آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15E

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۸۵, ۴:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21369 بار

آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15E

پست توسط SAMAN »


آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15Eجنگندهء بسيار پيشرفتهءF-15E Strike Eagle ، يكي از مدرن‏ترين وبه‏روزترين هواپيماي شكاري بمب‏افكن، جهت انجام عمليات در هرگونه شرائط آب و هوايي مي‎باشد. اين هواپيما، جهت انجام عمليات بازدارندگي در عمق خطوط دفاعي نيروهاي زميني دشمن طراحي شده است. اساس اين هواپيما، از روي شكاري- رهگير موفق دههء 70 يعني F-15 Eagle ساخت مك‏دانل‏داگلاس و توسط كمپاني بوئينگ اقتباس شده است. جنگندهء F-15، قابليتهاي بسيار عالي خود را در حينعمليات «طوفان‏صحرا» به اثبات رساند. اين هواپيما، درعمق خطوط دفاع هوايي عراق،‌ نفوذ كرده و به اهداف بسيار مهم و ارزشمندي حمله‏ور شدند. بدين ترتيب بود كه ماموريت پشتيباني نزديك هوايي را براي نيروهاي ائتلاف فراهم كرد [External Link Removed for Guests] 

سیستم راداری AN/APG-70 جت جنگنده اف-15

قلب واحد های الکترونیکی جنگنده اف-15E رادار AN/APG-70 است که توسط کمپانی هیــــوز ساخته شده است. جنگنده های مدل F-15C/D رادارهای APG-63(V1) و (V2) را دارند که این رادار بعدا تبدیل به یک نوع از رادارهای فوق مدرن AESA شد.این رادرا یک رادرا بطور کاملا سیع بهبود داده شده از APG-63 است.مشخصه های APG-70 حالت های جدید هوا به هوا و هوا به سطح و قابلیت اجازه ضربت زمینی است.

AN/APG-70 یک رادار چند حالته پالس داپلر بسیار معتبر است که در باند I/J یعنی بین 8 تا 20 گیگا هرتز کار می کند و ویژگی های نگهداریش بهبود داده شده است.این رادار هر دو قابلیت هوا به هوا و هوا به سطح را دارد و با عنوان قسمتی از برنامه MSIP II توسعه داده شده بود. MSIP مخفف برنامه بهبود چند مرحله ایی است.این رادار بعضی اوقات با عنوان یک ارتقا از رادار AN/APG-63 یاد می شود اما در حقیقت آن یک برند جدید از رادار بود که دو چیز مکشترک با رادار AN/APG-63 داشت.

 [External Link Removed for Guests] 


اجزا رادار AN/APG-70

رادار AN/APG-70 برای قابلیت اطمینان بالاتر و نگهداری آسانتر طراحی شده بود در واقع قابلیت اطمینان پذیریAPG-70 1/3 برابر بیشتر از APG-63 است و نرخ MTBF یی برابر 80 ساعت دارد. APG-70 در دماغه اف-15E و پشت رادوم آیرودینامکی شکل داده شده در زیر وجلوی کاکپیت بنا شده است.آن یک دیش رادار نیرومند که بطور مکانیکی حرکت میکند را با گین بالا و آرایه پرتو جانبی کم از انتشار دهنده رابکار می برد.

پوشش کمانی پرتو رادار در جلوی جت با زاویه 120 درجه بطور افقی منتشر می شود.زمانی که پوشش پرتو رادار بیش از 8 بار است رادار می تواند یک خط را از راست به چپ که bar نامیده میشود را اسکن و سپس یک ذره پایین بیاید و از چپ به راست را پویش کند.زمانی بارها تغییر می کنند پرتو راداری تقریبا 1 درجه در 40 ناتیکال مایلی یا برد بیشتر و تقریبا 2.5 درجه در 20 ناتیکال مایلی افت میکند.الویش یا زاویه از سطح افق آنت می تواند تنظیم شود بدین گونه که پویش عمودی به بالا و پایین تغییر پیدا میکند.تعداد بار اسکن ها را می تواند مقادیر مختلفی از جمله 1,2,4 و 6 بار که بصورت پیش فرض هستند یا 8 بار اسکن نشاند.

 [External Link Removed for Guests] 
قسمت الکترونیک, پشت دیوار جداسازی شده از آنتن APG-70 است و شامل 6 قسمت اصلی است:

1-منبع تغذیه
2-پردازش اطلاعات رادار
3-پردازش سیگنال رادار
4-مبدل سیگنال آنالوگ
5-فرستنده
و نهایتا" قسمت گیرنده/ محرک

منبع تغذیه:
.احد منبع تغذیه بکار رفته در AN/APG-63 دوباره طراحی شد چونکه گیرنده محرک APG-70 مقداری ولتاژ پیشتر از قبل نیاز داشت.

فرستنده:
این واحد ردیف میانی حفره سه سطحی دماغه اف-15E را که تجهیزات در آن چیده شده اند, اشغال کرده است و آن عهده دار تولید انرژی رادار است که از رادار منتشر می شود.نکته ایی که در مورد رادار APG-70 بای دبه آن اشاره کرد این است که این یک رادرا منسجم است به این معنی که واقعا هرگز در طی پرواز خاموش نمی شود! حتی زمانی که جت در حالت سایلت است و هیچ انرژی از رادار منتشر نمی شود.منبع سیگنال همواره فعال است فقط تقویت کننده در انتشار انرژی رادار روشن یا خاموش است.

گیرنده / محرک:
گیرنده 32 کاناله رادار APG-70 به خود می بالد و آن اولین واحدی است که مستقیما" سیگنال های دریافت شده از آنتن را پردازش میکند.گیرنده ابتدا این سیگنال های آنالوگ را به فرکانس پایین تر تبدیل کرده سپس آنه را به مدل سیگنال آنالوگ منتقل می کند.

مبدل سیگنال آنالوگ:
این واحدسیگنال های آنالوگ دیجیتالیزه را از گیرنده محرک دریافت می کند.سپس سیگنال های دیجیتالی توسط پردازشگر اطلاعات سیگنال بیشتر پردازش می شوند.

SDP یا پردازشگر اطلاعات سیگنال:
این واحد سیگنال های ورودی رادار را در فرمت دیجیتال از مبدل سیگنال آنالوگ می گیرد.SDP یک کامپیوتر است که به طور قابل توجهی در مقایسه با APG-63 ارتقا داده شده است بطوری که 5 برابر سریعتر و 10 برابر حافظه اش بیشتر شده است.نقش SDP ایجاد یک پیش پردازش از سیگنال دریافتی است.این توسط دیتا باس MIL-STD-1750A و باضافه یک متد پردازش موازی مدولار در پردازش و دستکاری کردن سیگنال های ورودی دیجیتالیزه شده به واحد پردازش اطلاعات رادار منتقل می شود.

RDP یا پردازش اطلاعات رادار:
این واحد یک کامپیوتر است.در واقع قلب سیستم راداری AN/APG-70 است.آن 1 مگا بایت حافظه دارد که 10 برابر بیشتر از کامپیوتر APG-63 است.تقسیم بندی حافظه به شرح زیر است:

220 کیلوبایت برای حالت های هوا به هوا
110 کیلو بایت برای حالت های هوا به سطح
200 کیلو بایت برای BIT
64 کیلوبایت برای حافظه UFC

و مابقی برای آپگیرد های آینده رزرو شده است.نقش اصلی RDP تشخیص دادان برگشت های رادار هدف از برگشت های غلط است.بازگشت های رادار هدف به پردازشگر نمایش چند منظوره یا MPD منتقل می شود. پردازشگر MPD یک واحد در جلوی منبع تغذیه است که مسئول تجسم اطلاعات هدف روی صفحه رادار در MPD های انتخاب شده توسط خدمه هوا پیما است.

 تصاویر از کاکپیت تمام دیجیتال جت جنگنده
F-15E  [External Link Removed for Guests]

کابین عقب

[External Link Removed for Guests] 
این رادار در سری آخر جت هایF-15C/D و F-15E وF-15S که برای نیروی هوایی عربستان سعودی همچنین F-15 I که برای ارتش اسرائیل می باشد بکار رفته است.

ترجمه: سامان


منابع:
http://www.centralclubs.com
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

[HIGHLIGHT=#ffc000]برداشت مطلب بدون ذکر نام مرکز انجمن های تخصصی مجاز نیست! 

ادامه دارد ....
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۸۵, ۴:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21369 بار

Re: آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15E

پست توسط SAMAN »

یک واحد جدید از رادار AN/APG-70 برای نقشه برداری زمینی با وضوح بالا که کاربردش در تکنولوژی SAR است, پهنای باند چندگانه دارد.چندیدن حالت جدید رادار ی اضافه شده بودند مانند TWS که امکان پرتاب موشک های فرادید به سوی اهداف چندگانه را به صورت همزمان میسر می ساخت.

دروازه تکنولوژی آرایه , رادار APG-70 را در ترکیب حالت های غیر قابل دسترس در رادارهای اولیه توانمند کرده است.حالا قابلیت های عملیاتی در دیگر حالات بسیار افزایش یافته است.توان پردازش اضافه شده امکان اجرای تکنولوژی NCTR را فراهم میکند که توانایی تشخیص بیشتر و مطمن تر میان هواپیماهای دوست و دشمن را میسر مسازد.


 پانل سنسور های جنگنده اف-15 ایی 

 [External Link Removed for Guests]
  APG-70 یک قابلیت LPI یا احتمال رهگیری پاین ر ا داشت که توانایی آن را در کشف و هدایت حملات به سمت هواپیمای دشمن بدون اینکه از طرف آن دیده شود را ایجاد می کرد.این بدان معنی است که رادار می تواند برای بدست آوردن یک تک جاروب تصویر روزنه ترکیبی از ناحیه هدف به سرعت روشن شود و سپس سریعا" بعد از چند ثانیه خاموش می شود یا به عبارتی به مد SNIFF برود و همین بدست آوردن انتشارات و رهگیری موقعیت و نقشه پرواز F-15E را برای دشمن مشکل میکند.


ارائه مد SNIFF به هنگام سوخت گیری هوایی مطلقا واجب است وگرنه تششع مایکرو ویو منتشر شده از رادار ممکن است در چنین فاصله کوتاهی باعث به سختی آسیب رساندن آپراتور شود.به همین دلیلی یک مقیاس ایمنی مخصوص روی رادار نصب شده است که مانع انتشار انرژی رادار از هواپیما, زمانی که روی زمین است می شود.
نقشه رادار روی صفحه نمایش می تواند بی حرکت شود و به صورت دوره ایی توسط جاروب های جدید به روزشود در نتیجه هواپیما نزدیکترین هدف را دریافت می کند.ترمینال های صفحه رادار سیگنال های دریافت شده از رادرا را پردازش می کند و می تواند یک دید و نظر کلی از هدف زمینی را فراهم کند.جاده ها, پل ها و پایگاه های هوای می توانند تا[HIGHLIGHT=#ffc000] 100   دورتر تشخیص داده شوند و در نتیجه با نزدیکتر شدن F-15E وضوح تصویر هدف بطور پیش رونده دقیق تر می شود و اهداف کوچک نظیر کامیون ها, هواپیماها و تانک ها می تواند تمـــــیز داده شوند.

در بخش بعد به معرفی مشخصه های هوا به هوای رادار جنگنده اف-15 می پردازیم.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۸۵, ۴:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21369 بار

Re: آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15E

پست توسط SAMAN »

مشخصه های هوا به هوای رادارAN/APG-70


AN/APG-70 می تواند حالت هوا به هوا را توسط فرمان دریافتی از صفحه نمایش A/A رادار از یکی از MPDS هایش تقاضا کند.در این حالت مشخصه های هوا به هوایش در دسترش می شوند. در مد A/A , رادار چند حالت جستجو دارد که تنها می تواند یکی ازآنها را در یک زمان فعال کند.این حالت ها می توانند توسط کلید های فشاری روی لبه پایین MPD/MPCD , جایی که صفحه رادار هوا به هوا هست انتخاب شوند.
 تصویر MPD/MPCD جت جنگنده اف-15 
 [External Link Removed for Guests] 
اهداف برچیده شده توسط APG-70 در هر مد نمایش داده می شوند.همانطور که خلبان تصاویر راداری روی صفحه رادار هوا به هوا بر روی MPD/MPCD انتخاب کرده بود.برای فیلتر کردن بازگشت های خارجی از اشیاء متحرک زمینی نرم افزار رادار یک الگوریتم خاص را ترکیب کرده است.این نرم افزار سه تنظیم حساسیت برای فیلتر کردن بازگشت حالت خارجی از اشیاء زمینی کند تر از 45, 63 و 87 نات دارد.همچنین این الگوریتم ها زمان بازگشت چف ها آماده هستند که می بایست فیلتر شده باشند. به هر حال AN/APG-70 الگوریتم های دیگری برای فیلتر کردن خروجی بازگشت های نادرست چف دارد.

پرتور رادار توسط پویش دوره ایی عمل می کند به طور معمول سرعت پویش در حدود 80 درجه بر ثانیه است که معنایش کشف و باز کشف دفعه به دفعه هدف یکسان است. بنابراین بعضی اوقات مابین هر دو کشف متوالی, هدف یکسان از دست می رود.هدف, مخصوصا" اهداف متحرک سریع می توانند بطور قابل ملاحضه ایی در مابین این زمان کشف های موفق حرکت کنند که معنایش این است که تصویر راداری هدف نمایش داده شده روی صفحه می تواند ماهیتش را کاملا" سریع از دست بدهد.
این پدیده پیر شدن هدف نام دارد.چونکه پرتو رادار نمی تواند نمایش فیلم مشابه وضعیت هوایی را فراهم کند بنابراین هدف پیر شده سروکارش با پردازشگر MPD است !!
 [External Link Removed for Guests] 
اهداف قدیمی تر تصویر راداریشان روی صفحه رادار هوا به هوا کمرنگ تر است.اگر خلبان بخواهد می تواند نتیجه اسکن های اندک گذشته ر ا به طور همزمان روی صفحه نمایش بدهد.اهدافی که روی صفحه نمایش داده می شوند رنگشان با هم متفاوت است آنها یی که کمرنگ تراند نشان از قدیمی تر بودنشان است.بدین صورت است که اهداف متحرک مجسم می شوند
در مـــــد A/A پنج فرکانس راداری مختلف می توانند به طور دستی برای جلوگیری کردن از مداخله با رادار های دیگر اف-15 های در همان پرواز انتخاب شوند. حالت های هوا به هوا در رادار AN/APG-70 به شرح زیر است:

RWS, RGH, VS, VCTR, TWS, STT, DTT و EA .

مد RWS :


مد RWS کشف تمام وجه و تمام ارتفاع هدف را فراهم می سازد.یعنی هدف در هر ارتفاع( سر بالا – سر پایین) و هر صورتی که هست( روی دم – روی دماغه) تماما" کشف می شود.این حالت بطور عادی بیشتر بر روی نزدیکی محیط دشمن بکار می رود.آن یک تعادل خوب از سطح عرضی و اسکن بموقع است.

این حالت برای کشف اهداف چندگانه جدا شده توسط کمترین پرتو عرضی در برد بلند استفاده می شود. بسته به اینکه چه فرکانس تکرار پالسی برای انتشار انرزی رادار استفاده شده, در آنجا 3 مد RWS وجود خواهد داشت.
درحالت RWSH فرکانس تکرار پالس زیاد استفاده می شود در حالیکه در RWSM , RPM متوسط بکار رفته است.RPF های زیاد برای کشف ارتباطات دور با سرعت های بسته شده زیاد بهتر هستند و ریک کمتری هم هست.کنتاکت بسته نشده بر روی صفحه رادرا نمایش داده نخواهد شد.
RPF های متوسط برای برد بلند خوب نیستند چونکه آنها در هنگام بازگشت های دریافتی از برد بلند در معرض درهم ریختگی یا Clutter هستند.اما برای کشف های میان برد اهداف کمتر بسته شده و یا اهدافی که زیر خط آب رادار هستند مفید هستند.
یک مخلوط خوب از فرکانس تکرار پالس متوسط و زیاد در مد RWS درک شده و آن عنوان اسکن از طریق Bar ها است.زمانی که انتشارات انرژی رادار مابین زیاد و متوسط متناوب است می توان از آن بهره برد.
 تصویر از حالت های اسکن رادار اف-15  [External Link Removed for Guests] 
منبع:

[External Link Removed for Guests]<!-- m -->
نوشته: سامان

[HIGHLIGHT=#ffc000]کلیه حقوق این مطلب متعلق به مرکز انجمن های تخصصی سنترال کلابز  
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”