لغت نامه بورس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

لغت نامه بورس

پست توسط Solver »

  نداریم اینجا مفاهیم را آن قدرها بنیادین آموزش بدیم یا مثلا خیلی تخصصی بهش بپردازیم فقط آن قدر که بفهمید منظور از هر لغت چیست. در حقیقت این شیوه بنده برای آموزش فعالیت در بورس به پدرم هست و ابداع خودم هست اما استفاده ازش عموماً مجاز است.

انتخاب لغات با دقت زیاد و به طوری بوده که شما ضمن یافتن معانی آن اگر به ترتیب نمره پیش برید خود به خود مفاهیم کلی بورس، شرکت ها، سهام و ورود به بازار بورس را یاد خواهید گرفت.[HR]


1. بورس

بورس یک بازار است. بازار به محلی گفته می شود که در آن خرید و فروش انجام شود. در جهان بورس های متنوع و گوناگون وجود دارد درست مانند بازارهای مختلف.


2. فرابورس

یک بازار است که روش کار در آن مانند بورس می باشد اما شرکت ها برای ورود به آن شرایط کمتری را باید لحاظ کنند و حضور در آن سهل تر است. در ایران نیز فرابورس داریم.


3. بورس اوراق بهادار

در این بازار افراد به خرید و فروش اوراق بهادار از جمله اوراق مشارکت، سهام و این دست اوراق می پردازند.


4. بورس کالا

در این بازار افراد به خرید و فروش عمده کالا می پردازند مانند بورس فلزات بورس غلات و ... در ایران چندین بورس کالا داریم.


5. شرکت

یک مجموعه متشکل از افراد فعال در یک حوزه مشخص که به طور مشترک بر روی پروژه ها و طرح های مورد نظرشان فعالیت دارند.


6. سهم

شرکت ها ممکن است بسته به سرمایه ای که نیازمند آن هستند چند روش را جهت جذب این سرمایه داشته باشند. یک راه تقسیم شرکت به قسمت های کوچک و مساوی است، این قسمت ها سهم نام دارد.


7. سهام

سهام به تعدادی سهم گفت می شود.


8. سهامدار / سهامداران

به افرادی گفته می شود که مالک سهم هستند. مثلا اگر شما یک سهم از سنترال را داشته باشید جزو سهامدارن آن خواهید بود.


9. سهامی خاص

یک نوع مجوز ثبت شرکت های سهامی است. اگر یک شرکت سهامش بین افراد مشخص تقسیم شده باشد و اجازه خرید و فروش سهام مستلزم رضایت تمام سهامداران باشد، همچنین یک سری مقرارات محدود دیگر شرکت سهامی خاص نام خواهد گرفت.


10. سهامی عام

یک نوع مجوز ثبت شرکت های سهامی است. اگر یک شرکت سهامش بین عموم افراد به شکل نامشروط تقسیم شده باشد و اجازه خرید و فروش سهام برای تمام سهامدارن بدون اطلاع به شرکت و هماهنگی مجاز باشد، همچنین یک سری مقررات دیگر حقوقی مشخص شده در مجوزها، این شرکت سهامی عام نام دارد.


11. حقیقی / حقوقی

در اقتصاد، آن دسته از افراد که در حقیقت دارای هویت هستند و واقعی هستند را حقیقی و آن دسته که مثلا یک شرکت باشند را حقوقی می نامند. مثلا یک شرکت سهامی ممکن است سهامداران حقیقی داشته باشد مثل علی زارع و ... و سهامداران حقوقی داشته باشد مانند شرکت سرمایه گذاری ملک گستر یا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یا ... .


12. پذیره نویسی

به فرایند فروش سهام یک شرکت سهامی عام در زمان تاسیس آن پذیره نویسی گفته می شود که در آن سهام شرکت بین متقاضیان تقسیم خواهد شد و سرمایه اولیه شرکت فراهم خواهد آمد.


13. مجمع عمومی

نشست سهامداران یک شرکت سهامی می باشد که ممکن است دوره ای باشد یا موردی بر حسب نیاز دارای حالت فوق العاده. در این نشست تصمیمات متفاوت از تعیین ارکان شرکت (مدیریت و ...) تا سیاست گذاری های کلان شرکت صورت می پذیرد. تمام سهامداران فارغ از تعداد سهام خود حق شرکت در این نشست را دارند، همچنین به نسبت تعداد سهام خودشان به کل سهام افراد حاضر در جلسه شرکت حق رای در مورد مسائل شرکت را دارند. غائبین در نشست فاقد حق رای می باشند.


14. سود هر سهم

شرکت پس از ان که در یک سال مالی فعالیت های خود را انجام دادند پس از کسر هزینه ها یک سود باقی مانده است که به طور مساوی باید بین سهامدارن به نسبت تعداد سهم تقسیم شود.


15. سود انباشه

ممکن است هیئت مدیره یک شرکه خصوصا مدیرعامل تصمیم بگیرد مبلغی از سود هر سهم را جهت فعالیت های مختلف مانند تضمین سوداوری سال مالی بعد یا ... نزد شرکت حفظ کند هر چند این مبلغ جزو اموال سهام دار به حساب خواهد آمد اما به وی پرداخت نخواهد شد. مبلغ حاصل جمع این مبلغ پرداخت نشده به سهام داران سود انباشه نام دارد.

16. افزایش سرمایه

اگر یک شرکت سهامی به این نتیجه برسد که جهت رشد و توسعه فعالیت هایش به افزایش داریی ها نیاز دارد، در مجمع عمومی افزایش سرمایه را مورد بررسی قرار میدهد و در صورت تصویب مبلغ آن مشخص خواهد شد. سپس این مبلغ از محل سود انباشه شرکت یا فروش به سهامداران فعلی یا روش های ترکیبی دیگر انجام خواهد شد.


17. حق تقدم

سهامداران در صورت تمایل جهت مشارکت در افزایش سرمایه یک شرکت نسبت به افراد دیگر الویت دارند، به همین دلیل در صورت تمایل به ایشان یک حق خرید سهام داده می شود که حق تقدم نام دارد و ایشان میتوانند این حق را به سهم شرکت تبدیل کرده یا ان را به افراد متقاضی بفروش برسانند.


18. EPS یا Earning per Share - درآمد بابت سهم

شرکت ها در ابتدای سال مالی با محاسبات یک عدد تقریبی از سود هر سهم در پایان سال اعلام می کنند که این عدد EPS نام دارد. ان عدد پیش بینی سود هر سهم است و الزماً سودی که به هر سهم تعلق می گیرد با این عدد یکی نخواهد بود. علت هم گاه خطا در محاسبات و گاه تغییر برخی فاکتورها مثل بازار فروش محصولات شرکت، نرخ ارز و ... می باشد.


19. تعدیل سود یا همان EPS

اگر در طول یک سال مالی حوادثی رخ بدهد که شرکت متوجه شود قطعا بین رقم پیش بینی شده برای سود هر سهم با رقم واقعی فاصله زیادی است نسبت به محاسبه مجدد اقدام کرده و رقم جدید را اعلام می کند که ممکن است نسبت به قبل کمتر یا بیشتر شده باشد. این مقدار تغییر را تعدیل نامیده و اگر افزایش باشد تعدیل مثبت و اگر کاهش باشد تعدیل منفی نام دارد. ممکن است یک شرکت در طول یک سال مالی ده ها بار تعدیل مثبت / منفی انجام دهد تا نهایتاً به رقم واقعی نزدیک شود.


20. قیمت هر سهم

هر سهم یک شرکت قیمت مشخصی دارید. اینجا قصد بررسی دقیق این مسئله را نداریم. همین قدر بس که در ایران قیمت ابتدایی هر سهم 1000 ریال است و مثلا اگر یک شرکت بخواهد با 100.000.000 ریال سرمایه کارش را آغاز کند باید به 100.000 سهم تقسیم شود.


21. تالار بورس

به سالنی گفت میشود که در آن تابلو هایی نسب شده است و آخرین اطلاعات بازار در آن نمایش داده می شود و افراد می توانند برخی فعالیت های مربوط به بورس از جمله کسب اطلاعات را در آنجا انجام بدهند.


22. تالار اصلی

در این بخش شرکت هایی هستند که حضور آنها در بورس تائید شده است.


23. تالار فرعی

در این تالار شرکت هایی وجود دارند که هنوز عضویت آنها تائید کامل نشده است و به صورت آزمایشی وارد بورس شده اند.


24. بازار اولی

اگر یک شرکت سهامی عام بخواهد وارد بورس شود باید یک سری مراحل طی کند و سپس سهام آن در بورس جهت معامله عرضه می شود، این سهام که برای نخستین بار عرضه می شود، بازار اولی نام دارد.


25. بازار دومی

به آن دسته از سهام هایی که از یک سهام دار خریده می شود و به تازگی در بورس عرضه نشده باشند گفته می شود.

26. معامله

در معنای عمومی خرید و فروش و اجاره و ... را معاملع می نامند اما در بورس تنها به خرید یا فروش سهم اطلاق می شود. تعداد دفعات معامله و حجم معامله از فاکتور های بسیار مهم در تحلیل بازار می باشد.


27. تعداد معاملات / حجم معاملات

تعداد دفعاتی که یک سهام خرید و فروش شده است تعداد معاملات گفته می شود ممکن است کلی، روزانه یا ماهانه مورد بررسی قرار بگیرد. یعنی در اون باز زمانی چند نوبت روی این سهم معامله شده است. حجم معاملات به تعداد سهام معامله شده اطلاق می شود.

مثال:
اگر 5 نفر در یک روز هر کدام 100 سهم یک شرکت را بخرند، تعداد معاملات آن شرکت در آن روز 5 خواهد بود و حجم معاملات آن شرکت 500.


28. ارزش معاملات

اگر تعداد سهام معامله شد در کل یا همان حجم معاملات را در در قیمت سهام ضرب کنیم ارزش کل معاملات را به دست خواهیم آورد. اما باید هر سهم را در قیمتی که فروخته یا خریده شده است ضرب کرد.


29. عرضه

فروش سهام را عرضه می نامند. اگر سهامی برای فروش نباشد به هر دلیل مثلاً سهامدارن نخواهند آن را به فروش برسانند یا ... می گویند سهام عرضه ندارد یا عرضه آن 0 است.


30. تقاضا / متقاضی

به خریداران یک سهم متقاضی گفته میشود و به درخواست خرید سهام تقاضا گفته می شود. اگر یک سهم به هر دلیل خریدار نداشته باشد گفته می شود تقاضا برای آن سهم 0 است.


 [COLOR=#0070c0] + درس این نوبت  + 


31. آخرین قیمت هر سهم

همانطور که قبلاً گفته شد هر سهم یک قیمت داشت و در ایران پیش فرض ان 1000 ریال بود. اما قطعا با رشد اون شرکت ارزش سهام تغییرات خواهد داشت که البته این تغییرات به فاکتروهای مهم دیگری مانند عرضه و تقاضا و ... نیز بستگی دارد. به هر حال جدیدترین قیمت هر سهم را آخرین قیمت هر سهم می گویند که ارزش واقعی اون سهم در آن لحظه است هر چند ممکن است شما نتوانید سهام خود را به آن قیمت بفروش برسانید یا بر فرض مجبور شوید آن را گران تر بخرید.


در تابلو ها و آمارها بیش از هر چیز این اخرین قیمت هر سهم است که نمایش داده می شود اما دقت کنید این قیمت ممکن است هیچ تقاضا نداشته باشد.

مثال:

آخرین قیمت سهام شرکت بالب ایران 3444 ریال است. شما 1000 سهم دارید، بنابراین طبق محاسبات ارزش دارایی شما 3.444.000 ریال است. حال آن که تقاضا این سهم 0 باشد و هیچ کس متقاضی خریدش نباشد یا مثلاً تقاضا با قیمت پایین تر از آخرین قیمت باشد مثلا 3400 ریال. اگر شما بخواهید این دارایی را به پول نقد تبدیل کنید و سهام خود را بفروشید مجبورید به این قیمت بفرش برسانید یا منتظر شوید کسی آمده و تقاضای خریدی با قیمت بالاتر بدهد. اگر شما به این قیمت بفروش برسانید مبلغ 3.400.000 ریال پول نقد دریافت خواهید کرد که ظاهرا از ارزش آن سهم کم تر است.

بنابراین آخرین قیمت تنها یک فاکتور است و هر چند مهم می باشد اما عوامل بسیاری در موفقیت تبدیل دارایی به پول نقد یا سرمایه گذاری موثر هستند که به مرور به آنها نیز اشاره خواهد شد.[HR]


فکر کنم اگر کسی این مبحث را دنبال کند خیلی زود یک شناخت بسیار جامع در مورد بورس به دست خواهد آورد. اگر این بین دوستان در موارد گفته شده ابهامی وجود دارد، بنده آماده ارائه توضیحات بیشتر هستم. 
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: لغت نامه بورس

پست توسط Solver »

 32. بهترین تقاضا

در بین تقاضا های موجود برای خرید یک سهام بالاترین قیمت به عنوان بهترین تقاضا خرید به حساب می یاد و بهش میگن بهترین تقاضا


33. بهترین عرضه

در بین پیشنهادات فروش یک سهم، پایین ترین قیمت پیشنهادی برای فروش را بهترین عرضه می گویند.


34. قیمت دیروز

منظور آخرین قیمت سهام در زمان بسته شدن بازار در روز کاری قبل است. آخرین قیمت امروز یک سهم، فردا می شود قیمت دیروز.


35. قیمت پایانی

قیمت آخرین معامله یک سهم که ممکن است از قیمت اون سهم بالاتر یا پایین تر شاید هم برابر باشد. یعنی آخرین معامله بر روی این سهم در چه قیمتی انجام شده است. برخی افراد این را با آخرین قیمت اشتباه می کنند.


36. بالاترین قیمت / پایین ترین قیمت

اگر در بعد عرضه و تقاضا باشد، مقصود گران ترین و ارزان ترین پیشنهادات خرید و فروش یک سهم است. اما اگر مقصود آخرین قیمت باشد میشود حد نوسان آخرین قیمت آن سهم یعنی آخرین قیمت اون سهم در بازه زمانی مورد نظر حداقل و حداکثر چقدر بوده است.


37. سقف بازار / کف بازار

طبق قوانین بورس در ایران، شما اجازه دارید تنها 4% بالاتر یا پایین تر از آخرین قیمت پیشنهاد خرید یا فروش سهام را بدهید. بنابراین سقف و کف بازار برای هر سهم 4% آخرین قیمت آن سهم در آن روز می باشد.


38. حجم

تعداد سهام را حجم نیز می گویند.


39. نماد

هر شرکت که وارد بازار بورس شده باشد یک نام خلاصه متشکل از چند حرف بنیادین نامش دارد که بهش نماد گفته میشود.


40. تغییر

منظور از تغییر افزایش یا کاهش آخرین قیمت سهام نسبت به قیمت دیروز بر حسب ریال است.


41. درصد تغییر

اگر مقدار ریالی تغییر محاسبه شده را نسبت به قیمت دیروز بسنجیم یا آخرین قیمت امروز را به نسبت قیمت دیروز بسنجیم و خروجی را بر حسب درصد بیان کنیم آن را درصد تغییر می نامند.


42. نسبت P به E یا همان P/E

یک ضریب است که از تقسیم آخرین قیمت یک سهم بر سود قطعی یا EPS آن سهم به دست می آید. دقت کنید EPS را شرکت پیش بینی می کند، اما نسبت P / E توسط سهامداران مورد بررسی قرار می گیرد و ضمناً هر روز متغییر می باشد. این نسبت از ملاک های مهم در تعیین ارزش یک سهم می باشد.


43. سرمایه

در بورس به کل دارایی های شما ائم از نقدی یا سهم گفته می شود.


44. ارزش روز سهام شما

ارزش سهام اگر در مورد یک شرکت خاص باشد، میشود حاصل ضرب تعداد سهام شما در آخرین قیمت آن سهم و اگر چن شرکت برای هر کدام به همین ترتیب و نهایتاً جمع کردن همگی با هم.


45. ارزش نقدینه سهام شما

حاصل ضرب تعداد سهام شما در بهترین تقاضا و پس از ان کسر کارمزد. اگر چند شرکت باشد برای هر کدام این فرمول را باید حساب کرده و نهایتا با هم جمع کرد.


45. کارمزد

دستمزد کارگزاران بابت خرید یا فروش هر سهم می باشد که به نسبت قیمت سهم درصدی از آن می باشد.


46. ارزش خالص سهام شما

حاصل ضرب تعداد سهام شما در آخرین قیمت سهم و کسر کارمزد از آن. اگر چند شرکت باشد نیز برای هر یک پس از محاسبه جداگانه جمع زده خواهد شد.


47. سبد سهام

اگر شما به جای آن که فقط سهام یک شرکت را خرید کنید، از سهام چند شرکت خرید نمائید اصطلاحاً به این مجموعه خرید سبد سهام گفته می شود.


48. ارزش خرید سبد سهام

حاصل ضرب قیمت هر سهم در قیمت خریداری شده + کارمزد آن. برای هر نماد جداگانه محاسبه شده و حاصل نمادهای مربوط به آن سبد را با هم جمع می زنند و ارزش خرید سبد سهام می نامند.


49. ارزش روز سبد سهام

حاصل ضرب قیمت هر سهم در آخرین قیمت هر سهم. برای هر نماد محاسبه و سپس با هم جمع زده خواهد شد و ارزش روز سبد سهام نام دارد.


50. بازده سبد سهام

نسبت ارزش خرید سبد سهام را به ارزش روز سبد سهام به درصد بیان می کنند که بیانگر میزان افزایش یا کاهش سرمایه شما نیز می باشد.

   + درس امروز +   
همانطور که در بالا خواندید، ما ارزش گذاری های متفاوتی بر روی یک سهام داریم و همواره آن عدیدی که به عنوان ارزش سهام شما مطرح است معنایش این نیست که شما پس از نقد کردن نیز همان قدر سود خواهید کرد. چنان چه ممکن است ارزش روز یک سبد سهام از ارزش خرید بالاتر باشد و بازده سبد سهام شما مثبت باشد اما به علت کارمزد یا مثلا نبودن تقاضا خرید مناسب پس از فروش تمام سهام ها شاهد بازده منفی در سرمایه خود باشید!

پس دقت کنید بازده سبد سهام، یک فاکتور برای سنجش رشد سهام نسبت به روز خرید است اما معنای آن بازده سرمایه نمی باشد. در مراحل بعد با شرح دیگر واژه ها بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.
 
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: لغت نامه بورس

پست توسط Solver »

 51. کارگزار بورس

کارگزاران بورس افراد خبره ای هستند که در قالب یک شرکت حاضر شده و معاملات را در سامانه بورس وارد می کنند. در صورت تعهد به اخلاق مشاورین خوبی خواهند بود، همچنین در انتخاب کارگزار نکاتی مانند حجم سرمایه، میزان دانش خود و خوش نام بودن را باید مد نظر داشت.

کارگزاران درست مانند بازار از شنبه تا چهارشنبه هر روز از ساعت 9 تا 12 آماده دریافت تقاضا های خرید یا فروش سهام می باشند.


52. کد معاملاتی

هر فرد اگر بخواهد وارد بازار بورس شود و بتواند خرید و فروش سهام بکند باید کد معاملاتی داشته باشد. این فرد با حضور در یک کارگزاری و همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی و ارائه رونوشت از این اسناد به کارگزارش امکان دریافت این کد را دارد.

کد معاملاتی از ص حرف اول فامیل و یک عدد تشکیل شده است مثلا کد معاملاتی خانم زراعت کار میشود: زرا230404 .

در تقاضا های خرید و فروش سهام این کد نمایش داده خواهد شد و طرف معامله شما تنها این کد را مشاهده خواهد کرد و دیگر درباره هویت شما هیچ اطلاعاتی نخواهد داشت.


53. خرید سهام

وقتی شما به کارگزار خود فرم تقاضا خرید سهام را تحویل دادید، اصطلاحاً گفته میشود شما تقاضا دارید. اما زمانی که معامله انجام شد گفته خواهد شد شما خرید داشته اید.

در فرم تقاضای خرید سهام شما باید نماد شرکت مورد نظر، تعداد سهام مورد نظر و قیمت را مشخص کنید، البته میتوانید قیمت را به کارگزار بسپارید تا مثلا بهترین قیمت روز را برای شما خرید کند. یا مثلا قیمت را خودتان بدهید و ممکن است با عرضه نشدن سهام با اون قیمت چند روز دیگر این تقاضا شما به معامله تبدیل شود.

شما در هنگام تحویل فرم باید با کارگزار نیز تصویه حساب مالی برابر مقررات داشته باشید. در این مورد کارگزار شما را کاملاً روشن خواهد کرد.


54. فروش سهام

پس از پر کردن فرم تقاضا فروش سهام و تحویل آن به کارگزار شما سهام خود را برای فروش عرضه کرده اید. اگر کسی این سهام را بخرد، سهام شما فروش رفته است و در نتیجه شما فروش داشته اید. در فرم تقاضا فروش شما باید نماد سهام مورد نظر و درصد یا تعداد سهم مورد نظر را به همراه قیمت فروش وارد کنید. یا میتوانید قیمت را به کارگزار بسپارید.

پس از فروش رفتن سهام کارگزار ضمن کسر کارمزد معامله نسبت به تصویه حساب با شما برابر مقررات اقدام خواهد کرد.


55. تقاضا مبادله

برخی کارگزار ها این امکان را به شما میدهند که همزمان تقاضا قروش سهام یک یا چند شرکت را داشته باشید و البته تقاضا خرید سهام یک یا چند شرکت دیگر با پول حاصل از فروش را نیز بدهید. در این شیوه شما تعداد سهام های مورد نظر را تعیین می کنید اما ممکن است بابت ما به تفاوت قیمت ها در اثر فروش یا خرید سهام با نرخ متفاوت شما به کارگزار یا کارگزار به شما بدهکار شود که پس از معامله تبادلی یعنی خرید و فروش، کارگزار با شما تصویه حساب خواهد کرد.


 پایان 
این 55 مورد را باید لغات بنیادین بورس دانست. هر چند شاید بتوان به این ترتیب کل بورس را شرح داد، اما بنده فکر کنم دیگر بخش ها را باید به شکل تخصصی تر و جداگانه بررسی کرد. بنابراین این لغت نامه را به همین 55 مورد ختم کرده و دیگر چیزی بهش اضاف نخواهد شد. فقط اگر در مورد همین موارد بالا سوال یا ابهام وجود داشت بنده در خدمت هستم. 
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۵, ۱۲:۴۶ ب.ظ
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: لغت نامه بورس

پست توسط Present »

15. سود انباشه

ممکن است هیئت مدیره یک شرکه خصوصا مدیرعامل تصمیم بگیرد مبلغی از سود هر سهم را جهت فعالیت های مختلف مانند تضمین سوداوری سال مالی بعد یا ... نزد شرکت حفظ کند هر چند این مبلغ جزو اموال سهام دار به حساب خواهد آمد اما به وی پرداخت نخواهد شد. مبلغ حاصل جمع این مبلغ پرداخت نشده به سهام داران سود انباشه نام دارد.


یکم خطرناک می زنه چون ممکنه هر سال به بهانه های مختلف از دادن این سود خوداری کنند . اونم تو ایران . میشه بیشتر توضیح دهید ؟
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: لغت نامه بورس

پست توسط Solver »

Present, اینطور نیست. فراموش نکنید اینجا طرف شما یک شرکت سهامی آن هم از نوع عام است. شرکت مال شخص خاصی نیست که همچین حرکت و سو استفاده ای درش شکل بگیرد.

معمولا حدود 30% تا 35% سود هر سهم را به عنوان سود انباشته نگهداری می کنند، اتفاقا اگر کمی دقت بکنید، این کار خیلی هم خوب است. اساسا شرکت هایی که سود انباشته بیشتری داشته باشند برای سال مالی بعد، یک تضمین برای سود آوری دارند و این مطمئناً همراه با رشد ارزش هر سهم خواهد بود.

به عبارت دیگر، شرکت هایی که سود انباشته دارند، شانس رشد قیمت سهامشان بیشتر است از شرکت هایی که سود خالص را کامل پرداخت می کنند.

از منظر سهامداران، اون ها که سرمایه گذار بلند مدت و با هدف سود سهم هستند، مطمئناً سود انباشته مطلوب نیست، اما از نظر اونها که در حال تجارت روزانه با بورس هستند، وجود یا عدم وجود سود انباشته اهمیتی ندارد، جز در محاسبات شانس رشد قیمت یک سهام.
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: لغت نامه بورس

پست توسط Solver »

این مبحث را پس از یک سری ویرایش و تکمیل، و البته رفع برخی اشتباهاتی که درش وجود داشت به صورت یک PDF آماده کردم:توصیه به دانلودش میکنم تا خوندن آنلاین چون ممکن فونت فارسیش در سایت بد نمایش داده شود.

[External Link Removed for Guests]
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۵, ۱۲:۴۶ ب.ظ
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: لغت نامه بورس

پست توسط Present »

M.Abooali, نمی شه جای دیگه آپلودش کنید ؟
باید ظاهرا پول بدی تا عضو سایت بشی و بیتونی login کنی و دانلود !!
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: لغت نامه بورس

پست توسط Solver »

گزینه دانلود رایگان و فعال هستش. بدون نیاز به عضویت تا اونجا که اطلاع دارم.

تقریبا بهترین جا برای PDF هست که میشناسم.
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “بورس”