آشنایی با شرکت‌های بورسی صنعت فولاد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹, ۹:۲۸ ق.ظ

آشنایی با شرکت‌های بورسی صنعت فولاد

پست توسط parsafar »

  
فولاد یکی از صنایع مهم کشور بوده و معمولاً سهام‌های فولادی پای ثابت سبد سهام‌داران بازار سرمایه هستند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار فولاد هستید، آشنایی با شرکت‌های فولادی بورس برای شما ضروری است.
در این مقاله برای آشنایی با شرکت‌های بورسی صنعت فولاد به بررسی حاشیه سود این شرکت‌ها، نماد، میزان فروش داخلی و صادرات آن‌ها پرداخته‌ایم. همچنین پیش از خرید مقاطع فولادی به هر طریق، مطالعه راهنمای جامع خرید آهن و فولاد و مطالعه مقالات تخصصی در حوزه نقش آهن و فولاد در بورس  می‌تواند راهگشا باشد.
 
 
 سهم صنایع فولادی در بورس چقدر است؟در حال حاضر 14.8 درصد از ارزش کل بازار بورس در اختیار گروه فلزات است که پس از گروه صنایع شیمیایی رتبه دوم بازار بورس را در اختیار دارند. فولاد مبارکه اصفهان با نماد «فولاد» دومین شرکت بزرگ حاضر در بورس اوراق بهادار تهران است که به‌تنهایی ۵.۱ درصد از ارزش بازار را به خود اختصاص داده است. شرکت‌ «فولاد خوزستان» با ۱.۴ درصد و شرکت «فولاد خراسان» با ۱.۳ درصد سهم از کل ارزش بازار سرمایه پس از فولاد مبارکه قرار دارند.
 
شرکت‌های فولادی بورس چقدر حاشیه سود دارند؟در حال حاضر شرکت‌هایی مانند مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، ذوب‌آهن اصفهان، مجتمع فولاد خراسان، مجتمع فولاد خوزستان، فولاد امیرکبیر کاشان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد هرمزگان جنوب، شرکت آهن و فولاد ارفع، فولاد کاویان، صنایع فولاد آلیاژی یزد و… در بازار بورس و فرا بورس فعالیت دارند.
 
 
 
مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر در بررسی حاشیه سود شرکت‌های بورسی فولادی به شرح زیر است:
 
  1. > نوسانات ارزی
  2. > چگونگی قیمت‌گذاری محصولات فولادی
  3. > قیمت محصولات فولادی در بازارهای داخلی و خارجی
  4. > قیمت مواد اولیه و چگونگی تأمین آن
  5. > روند پیشرفت یا رکود در صنایع وابسته مانند صنعت ساخت‌وساز، خودروسازی، تولید  لوازم‌خانگی و  ...
  6. > برنامه‌های توسعه‌ای شرکت
  7. > سیاست‌گذاری‌های دولت
  8. > فناوری‌های استخراج و فرآوری محصولات
 
در جدول زیر حاشیه سود ناخالص برخی از شرکت‌های فولادی بورس در سال 98 با یکدیگر مقایسه شده است.
 
حاشیه سود ناخالص شرکت‌های فولادی بورسی در سال 98
ردیف
نام شرکت
نماد بورسی
حاشیه سود ناخالص (به درصد)
1
مجتمع فولاد خراسان
فخاس
19.3%
2
مجتمع فولاد هرمزگان
هرمز
24.5%
3
فولاد کاوه جنوب کیش
کاوه
26%
4
مجتمع فولاد خوزستان
فخوز
26.8%
5
مجتمع ذوب‌آهن اصفهان
ذوب
16.3%
6
مجتمع فولاد مبارکه اصفهان
فولاد
47.1%
  
در بررسی حاشیه سود شرکت‌های بورسی فولادی باید گفت که میانگین حاشیه سود شرکت‌های بررسی شده در این صنعت 23 درصد است. با نگاهی به آمار و ارقام، خواهید دید که میانگین سود خالص شرکت‌های فولادی در دوره سه‌ماهه منتهی به خرداد 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 239 درصدی داشته است. طبق گزارش‌ها مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با سود خالص 3،765 میلیارد تومانی، بالاترین میزان سود خالص را داشته است. این در حالی است که بالاترین درصد افزایش سود خالص مربوط به شرکت فولاد آلیاژی ایران با رشد 788 درصدی بوده که در این مدت میزان سود خود را از 13 میلیارد تومان به 114 میلیارد تومان رساند.
 

 
در گروه فلزات اساسی نیز شرکت‌هایی وجود دارند که در مقاطعی بازدهی منفی داشته باشند؛ اما بررسی حاشیه سود شرکت‌های بورسی فولادی نشان می‌دهد بیشتر آن‌ها در روزهای پررونق بازار، سودآوری قابل‌قبولی خواهند داشت. زیرا باوجود تحریم‌ها در سال‌های گذشته صنعت فولاد نقش بسزایی در پایداری اقتصاد کشور داشته‌ است.
فولاد در صنایع مختلفی ازجمله ساخت‌وساز، خودروسازی، لوازم‌خانگی نقش بسزایی ایفا می‌کند. در حال حاضر رابطه مستقیمی بین مصرف فولاد در کشورهای مختلف و رشد اقتصادی آن کشور دارد. بر اساس آمارها هر کشور به ازای 1% افزایش مصرف فولاد تقریباً 0.9%  رشد اقتصادی خواهد داشت.
  
 
هر کدام از شرکت‌های بورسی صنعت فولاد چه نمادی دارند؟نماد شرکت‌های بورسی صنعت فولاد معمولاً از حرف اختصاری «ف» به‌اضافه بخشی از نام آن شرکت تشکیل می‌شود. در جدول زیر نام برخی از شرکت‌های فولادی همراه با نماد و ارزش روز آن به تاریخ 2 مهر 99 سهم آورده شده است.
 
فهرست شرکت‌های فولادی حاضر در بورس و فرا بورس
ردیف
نام شرکت
نماد
بازار
ارزش سهم (ریال)
1
مجتمع فولاد مبارکه اصفهان
فولاد
بورس
11900
2
مجتمع ذوب‌آهن اصفهان
ذوب
فرا بورس
4379
3
مجتمع فولاد هرمزگان
هرمز
فرا بورس
13130
4
مجتمع فولاد خوزستان
فخوز
بورس
13290
5
فولاد آلیاژی ایران
فولاژ
بورس
1600
6
شرکت آهن و فولاد ارفع
ارفع
فرا بورس
12302
7
فولاد کاوه جنوب کیش
کاوه
بورس
17870
8
مجتمع فولاد خراسان
فخاس
بورس
26000
9
فولاد امیرکبیر کاشان
فجر
بورس
66120
10
نورد و قطعات فولادی
فنورد
بورس
223520
11
فولاد افزا سپاهان
فافزا
فرا بورس
57225
12
خدمات فنی فولاد یزد
خفولا
فرا بورس
28863
13
توکا رنگ فولاد سپاهان
شتوکا
فرا بورس
468539
14
صنایع فولاد آلیاژی یزد
فولای
فرا بورس
52400
15
سرمایه‌گذاری توکا فولاد
وتوکا
بورس
11190
16
تولیدی فولاد سپید فراب کویر
کویر
بورس
23410
17
فولاد کاویان
فوکا
فرا بورس
13385
  
میزان فروش داخلی و صادرات شرکت‌های بورسی فولادی چقدر است؟اطلاع از میزان فروش داخلی و صادرات شرکت‌های بورسی فولادی برای آشنایی با این شرکت‌ها الزامی خواهد بود. قیمت میلگرد ، تیرآهن و سایر محصولات شرکت‌های فولادی به‌شدت به قیمت آهن، قیمت دلار و قیمت‌گذاری محصولات در بورس کالا و بازار‌های جهانی وابسته است. رونق‌ بخش ساخت‌وساز و دیگر صنایع پایین‌دستی نیز می‌تواند بر میزان فروش داخلی شرکت‌های بورسی فولادی تأثیرگذار باشد.
 

 
معمولاً قیمت مقاطع فولادی صادراتی بر مبنای قیمت‌های جهانی بلوم، بیلت و اسلب تعیین می‌گردد که درنهایت سودآوری شرکت‌های این گروه را به نرخ ارز نیمایی وابسته می‌کند. قیمت این محصولات در بازار داخلی نیز در بورس کالا تعیین می‌شود که قیمت‌های جهانی نیز تا حدی بر آن مؤثر خواهد بود. بنابراین پیگیری قیمت‌های بورس کالا و قیمت‌های جهانی برای بررسی سودآوری شرکت‌های فولادی‌ حاضر در بورس اهمیت زیادی دارد.
 
 
 
از دیگر عوامل مهم بر میزان فروش داخلی و صادرات شرکت‌های بورسی فولادی سیاست‌گذاری‌های دولت است. به‌عنوان‌مثال دولت می‌تواند با اتخاذ تصمیمات درست تورم را کنترل نموده و در نظام اقتصادی ثبات برقرار کند. همین امر می‌تواند به فروش داخلی و صادرات شرکت‌های فولادی بورسی کمک کند.
نکته مهم دیگری که باید در این زمینه در نظر گرفته شود، عدم دخالت دولت در قیمت‌گذاری و کنترل قیمت مواد اولیه و محصولات تولیدی در صنعت فولاد است. در این صورت شرکت‌های فولادی می‌توانند با شرایط بهتری فعالیت‌های اقتصادی خود در بازار آزاد را انجام دهند.
در چند سال اخیر با اعمال شرایط تحریمی، صادرات محصولات فولادی با مشکلاتی مواجه شده‌اند. در ابتدای تحریم‌ها فروش شرکت‌های فولادی بورس کاهش داشت اما به‌مرورزمان این شرکت‌ها توانستند تدابیری برای حل این مشکلات در نظر بگیرند و نگرانی‌ها در این زمینه کاهش یافت.
 
در میان شرکت‌های فولادی حاضر در بورس کالا، بیشترین حجم صادرات به کارخانه‌های فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، ذوب‌آهن اصفهان، کاوه جنوب و فولاد هرمزگان اختصاص دارد. محصولات شرکت‌هایی مانند فولاد کاویان، نورد و قطعات فولادی، فولاد آلیاژی ایران و صنایع فولاد آلیاژی یزد به‌طور کامل در داخل کشور مصرف می‌شوند.
در جدول زیر میزان فروش داخلی و صادراتی هر یک از شرکت‌های فولادی بورسی آورده شده است:
 
فهرست شرکت‌های فولادی حاضر در بورس و فرا بورس
ردیف
نام شرکت
نماد
فروش داخلی (به درصد)
فروش خارجی (به درصد)
1
مجتمع فولاد مبارکه اصفهان
فولاد
88.9%
11.1%
2
مجتمع ذوب‌آهن اصفهان
ذوب
57.7%
42.3%
3
مجتمع فولاد هرمزگان
هرمز
59.1%
40.9%
4
مجتمع فولاد خوزستان
فخوز
43%
57%
5
فولاد آلیاژی ایران
فولاژ
100%
0%
6
شرکت آهن و فولاد ارفع
ارفع
84%
16%
7
فولاد کاوه جنوب کیش
کاوه
26.8%
73.2%
8
مجتمع فولاد خراسان
فخاس
82%
18%
9
فولاد امیرکبیر کاشان
فجر
89.5%
10.5%
10
نورد و قطعات فولادی
فنورد
100%
0%
11
صنایع فولاد آلیاژی یزد
فولای
100%
0%
12
تولیدی فولاد سپید فراب کویر
کویر
88.4%
11.6%
13
فولاد کاویان
فوکا
100%
0%
 
 در حال حاضر شرکت‌های فولادی در ایران برای ادامه فعالیت‌های خود با مشکلات زیادی مواجه هستند؛ اما با بررسی‌های انجام‌شده پیش‌بینی می‌شود که این شرکت‌ها در سال‌های آینده با سودآوری بیشتری همراه شوند. در این صورت سهامداران این شرکت‌ها نیز سود بیشتری خواهند داشت.
نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه شود این مسئله است که برای خرید و فروش سهام این شرکت‌ها باید به مواردی مانند شاخص‌های کلان و تأثیرگذار در این صنعت، تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی به کار گرفته شده توجه کنید تا ریسک سرمایه‌گذاری خود را به حداقل مقدار ممکن برسانید.
 
ارسال پست

بازگشت به “بورس”