روزهای سرنوشت ساز آینده؟!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

Re: روزهای سرنوشت ساز آینده؟!

پست توسط bamn »

با عرض سلام مجدد .

*- آمریکا و انگلیس بامداد روز جمعه نقاطی را در 4 استان یمن بمباران کردند که به گفته یحیی سریع 5 شهید و 6 مجروح داشت . بامداد شنبه هم آمریکایی ها به تنهایی چند نقطه از شهر صنعا را با موشک های دوربرد هدف قرار دادند که گزارشی از تلفات و خسارات احتمالی منتشر نشده . اما در مورد اینکه بامداد امروز هم حمله ایی صورت گرفته یا نه ، اخبار ضد و نقیض است و تایید نشده . در مقابل ، یمنی ها بلافاصله بعد از اولین موج بمباران ، چندین موشک و پهباد به سمت ناوگان متخاصم شلیک کردند که آمریکایی ها و انگلیسی ها ادعا می کنند همه آنها را منهدم کرده اند . با این وجود دیروز نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد دو نظامی این کشور در نزدیکی سواحل سومالی ناپدید شده اند! و هیچ توضیحی هم درباره علت آن نداده و فقط گفته بودند به علت نگرانی خانواده ها این اطلاعیه را منتشر کرده اند (یعنی اگر خانواده ها اصراری برای مشخص شدن سرنوشت این افراد نداشتند ، همین اطلاعیه هم منتشر نمی شد و مثل خیلی موارد دیگر ، بعداً اسم این دو نفر به عنوان قربانیان حوادث طبیعی یا تصادفات و سوانح منتشر می گردید!) در حال حاضر و با توجه به موضع گیری های طرفین ، به نظر نمی رسد آمریکا و انگلیس قصد یا حتی توانی برای راه انداختن یک جنگ تمام عیار علیه یمن داشته باشند و بیشتر دنبال تکرار همان سیاست بزن و در رو اسرائیل در قبال سوریه هستند! بجز آمریکا و انگلیس ، 10 کشور هم اعلام کرده اند از حمله اول پشتیبالی لجستیکی کرده اند که تنها کشور منطقه بین این 10 کشور بحرین بوده . با این وجود اخبار غیر رسمی وجود دارد که هواپیماهای شرکت کننده در حمله اول از آسمان و پایگاه های قطر و عربستان هم استفاده کرده اند و فقط عمان به آنها اجازه عبور از آسمان خود را نداده . به همین دلیل با توجه به تهدید یمن مبنی بر هدف قرار دادن کشورهای کمک دهنده به ائتلاف آمریکا و انگلیس ، شایعاتی شنیده شده درباره احتمال تعویق یا لغو کامل بازی های فوتبال جام ملت های آسیا (که از جمعه در قطر آغاز شده) . اما خیلی خیلی بعید است این شایعه رنگ واقعیت به خود بگیرد . این را هم اضافه کنم حمله آمریکا و انگلیس به یمن یک روز بعد از آن انجام شد که شورای امنیت سازمان ملل با آرا ممتنع چین و روسیه ، حملات یمنی ها به کشتی های مرتباط با اسرائیل را تحت عنوان به خطر انداختن تجارت جهانی محکوم کرد! بعد از این حملات روسیه و چین ادعا کردند قطعنامه سازمان ملل به هیچ عنوان جنبه تهدید نظامی نداشته و آمریکا و انگلیس از آن سواستفاده کرده اند .

*- درگیری لفظی بین باکو و ایروان در حال شدت گرفتن است و رسانه های دولتی در آذربایجان و ترکیه علناً از اشغال جنوب ارمنستان برای الحاق دو کشور صحبت می کنند . باید دید پاشینیان می تواند جلوی این زیاده خواهی بیاستد یا باز هم دارد با ورق های بی اعتبار حمایت فرانسه و آمریکا جلوی محور ترکی بازی می کند .

*- شبه جزیره کره همچنان به سمت تنش نظامی پیش می رود . رهبر کره شمالی در جدیدترین موضع گیری اعلام کرده خواهان جنگ نیست اما اگر همسایه جنوبی طالب آن باشد ، در صدور دستور مقابله درنگ نخواهد کرد .

*- ناامنی در اکوادور همچنان ادامه دارد . دولت برای کنترل اوضاع 22 هزار نفر از نیروهای ارتش را به خیابان ها گسیل کرده و برای مقابله با تبهکاران به آنها اختیار تام داده است . استفاده از ارتش برای سرکوب باندهای تبهکاری قبلاً در کشورهایی مثل کلمبیا ، فیلیپین و جامائیکا امتحان شده که حاصلی جز صدها کشته نداشته است .

*- چین دو روز قبل بزرگترین موشک ماهواره بر سوخت جامد جهان را از روی یک کشتی در دریای چین جنوبی به فضا پرتاب کرد . به نظرتان با همچین کشوری می شود سرشاخ شد؟!

*- دیروز انتخابات ریاست جمهوری تایوان برگزار شد و نامزد حزب حاکم مخالف چین با کسب 40.1% آرا به پیروزی رسید (در انتخابات ریاست جمهوری تایوان کسب اکثریت نسبی شرط است نه اکثریت مطلق) . نامزد مورد حمایت چین گرایان 33.4% آرا را کسب کرد و نامزد جناح میانه رو 26.4% آرا را . بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند این نتیجه فقط باعث افزایش تنش ها و نزدیک تر شدن احتمال وقوع جنگ است . رسانه های غربی ادعا می کنند در داخل چین طی ماه های اخیر بسیاری از مدیران میانه رو و محافظه کار جای خود را به نظامیان و افراد دارای گرایشات تندرو داده اند که نشان دهنده آماده شدن چین برای آغاز جنگ است .

{در اینجا برای دوستانی که شاید اطلاعات زیادی نداشته باشند ، یک توضیح درباره پیشینه مناقشه بین چین و تایوان (یا چین تایپه) می دهم :

جزیره تایوان با حدود 36 هزار کیلومتر مربع وسعت در شرق تنگه تایوان قرار داشته و در نزدیک ترین نقطه حدود 170 کیلومتر با خاک اصلی چین فاصله دارد . این جزیره در واقع حلقه ارتباط بین جزایر فیلیپین با جزایر رویوکیو و ژاپن است و درست بر روی خط موسوم به حلقه آتش قرار دارد . درباره تاریخ این جزیره پیش از قرن شانزدهم میلادی اطلاعات چندانی وجود ندارد . با اینکه تخمین زده می شود انسان ها از دهها هزار سال پیش وارد تایوان شده باشند به نظر نمی رسد قدمت کشاورزی در این جزیره بیشتر از 5 هزار سال باشد . مردم بومی تایوان از تبار اقوام جزایر جنوب اقیانوس آرام بوده اند که امروزه بخش کوچکی از ساکنان جزیره (حدود 2%) را تشکیل می دهند . مورخان بر سر اینکه چینی ها از چه زمانی این جزیره را می شناخته و به آن رفت و آمد داشته اند اختلاف نظر دارند زیرا در بسیاری از مطالبی که در منابع تاریخی چینی یافت می شود نمی توان تشخیص داد منظور نگارندگان جزیره تایوان بوده یا جزایر ریوکیو . اولین بار در زمان امپراتوری مغولی یوآن (قرون سیزدهم و چهاردهم میلادی) تلاش هایی برای اشغال تایوان از سوی چینی ها انجام گرفت که ناکام ماند .

در قرن شانزدهم و در زمان سلسله مینگ ، رفت و آمد تجار و دریانوردان چینی به تایوان افزایش یافت و بتدریج سکونت گاه های چینی نشین در این جزیره شکل گرفت . در همین ایام دریانوردان پرتغالی هم چند باری از جزیره دیدن و نام آن را فرمز (به معنای جزیره زیبا) گذاشتند . در اوایل قرن هفدهم ، هلندی ها سعی کردند مستعمراتی در سواحل چین بدست آورند اما در جنگ با پرتغالی ها و چینی ها شکست خوردند و به ناچار پایگاه خود را در جنوب تایوان تاسیس کردند . کمی بعد اسپانیایی ها هم یک پایگاه در شمال تایوان ایجاد کردند اما در سال 1641 از هلندی شکست خوردند و موقتاً کنترل کامل جزیره به دست هلندی ها افتاد . به دنبال سقوط سلسله مینگ توسط سلسله جینگ ، باقی مانده وفاداران به مینگ به رهبری ژنرال ژنگ چنگ گونگ به تدریج به سواحل شرقی چین رانده شده و از آنجا شروع به اعمال قدرت در تایوان نمودند تا اینکه در سال 1661 با بیرون راندن هلندی ها ، سلسله پادشاهی مستقلی را در جزیره به وجود آوردند اما این سلسله هم دوامی نیافت و در سال 1683 تایوان رسماً به تصرف سلسله چینگ درآمد . بعد از این تاریخ مهاجرت چینی ها به تایوان سرعت گرفت و ظرف مدت کوتاهی بومیان جزیره در اقلیت قرار گرفتند . تسلط دولت مرکزی چین بر تایوان تا سال 1895 ادامه یافت تا اینکه در این سال با وقوع جنگ بین چین و ژاپن ، کره و تایوان به اشغال ژاپن در آمد و تا سال 1945 در تصرف این کشور باقی ماند . بعد از پایان جنگ جهانی دوم و بازگشت دوباره حاکمیت حکومت مرکزی چین بر تایوان ، باز هم داستان جدیدی آغاز شد ؛

جنگ داخلی در چین بین کمونیست ها و ملی گرایان (که پیش از جنگ جهانی دوم جریان داشت) از سر گرفته شد و بتدریج با پیشروی کمونیست ها ، ملی گرایان به سمت جنوب و سواحل شرقی رانده شده و در نهایت به تایوان پناهنده شدند و چیانگ کای شک در تایپه (مرکز تایوان) خود را رئیس جمهور قانونی کل چین خواند . در واقع ملی گرایان از سال 1947 شروع به زمینه سازی برای آماده شدن تایوان جهت عقب نشینی احتمالی خود کرده بودند ؛ 28 فوریه 1947 شمار زیادی از مردم علیه ملی گرایان در تایپه تظاهرات کردند . واکنش حکومت بسیار خشن بود و دست به کشتار بی رحمانه ایی زد . تخمین زده می شود فقط در آن روز بین 10 تا 30 هزار نفر قتل عام شدند . بعد از آن هم حکومت ترور و وحشت در تایوان ادامه یافت و هزاران نفر به اتهام مخالفت با ملی گرایان اعدام یا سر به نیست شدند . در واقع این وضعیت حتی بعد از جدایی تایوان از چین هم تا مدتها ادامه یافت و به دوران وحشت سفید معروف شد . حکومت تایوان تا سال 1987 در دست نظامیان بود که کوچترین مخالفتی را به شدت سرکوب می کردند و دموکراسی واقعی در تایوان از سال 1992 آغاز شد که قانون آزادی حکومت در آزار و شکنجه مخالفان سیاسی را به طور رسمی لغو نمودند .

حکومت تایوان تا اوایل دهه هفتاد تنها حکومت رسمی چین از سوی مجامع بین المللی شناخته می شد ، اما از یک سو قدرت گرفتن چین کمونیست و از سوی دیگر ، افزایش فشار افکار عمومی در قبال جنایت های حکومت نظامی حاکم بر تایوان ، بتدریج حکومت تایوان رسمیت خود را از دست داد و چین کمونیست به عنوان حکومت رسمی چین پذیرفته شد . این وضعیت تا اوایل دهه نود ادامه یافت که در این زمان با حمایت آمریکا و بیشتر کشورهای غربی و به بهانه برقراری دموکراسی در تایوان ، حکومت این جزیره به عنوان یک کشور مستقل از حکومت مرکزی چین در مجامع بین المللی به رسمیت شناخته شد .}
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

Re: روزهای سرنوشت ساز آینده؟!

پست توسط bamn »

دوباره سلام .

*- می خواستم بعد از حملات موشکی سپاه مطلبی بنویسم ، اما با توجه به شرایط ، به این نتیجه رسیدم که به تحلیل درستی نخواهم رسید . سپاه هفته گذشته اهدافی را در عراق و سوریه بطور همزمان هدف قرار داد و روز بعد از آن هم مقر جیش الظلم (جیش العدل) را در پاکستان هدف قرار داد . به گفته یکی از کارشناسان این اقدام سپاه برای این بود که به دشمنان نشان دهد دیگر منتظر قطعی شدن نتیجه تحقیقات پیرامون اقدامات تروریستی (نظیر آنچه در کرمان رخ داد) نمی ماند و همه مظنونین را یکجا خواهد زد ، تا بدانند اینگونه اقدامات از این پس برای همه هزینه خواهد داشت .

*- در مورد موشک باران مواضع تروریست ها در شمال غربی سوریه که اطلاعات کمی منتشر شده . اما نکته حائز اهمیت فاصله محل شلیک موشک ها تا هدف است که دقیقاً با فاصله تا تل آویو برابر بوده است!

*- موشک های شلیک شده به اربیل هم کاری بوده اند! منابع رسانه ایی کردستان عراق ادعا کردند در این موشک باران اهداف غیر نظامی و مسکونی مورد اصابت قرار گرفته و تعدادی از قربانیان زن و کودک بوده اند اما هیچ اسم و تصویری از این کودکان ادعایی منتشر نشد و چند تصویری هم که در شبکه های اجتماعی دست به دست گردید تصاویر آرشیوی مربوط به غزه و سوریه و افغانستان و ... بود! اما در عمل ؛ کلیپ های منتشر شده از لحظات اصابت موشک ها نشان می دهد که با وجود داشتن زوایای مختلف ، همه آنها متمرکز و به یک نقطه اصابت می کنند . تصاویر محل مورد اصابت ، چه قبل و چه بعد از حمله هم نشان می دهد ، ساختمان محل اصابت یک ساختمان معمولی نبوده بلکه یک عمارت بتونی چند طبقه با محوطه های اختصاصی مختلف (از جمله چند زمین ورزشی) و حصارهای بلند پیرامونی همراه با درختکاری فشرده برای عدم امکان رویت داخل محوطه از بیرون بوده است! افرادی هم که منابع مختلف به کشته شدن آنها اشاره کرده اند جالب توجه است ؛ منابع رسانه ایی نزدیک به سپاه از کشته شدن 4 افسر عالی رتبه موساد خبر داده اند ، در حالی که منابع رسانه ایی اقلیم کشته شدن چند تاجر و مقام سیاسی و امنیتی مهم این منطقه را تایید کرده اند . انگلیس و هلند هم هرکدام به کشته شدن یکی از اتباع خود در این موشک باران اذعان نموده اند هرچند هلند ادعا کرده فرد هلندی کشته شده زیر سن قانونی بوده اما در رسانه ها به هویت و علت حضور این فرد زیر سن قانونی در آن مکان اشاره نشده است! بعد از این موشک باران مقامات اقلیم کردستان و برخی مقامات دولت مرکزی عراق علیه ایران صحبت و خواهان برخورد شدند ، اما این صحبت ها فقط 3-4 روز ادامه داشت و خیلی زود آتششان خوابید .

*- اما موشک باران مقر جیش العدل در خاک پاکستان با واکنش متقابل این کشور مواجه شد که البته خیلی ها آن را به عنوان جنگ زرگری تعبیر کردند! دولت پاکستان بعد از موشک باران ایران منطقه مورد حمله را محاصره و به رسانه های این کشور اجازه حضور در محل را نداد ، در حالی که منطقه مورد حمله موشکی پاکستان در نزدیکی سراوان تنها ساعاتی بعد از حمله از شبکه خبر 2 بطور زنده تحت پوشش قرار گرفت . رسانه های پاکستان چند روزی درباره تلفات حمله موشکی سپاه سکوت کردند اما در نهایت اعتراف کردند 95 نفر از نیروهای جیش الظلم در این حمله کشته شده اند . در مقابل ایران اعلام کرد در حمله پاکستان 11 نفر کشته شده اند که همگی آنها اتباع غیر مجاز پاکستانی بوده اند . ارتش پاکستان ابتدا با انتشار یک بیانیه جعلی از قول جدایی طلبان بلوچستان پاکستان مدعی حمله به مقر این گروه و کشته شدن رهبر آنها گردید ، اما ساعاتی بعد در بیانیه واقعی این گروه ادعا شد که هیچ پایگاهی در خاک ایران ندارد و افراد مورد حمله عضو این گروه نبوده اند . بهترین برداشتی که می توان داشت این است که افراد کشته شده (که اکثراً زن و کودک بوده اند) از خانواده و اقوام افراد مهم و شناخته شده جدایی طلبان بوده اند که برای فرار از تعقیب توسط نیروهای امنیتی پاکستان ، در خاک ایران ساکن شده بوده اند . نکته جالب این ماجرا غوغای رسانه ایی دو طرفه ایی بود که تا ساعاتی دو کشور را در آستانه جنگ نشان می داد اما مقامات پاکستانی اعلام کردند این جوسازی ها و انتشار اخبار جعلی درباره درگیری ایران و پاکستان کار هکرهای هندی بوده است!

*- در مجموع به نظر می رسد اهداف مورد حمله توسط سپاه در هر سه کشور ، اهدافی بوده اند که از مدتها قبل تحت اشراف کامل اطلاعاتی بوده و زمانبندی حمله به آنها کاملاً دقیق انجام گرفته است . با این حال تلافی اسرائیل در هدف قرار دادن یکی از مقرهای سپاه قدس در مرکز دمشق که به شهادت پنج نیروی مستشاری سپاه منجر شد ، نشان می دهد طرف اصلی این دعوا همچنان درس عبرت نگرفته و هنوز دنبال تحریک ایران برای جنگ مستقیم است .

*

*- نبردها در جنوب و شمال فلسطین کماکان به شکل سابق ادامه دارد . نیروی زمینی ارتش رژیم صهیونیستی از بیشتر بخش های شمال غزه عقب نشینی کرده و نبردها در نیمه جنوبی متمرکز شده است . جایی که دیروز و دیشب برای صهیونیست ها یک کابوس کامل بود و خودشان به شکل رسمی به 24 کشته اعتراف کردند که یعنی خودتان باید تعداد واقعی هلاک شدندگان را برآورد کنید! در شمال هم کماکان تبادل آتش ادامه دارد و البته رژیم صهیونیستی روز به روز بیشتر به ترورهای هدفمند در عمق خاک لبنان متوسل می گردد . وزیر جنگ و برخی مقامات هم خواهان حمله زمینی گسترده به لبنان هستند اما ظاهراً عدم نتیجه گیری در غزه ، نتانیاهو و بقیه را دو به شک کرده است . خانواده های اسرا هم که هر روز تظاهرات و حتی دیروز به داخل ساختمان کنست حمله کرده بودند چون می بینند هر روز اخبار جدیدی از کشته شدن اسرا به گوش می رسد بدون اینکه ارتش هیچ توفیقی در زنده پیدا کردن حتی یک اسیر داشته باشد!

*- دیشب همچنین آمریکا و انگلیس چند موضع نظامی متروکه در سه استان یمن را بمباران کردند که دومین حمله مثلاً بزرگ آنها بعد از حملات پراکنده روزهای گذشته (پس از حمله اولیه) بوده است . با اینکه برخی رسانه ها درباره احتمال حمله زمینی آمریکا و انگلیس به یمن یا دست کم به استان الحدیده گمانه زنی می کنند ، اما خیلی بعید است این دو ابرگدرت در آینده نزدیک توان چنین کاری داشته باشند چون فقط اشغال استان الحدیده برای تامین امنیت دریای سرخ به 20 تا 30 هزار نیروی رزمی نیاز دارد که چنین نیرویی در خاورمیانه فعلاً وجود ندارد و انتقال آنها از نقاط دیگر به یمن بدون مجوز کنگره آمریکا امکان پذیر نیست و شرایط سیاسی داخلی در آمریکا هم فعلاً به شکلی نیست که دولت بایدن بتواند بدون نگرانی و باج دادن تایید کنگره را بدست آورد .

*- دیروز یک انبار صنعتی بزرگ در خاک قزاقستان مرتبط با یک شرکت صهیونیستی بطور عمدی به آتش کشیده شد . چند هفته قبل هم اتفاق مشابهی در ازبکستان رخ داده بود!

*- در این چند ماه اخیر حکومت های کشورهای ترکیه ، عربستان ، مصر ، اردن و امارات ، بدجور خودشان را نزد افکار عمومی جهان عرب و جهان اسلام خراب کرده اند . اردوغان روزهای اول با آتشی تند علیه رژیم صهیونیستی موضع می گرفت اما وقتی معلوم شد صادرات ترکیه به سرزمین های اشغالی نتنها کمتر نشده که بیشتر هم شده ، کم کم حنایش رنگ باخت و کمتر خودش را نشان می دهد . عربستان دو دره باز خوبی است! هنوز دنبال برقراری رابطه با اسرائیل است اما در ظاهر می گوید برای برقراری رابطه شرطش توقف جنگ غزه می باشد! مصر و اردن هم که به عنوان همسایگان سرزمین های اشغالی ، بیشتر از اینکه به فکر مردم فلسطین باشند نگران طرح های احتمالی برای کوچاندن فلسطینی ها به خاک خود هستند . این وسط هم که اماراتی ها کاملاً روسیاه شده اند که حتی حاضر نشده اند در ظاهر هم علیه اسرائیل موضع گیری داشته باشند . و به همه اینها اضافه کنید افشای طرح محرمانه ابوظبی و ریاض برای ایجاد یک کریدور اضطراری برای انتقال کالاهای صادراتی به اسرائیل از طریق مسیر زمینی امارات-عربستان-اردن تا کشتی ها مجبور نباشند از برابر یمن عبور کنند!

*- درگیری های مرزی پاکستان و افغانستان هم که طی چند روز گذشته به شکل خطرناکی تشدید شده بود . از زمان روی کار آمدن طالبان ، نیروهای این گروه در مرزهای مختلف با همسایگان درگیر شده اند که بیشتر ناشی از ناآشنایی آنها با قوانین و حدود مرزی بوده ، اما درگیری ها با پاکستان شدیدتر بوده و درگیری های چند روز قبل را هم می توان شدیدترین آنها دانست . در واقع مشکل پاکستان و افغانستان فقط بخاطر ناآشنایی با قوانین و حدود مرزی نیست بلکه از آنجایی که استعمارگران انگلیسی عمداً در زمان تعیین مرزها مناطق پشتون نشین را بین دو کشور تقسیم کردند ، اختلاف و درگیری بین دو کشور حتی بدون در نظر گرفتن دولت ها و حکومت های مستقر در چند دهه گذشته به دفعات تکرار شده است .

*- جنگ اوکراین هم که کماکان در بن بست قرار دارد . استفاده فزاینده دو طرف از ریز پرنده های انتحاری باعث شده تا سربازان در سنگرها و مواضع خودشان هم هیچ امنیتی نداشته باشند . از طرف دیگر اوکراین دو روز قبل مرکز تجاری شهر دونتسک را موشک باران کرد که باعث کشته و زخمی شدن دهها غیر نظامی شد و تجربه نشان داده هر زمان اوکراینی ها دست به این قبیل حملات زده اند ، روسها چند برابر تلافی کرده اند!

*

*- و در پایان یک خسته نباشید هم عرض کنیم خدمت آن دسته از بورس بازان گرامی که تا تقی به توقی می خورد سریع می خواهند پول هایشان را حتی با ضرر از بورس بیرون بکشند و دلار و طلا بخرند که یک وقت سرمایه شان از بین نرود و هنوز یاد نگرفته اند بورس جای یک شبه پولدار شدن نیست! و جمهوری اسلامی هم بیدی نیست که با این بادها بلرزد!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

Re: روزهای سرنوشت ساز آینده؟!

پست توسط bamn »

با سلام دوباره .

ما یک عده آدم ترسو داریم ، یک عده آدم جوگیر داریم و یک عده آدم دلال مسلک فرصت طلب . البته نه اینکه همه مردم ما اینطور باشند ، اما بین مردم ایران از این سه دسته زیاد داریم! دسته اول آنهایی هستند که تا خبری می شود سریع شروع می کنند به تبدیل سرمایه های نقدیشان به طلا و دلار که یک وقت اگر واقعاً خبری شد ضرر نکنند!!! دسته دوم آنهایی هستند که می خواهند از هر خبر کاهی کوه بسازند و گودرز و شقایق را به هم ربط می دهند! دسته سوم هم اگر اهل شهر اصفهان باشید و همین الان تشریف ببرید خیابان سپه می توانید چند صد راس از آنها را تماشا کنید! جمع شده اند که بلکه از نوسان قیمت ارز چند هزار تومانی هم گیر آنها بیاید . در واقع آن وسط شاید 20-30 نفر دلال واقعی باشند که دارند از این شرایط سواستفاده و پول پارو می کنند ، و بقیه فقط نگاه می کنند ببینند آب از دست کسی می چکد که در هوا یک قطره اش را بقاپند یا نه؟! پلیس هم اگر سراغشان برود دنبال همان 20-30 نفر است که سریع لای جمعیت گم و گور می شوند و در واقع آنها را سپر خود می کنند!

اما از این که بگذریم ، واقعاً یک خبرهایی هست! شک نکنید که دشمن فرمان بسیج عمومی صادر کرده! دیروز در یک پیاده روی 50 دقیقه ایی در خیابان های اطراف محلمان به این سه مورد برخورد کردم ؛ تظاهرات کشاورزان در اعتراض به باز نشدن سد زاینده رود ، بسته بودن یکی از پمپ بنزین های اصلی و شلوغ شهر بدون هیچ توضیحی ، و صحبت افزایش قیمت دلار و طلا که هرکجا دو یا بیشتر از کسبه کنار هم جمع بودند نقل محفل بود! و به اینها اضافه کنید بقیه آنچه در اخبار می بینیم و می خوانیم از بالا رفتن قیمت ها و احتکار کالاها و پایین آمدن بورس (در حالی که قاعده معمولش اینطور بود که هر وقت ارز و طلا و قیمت ها بالا می رفت ، بورس هم بالا می کشید!) . و اینها را که بگذارید کنار تحولات منطقه و نزدیک شدن به انتخابات ، حتی اگر از آن خاکستری هایی باشید که همیشه می گویند " کار خودشان است " ، باز باید شک کنید!

*

*- یک نشریه غربی ادعا کرده آمریکا یک هفته قبل از حمله تروریستی کرمان به ایران درباره وقوع آن هشدار داده است . سایت ها و کانال های ضد انقلاب هم همین مطلب را بهانه برای حمله به حکومت و " کار خودشان است " ، قرار داده اند . اما اولاً در این مطلب که صحت و سقم آن نامشخص است گفته شده طرف آمریکایی درباره احتمال وقوع یک حمله تروریستی در مراسم سالگرد سردار سلیمانی به ایران هشدار داده اما درباره جزئیات هیچ چیزی نگفته . بنابراین حتی اگر این هشدار واقعی هم بوده باشد ، حرفی گفته نشده که خود ایران نداند! تروریست ها همیشه دنبال اجرای عملیات در چنین برنامه هایی هستند و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی اگر یک روز برنامه ایی در چنین ابعاد عظیمی برگزار شود و هیچ اتفاقی نیافتد تازه بیشتر شک می کنند! خیلی وقت ها افراد مظنون و عاملان حمله در حواشی اینگونه مراسمات دستگیر می شوند بدون اینکه مردم و رسانه ها خبردار گردند . دوماً تنها چند ساعت پس از وقوع حمله سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا هیچگونه اطلاع و ارتباطی درباره این حمله نداشته (که دروغ است) ، حالا بعد از چند هفته یک نشریه در متنی غیر موثق این ادعا را رد می کند . حرف کدام را باید باور کنیم؟ سوماً تنها دلیلی که می توان در صورت صحت این ادعا برای نفس انجام آن آورد این است که آمریکایی ها دنبال یک بازی دو سر برد کثیف بوده اند . یعنی اگر مراسم با شکوه و عظمت برگزار شود (که شد) تروریست ها با انفجار در حاشیه مراسم (که شد) ایجاد ناامنی و تلفات گیری کنند ، و اگر مراسم به دلیل تهدیدات امنیتی محدود شد ، بگویند مردم و حکومت از هم جدا شده اند و تدابیر امنیتی بهانه ایی بوده برای سرپوش گذاشتن بر عدم استقبال مردم!!!

*- جنگ در غزه ادامه دارد! به قول یکی از فعالان رسانه ایی غربی ، اینکه ما خبر کمتری درباره غزه می شنویم به این دلیل نیست که جنگ فروکش کرده بلکه به این دلیل است که اسرائیل همه خبرنگاران را کشته! البته تلفات بالای نظامیان صهیونیست در جنگ غزه ، بخصوص اتفاق چند شب قبل که به اعتراف خودشان در یک حمله مبارزان فلسطینی 24 کشته دادند ، باعث شده تا آنها بیشتر نیروهای زمینی را نوار غزه بیرون بکشند و عملیات را به صورت محدود و موردی ادامه دهند . اما بمباران ها ادامه دارد . حماس هم بعد از چند روز سکوت موشکی ، دیروز حسابی از خجالت تل آویو نشینان در آمد تا فکر نکنند کار تمام شده است! اوضاع در مرز لبنان و فلسطین اشغالی هم کماکان مثل قبل است و با اینکه اسرائیلی ها همچنان بر طبل جنگ تمام عیار علیه لبنان می کوبند ، اما هنوز که خبری نیست!

*- یمنی ها هم همچنان مشغول کار هستند! تجارت جهانی دریایی را مختل کرده اند!!! و حملات نمایشی آمریکا و انگلیس هم کوچکترین تاثیری روی اراده شان نداشته . جالب است که ضد انقلاب یمن می گوید اگر آمریکایی ها از ما بطور کامل حمایت کنند می توانیم عملیات زمینی علیه انصارالله را بر عهده بگیریم . زرشک!

*- دادگاه بین المللی کیفری در هلند اسرائیل را در نقض قوانین بین المللی جنگی در غزه مجرم شناخت و محکوم کرد . هرچند این محکومیت که پرونده آن بر اثر شکایت آفریقای جنوبی به جریان افتاده بود چندان شدید الحن نبوده و با توجه به ارجاع به شورای امنیت سازمان ملل کارساز نخواهد بود ، اما با استقبال بیشتر کشورها و افکار عمومی جهانی مواجه گردید . نکته جالب این محکومیت این بود که یکی از قضات پرونده که اسرائیلی بود به بیشتر بندهای محکومیت اسرائیل رای مثبت داد ، اما یکی دیگر قضات اهل اوگاندا در همه موارد به نفع اسرائیل رای منفی داده بود تا جایی که حتی دولت اوگاندا هم این اقدام را محکوم کرد!

*- بالاخره آمریکایی ها اعتراف کردند در یکی از صدها مورد حمله نیروهای مقاومت به پایگاه هایشان در منطقه ، که این یکی دو روز قبل در مرز اردن و سوریه اتفاق افتاد ، سه نظامی کشته و 40 نفر دیگر زخمی شده اند . به ادعای آمریکایی ها پهباد انتحاری نیروهای مقاومت به ساختمان خوابگاه پایگاه برخورد کرده و چون همزمان با پرواز شناسایی پهباد خود پایگاه بوده سامانه پدافندی علیه آن اقدام نکرده . حالا دو روز است که رسانه ها بر طبل جنگ می کوبند و می گویند طی روزهای آینده اگر آمریکا حمله مستقیمی هم علیه ایران نداشته باشد ، حتماً دست به عملیات گسترده ایی علیه نیروهای مقاومت در کل منطقه خواهد زد!

*- البته یک عده می گویند نمایش اخیر آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر بحران تگزاس است! یک سال قبل دولت محلی ایالت تگزاس دستور داد موانع و سیم خاردارهایی در ساحل آمریکایی رودخانه ریوگرانده (در مرز مکزیک) نصب شود تا مهاجران غیر قانونی حتی بعد از عبور از رودخانه هم نتوانند وارد خاک آمریکا شوند . اما دادگاه عالی آمریکا دستور به جمع آوری این موانع داده با این استدلال که وجود این موانع مانع از امدادرسانی فوری نیروهای پلیس مرزی به مهاجران غیر قانونی عبور کرده از رودخانه می باشد و جان آنها را به خطر خواهد انداخت . بعد از صدور این حکم اما مقامات محلی ایالت تگزاس با آن مخالفت کرده و با بسیج نیروهای ایالتی در مناطق مرزی جلوی جمع آوری این موانع را گرفته اند . از آنجا که تگزاس در اواسط قرن نوزدهم با همه پرسی عمومی به آمریکا ملحق شد ، بندی در مفاد قانون اساسی ایالتی آن وجود دارد که در صورت تقاضای عمومی ، همه پرسی برای جدایی و استقلال مجدد تگزاس از آمریکا عملیاتی خواهد شد . بنابراین گروه های طرفدار استقلال تگزاس در روزهای اخیر بشدت فعال شده اند و برخی رسانه های داخلی ایران هم حسابی جو گیر شده و فکر می کنند آمریکا در آستانه جنگ داخلی قرار گرفته است! ایالت تگزاس بعد از کالیفرنیا دومین ایالت ثروتمند و پولساز برای کشور آمریکاست که جدایی اش مطمئناً ضربه سنگینی برای حکومت مرکزی این کشور خواهد بود و حتی ممکن است باعث تحریک سایر ایالات به جدایی شود . اما در شرایط فعلی خیلی بعید است چنین اتفاقی بیافتد ، چون تگزاس یک ایالت جمهوری خواه است و نظرسنجی ها نشان می دهد اگر اتفاق خاصی نیافتد ترامپ پیروز انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود . البته دموکرات ها و حتی برخی جمهوری خواهان خیلی دلشان می خواهد تیر غیبی نصیب این مردک دیوانه شود و قبل از انتخابات از دستش راحت شوند . اما اگر شرایط به شکلی پیش برود که جمهوری خواهان و بخصوص ترامپ شانس پیروزی در انتخابات را از دست بدهند ، آنوقت می شود بیشتر روی استقلال طلبنان تگزاس حساب کرد!

*- دولت انگلیس با این بهانه که جنگ با روسیه قریب الوقوع می باشد طرحی تهیه کرده برای بسیج مردم این کشور جهت شرایط جنگی احتمالی! در زمان وقوع جنگ جهانی دوم از آنجا که احتمال می رفت آلمانی ها از راه هوا یا دریا به انگلیس وارد شوند ، صدها هزار نفر از داوطلبان مردمی برای مقابله با نیروهای آلمانی در شهرها و روستاهای خودشان آموزش و مسلح شده بودند و حتی در چند نوبت که هشدارهای اشتباهی صادر شد این نیروها بسیج و اقدام به سنگربندی و ایجاد راه بندان در خیابان ها و جاده ها کرده بودند . فکر می کنم طرح فعلی که دولت مطرح نموده هم مشابه آن طرح باشد و مطمئناً هدف اصلی اش هم سرگرم نمودن مردم برای جلوگیری از انتقادات و اعتراضات احتمالی خواهد بود وگرنه آلمانی ها که از چند کیلومتر کانال مانش عبور نکردند تا پا به خاک انگلیس بگذارند ، چرا روسها این کار را بکنند؟! ظاهراً یک پیشگویی قدیمی بین مردم انگلیس رواج دارد که " روزی سربازانی از شمال وارد جزیره خواهند شد در حالی که قطعاتی از یخ روی کلاهشان دارند! "

*- حرف از اعتراض و انتقاد عمومی شد ، اوضاع در آلمان و بخصوص فرانسه روز به روز بدتر می شود . اعتصابات صنفی کشاورزان و سایر گروه ها وارد مرحله حساس و خطرناکی شده و از آنجا که مکرون هم ثابت کرده هیچ وقت در برابر این گونه اعتراضات کوتاه نمی آید ، بزودی شاهد برخورد سخت پلیس و نیروهای امنیتی فرانسه با این معترضان خواهیم بود .

*- نکته آخر هم اینکه اخیراً در یکی از رسانه های ترکیه نقشه ایی منتشر شده که ادعا می شود براساس برنامه ریزی حکومت این کشور برای توسعه طلبی تا پایان سال 2025 می باشد . طبق این نقشه ، ارمنستان ، کردستان عراق ، بیشتر سوریه ، قبرس جنوبی و بخش هایی از یونان و بلغارستان به ترکیه ضمیمه خواهند شد . اینکه این نقشه از چه منبعی به دست این رسانه رسیده و چقدر می تواند صحت داشته باشد برای بنده نامشخص است ، اما از آنجایی که در این نقشه هیچ قسمتی از ایران به ترکیه الساق نشده ، در صورتی که واقعی باشد ، می توان اینطور نتیجه گیری کرد که اردوغان و تیمش ایران را برای همکارانشان در باکو کنار گذاشته اند!!!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”