ماهی فنکوس (پنگوسی)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد آکواريوم و ماهي‌هاي زينتي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Goebbels, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
پست: 153
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۸۸, ۱۱:۳۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 962 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

ماهی فنکوس (پنگوسی)

پست توسط hasan_21 »

بسم الله الرحمن الرحیم
ماهی فنکوس (پنگوسی) (Pangasius)
فنکوس یکی از ماهیان خانواده Pangasiidaeاست.این ماهی همچنین از خانواده گربه ماهی ها می باشد و به گربه ماهی غول آسا معروف است. این ماهی بومی رودخانه مکونگ تایوان است. بزرگ ترین اندازه شناخته شده این ماهی ۳.۲ متر بوده است.این ماهی بسیار پر تحرک است و برای ادامه حیات به اکسیژن زیادی نیاز دارد.قدرت پایداری و عمر این ماهی زیاد است و میتواند در دامنه دمایی و پی هاش بالایی زندگی کند. این ماهی ملایم است و خطری برای سایر ماهی ها ایجاد نمی کند. همچنين براي نگه داري اين ماهي ماهي هاي گوشتخوار بزرگتر از آن را باهم نگه نداريد. چون طعمه آنها خواهد شد. در بازار سه نوع اين ماهي متنوع است كه به فنكوس سفيد،سياه و شكاري(باله بلند) معروف هستند.اين هماهي علاقه زيلدي به زندگي گروهي دارد و در صورت تنهايي اعتصاب غذا مي كند و بعد از چسبيدن جداره معده اش به هم خواهد مرد. بنابراين براي نگه داري آن حد اقل دوتا داشته باشيد و فرق نمي كند كه هر دو از يك نوع باشند و يا متفاوت.در بين اين سه نوع فنكوس شكاري كمي وحشي تر است و به همين دليل بسياري آن را كوسه مي نامند. برخلاف دو نوع ديگر گوشتخوار است و مي تواند براي ماهي هاي كوچك ايجاد خطر كند.
تصویر
تصویر
تصویر
[External Link Removed for Guests]
همراه با اعتقادات ، در عصر ارتباطات [External Link Removed for Guests]
جنبش مبارزه با صهیونیزم ، اومانیسم و فراماسونری (مصاف) [External Link Removed for Guests]
Junior Poster
Junior Poster
پست: 171
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۰, ۵:۳۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 69 بار
سپاس‌های دریافتی: 406 بار

Re: ماهی فنکوس (پنگوسی)

پست توسط aliamous »

من قبلا 5 تا از این سیاه هاشو داشتم که بچه ماهیهای خیلی ریز رومیخوردن . الان دوتا سفیدشون رو دارم واقعا ماهی جالبی هستن کاملا خوش اخلاقن و با بقیه کاری ندارن حتی دنبال بقیه نمی زارن. لطفا اگه اطلاعاتی در مورد لاکپشتهای اکواریومی دارید یک من رو راهنمایی کنید چون اخیرا یکی خریدم و بی دلیل مرد. (تازه اکواریم گرفتم ابعاد آکواریومم هم 2*1*0.80 هستش با کلی از انواع گوشتخوار و گیاهخوار در یکجا که الان مصالمت آمیز زندگی میکنند آخیرا یک لجن خوار رو هم غذا خوار کردم و وقتی غذای رو آبی میریزم از لبه آکواریوم میاد بالا و شروع بهخوردن غذامی کنه)
هستم اگر نيستم گر نروم ميروم تصویر
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: ماهی فنکوس (پنگوسی)

پست توسط Solver »

  ,

لاک پشت نگهداشتن در آکورایومی که ماهی درش هست کمی دشوار است، متاسفانه اکثر این لاک پشت ها نیازمند ساحل هستند، البته نوعی هست که تمام در آب زندگی می کند، اما این نوع لاک پشت ها اصل ابعاد آکواریومی ندارند. اگر خواستید نگهدارید یک منطقه خشک ساحلی مانند (که لاک پشت بتونه بدون کمک از آب بیاد روش ایجاد کنید، معمولا این لاک پشت ها روی خشکی می خوابند.


در مورد غذا خوردن لجن خوار، معمولا لجن خوارها بعد از اینکه در یک محیط احساس آرامش کنند، شاهد این خواهید بود که همراه دیگر ماهی ها غذا می خورند و حتی گاهی نه در وسط آکواریوم به زیبایی برای مدت طولانی مثلا 30 دقیقه، با سرعت متوسط شنا می کنند. اما اگر لجن خوار شما زیاد غذا میخوره و یک جورایی گشنه است، بهتره وعده غذاییش را از ماهی ها جدا کنید. گاهی نیز کمبود هوا یا چرب شدن آب هم باعث میشه که باکتری ها در آب غیر فعال شوند که در نتیجه کت فیش گرسنه می ماند.

یک برگ کاهو بندازین در آب، هر وقت گرسنه باشد، خودش ازش خواهد خورد، کاهو هم در آب فاسد نمیشه و رنگش سبز خواهد ماند. ماهی ها هم معمولا از کاهو استقبال خوبی می کنند که در رنگ بدن اونها اثر مثبتی داره
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
پست: 275
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۸۶, ۷:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 557 بار
سپاس‌های دریافتی: 645 بار

Re: ماهی فنکوس (پنگوسی)

پست توسط sohraba »

منم یه لاکپشت کوچولو داشتم ازاین نوک درازها غذاش شبیه پفک ریز بود همش دراکواریوم بود ولی همون طور که دوستمون گفت به خاطر نیازی که داره بعضی وقت ها خودش ازاکواریوم میپرید بیرون اون موقع اکواریوم ما هم در نداشت یه وقت نگاه میکردیم میدیدیم یه چیزی از جلو پا مون رد شد البته دو تا از ماهی هام خورد بعدا وتوجه شدم درمورد لجن خوارهم یدوه داشتم که اونم 4سال عمر کرد وحدود 35سانتی متر شده بود که یه مدت زیر بدن پوست انداخت بعد مرد میخوام بدونم مدیض شد مرد یا به مرگ طبیعی مرد ویه سوال دیگه درمورد قیمت ماهی هم اگر اطلاع دارید یه رقمی بگید خوب میشه به خصوص از نوع شکاریش ودرکل فنکوس شکاری چه قدر عمر میکنه وبه ابعاد اکواریوم مورد نیازش هم اشاره کنیم ممنون میشم اکواریوم خودم 120لیتری
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: ماهی فنکوس (پنگوسی)

پست توسط Solver »

   ,

ماهی ها بسته به این که اجتماعی زندگی کنند یا انفرادی به محیط متفاوتی نیاز دارند. معمولا به سانتیمتر مکعب بیان میشود. یک حجمی است که برای زنده ماندن این ماهی مورد نیاز است، یک حجمی است که برای رشد ماهی ضروری است و اگر مثلا فضای اون ماهی کوچک تر از اون باشد زنده می ماند اما رشد قابل توجهی نمی کند. یک فضا هم هست که مربوط به جفت گیری و تولید مثل ماهی هاست که معمولا 1 به 4 در نظر گرفته می شود (1 نر و 3 ماده). در سایت های اینترنتی به شکل تخصصی در مورد هر نوع فضا توضیحات زیادی داده اند. خوب شما تعداد ماهی های موجود در آکورایوم را مد نظر بگیر و فضا موجود را بین اونها تقسیم کن.

در مورد مریض شدن لجن خوار، به این سادگی قابل تشخیص نیست، اگر دست گرفته باشید، متوجه خواهید شد بر خلاف ظاهرش بدنش اصلا گوشتی نیست و بیشتر استخوانی و زبر است، برای همین کمتر پیش میاد زحم بشود یا مثلا از این مریضی های پوستی بگیرد.

 [External Link Removed for Guests] 


شاید تعجب کنید، اما کت فیش ماهی بسیار حساسی است و بیشتر مرگ و میر اون مربوط به مسائل روحی است!
میط آکواریوم اگر مورد پسندش نباشد خیلی زود گوشه گیر خواهد شد و شادابی خودش را از دست خواهد داد، تا اونجا که وقتی ماهی های دیگه بهش نوک بزنند هم تکان جدی نمی خورد.

لجن خوار از جریان آب بسیار شاداب می شود، مثلا وجود یک خروجی تسویه یا پمپ هوا که آب را به جریان دربیاره خیلی مفید است. همینطور لجن خوار نسبت به نور حساس است و بهتره گوشه تاریکی درآکواریوم خود تعبیه کنید، خصوصا اگر زیاد روشنایی سوارش است.

از موارد دیگه برای زنده ماندن لجن خوار همون فضای مورد نیاز است که گفتید، اگر محیط آکواریوم شما خیلی بزرگ نیست، بهتره لجن خوار شما 20 سانت که شد ببرید با یک کوچک تر عوض کنید. چون یک لجن خوار 20 سانتی در آکورایوم شما (120 لیتری) خیلی زود احساس تنگنا خواهد کرد. احتمالا تانک شما 30 × 40 × 100 است.

 [External Link Removed for Guests] 


اما بهتره دو تا لجن خوار کوچک داشته باشید تا یک بزرگ. اتفاقا از نظر قیمت هم ضرر نمی کنید، و اگر از کت فیش های اسپرت خریداری کنید و خوب پرورش بدید و مثلا 25 سانتش کنید خیلی زیبا خواهد شد و آکواریومی ها به قیمت خوب از شما خواهند خرید و شما با پولش دو تا کوچولو دیگر بخرید.

اگر کسی خیلی علاقه مند به نگهداری لاک پشت است، می تواند با یونولیت و چسباندن اون به صورت شیب دار به شیشه در ارتفاع نزدیک سطح آب، برای لاک پشت یک استرحت گاه درست کند. برای چسباندن یونولیت نمی توانید از چسبی استفاده کنید و باید از چسبونک کمک بگیرید.

 [External Link Removed for Guests] 


یک توصیه مهم،

بهتر است همیشه سقف آکواریوم را با این پلاستیک های سلفون بپوشانید و مثلا یک حفره کوچک توش درست کنید، این کار چندین حسن دارد:

1. از پریدن بیرون ماهی یا مثلا لاک پشت کاملا ممانعت می کند،

2. از ورود گرد و غبار یا مثلا برخی حشرات مانند پشه به آکواریوم تا حد زیادی جلوگیری می شود.

3. از تبخیر آب آکواریوم نیز جلوگیری چشمگیری می کند، خصوصا در تابستان مجبور نیستید هر هفته یک مقدار آب اضاف کنید به تانک.

4. در زمستان این کار به خاطر تجمیع بخار آب اون زیر، کلا محیط داخل آکواریوم را گرم تر نگه میدارد و شبیه پنجره دو جداره عمل می کند، در نتیجه بخاری شما مدت کمتری روشن می ماند ودر برق صرفه جویی خواهد شد.

5. تا حد زیادی از انتشار بوی آکواریوم در فضا جلوگیری می شود و خاصیت چسبندگی سلفون مانع خروج بو نامطبوع خواهد شد.

هر 3 ماه یک بار میتونید سلفون دفرمه شده را در بیارید و دوباره روی تانک را با سلفون جدید بگیرید. البته حتما یک سوراخ ایجاد کنید مثلا برای غذا دادن و هوا. یک رول 10 متری سلفون، فکر کنم برای 2 سال شما کافی باشد. 
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 721
تاریخ عضویت: جمعه ۳ دی ۱۳۹۵, ۵:۱۷ ب.ظ
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1770 بار
سپاس‌های دریافتی: 844 بار

Re: ماهی فنکوس (پنگوسی)

پست توسط ho3ein2000 »

نگه داری از آکواریوم آرامش خاصی به ارمغان میاره
البته کنارش دردسرای خودشم داره
خدا یاور بنده اش هست~ تا وقتی که بنده یاور برادرش باشه
ارسال پست

بازگشت به “آکواريوم و ماهي‌هاي زينتي”