آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات زرهي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۳:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

پست توسط typhoon »

صمصام به سامانه بومی هشدار دهنده لیزری که توانایی پوشش 360 درجه پیرامون تانک را دارد برای هشدار قفل شدن سلاح های لیزری مجهز شده است. با توجه به وفور تسلیحات ضدتانک با هدایت لیزری این سامانه کمک شایانی به افزایش آگاهی خدمه از محیط اطراف و کاهش خطر آسیب دیدن از ناحیه دشمن خواهد شد. به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، تانک اصلی میدان نبرد، ام-60 پاتن به همراه تانک ام-48 پاتن جزو خودروهای زرهی سنگین ارتش ایران در عمده سالهای پیش از انقلاب بود. این تانک که از ام-48 الگوبرداری شده بود، جزو تانک های مهم بخشی از دوران جنگ سرد در کشورهای هم سو با غرب بود.
این تانک از 1960 تا 1987 تولید شده و در کشورهایی چون آمریکا، ایران، مصر، ترکیه، بحرین، اردن، لبنان، عربستان صعودی، اسپانیا، پرتقال، تایوان، یمن عمان و چندین کشور دیگر وارد خدمت شد. در ایران نیز حداقل 150دستگاه از نمونه آ-1 این تانک بکار گرفته شده است. این تانک به عنوان یکی از تانک های اصلی میدان نبرد در تمامی عملیات های مهم و بسیاری از عملیات های دیگر در سال های به کار گرفته شده و نقش مفیدی در پشتیبانی از واحدهای عمل کننده داشت.  تصویر  تانک ام-60 پیش از بهسازی  
نمونه ام-60-آ-1 در حالت رزمی بیش از 50 تن وزن داشته و با موتوری به قدرت 750 اسب بخار تجهیز شده است. سلاح اصلی این تانک یک توپ 105 میلیمتری بوده و یک تیربار 7.62 میلیمتری هم محور با آن و یک تیر بار کالیبر 50 صدم اینچ(12.7 میلیمتر) هم به عنوان تسلیحات فرعی مورد استفاده قرار می گیرند.
در راستای ارتقاء تجهیزات موجود در کنار تلاش برای ساخت تانک های جدید، با توسعه فناوری های لازم، تانک های ام-60 نیز در برنامه بهسازی قرار گرفت. تانک های ام-60 به صورت استاندارد هیچ سامانه پایدار کننده سلاح و سامانه های دید در شب نداشتند.
تجهیز به پریسکوپ با قابلیت دید در شب برای راننده تانک که دارای قابلیت هایی چون وسعت دید 30 درجه و زمان مورد نیاز برای باز و بسته کردن در حدود 30 ثانیه است.  تصویر  تانک صمصام  
تجهیز به پایدار کننده توپ که در راستای عمودی و افقی عمل می کند از جمله تغییرات مهم مدل موجود در ایران از این تانک است. ویژگی های اصلی این سامانه شامل ماهیت الکتروهیدرولیکی نیرودهنده های آن، سامانه هیدرولیکی ارتقاء یافته، بهسازی صفحه کنترل ادوات برای توپچی، واحد کنترل مرکزی، ژیروسکوپ و منبع تغذیه سه فاز است.
تجهیز به سایت اپتیکی پانورامیک برای فرمانده تانک از دیگر تفاوت های صمصام با نمونه پیشین تانک ام-60 است. این سایت برای پوشش جهات افقی و عمودی بی نیاز از برجک بوده و البته در این جهات پایدارسازی نیز شده است. این سامانه اپتیکی دارای توانمندی بزرگنمایی تا 7 برابر و وسعت دید 8.5 درجه برای دوربین است.
این سایت همچنین به مسافت یاب لیزری با برد 20 کیلومتر و دقت 10 متر مجهز بوده و می توان آن را به تیربار ضدهوایی نیز مرتبط(لینک) کرد تا هدفگیری بهتری توسط آن صورت گیرد.
اما یکی از مهمترین جنبه های بهسازی این تانک تجهیز آن به سامانه کنترل آتش EFCS-3 برای هدفگیری دقیق و مطمئن توپ است. به کمک چنین سامانه ای، کار هدفگیری بسیار سریع، فوق العاده دقیق تر و در شب و روز صورت گرفته و احتمال اصابت گلوله توپ به هدف در اولین شلیک به میزان بسیار زیادی افزایش می یابد.
این سامانه دارای مسافت یاب لیزری مختص خود با دقت 5 متر است. دریافت و محاسبه خودکار پارامترهای بالستیکی و محیطی برای اعمال در هدفگیری، محاسبه تمام دیجیتال پارامترهای بالستیکی در کمتر از 0.1 ثانیه، سامانه دید در شب نسل دو، بزرگنمایی 7 برابر و آینه های پایدار شده در جهات افقی و عمودی از جمله ویژگی های این سامانه کنترل آتش است.
به گزارش مشرق، سامانه کنترل آتش EFCS-3 توانایی کارکردن با چند نوع گلوله توپ را دارد که گلوله های APFSDS نیز از آن جمله هستند. در این نوع از گلوله ها با کاهش جرم پرتابه، به سرعت های بالایی در حدود 5 برابر سرعت صوت دست یافته شده که در کنار استفاده از مواد چگال تر به عنوان نفوذگر، شکافتن زره تانک هدف را بسیار ساده تر می کند. ترکیب این سلاح کشنده با دقت بالای سامانه کنترل آتش قابلیت این تانک را انهدام تانک های دشمن در اولین شلیک بسیار افزایش داده است.
با دریافت اطلاعات محیطی مانند سرعت باد جانبی، دما و فشار هوا و همچنین اطلاعات حرکتی خود تانک و هدف، کار هدفگیری بسیار دقیق تر شده و تمامی محاسبات با سرعت بسیار زیادی به انجام رسیده و نتیجه به صورت خودکار به سامانه کنترل آتش داده می شود.
نصب زره های واکنشی از نوع جعبه های انفجاری در اطراف برجک و بخش جلویی تانک برای افزایش حفاظت در برابر تسلیحات ضد تانک در صمصام مشاهده می شود که باعث بهبود قابلیت های رزمی آن شده است. همچنین نارنجک های دودزای مشابه تانک های جدید شرقی نیز به جای نمونه های قبلی در این تانک بکارگرفته شده است.  تصویر  هشدار دهند لیزری سمت چپ تصویر و بالای میله ای روی برجک مشخص است  
صمصمام به سامانه بومی هشدار دهنده لیزری که توانایی پوشش 360 درجه پیرامون تانک را دارد برای هشدار قفل شدن سلاح های لیزری مجهز شده است. با توجه به وفور تسلیحات ضدتانک با هدایت لیزری این سامانه کمک شایانی به افزایش آگاهی خدمه از محیط اطراف و کاهش خطر آسیب دیدن از ناحیه دشمن خواهد شد.
سامانه های ارتباطی این تانک نیز تماماً به روز شده و از جدیدترین بیسیم های کوچک و پیشرفته دارای رمز کننده های بومی بهره می برد و به این ترتیب ارتباط خود را در شرایط مختلف نبرد با سایر واحدهای عمل کننده حفظ می کند.
بهسازی تانک های موجود در نیروهای مسلح نظیر چیفتن، تی-54/55، ام-60 و حتی تانک های تی-72 که بعد از جنگ خریداری و ساخته شدند نشان از رویکرد واقع بینانه در شکل دهی جدید به توان رزمی نیروهای زمینی با ارتقاء و تطابق تسلیحات قدیمی و موجود برای نیاز امروز و فردا دارد.  [External Link Removed for Guests] 
Old soldiers never die.They just fade away
Mega Poster
Mega Poster
نمایه کاربر
پست: 827
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۰, ۱۲:۵۴ ق.ظ
محل اقامت: جبهه ی جنگ
سپاس‌های ارسالی: 3906 بار
سپاس‌های دریافتی: 2336 بار

Re: آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

پست توسط mojtabba »

همون ام 60 پاتن نیست
اما تانک خوبیه استفاده ازش بد نمیشه
ممنون از همهی خدمت گزاران زرهی :razz:
در اخر الزمان که مجال نظاره نیست - جز راه پاک علی راه و چاره نیست
باید سر عدویه سید علی را برید و گفت - در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم - در ره عشق جگر دار تر از 100 مردی
هر زمان شور خمینی به سر افتد مارا - دور سید علی خامنه ای می گردیم

امیرا تو میری و فر مان دهی - سر بی سران را تو سامان دههی
عصای تو ام اژدها کن مرا - به اذن ولایت رها کن مرا
رها کن مرا تا خروشان شوم - بلا بر سر دین فروشان شوم
و پ س
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 166
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۰, ۳:۰۹ ب.ظ
محل اقامت: tehran
سپاس‌های ارسالی: 147 بار
سپاس‌های دریافتی: 735 بار

Re: آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

پست توسط samen70 »

خوبه بدردمون میخوره درود به همه پرسنل ارتش اما فک کنم این تانک در مبارزه ی تانک با تانک شانس کمتری داشته باشه.به نظرم رویه تانک چیفتن یا ذوالفقار3 بیشتر کار بشه خیلی بهتر باشه
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 227
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۸۵, ۱۱:۱۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 14 بار
سپاس‌های دریافتی: 118 بار
تماس:

Re: آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

پست توسط lolo_babo1 »

این تانک نمی تونه APFSDS شلیک کنه
این قابلیت برای توپ های روسیه
البته فعلا
 َللّهُمَّ صَلِّ عَلی سَیِّدناونبینا مُحَمَّدٍوآله مِا اختَلَفَ المَلَوان وَ تَعاقَبَ العَصرانِ وَکَرَّالجَدیدانِ وَستَقبَلَ الفَرقَدانِ وَبَلِّغ رُوحَهُ وَ اَرواحَ اَهلِ بَیتِهِ مِنَّا الافضل التَّحِیَّۀَ وَالسَّلامُ.
[External Link Removed for Guests] 
New Member
پست: 7
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۰, ۹:۰۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

Re: آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

پست توسط ravana »

این تانک برای نبرد تانک با تانک خیلی قدیمیه
بیشتر کاربرد توپخانه داره
در زمان جنگ هم با تانکهای عراقی درگیری رو درو داشته اون موقع برد با کسی بوده که اولین شلیکو داشته
اما الان اوضاع فرق کرده و گلوله های این تانک گمون نکنم کارساز باشه برا تانکهای پیشرفته
Major II
Major II
پست: 268
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۲:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 266 بار
سپاس‌های دریافتی: 1105 بار

Re: آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

پست توسط reza4231 »

بله حق با شماست گلوله این تانک برای مقابله با تانکهای مدرن امروزی کارساز نیست و بیشتر درجهت
حجم آتش و هدف قرار دادن خودرو ها آتشبار ها سنگرها موانع و استحکامات نظامی و پشتیبانی از نفرات پیاده
استفاده خواهد شد
کشورمان کماکان به شدت نیازمند یک تانک جدید و پیشرفته بعنوان تانک اصلی میدان نبرد به تعداد حداقل
1000 فروند میباشد که با توجه به شرایط تحریمی اینروزهای کشور باید هر چه سریعتر تولید انبوه نمونه های
داخلی آغاز گردد
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 28
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۱, ۱۰:۱۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 33 بار

Re: آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

پست توسط trasst »

طراحی تانک جدید هنوز تکمیل نشده که بخواد وارد فاز تولید بشه با توجه به زیرساخت موجود ساخت این تعداد سالها زمان نیاز داره و منابع مالی هنگفت که نداریم در ضمن فعلا زرهی و نیرو هوایی اولویت ندارند قبلا اولویت اول موشک بود و دریا آلان پدافند اولویت داره این رونمایی و بهسازی ها فقط برای حفظ توان حداقلی است ولی یک تانک جدید واقعا نیازه ذوالفقار 3 هم برای تحقیقات هستش طرح نهایی این نیست
خداوندا این سرزمین را از دشمن دروغ و خشکسالی دور بدار
کوورش کبیر
سربلند باد ایرانمتصویرتصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 28
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۱, ۱۰:۱۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 33 بار

Re: آشنایی با «صمصام» ؛ ناشناخته ترین تانک ایرانی + عکس

پست توسط trasst »

البته پاتن نسبت به چیفتن تانک قابل اعتمادتری بود نسبت به T 72 هم از نظر پرسنلی راحتره سرعت گلوله گذاری دستی هم با آموزش پرسنل سرعت بالاتر از اتوماتیک روسی داره بی دلیل نبود که اولین بستر تانک ملی (ذوالفقار 1) همین پاتن بود سامانه کنترل آتش اسلوانی و یک توپ با قابلیت شلیک گلوله ضد زره مدرن شاید خلع موجود رو تامدتی کمرنگتر کنه تا ساخت طرح نهایی شاید موتور رو جلو بگذارن برجک بدون نفر و...
خداوندا این سرزمین را از دشمن دروغ و خشکسالی دور بدار
کوورش کبیر
سربلند باد ایرانمتصویرتصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “ادوات زرهي”