از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهای دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه ۱۵ دی ۱۳۸۵, ۱۲:۳۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط TD »

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، سخنان روزهای اخیر سردار تنگسیری جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره نصب موفق موشک های کروز «قادر» بر روی شناورهای تندر ندسا، بار دیگر نشان داد قدرت موشکی نیروهای مسلح کشورمان از رشد و قدرت فزاینده ای برخوردار است. به گفته دریادار تنگسیری بالگردهای MIL17 سپاه نیز هم اکنون به موشک‌های کروز 120 کیلومتری «نور» و بالگردهای کوچک 206 نیز به موشک های کروز برد کوتاه «نصر» مجهز شده‌اند.

اما متخصان دفاعی ایران تاکنون چه نوع موشک های کروز دریایی را ساخته و آماده مقابله با دشمن کرده اند؟

در پاسخ ابتدا باید اشاره کرد که بسیاری از موشک‎های هوا به سطح و سطح به سطح ساخته شده در واقع هواپیمایی با یک سرجنگی هستند زیرا پیکربندی آنها شباهت زیادی به هواپیما دارد. وجود بال به صورت ثابت یا باز شونده، پیشران هواتنفسی از نوع توربوجت یا توربوفن و از همه مهم‎تر نحوه پرواز غیر بالستیک و یا کاملاً مشابه هواپیما از شاخصه‎های مشترک اغلب این موشک‎ها است.

اما اصلی‎ترین مشخصه این نوع موشک‎ها پرواز در ارتفاع بسیار نزدیک به سطح زمین و عموماً کمتر از 30 متری در فاز پیمایشی (کروز) از مراحل حرکت آن است که بخش بسیار زیادی از زمان پرواز آنها را شامل می‎شود از این رو این موشک‎ها به نام کروز شناخته شدند بر خلاف تصور نادرستی که این واژه را به قابلیت هدایت در موشک نسبت می‎دهد.

اغلب موشک‎های کروز ساخته شده دارای سرعت‎های کمتر از صوت هستند اما برخی نمونه‎های جدید در بخش نهایی پرواز (فاز ترمینال) به سرعت مافوق رسیده و برخی نیز از ابتدای پرواز، سریع‎تر از صوت حرکت می‎کنند.

موشک‎های کروز از هواپیما، پرتابگر زمینی، کشتی و زیردریایی شلیک می‎شوند و انواع مختلف آنها برای حمله به رادارها، کشتی‎ها و اهداف زمینی توسعه یافته‎اند. برد نمونه‎های مختلف ساخته شده این نوع موشک‎ها از چند ده کیلومتر تا چند هزار کیلومتر است.

برخی از مهم‎ترین اجزاء مشترک همه این موشک‎ها شامل پیشران راکتی برای نمونه‎های برد کوتاه تا متوسط و موتور جت برای نمونه‎های دوربرد، خلبان خودکار، ارتفاع‎سنج (برای اندازه‎گیری ارتفاع از سطح آب و پرواز در نزدیکی آن) و جستجوگر هدف که عموماً از نوع راداری، تصویری یا حرارتی است.

پس از جنگ تحمیلی 8 ساله عراق علیه کشورمان و مشاهده عملکرد موشک‎هایی همچون هارپون در اختیار نیروی دریایی ارتش ایران، موشک فرانسوی اگزوست در اختیار عراق و نیز استفاده از موشک کرم ابریشم توسط هر دو طرف، سرمایه‎گذاری قابل توجهی در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای طراحی، ساخت و تولید موشک‎های ضد کشتی با بردهای متنوع خصوصاً انواع کروز که قابلیت شلیک از سه دسته اصلی پرتابگرها یعنی شناورها، هواگردها و سکوهای زمینی را داشته باشند صورت گرفت.

در این گزارش به معرفی 6 نوع از موشک‎های ضد کشتی ساخت کشورمان می‎پردازیم که همه آنها عملکرد کروز دارند هر چند برخی از منابع بین المللی، بیشتر بودن برد موشک از 50 کیلومتر را شرط نامگذاری آن به عنوان کروز می‎دانند.

کوثر

این موشک به عنوان یک سلاح ضد کشتی با پیشرانه راکتی سوخت جامد، سبک و برد کوتاه ساخته شده است. 3 گونه مختلف این موشک دستکم در دو مؤلفه وزن و برد با هم تفاوت‎های محسوسی دارند. نمونه آخر یعنی کوثر-3 با وزن 120 كيلوگرم و برد 25 كيلومتر دارای سر جنگی به جرم 29 کیلوگرم بوده و به سرعتی نزدیک به 0.8 سرعت صوت می‎رسد.

 تصویر  موشک کروز ضد کشتی کوثر 
بنا بر اطلاعات منتشر شده یکی از 3 گونه موشک کوثر دارای جستجوگر اپتیکی و یک نمونه هم از نوع راداری است. این موشک سبک با نصب روی قایق‎های تندرو از جمله ذوالفقار (IPS-18) و سایر شناورهای تندرو نقش مهمی در افزایش توان تهاجمی آنها ایفا نموده است.

همچنین بالگرد شاهد285 و پهپاد تهاجمی کرار نیز هر یک با دو فروند از این موشک مشاهده شده‎اند. تصویر زیر نیز که مربوط به رزمایشی دریایی در چندین سال قبل است به سکوی ساحلی موشک کوثر نسبت داده می‎شد اما پس از رونمایی از موشک ظفر ابهاماتی در این زمینه ایجاد شد.

ظفر

موشک کروز ظفر که در سال 1391 معرفی شد به طور کلی شباهت شکلی و ابعادی به موشک‎های کوثر دارد خصوصاً تصویر قبلی بیشتر مشابه موشک ظفر است تا نمونه‎های نمایش داده شده از کوثر. در هر صورت با مقایسه تصاویر ظفر با کوثر می‎توان نتیجه گرفت در مقایسه با کوثر، طول ظفر بیشتر بوده، بال‎های آن به عقب بدنه نزدیک‎تر هستند و ضمن تغییر شکل بال و حفظ حدود اندازه دهانه بال، مساحت آن افزایش یافته است. این تغییرات می‎تواند نشانه افزایش وزن ظفر نسبت به کوثر باشد. این وزن بیشتر احتمالاً صرف افزایش وزن سرجنگی و شاید هم پیشران شده باشد.

 تصویر  موشک کروز ضد کشتی ظفر 
این فرضیات با توجه به معرفی شدن ظفر به عنوان موشکی با قدرت تخریب بالا تقویت می‎شود. همچنین در زمان رونمایی اعلام شد موشک کروز ضد کشتی ظفر کوتاه‎برد، دارای جستجوگر راداری، وزن کم، دقت بالا و مقاوم در برابر جنگ الکترونیک بوده، توانایی پرواز در ارتفاع بسیار پائین را داشته و برای انهدام اهداف کوچک و متوسط طراحی شده است.

این موشک نیز قابل نصب بر روی شناورهای سبک و تندرو بوده و همانطور که اشاره شد احتمالاً دارای قدرت تخریب بالاتر و تا حدودی برد بیشتر نسبت به آخرین نسل از موشک کوثر است. ارزیابی کارشناسان خارجی برای موشک‎هایی در رده ظفر و کوثر نشان می‎دهد به دلیل ابعاد کوچک و سرعت نسبتاً بالا این موشک‎ها اهداف دشواری برای سامانه‎های دفاعی ناوهای مورد حمله خواهند بود.

 
تصویر  شلیک موشک ظفر از قایق تندرو ذوالفقار؛ رادار هدفیابی روی دکل شناور قابل مشاهده است 
نصر

موشک کروز ضد کشتی نصر در زمره سلاح‎هایی با برد کوتاه تا متوسط قرار می‎گیرد. اصلی‎ترین تفاوت این موشک با کوثر و ظفر میزان بالای سرجنگی است که قدرت تخریب بسیار بالایی برای آن ایجاد نموده. موشک 350 کیلوگرمی نصر-1 با برد دستکم 35 کیلومتر حاوی یک سرجنگی نیمه زرهی 130 کیلوگرمی بوده که در حدود 4.5 برابر سرجنگی موشک کوثر-3 است.

 تصویر  نمونه هواپرتاب موشک نصر در کنار اف-4ئی  
به گزارش مشرق، موشک ضد کشتی و کروز نصر-1 پس از قرار گرفتن در خط تولید، به فهرست تسلیحات شناورهای تندرو اضافه شد که برد دورایستایی بهتری به آنها در مقابله با ناوهای دشمن می‎دهد. علاوه بر شناورهای C-14 که فیلم شلیک موشک از آن در زمان نمایش خط تولید در اختیار رسانه‎ها قرار گرفت شناورهای تندرو دیگر از جمله ذوالفقار نیز به این موشک هدایت راداری و قدرتمند مجهز شده‎اند. ممکن است این موشک نیز مانند کوثر دارای نمونه‎ای برخوردار جستجوگر تصویری باشد.

 تصویر  شلیک موشک کروز ضد کشتی نصر از پرتابگر ساحلی 
موشک نصر دارای سکوهای ساحلی خوداتکا نیز بوده که با استقرار روی کامیون از تحرک مناسبی برخوردار شده‎اند. نمونه هواپرتاب این موشک کروز هم به تولید رسیده که روی هواپیماهای جنگنده نظیر اف-4 فانتوم نیروی هوایی ارتش نصب می‎شود. به علاوه در بازدید رئیس جمهور از نیروی دریایی سپاه در بندرعباس نیز یک بالگرد بل206 مجهز به یک موشک نصر در زیر بدنه به نمایش در آمد.

 تصویر  موشک نصر زیر بدنه بالگرد بل206
  بالگرد می‎تواند به سرعت پیمایشی (کروز) بالاتر از 200 کیلومتر بر ساعت برسد که سرعت اولیه قابل توجهی به موشک می‎دهد. همچنین توان رسیدن به ارتفاع پروازی بیش از 3500 متر نیز در کنار سرعت اولیه‎ای که بالگرد به موشک می‎دهد برد نصر را در صورت شلیک از بالگرد به طور محسوسی افزایش خواهد داد.

قاعدتاً روش شلیک موشک بدین ترتیب است که ابتدا موشک رها شده و با کمی فاصله گرفتن از بالگرد موتور راکتی آن روشن شده و به سمت هدف حرکت می‎کند. بنا بر این سایر بالگردهای همرده مانند شاهد278 و شاهد285 نیز می‎توانند با روشی مشابه این موشک را شلیک نمایند.

بالگردهای میل-17/171 نیروی دریایی سپاه نیز از نامزدهای کاربری این موشک هستند که می‎توانند چندین فروند از آن را در جایگاه‎های دو طرف بدنه خود حمل نمایند. بدیهی است پرتاب این موشک از هواپیماهای جنگنده از ارتفاع‎ها و سرعت‎های بیشتر باز هم به افزایش برد دورایستایی موشک منجر خواهد شد.

نور

موشک ضد کشتی و کروز نور از اولین نمونه‎های این نوع موشک‎ها بود که در سال‎های دهه 1370 به خدمت نیروهای مسلح کشورمان در آمد. موشک نور با طول 6.38 متر که 1.24 متر آن مربوط به موتور راکتی اولیه است، 715 کیلوگرم جرم داشته که 175 کیلوگرم آن مربوط به سرجنگی نفوذگر نیمه زرهی موجود در آن است. برد این موشک 120 کیلومتر بوده و می‎تواند با سرعت نزدیک به 0.9 ماخ پرواز کند.
 تصویر  شلیک موشک نور از ناوشکن البرز 
ناوچه‎های رده تندر و سینا، ناوهای رده بایندر و ناوشکن (ناو محافظ) رده الوند و جماران، هواناوهای BH-7، بالگردهای میل-17/171 و هواپیماهای جنگنده مانند اف-4 فانتوم از جمله تجهیزات نیروهای دریایی سپاه و ارتش و نیروی هوایی ارتش هستند که این موشک را به کار می‎برند.

همچنین مجموعه‎های پرتابگرهای متحرک ساحلی که هر یک برخوردار از رادار، واحد فرماندهی و کنترل و چندین پرتابگر هستند دیگر سامانه کاربر موشک نور محسوب می‎شوند. این سامانه‎ها که به صورت خوداتکا عمل می‎کنند نقش مهمی در دفاع ساحلی در برابر واحدهای شناور دشمن دارند که البته سامانه‎های مستقر شده در مناطق مختلف قابلیت شبکه شدن با هم را نیز دارند.

 تصویر   موشک کروز ضد کشتی نور 
موشک نور برای پرتاب از شناورها یا سکوهای ساحلی با یک موتور راکتی اولیه سوخت جامد سرعت گرفته و پس از جدا شدن این پیشران، با موتور توربوجت که ورودی هوای آن زیر بدنه و بین دو بال پائینی قرار دارد به مسیر خود ادامه می‎دهد. در فواصل نزدیک هدف، موشک ارتفاع خود را به چند متری سطح آب می‎رساند تا کار شناسایی و درگیری دشمن با آن سخت شده و موشک به بخشی از هدف که نزدیک آب است اصابت کند که سبب ایجاد بیشترین آسیب در هدف شده و احتمال غرق شدن آن را افزایش می‎دهد.

قادر

موشک قادر نمونه‎ای جدید از موشک نور است که برد آن افزایش یافته است. قادر با بهره‎مندی از ساختار و طراحی مشابه و حتی ابعاد نزدیک به نور، دستکم 220 کیلومتر برد دارد. در واقع به نظر می‎رسد متخصصان صنعت موشکی کشور برای تولید موشک قادر از نظر فیزیکی تنها کمی طول موشک نور را افزایش داده باشند. همانطور که در تصویر زیر پیداست قطر و بال‎های دو موشک نیز مشابه هم هستند و این مشابهت بالای دو موشک، قیمت تمام شده موشک جدید را به میزان قابل توجهی کاهش می‎دهد.

 تصویر  موشک ضد کشتی قادر در کنار نور 
از توانمندی‎های اعلام شده برای موشک قادر باید به سامانه خلبان خودکار دیجیتال، سامانه ناوبری با دقت بالا، امکان برنامه‎ریزی موشک قبل از شلیک، امکان هدفگیری اهداف با سطح مقطع راداری پایین، رادار پیشرفته با قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک، آماده‎سازی و واکنش سریع موشک برای حمله به هدف و توانایی ضربه زدن به اهداف ساحلی علاوه بر هدف‎های شناور اشاره نمود.

 تصویر  شلیک موشک کروز قادر از پرتابگر ساحلی 
به گزارش مشرق، موشک قادر نیز مانند نور از سکوهای متحرک ساحلی، ناوچه‎ها و ناوشکن‎ها، هواپیماهای جنگنده و بالگرد میل-17/171 پرتاب می‎شود. پرتابگرهای جعبه‎ای موشک قادر که برای پرتاب آن از سطح به کار می‎رود نیز مشابهت بالایی با نمونه‎های مورد استفاده برای موشک نور دارد که این نیز دلیل دیگری برای طی شدن یک سیر منطقی در توسعه موشک‎های کروز دریایی کشور است.

 تصویر  موشک قادر نصب شده زیر بال هواپیمای اف-4ئی ارتش 
با توجه به پرواز این موشک‎ها در ارتفاع بسیار پایین، رادار کشتی‎ها به طور مستقل از رادارهای هواپایه و در بهترین حالت با در نظر نگرفتن سطح مقطع راداری کم موشک‎های نور و قادر از حدود 30 کیلومتری (با توجه به انحنای کره زمین) امکان رؤیت آنها را خواهد داشت و در این صورت با توجه به سرعت این موشک‎ها که بین 0.8 تا 0.9 ماخ (277 تا 312 متر بر ثانیه در سطح دریا در دمای 25 درجه سانتیگراد) است، دشمن تنها حدود 96 تا 108 ثانیه زمان برای واکنش خواهد داشت.

لازم به ذکر است نیروی دریایی آمریکا احتمال اصابت نمونه‎های مشابه خارجی از این موشک‎ها را در اواسط دهه 1990 در حدود 85 درصد برآورد نموده بود.

این در حالی است که امروزه هر چند سامانه‎های کشف و هدفگیری و تسلیحات دفاعی ناوها پیشرفت نموده اما موشک‎ها نیز با بهره‎گیری از فناوری‎های جدید کاهش سطح مقطع راداری و نیز سامانه‎های پیشرفته راداری همچنان برگ‎های برنده خود را برای مغلوب کردن سامانه‎های دفاع موشکی دشمن خصوصاً در صورت شلیک پرتعداد به سمت یک کشتی حفظ نموده‎اند.

رعد

موشک رعد بزرگ‎ترین، دوربردترین و مخرب‎ترین کروز دریایی ایران است. به نظر می‎رسد این موشک، توسعه‎ای بومی از موشک کرم ابریشم چین (نمونه‎ای از موشک استیکس شوروی سابق) باشد. رعد دارای موتور توربوجت بوده که هوای لازم آن از دو ورودی نصب شده در طرفین موشک تأمین می‎شود. یک بوستر راکتی سوخت جامد نیز در ابتدای پرتاب به این موشک سنگین انرژی لازم را می‎دهد.

 تصویر  موشک کروز رعد و پرتابگر آن؛ ورودی هوای موتور در تصویر چپ مشهود است 
برد این موشک هدایت راداری بالغ بر 350 کیلومتر بوده و از یک پرتابگر متحرک شنی‎دار زرهی شلیک می‎شود. احتمالاً سرجنگی این موشک مشابه نمونه‎های همرده خارجی چند صد کیلوگرم است. رعد شبیه‎ترین موشک کروز ایرانی به یک هواپیما بوده و ساختار بال و دُم آن به هواپیما بسیار شباهت دارد. سرعت این موشک را نیز می‎توان بین 0.6 تا 0.8 ماخ تخمین زد.

 تصویر  موشک کروز ضد کشتی رعد 
این موشک که سابقه معرفی آن به حدود یک دهه قبل می‎رسد در رژه‎های نیروهای مسلح چندین بار به نمایش در آمده و به نظر می‎رسد به تولید انبوه رسیده باشد. در زمان نمایش خط تولید آن، رادار موجود در دماغه از یک آنتن منحنی برخوردار بود اما با توجه به پیشرفت‎های چند سال اخیر کشور در زمینه سامانه‎های دیجیتال و آنتن‎های مسطح و حتی رادارهای آرایه فازی که نمونه‎ای از این توانمندی‎ها در رادار موشک‎های شاهین/شلمچه و ظفر نمود داشته ممکن است بهسازی‎هایی هم در این موشک انجام شده و یا نمونه‎ای جدید از آن با موتورهای جت داخلی پیشرفته‎تر تولید شود.

به گزارش مشرق، برد بالای موشک‎های نور، قادر و رعد موجب فراهم شدن امکان استقرار پرتابگرها در عمق خاک خودی و در نتیجه کاهش احتمال شناسایی شدن توسط دشمن، فضای بیشتر برای تغییر مکان پس از اجرای یک عملیات یا اجرای امن‎تر چندین شلیک (برای پرتابگرهای حاوی چند موشک) از یک منطقه می‎شود که این کار با توجه به افزایش امکان رؤیت سامانه توسط دشمن پس از اجرای عملیات و جلوگیری از ضربه متقابل دشمن به آن مفید خواهد بود.

سامانه‎های موشکی ضد کشتی و کروز ایرانی هر یک برای طیفی از اهداف و بردهای مختلف توسعه یافته‎اند که در مجموع آرایه‎ای همگون از سلاح‎هایی دقیق، کارامد و با احتمال اصابت بالا را برای دفاع همه جانبه از سواحل طولانی کشورمان در جنوب و شمال در برابر انواع شناورهای کوچک و بزرگ دشمن به وجود آورده‎اند.
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4377
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۴, ۱:۱۴ ب.ظ
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6704 بار
سپاس‌های دریافتی: 12097 بار
تماس:

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط Mohammad 1985 »

همه این موشکها به راحتی توسط ناوها منحرف میشن یا در مرحله آخر به راحتی شکار دفاع ضد موشکی ناو میشن و کاملا بی تاثیر هستن
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه ۱۵ دی ۱۳۸۵, ۱۲:۳۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط TD »

Mohammad 1985 نوشته شده:همه این موشکها به راحتی توسط ناوها منحرف میشن یا در مرحله آخر به راحتی شکار دفاع ضد موشکی ناو میشن و کاملا بی تاثیر هستن


دوست عزیز شما روی چه حسابی میگید به راحتی منحرف میشن
اگه این طور بود که این همه روی این موشکها سرمایه گذاری نمیشد. اکثر قدرتها هم دارند روشون کار میکنند آمریکا - فرانسه - چین و ...
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 316
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰, ۱۰:۱۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2097 بار
سپاس‌های دریافتی: 2074 بار

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط Lord_Jason »

مقاله چیز جدیدی برای گفتن نداشت و تمام این اطلاعات قبلاً عنوان شده بود.
چیزی که در مورد موشک های سری C-700 و سری C-800 چینی (که عموم موشک های تولید داخل از آنها مشتق شده اند) از ظاهر موشک مشخصه، اینه که هیچ گونه طرحی در راستای رادارگریزی و کاهش سطح مقطع موشک صورت نگرفته. همچنین در فیلم هایی که از تست این موشک ها توسط چین و ایران و حتی پاکستان منتشر شده، هیچ گونه مانور و تغییر مسیری (در راستای گمراه کردن سامانه های دفاعی شناور هدف) صورت نمیگیره و موشک به خط مستقیم سیر میکنه؛ که کار رو برای سامانه های دفاعی پیشرفته (حداقل در فاز پایانی) بسیار ساده میکنه.

اکثر کشورهای پیشرو در زمینه نطامی به سمت کاهش سطح مقطع موشک های ضد کشتی پیش رفته اند که نمونه اش رو در بلوک های جدید موشک های اگزوسه MM-40 Block III و اتومات Otomat Mk 2 Block IV و موشک های روسی و موشک نروژی NSM بوضوح میبینیم. فرانسه و ایتالیا تا اونجا روی رادارگریزی تکیه کردند که حتی از سرعت سوپرسونیک دست کشیدند و فاکتور کاهش سطح مقطع راداری رو موثرتر دیدند. همونطور که قبلاً و در تجارب قبلی هم ثابت شده که همه چیز در برد و عدد بیشتر برای برد خلاصه نمیشه و توانایی های الکترونیکی خیلی موثرتر؛ جایی که نیروی دریایی اسراییل با موشک های کوتاه برد گابریل تونست در مقابل شناورهای عربی که مسلح به موشک های روسی با برد بیشتر بودند موفق ظاهر بشن. اونهم با تکیه بر قدرت جنگ الکترونیک. فاکتوری که با عدد و رقم بیان نمیشه اما خیلی موثره.
امروزه برای کشورهای پیشرو ساخت موشکی با سوخت جامد که برد بالای 200 کیلومتر و سرعت سوپر سونیک داشته باشه امر دشواری نیست؛ همچنان که چین و ایران با سطح تکنولوژیک پایینتر به این امر دست بافتند؛ اما فاکتوری که همیشه غرب روی اون توجه بیشتری داشته الکترونیک قویتر و رادارگریزی بوده، فاکتورهایی که تا به امروز در عمل بسیار موفق تر و مهمتر از برد و سرعت بالا ظاهر شدن.
Major II
Major II
پست: 89
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲, ۱۲:۲۹ ق.ظ
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های ارسالی: 747 بار
سپاس‌های دریافتی: 231 بار

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط ATABACKAN »

TD نوشته شده:
Mohammad 1985 نوشته شده:همه این موشکها به راحتی توسط ناوها منحرف میشن یا در مرحله آخر به راحتی شکار دفاع ضد موشکی ناو میشن و کاملا بی تاثیر هستن


دوست عزیز شما روی چه حسابی میگید به راحتی منحرف میشن
اگه این طور بود که این همه روی این موشکها سرمایه گذاری نمیشد.
احتمالا هدف از سرمایه گذاری و تولید زیاد این موشک ها شلیک چندین موشک به طرف یک هدف باشه.... ؟ بالاخره از هیچی که بهتره
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4377
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۴, ۱:۱۴ ب.ظ
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6704 بار
سپاس‌های دریافتی: 12097 بار
تماس:

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط Mohammad 1985 »

  , البته اگر فرصت شلیک انبوه پیدا بشه !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ مرداد ۱۳۸۶, ۱۱:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط KH.I.A.2500 »

سلام به همگی

همه موشک های کروز ما سرعت زیر صوت دارند. امریکا به هیچ کشوری اجازه نمی دهد سلاح های تأثیرگذار را به ما بفروشد. مگر این که خودمان بتوانیم تغییرهایی اساسی در این موشک ها ایجاد کنیم و هیچ راه دیگری نداریم. منظورم این است که ما نباید به این موشک های چینی کم سرعت زیاد اعتماد کنیم.

یک مثال ساده می زنم: ما الان صدتا سامانه تور ام 1 از روسیه بخواهیم، روس ها به ما می دهند و امریکا هم ایرادی نمی گیرد ولی اگر یک سامانه S-300 بخواهیم روسیه زیر فشار امریکا این کار را نمی کند. این موشک های کروز هم که می بینید ما راحت از چین می خریم و یا در داخل مونتاژ می کنیم بیشتر به این خاطر است که تهدیدی جدی برای سامانه های دفاعی شناورهای سنگین دشمن محسوب نمی شوند.

البته این را می دانم که روش مقابله ما یک روش نامتقارن است و تاکتیک ها نیز بر همان مبنا هستند. چیزی که الان دارد اتفاق می افتد این است که ما تلاش می کنیم ضعف این موشک ها را با به کارگیری تاکتیک های خاصی تا اندازه ای جبران کنیم وگرنه خود این موشک ها توانایی بالایی ندارند.
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه ۱۵ دی ۱۳۸۵, ۱۲:۳۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط TD »

ممکنه این موشکها به خودی خود زیاد دردسری برای ناوگان مجهز آمریکا نباشه ولی با تاکتیکهای جنگ نامتقارن میتونه دردسر آفرین باشه مثل ناوچه ساعر اسرائیلی که به احتمال زیاد با یکی از همین موشکها مورد اصابت قرار گرفت
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره
Major II
Major II
پست: 89
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲, ۱۲:۲۹ ق.ظ
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های ارسالی: 747 بار
سپاس‌های دریافتی: 231 بار

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط ATABACKAN »

Mohammad 1985 نوشته شده:  , البته اگر فرصت شلیک انبوه پیدا بشه !
یعنی تو همین مورد هم مشکل داریم ...
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4377
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۴, ۱:۱۴ ب.ظ
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6704 بار
سپاس‌های دریافتی: 12097 بار
تماس:

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط Mohammad 1985 »

  , اون دیگه تو نبرد واقعی مشخص میشه
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 320
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۹, ۳:۴۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 694 بار
سپاس‌های دریافتی: 1535 بار

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط SHAHABESAGEB »

در مورد موشک نور استاد بزرگوار جناب EMP در سایت میلیتاری پستی ارسال کرده بودن که حاوی مطالب بسیار جالبی در مورد این سلاح بود که متاسفانه مجبور شدیم این پست رو حذف کنیم! اما به هر حال همین هم غنیمته:


EMP نوشته شده:یک گزارش یک طرفه دیگر از یک منبع دروغ پراکن غربی.

با اطمینان 100 درصدی خدمت دوستان عرض می کنم که تیم طراحان موشک نور فقط عکس موشک C-802 و ابعاد آن را داشتند زیرا باید در لانچرهای موجود قابل استفاده می شد و آنچه که امروز موشک نور خوانده می شود و پایه بسیاری دیگر از موشکهای اکتیو راداری شده است حاصل کار بیش از 50 شرکت داخلی و کاملا ایرانی است و از تاکتیک ایرانی در رسیدن به هدف استفاده می کند و چین در این مسیر هیچ نقش مثبتی نداشته است. موشک نور تنها از نظر شکل و اندازه به C-802 شباهت دارد و داخل آن کاملا متفاوت است. دلیل پراکنده کردن این گونه جعلیات از طرف منابع غربی نادانی آنها نسبت به توانایی های محدود ما نیست بلکه با این عمل در تاریخ ثبت خواهد شد که تمام پیشرفتهای سایر ملتها به نوعی ریشه غربی دارد. مطابق تبلیغات دانش موشک چینی از غرب بدست آمده و وقتی چین این دانش را به ما منتقل کرده باشد یعنی که شرق هرگز توانایی ساخت ندارد و فقط چشم آبی ها هستند که برترند. این تحریف تاریخ در تمام زوایای تمدن چند ده ساله اروپا و وارث آنها آمریکا دیده می شود. اینها که در کاخ های ورسای و ... حمام و دست شویی نداشتند مدعی بهداشتی بودن برای ملتهایی هستند که هزاران سال پیش حمام های پیشرفته با آبهای استریل ناشی از زمین گرمایی داشتند.
ملکه ویکتوریا در تمام طول عمر خود 2 بار گربه شوری کرده یکبار در زمان تولد و غسل تعمید (که این هم سنتی ایرانی و میترائیستی است) و یک بار هم قبل از روز عروسی با شوهر اولش و همین حالا این موجودات عقب افتاده برای ما مدعی دانش و تمدن و بهداشت شده اند و مرتب هرچه در ایران ساخته می شود به کپی از روی کپی های چینی نسبت می دهند!!! از طرف دیگر به این وسیله غرب علاوه بر ابراز برتری، افکار عمومی نظامیان خود را آرام کرده و به آنها می گوید که چون این موشکها کپی هایی از روی کپی هارپون است خطری برای شما در دریا محسوب نمی شود و شما می توانید که آنها را همانند هارپون خنثی کنید. در غیر این صورت خدمه کشتی های غربی جرات ظهور در خلیج فارس را نمی یافتند و این یک شکست روحی غیر قابل جبران برای آنها قبل از شروع نبرد محسوب می شد.

به امید خدا همانطور که سلاح ساده ای همچون زنبورک که در زمان نادر شاه اختراع شد باعث تحول عمیق در میدانهای نبرد گردید، سلاحهای جدید با طراحی کامل مفهومی ایرانی به زودی باعث ایجاد بازدارندگی کافی در مقابل دشمنان خواهد شد. آزمایشات دقیق موشک نور در مانورهای دریایی باعث ایجاد بازدارندگی در خلیج فارس گردید که این بازدارندگی گرچه ابدی نیست ولی حداقل تا چند سال آینده ادامه خواهد داشت و این ابزار ساده اما کارآمد به همراه برادر جوانتر ولی بلند تر و سریع ترش "قادر" به دلیل ناشناخته بودن برای غربی ها و دقت خوبی که در محیطهای بسیار نویزی همراه با جنگ الکترونیک دارند حداقل تا چند سال آینده خواب را از کاپیتانهای نیروی دریایی هر متجاوزی خواهند ربود. از طرف دیگر بومی بودن کامل آنها باعث شده که توان برنامه ریزی مجدد سیستم هدایت و به روز کردن آن در مقابل تهدیدات نوین با کمترین هزینه کاملا موجود باشد.

[External Link Removed for Guests]اندیشکده-آمریکایی-«خاورمیانه»-نقش-چین-در-گسترش/

تصویر
حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)
  صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و فرجنا  
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: از قدرت "قادر" 200 کیلومتری تا سرعت "نور" ضد جنگال +عکس

پست توسط mm1990 »

راجع به موشک نور باید بگم که خرید؛ مونتاژ و حتی مهندسی معکوس خواندن این موشک جفایی هست به طراحان و سازندگان ایرانی این موشک ایرانی.
ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي دريايي”