=black] [color=black]سپاس ،   [color=black] . 

[color=black]ح د می گوید :  
[color=black]دوستان من هم دو بار در  [color=black] runway dancing  [color=black]گرفتم از همکاران زیاد بودن که فقط در بندرعباس این اتفاق براشون پیش اومده.کسی میدونه چرا فقط  [color=black]. 

[color=black]ب ر می گوید :   
[color=black]ح د    [color=black]گرامی. با شروع پایگاه. خیلی این اتفاق افتاد ولی  
[color=black]بخاطر خجالت کشیدن کسی چیزی نمیگفت تا  
[color=black]روزی در  
[color=black]بامدادی از همه پرسیدم تعداد زیادی این حالت را تجربه کرده بودند. علت چه بود یا هنوز هست !!؟؟؟  
[color=black]ته باند دریا هست و تابش خورشید و گرم شدن زمین و   [color=black]گرم شدن آب باعث حرکت هوا میشود و با  
[color=black]قابل دیدن است نه بدون آن ؟؟ [color=black]!!!  
[color=black]این انعکاس باند  
[color=black]بر آن هوای موج مانند و صافی پشت روی آب باعث این خطای دید  [color=black].  
[color=black]در تمام باند های پروازی شبیه بندرعباس این اتفاق می افتد  [color=black]….    

با سلام
جالب ترين موردي از ورتيگو كه شنيده ام روايت جناب مازندراني از پرواز اينورت مرحوم زندي روي باند پايگاه اصفهان در ساعات اوليه صبح بعد از پروازي طولاني مي باشد. به گفته جناب مازندراني تامكت مرحوم زندي بصورت اينورت تصميم به فرود گرفته بود و چرخهايش باز و به سمت آسمان بود. بعد از اطلاع رساني آقاي مازندراني مرحوم زندي سريعا وضعيت هواپيما را تصحيح نموده و به عنوان تشكر يك ماه آقاي مازندراني صبحانه مهمان ايشان بودند.
متاسفانه در زمان جنگ كه پروازهاي طولاني مخصوصا در ساعات شب انجام مي گرفت بروز پديده ورتيگو بيشتر اتفاق مي افتاد و اطلاعاتي در دست مي باشد كه ما در آن زمان بدين علت سقوط منجر به شهادت نيز داشته بوديم.
با تشكر

مرگ بر روی پاها بهتر از زندگی بر روی زانوان است
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3423 بار
سپاس‌های دریافتی: 5849 بار

Re: ورتیگو چیست و خلبان تحت چه شرایطی ورتیگو می شود ؟

پست توسط shafagh »

با عرض سلام خدمت اساتيد محترم

اين پست را ساعتي قبل خواندم و از ان وقت تا به حال در حال فكر كردن براي اختراع وسيله اي راحت و سريع (سواي ابزارهاي خود هواپيما) براي متوجه كردن خلبان در مواجه شدن با حالت ورتيكو مي باشم. البته يك ايده اي هم در فكرم هست كه در پي توسعه و تكميل ان هستم. متاسفانه چهار تا از پنج سوكت كابل SATA ي كامپيوتر من از كار افتاده و غير از هارد ديسك كه فقط به همان يك كانكتور وصل است نمي توانم از سي دي رام استفاده كنم تا اتوكد يا كتيا را براي طراحي نصب كنم و چندين ماه است اين مشكل محدوديت شديدي براي طراحي هاي من بوجود اورده است.

براي انكه دوستان محترم توان و ميزان طراحي بنده را بدانند، اين مسلسل يكي از اختراعات چند سال قبل بنده است كه بواقع يك اختراع بي نظير مي باشد. سومين تصوير هم نوعي لانچر راكت است كه چند سال قبل طراحي كردم و قبلا به انجمن هاي علمي ارسال نمودم. 

لذا حالا ادعاي بنده در مورد اينكه مي توانم در پي طراحي سيستم الرتي براي خلبانان در موقعيت ورتيكو باشم شايد قابل باورتر بنمايد. بهرحال ورتيكو شدن خلبان كه امروز براي اولين بار در اين تاپيك از ان اطلاع يافتم  سوژه خوب و با ارزشي براي فكر كردن و طراحي بنده شد. 
ارسال پست

بازگشت به “ديگر مباحث هوانوردي”