گزارشکار آزمایشگاه پلیمر - تهیه رزین ملامین فرمالدئید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد پليمر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: oweiys, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 346
تاریخ عضویت: جمعه ۳ مهر ۱۳۸۸, ۵:۴۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2464 بار
سپاس‌های دریافتی: 1412 بار

گزارشکار آزمایشگاه پلیمر - تهیه رزین ملامین فرمالدئید

پست توسط mohammad1365 »

با سلام
گزارش کار آزمایشگاه شیمی پلیمر - مبحث تهیه رزین ملامین فرمالدئید خدمتتان تقدیم می شود امید است مورد توجه دوستان قرار گیرد.

آزمایش تهیه رزین ملامین فرمالدئید

  از واکنشهاي پلیمریزاسیون ، به موادي منجر میشوند که در صنعت ، کاربردهاي بسیار مهمی دارند. تهیه پلیمر ملامین- فرمالدئید به مادهاي منجر میشود که روزانه در منزل و بیرون ، بسیار با آن مواجهیم. واکنش پلیمریزاسیون ملامین- فرمالدئید ، یک واکنش پلیمریزاسیون تراکمی میباشد. اگر در جریان واکنش پلیمریزاسیون ، به همراه پلیمر ، مواد دیگري با اجرام مولکولی پایین تشکیل شوند و تغییر در ترکیب عنصري و ساختمانی پلیمر حاصل شود، پلیمریزاسیون از نوع مرحله اي یا تراکمی بوده و منومرهایی که به این ترتیب پلیمریزه میشوند، حاوي دو و یا چند گروه عاملی میباشند.
ملامین با فرمالدئید میتواند در محیط اسیدي یا بازي ، واکنش چند تراکمی انجام دهد و برحسب شرایط تنظیم واکنش ، پلیمر یک بعدي یا سه بعدي ایجاد کند.  
وسایل مورد نیاز

حمام آبی
بالن 3 دهانه حاوي مبرد
کپسول چینی
ملامین
فرمالین
% محلول هیدروکسیدسدیم 10
گلیسیرین

روش آزمایش

  بالن 3 دهانه ، 22،5 گرم فرمالین (معادل با 0،3 مول فرمالدئید) میریزند. بر روي آن ، 12،6 گرم ( 0،1 مول) ملامین ریخته و جهت تنظیم PH سیستم در 7.5 تا 8 محلول هیدروکسید سدیم 10 % میافزایند. سپس 2 دهانه بالن را مسدود کرده و مخلوط را به مدت 40 دقیقه در حمام آبی که دماي آن 90 تا 95 درجه سانتی گراد میباشد، قرار میدهند. بعد از زمان فوق ، دما را به 70 درجه سانتیگراد رسانده و دهانه هاي مسدود شده را باز کرده و به یکی از دهانه ها ، لوله اي ظریف (موجی) و به دیگري سیستم خلاء متصل می کنند در دمای 60 تا 70 درجه سانتی گراد و در فشار 100 تا 120 میلی متر جیوه آب موجود در سیستم را از محیط عمل دور میکنند. مخلوط بدست آمده را به کپسول چینی ریخته و بر روي آن 2 گرم گلیسیرین افزوده، در دماي 150 درجه سانتیگراد و تا تشکیل مخلوطی سفت و سخت ، آن را حرارت میدهند. رزین سخت شده را در تکه هاي نازك جدا میکنند.


نتیجه آزمایش

  حاصله در صنعت کاربردهای فراوانی دارد
با افزایش 20 درصد کائولن به ماده فوق فرمیکال تولید می شود که در واقع همان ماده استخوانی روی میز های کابینت است که تحت فشار بالا و خلاء پرس می شود .
جنس کلید ها و پریز های برق از ماده ملامین فرمالدئید می باشد . 
[HIGHLIGHT=#ff0000]کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز  


 
 

ای خدای مهربان ....
تو چه گسترده و بی صدا می بخشی و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوئیم
 
ارسال پست

بازگشت به “پليمر”