تانک‌های مدرن ارتش ایران، کابوس متجاوزان نگون‌بخت + فیلم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات زرهي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Furious Poster
Furious Poster
پست: 323
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۵, ۱:۵۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 874 بار
سپاس‌های دریافتی: 1751 بار

تانک‌های مدرن ارتش ایران، کابوس متجاوزان نگون‌بخت + فیلم

پست توسط pasha85 »

  خبرنگاران از نسل جدید تانک‌های ایرانی گزارش می‌    [External Link Removed for Guests]   [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]به دنبال تهدیدات پوچ و بی اساس رژیم صهیونیستی برای حمله به ایران، ارتش جمهوری اسلامی ایران نسلی جدید از تانک‎‌های بهینه‌سازی شده خود را در رژه روز ارتش به نمایش گذاشت. تانک‌های "ذوالفقار 3" و "صمصام" تانک‌های قدرتمندی هستند که قدرت دفاعی آن‌ها باعث تعجب کارشناسان نظامی دنیا شده است.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] به گزارش [External Link Removed for Guests]، به دنبالتهدیدهای نظامی رژیم صهیونیستی و تهدید حمله به ایران، [External Link Removed for Guests]به رونمایی از دستاوردهای جدید خود پرداخت. در میان تسلیحات نظامی جدید ارتش، نسلجدید تانک‌های ذوالفقار بسیار نمود دارد. در یک دهه اخیر، سیر تکاملی و پیشرفتتانک‌های تولیدی در ارتش ایران بسیار سریع بوده به طوری که در تولید این ماشین جنگیقدرتمند به خودکفایی رسیده است.

 تصویر 
عوارض جغرافیایی نامناسب ایران در بعضی از نقاط مرزی، متخصصان نظامیایران را با چالش‌های مختلفی روبرو ساخته است. حاصل این مجادله دشوار، طراحی جنگافزارهایی متناسب با این عوارض و آماده برای مقابله با تهدیدات دشمنان است. در طیسالیان مختلف، ارتش جمهوری اسلامی همواره تلاش کرده تا با طراحی تجهیزات جدید ونصب آنها بر روی تانک‌ها، این ابزار جنگی را برای مقابله با دشمنان در عوارض جغرافیاییمتفاوت سازگار کند.
 تصویر  با توجه به قدرت تخریبی و دفاعی‌اش، همواره مورد توجه متخصصانجنگی بوده است. در ایران نیز، متخصصان و طراحان استراتژیک جنگی با در نظر گرفتناین مسئله، در طی سا‌لهای اخیر سرمایه گذاری زیادی را بر روی تکامل تانک انجامداده‌اند. نتیجه این تلاش‌ها، طراحی تانک‌های سری ذوالفقار و صمصام و افزایش تواننظامی جمهوری اسلامی بوده است.

"امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان"، فرمانده نیروی زمینی ارتش، با تاکید برقدرت نظامی ایران اشاره کرد که هیچکس جرأت تجاوز بهمرزهای زمینی ما را ندارد مگر آنکه در زیر شنی تانک‌های ما له شود.

 تصویر 
"امیر پوردستان" با اشاره به نسل جدیدتانک‌های ذوالفقار و صمصام، اظهار داشت که با ورود ایران به حوزه جنگ ناهمطراز و نامتقارن، نیاز به تکامل جنگ‌ افزارهای زمینی احساس می‌شده که حاصلاین نیاز، ارتقای این افزارها و از جمله تانک‌های سری ذوالفقار بوده است.

نیروهای مسلح ایران از تانک‌های مختلفی بهره می‌برند که بسیاری از آن‌هابه تدریج و با پیشرفت نظامی ایران، براساس شرایط جنگی مناطق مختلف ارتقا یافته‌اند.تانک "سبلان" آخرین تانک ارتقایافته‌ای است که در ارتش جمهوری اسلامی بهبهره برداری خواهد رسید. تانک‌ ذوالفقار3 که اخیرا به بدنه نظامی ارتش اضافه شده‌است،جز افتخارات تسلیحاتی نیروهای مسلح است.


خانواده "تانک‌های ذوالفقار"

ارتش ایران تلاش‌ها برای طراحی و ساخت یک تانک بر مبنای دانش و توانبومی را از اوایل دهه 1370 شمسی آغاز کرد. محصول این تلاش، مجموعه تانک‌هایذوالفقار بوده که امروزه به عنوان نماد پیشرفت نظامی ارتش ایران در نظر گرفته می‌شود.

نمونه اولیه تانک ذوالفقار در سال ۱۳۷۲ طراحی و خط تولید آن در تابستان ۱۳۷۶ در مجتمع صنعتی شهید کلاهدوز افتتاحشد.

 تصویر
تفاوت برجک‌در تانک‌های ذوالفقار ‌گاه رسمی [External Link Removed for Guests] ایران، اینتانک را نوع بهینه‌سازی شده تانک روسی تی-۷۲ معرفی کرده که به سیستم مدرن کنترلآتش تجهیز شده و مهمات ۱۲۵ میلیمتری آن در داخل کشور تولید می‌شود. عمده تغییرات مدل‌های ذوالفقار، بیشتر در قسمت برجک تانک بوده‌است.

بدنهٔذوالفقار۳، با اسکلت‌بندی پیشینیان خود تفاوت دارد. بدنهٔ تانک ذوالفقار۱، شباهتزیادی به تانک ام ۶۰ آمریکایی داشت و شنی‌های آن نیز مشابه همان تانک بود، اما درذوالفقار۳، بدنهٔ تانک دچار تغییرات زیادی شد. این تغییرات شامل افزایش قطر زرهبدنه عقبی و زره برجک تانک می‌شود.
 تصویر
تفاوت‌ها در بدنه جلویی، چرخ‌ها و برجک در تانک‌های سری ذوالفقار تانک "ذوالفقار 1"

ذوالفقار۱اولین مدل این تانک بود که در سال 1380 تولید شد. این تانک ازیک موتور دیزلی با قدرت ۷۸۰ اسب بخار استفاده می‌کند و سیستم کنترل آتش آن امکانشلیک در حرکت را برای تانک فراهم می‌کند.

در ذوالفقار1، می‌توان سیستم هشدار دهنده و پدافند لیزری ساخت سازمانصنایع دفاع ایران را نیز دید. این سیستم می‌تواند کاربران خود را با تابش پرتوهای لیزرهدایت کننده، از جنگ افزارهای هدایت شوندهٔ ضدتانک آگاه کند.

پدافند مورد استفادهاین سیستم به صورت انتخابی، می‌تواند ترکیبی از پرتاب کننده‌های نارنجک دودزاباشد. این کار باعث شکستن قفل لیزری پرتابگرهای دشمن می‌شود. پوشش این سیستم هشداردهنده ۳۶۰ درجه در افق و ۶۰ درجه در ارتفاع است.

 تصویر 
تانک "ذوالفقار 2"


در فرآیند تولید تانک ذوالفقار 2 اطلاعات کمی منتشر شده، چون احتمالاتنها یک نمونه آزمایشی بوده و مقامات ارتش چندان تمایلی برای رسانه‌ای شدن آننداشته‌اند. درمعدودعکس‌هایی که از این تانک موجود است، می‌توان مشاهده کرد که برجکآن تعویض شده، ولی همچنان از توپ 105 میلیمتری ام 60 در آن استفاده می‌شود.

 تصویر تانک "ذوالفقار3"

ذوالفقار3 سومین و پیشرفته ترین تانک خانواده ذوالفقاراست. یکی ازنکات بسیار مهم در این تانک، سامانه کنترل آتش این تانک است. سامانهکنترل آتش این تانک موسوم به " EFCS3 " یک سیستم چند منظوره است که توانایی‌های قابل توجهی را دراختیارافرادنظامی قرار می‌دهد، ازجمله ثابت نگاه داشتن توپ در هنگام انواع مانورها و چرخش‌ها،امکان درگیری با اهداف ثابت و متحرک، قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر درون تانکبرای تخمین زاویه مورد نظر برای شلیک، قابلیت شبکه شدن با سامانه‌های دید در شبموجود در تانک.

 تصویر 
متخصصان ارتش باافزودن بر عرض این تانک، باعث افزایش سرعت آن شده‌اند. نیم‌رخ كوتاه، سیستم فشنگ‌گذاریتمام اتوماتیك و مسافت‌یاب لیزری، توپ 125 میلی‌متری بدون خان، قابلیت پرتاب موشك‌هایكوركننده رادارهای دشمن و سیستم‎های آشكارسازیمادون قرمز، از دیگر خصوصیات این تانك پیشرفته ایرانی است.

 تصویر

تصاویری از مانور تانک "ذوالفقار 3" تانک "مبارز"

تانک مبارز در اصل مدل بهینه‌‌سازی شده تانک چیفتن در ایران است. تانکچیفتن در سال ۱۹۶۶ در بریتانیا تولید و از سال ۱۹۷۲ وارد ارتش ایران شد. در طولسال‌های اخیر، تغییرات زیادی بر روی تانک چیفتن انجام گرفت. مدل نهایی ارتقا یافتهتانک چیفتن، توسط ارتش جمهوری اسلامی " مبارز" نام گرفت. تعویض موتور ال۶۰ لیلاند با یک موتورپرقدرت‌تر با توان ۸۵۰ اسب بخار، تعویض محفظه سوخت، تغییراتی در چرخ دنده و شاسیتانک، نصب تجهیزات ضد ضربه جدید و افزودن یک سیستم هدف‌گیری لیزری، از جملهتغییراتی است که توسط متخصان نظامی ایران بر روی تانک چیفتن انجام گرفت.

 تصویر  رزمی تانک مبارز به علت در اختیار داشتن سیستم‌های دید در شب و سیستممسافت‌یاب لیزری افزایشزیادی یافته است.

تانک "سفیر"


تانک سفیر مدل اصلاح شده تانک T54 استکه در شوروی تولید شده و پرتیراژترین تانک تاریخ محسوب می‌شود. ارتش ایران در خلالدهه 1370 تصمیم گرفت تا برای استفاده بهینه از این تانک قدرتمند، اصلاحاتی رابرروی آن انجام دهد. در نتیجه با کمک مرکزتحقیقات دفاعی لجستیک نیروی زمینی سپاه، با اعمال تغییراتی بنیادین در ساختار این تانک، تانکبهینه شده "مبارز" را عرضه کرد.

عملکرد تانکسفیر 74 در تیراندازی و سرعت و دقت در هدف‌گیری در حالات سکون و حرکت یک تحول بزرگزرهی برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.

 تصویر  تانک قادر است با تجهیزات اضافه تا عمق 5 متری آب و بدون تجهیزاتتا .51 متری آب حرکت کرده و عمل کند. افزایشقدرت موتور، قابلیت‌های زرهی، واکنش سریع و دقت و سرعت در تیراندازی، از امتیازهایبالای این تانک است.

تانک "صمصام"


این تانک در واقع نتیجه اصلاح تانک M-60در نیروهای مسلح ایران است. تجهیز به پایداركننده توپ كه در راستایعمودی و افقی عمل می‌كند از جمله تغییرات مهم در این تانك است.

تجهیز به سیستم نوری پانوراما برای فرمانده تانك جزء ویژگی‌هایبارز تانک "صمصام" است. این سیستم برای پوشش جهات افقی و عمودی به برجك نیازندارد. قدرت بزرگنمایی این سیستم 7 برابر تانک‌های M-60 است.

یكی از مهم‌ترین جنبه‌های بهسازی این تانك، تجهیز آنبه سامانه كنترل آتشEFCS-3 برای هدفگیری دقیق و مطمئن توپ است. بهكمك چنین سامانه‌ای، كار هدفگیری بسیار سریع، فوق‌العاده دقیق‌تر و در شب و روزصورت گرفته و احتمال اصابت گلوله توپ به هدف در اولین شلیك به میزان بسیار زیادیافزایش می‌یابد.

 تصویر ‌یاب لیزری، دریافت و محاسبه خودكار پارامترهایبالستیكی و محیطی برای هدف‌گیری، سامانه دید درشب، و آینه‌های پایدارشده درجهاتافقی وعمودی ازجمله ویژگی‌های نسل جدید تانک صمصام هستند.

لینک منبع [External Link Removed for Guests]


فیلم ها در سایت بالا موجود است
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۰, ۶:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7310 بار

Re: تانک‌های مدرن ارتش ایران، کابوس متجاوزان نگون‌بخت + فیلم

پست توسط Goebbels »

جناب pasha85 گرامی تصویر

توصیه ای دوستانه دارم خدمت شما و سایر عزیزان اینکه سطح علمی و جایگاه انجمن ارزشمندی همچون سنترال را با کپی کردن مقالات به نهایت افتضاح باشگاه خبرنگاران پایین نیاورید!

جفنگیات مقاله فوق :

تانک‌های "ذوالفقار 3" و "صمصام" تانک‌های قدرتمندی هستند که قدرت دفاعی آن‌ها باعث تعجب کارشناسان نظامی دنیا شده است.


ذوالفقار۱اولین مدل این تانک بود که در سال 1380 تولید شد. این تانک ازیک موتور دیزلی با قدرت ۷۸۰ اسب بخار استفاده می‌کند و سیستم کنترل آتش آن امکانشلیک در حرکت را برای تانک فراهم می‌کند.


قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر درون تانکبرای تخمین زاویه مورد نظر برای شلیک، قابلیت شبکه شدن با سامانه‌های دید در شبموجود در تانک.


متخصصان ارتش باافزودن بر عرض این تانک، باعث افزایش سرعت آن شده‌اند.


قابلیت پرتاب موشك‌هایكوركننده رادارهای دشمن و سیستم‎های آشكارسازیمادون قرمز


نصب تجهیزات ضد ضربه جدید


ارتش ایران در خلالدهه 1370 تصمیم گرفت تا برای استفاده بهینه از این تانک قدرتمند،


در نتیجه با کمک مرکزتحقیقات دفاعی لجستیک نیروی زمینی سپاه، با اعمال تغییراتی بنیادین در ساختار این تانک، تانکبهینه شده "مبارز" را عرضه کرد.تجهیز به سیستم نوری پانوراما برای فرمانده تانك جزء ویژگی‌هایبارز تانک "صمصام" است. این سیستم برای پوشش جهات افقی و عمودی به برجك نیازندارد.


آینه‌های پایدارشده درجهات افقی وعمودی ازجمله ویژگی‌های
Furious Poster
Furious Poster
پست: 323
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۵, ۱:۵۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 874 بار
سپاس‌های دریافتی: 1751 بار

Re: تانک‌های مدرن ارتش ایران، کابوس متجاوزان نگون‌بخت + فیلم

پست توسط pasha85 »

[quote="Goebbels"]جناب pasha85 گرامی تصویر

توصیه ای دوستانه دارم خدمت شما و سایر عزیزان اینکه سطح علمی و جایگاه انجمن ارزشمندی همچون سنترال را با کپی کردن مقالات به نهایت افتضاح باشگاه خبرنگاران پایین نیاورید!

/quote]e]

دوست عزیز و گرامی تذکر شما رو حتما به خاطر میسپارم
هدف من فقط اضافه کردن مقالات جدید به سایت است هر چند که ایندفعه اشتباه بزرگی رو مرتکب شدم
بهترین مقاله ای رو که درباره ذولفقار مقاله ایست که جناب عالی در سایت نوشتید

بازم تکرار میکنم هدف از ارائه اضافه کردن مقاله جدید و احتمالا نکته جدید از قابلیت های این تانک ها میباشد
با تشکر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۰, ۶:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7310 بار

Re: تانک‌های مدرن ارتش ایران، کابوس متجاوزان نگون‌بخت + فیلم

پست توسط Goebbels »

دوست عزیز و گرامی تذکر شما رو حتما به خاطر میسپارم
هدف من فقط اضافه کردن مقالات جدید به سایت است هر چند که ایندفعه اشتباه بزرگی رو مرتکب شدم
بهترین مقاله ای رو که درباره ذولفقار مقاله ایست که جناب عالی در سایت نوشتید

بازم تکرار میکنم هدف از ارائه اضافه کردن مقاله جدید و احتمالا نکته جدید از قابلیت های این تانک ها میباشد
با تشکر


دوست من

از اینکه به توصیه حقیر توجه کنید سپاسگزار خواهم بود!

قطعا کار شما در جهت اضافه کردن مقالات و مطالب جدید به انجمن ارزشمند است و بنده از این جهت از شما سپاسگزاری میکنم اما باید دقت کرد که هر مطلبی چقدر ارزش دارد و آیا باید منتقل شود یا خیر؟!

اشتباه بزرگی مرتکب نشدید و بنده نیز در مورد مقاله ای که از روی ناچیز اطلاعاتم در مورد ذوالفقار 3 نوشتم ادعا و تاکیدی ندارم ! ولی از اینکه ببینم دستاورد های حقیقی ما (همچون تانک ذوالفقار 3 نسل جدید) با این قبیل مقالات مفتضح فوق ، مورد تمسخر واقع شوند ناراحت و خشمگین میشم!

اگر قرار است مطلبی در مورد تجهیزات ما گفته شود و مقاله ای نوشته شود حداقل اطلاعات باید به صورت درست و تخصصی منتقل گردد ! مثلا یک نمونه همین آینه که در مقاله بالا ذکر شده! ما در تانک آینه داریم؟! یا پریسکوپ؟! سایت نظارتی ، سیستم نظارتی ، سیستم دیده بانی؟! سایت پانوراما داریم یا سایت پانورامیک؟!

در کجای دنیا افزایش عرض تانک موجب افزایش سرعت آن میشود؟! مگر غیر از این است که افزایش سرعت تانک با تغییر در سیستم تولید و انتقال نیروی آن (پیشرانه و جعبه دنده) محقق میشود؟!

و بسیاری از این دست مطالب اشتباه که در مقاله فوق گنجانده شده است! امید که ندانسته باشد و نه دانسته! چرا که بر ندانستن عیبی نیست ولی دانسته گفتن و خطا گفتن عیب است و خیانت!
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 227
تاریخ عضویت: جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۸۸, ۱۲:۲۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 938 بار

Re: تانک‌های مدرن ارتش ایران، کابوس متجاوزان نگون‌بخت + فیلم

پست توسط vahid_kh »

این گونه مقالات عین تبلیغات توهم زده دولت کره شمالیه .!!!!!!!!!!!!!!
از خاك بر امديم و خاك بر سرمان شد.
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 28
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۱, ۱۰:۱۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 33 بار

Re: تانک‌های مدرن ارتش ایران، کابوس متجاوزان نگون‌بخت + فیلم

پست توسط trasst »

اینا که خوبه باز خبر گذاری دره پیتن انتظاری ازشون نمیره تاسف بار سخنان بعضی امیران نظامیه که آدم یاد حرفای صمد چاخان فرمانده گروهان زمان خدمتم می‌ندازه که اصرار داشت با چشم خودش 30تا تامکت ایرانی توی پایگاه هشتم شکاری اصفهان دیده
خداوندا این سرزمین را از دشمن دروغ و خشکسالی دور بدار
کوورش کبیر
سربلند باد ایرانمتصویرتصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “ادوات زرهي”