تاپیک تخصصی طراحی مینی تانک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات زرهي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
محل اقامت: ایران عزیز
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 158 بار

تاپیک تخصصی طراحی مینی تانک

پست توسط sandking »

چند وقت پیش یکی از دوستان موضوعی به نام جدیدترین تانک نظامی، یک مهاجم ۳۲ تنی با کنترل از راه دور
گذاشته بود.

من همیشه این ایده رو تو ذهن داشتم که تانک رو از راه دور کنترل کنم.
فکر کنید اگه بشه یه تانک تی72 رو که سه خدمه داره از راه دور کنترل کنیم
اینطوری دیگه خدمه لازم به دو عدد کاهش پیدا میکنه
که آن دو خدمه هم در جایی دورتر و خارج از تانک پشت کامپیوتر نشسته اند و تانک رو کنترل میکنن.
یه چیزی مثل گیم کامپیوتری
بواسطه کنترلی بودن و نداشتن خدمه داخلی حتی میشه تانک هایی طراحی کرد که حجم و اندازه کمتری داره.
تنها عیبش اینه که میشه با جنگ الکترونیک تانک رو از کار انداخت.
البته با پیشرفت صنایع رادیویی و کنترل از راه دور کم کم این عیب برطرف میشه.
به نظر من که تانک های کنترلی از آینده ی خوبی برخوردارند

من خودم چند روز پیش یک الگوی ساده و استراتژیک از یک تانک کنترلی طراحی کردم که امیدوارم مورد پسدتون واقع بشه و شما را هم به فکر بندازه
البته من برای سهولت و تسریع در طراحی از برنامه ی ساده ای چون google sketchup استفاده کردم . این برنامه با اینکه محدودیت های زیادی داره و از کیفیت پایین تری نسبت به
برنامه هایی چون اتوکد و 3dmax برخورداره اما من مطمئن هستم که همین محدودیت ها باعث میشه که یکم خلاقیت به خرج بدیم
و طرح هایی مفید رو در قالب سه بعدی طراحی کنیم.
*من به تانکی کنترلی چون از تانک سرنشین دار کوچکتره مینی تانک میگم شما هم میتونید همینو بگید.
من در زیر عکس مینی تانکی رو که خودم طراحی کردم رو میزارم البته این فقط یه طرح کلیه و لزوما برای ساده کردن مفاهیم طراحی شده و نه برای تولید و ...
موتور و حجم زره و تسلیحات در نظر گرفته نشده که اونم سعی میکنم در روز های آینده طی یک الگوی اصلاح شده طراحی کنم.
شما هم میتونید با دادن ایده مثلا نوع موتور توربینی یا پیستونی و .... یا هر چیز دیگه ای
یا با فرستادن طرح هاتون به من کمک کنید.

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد

[External Link Removed for Guests]
Junior Poster
Junior Poster
سپاس‌های ارسالی: 401 بار
سپاس‌های دریافتی: 479 بار

Re: تاپیک تخصصی طراحی مینی تانک

پست توسط aaa10 »

دستتون درد نکنه.ولی سه تا مطلب :یکی اینکه اگر با این روش قصد دارید تعداد خدمه را به 2 نفر کاهش بدید ادعا میشه روسها در تی 99 این کار را کرده اند پس با این حساب نیاز به کنترل از راه دور نیست.اما اگر هدفتون در خطر نبودن خدمه است بازچرا کنترل از راه دور.باید طرحی مثل جنگنده نسل 6 رامدنظر قرار بدهید.چون طرحتون مربوط به اینده است پس باید دنبال یک هوش مصنوعی تکامل یافته باشید که جایگزین انسان بشه دراینصورت مشکل اخلال الکترونیکی هم پیش نمی اید.و در نهایت تانک شما در چه کلاسی است.فرضا قراره یک تانک میدان نبرد باشه یا یک تانک کوچک برای پشتیبانی از نیروهای سطحی.کاری که تی 55 الان برای ما میتونه انجام بده.
اگر تانک میدان نبرد است در مورد خود طراحی هم من چندتا پیشنهاد دارم.1-زیر تانک را V شکل طراحی کنید بهتر است تا در صورت انفجار از زیر تانک این طراحی موج انفجار را به اطراف پراکنده میکنه و بهتر از یک سطح کاملا صاف وسیع است.2-در مورد توپ هم دنبال توپ های با کالیبر بالا باشید.چون الان لئوپارد از جلو 1900 میلیمتر حفاظت دارد و با توجه به اینکه طرح شما مربوط به اینده است احتمال اینکه اینها بتونن با فناوریهای جدید به حفاظت بالاتری دست یابند بالا است.مثلا یک جا دیدم ادعا میشه تی 99 توپ 140 میلیمتری دارد.3-با توجه به اینکه بی سرنشین است پس دارای گلوله گذار اتومات است پیشنهاد میکنم از سبک گلوله گذار حلزونی که امریکائی ها می خواهند در نسل اینده ابرامز استفاده کنن استفاده کنید چون هم تعداد گلوله اماده به شلیک و هم نرخ اتش را احتمالا نسبت به زنجیری و یا چرخ فلکی روسی افزایش میده.4-دنبال حفاظت حداقل متوسط 1300 میلیمتر باشید.چون همه جای تانک نمی تونه حفاظت یکسان داشته باشه مثلا از جلو بیشترین حفاظت است در حالیکه جای دیگر کمترین.یک جا 1500 میلیمتر حفاظت داره جای دیگر 200 میلیمتر!!تانک شما حداقل باید نسبت به ارپی جی ها ایمن و در برابر موشک های فعلی ضد تانک مقاومت حداکثری داشته باشد.که با این حساب وزن بالایی خواهد داشت و در نتیجه باید دنبال موتور های با توان حداقل 1200 اسب بخار بروید.
این میشه یک ابرتانک هوشمند اینده.ما ایرانیها هم افتخارمیکنیم اولینش را ما ساختیم :grin: :grin:
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر

پست توسط sandking »

در مورد جنگنده باید بگم که خیلی هزینه بره .حتی اگه از هزینه صرف نظر بشه
ما هنوز به نسل 4 هم نرسیدیم چه برسد به نسل 6 !
من در این طرح به دنبال یک تانک پشتیبانی و مناسب برای جنگ های شهریم
اما طرح پیشنهادیه شما بیشتر بدرد یک ابر تانک و در محیط باز شهری میخوره.
در مورد توپ هم دارم فکر میکنم در طرح فعلی من از 6 موشک ضد تانک و یک توپ کالیبر کوچک پرسرعت استفاده کردم مثل توپ bmp2
که فکر میکنم مناسب جنگ شهریه.
همانطور که میبینید من جلوی تانک رو تیز و با زاویه 60 درجه درست کردم که تقریبا نقش سنگر شکن رو دار و میتونه دیوار های یک خانه رو بشکافه و از میان اون عبور میکنه
موتور توربینی هم برای این تانک میتونه مناسب باشه چون هم حجم کمتری رو اشغال میکنه هم سرعت و توان بیشتری نسبت به پیستونی داره
اما دو عیب بزرگ داره یکی مصرف سوخت بالا و دومی حرارت موتوره که ممکنه توسط حسگر های حرارت یاب شناسایی بشه.
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد

Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: tehran
سپاس‌های ارسالی: 245 بار
سپاس‌های دریافتی: 588 بار

پست توسط kdf »

در ابتدا لازم میدونم که یه تبریک بگم به جناب سندکینگ خاطر ایجاد این تاپیک :razz: :razz:

باید ببینیم که میخوایم از اون تو چه جبهه ای استفاده کنیم شهری/ محیط باز

اگه قرار باشه مینی تانک ما برای جنگ شهری طراحی بشه باید بتونه از پس سرباز ها و بالگرد ها به خوبی بر بیاد بنابر این وجود یک آتشبار گتلینگ (بنده چیزی شبیه GE GAU-12 / U رو پیشنهاد میکنم به دلیل کالیبر مناسب و وزن متناسب با مینی تاک و نرخ آتش 4000) روش الزامی مینماید بعلاوه برای رویارویی با تانک دشمن بهتره که از موشک استفاده کنه چراکه نمیشه روش توپی با کالیبر مناسب گذاشت.

در مورد موتور از اونجا که جنگ خیابانی است و ما نه نیاز به سرعت خیلی بالا داریم و نه نیاز به قدرت خیلی بالا پیشنهادم موتوری با قدرت 100 اسب بخار و ترجیحا پیستونی هست.با این مشخصات اگه وزن مینی رو در حدود 3 تن فرض کنیم حداکثر سرعت 40 رو میتونیم ازش انتظار داشته باشیم.

در مورد حفاظت تانک من 13سانت رو به هیچ وجه توصیه نمیکنم چراکه همونطور که دوستمون گفت باید برای جمع و جور کردن وزنش باید دنبال توان بالای 1000 اسب بخار باشیم که در اونصورت هزینه تولیدش هم مثل وزنش بالا میره.به هر حال درسته که از لحاظ حفاظت ضعیف میشه ولی ما باید ببینیم که تولیدش برامون چقد هزینه بر میداره گاهی یک تانک ضعیف و ارزون کارشو از 5 تانک گرون بهتر انجام میده چرا که با همون هزینه ما میتونیم تانکهای بیشتری وارد صحنه نبرد کنیم.

از جهت دیگه در مورد مینی تانک بحث هلی بورن هم داریم که وزن تانک اهمیت خودش رو اینجا نشون میده. من فکر میکنم مینی تانک اگه بتونه دربرابر آرپیجی مقاومت از خودش نشون بده کافی خواهد بود .

البته همونطور که گفتم این یه مینی تانک مناسب جنگ شهریه.در جنگ در محیط باز ما نیاز به سرعت بالا و حفاظت قوی و باز هم استفاده از موشک و یا توپ های خمپاره ای(هویترز) داریم چون که با توجه به مینی بودن سوار کردن توپ های با کالیبر بالا به هیچ وجه نمی تونه مناسب باشه .
ما یه مشت سربازیم جون به کف
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر

پست توسط sandking »

از اینکه به هلیبرد اشاره کردید متشکرم
در واقع یکی دیگه از    های این نوع تانک توانایی هلیبرد آسانتر نسبت به تانک های دیگه هستش.
نکته ی دیگه اینکه فکر نمیکنم 100 اسب بخار کافی باشه حتی برای سه تن چون نمیشه با این قدرت به سرعت بالاتر از 80 دست پیدا کرد
من برای یه تانک پشتیبان شهری من حداکثر سرعت رو 110 کیلومتر بر ساعت و حداقل رو 80 کیلومتر بر ساعت میدونم
حتی اگه طبق طرح اولیه وزنش رو تخمین بزنیم حداقل 10 تن میشه
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد

Major II
Major II
نمایه کاربر

پست توسط kdf »

من برای یه مینی تانک شهری نیازی به سرعت 110 کیلو متر نمی بینم :x چرا که اصلا فایده ای نداره.... در مورد یه تانک اصلی نبرد چنین سرعتی لازم هست اما الزام به وجود چنین توانایی در یک مینی تانک غیر از این که بخش اعظم حجم اون رو باید به موتور و مخزن سوختش اختصاص بدیم به دلیل هزینه بالاتر موتور ناچارمون میکنه که حفاظت قوی تری ازش انجام بدیم که همه ی این عوامل در یک چرخه معیوب باعث افزایش وزن/هزینه و در نتیجه تولید مشکلتر و حمل سختتر میشه
و وقتی که حمل اون توسط بالگرد به دلیل وزن بالا سختتر بشه ما ناچار میشیم که برد تانک رو بیشتر کنیم (با افزایش حجم مخزن ) تا بتونه خودش بیشتر مسافت ها رو طی کنه در نتیجه دوباره شاهد افزایش وزن خواهیم بود !! چرخه معیوب اینه
چـــــــــرا بیایم مینی تانکی که ارزش موشکی که باهاش میشه اونو نابود کرد از خودش بیشتره رو انقدر سنگین کنیم (اونهم بخاطر سرعت بی فایده 110KM در خیابانهای شهر) که تولیدش هزینه زیادی بهمون تحمیل کنه ؟

با تشکر تصویر تصویر
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر

پست توسط sandking »

من با توجه به نظرات دوستان یک مینی تانک اصلاح شده طراحی کردم که امیدوارم مورد پسند واقع بشه.
من در این طرح زره رو در جلو و در زیر تانک 5 سانت و در نقاط پشتی و محافظ شنی 3 سانت و در نقاط غیر حساس مثل نگهدارنده های شنی 2 سانت گذاشتم
که وزن مینی تانک رو به 8.3 تن میرسونه. سطح زیرین تانک با یک شیب و غیر موازی با زمین طراح شده تا جلوی صدمات ناشی از انفجار مین رو بگیره.
شنی هم جوری طراحی شده تا صدمات رو به حداقل برسونه.
من به ازای هر تن 32 اسب بخار تعریف کردم که در کل میشه 270 اسب بخار.
موتور 4000cc w8 که 300 اسب بخار قدرت تولید میکنه و میتونه تانک رو به سرعت 98 کیلومتر بر ساعت برسونه.

تسلییحات هم من یک تیربار گاتلین 50 میلیمتری با نرخ آتش 3600 رو گذاشتم و در کنار اون یک نارنجک انداز 65 میلیمتری به عنوان سلاح ثانویه و ضد سنگر برای مقابله با سربازان پناه گرفته در یک ساختمان یا یک سنگر تعبیه شده.
همچنین 4 لانچر موشک همه کاره(زمین به هوا- زمین یه زمین) که توان مفابله با تانک ها و هلیکوپتر ها و اهدافی در ارتفاع مانند یک آپارتمان را دارد.
این لانچر دو مرحله ای هستش یعنی در هر لانچر دو موشک پشت سر هم قرار گرفته اند و پس از پرتاب موشک اول موشک دوم بار گذاری میشود
که در کل این مینی تانک 16 موشک دارد که فکر کنم برای یک جنگ تمام عیار شهری کافی باشه.
البته تسلیحات موشکی قابل تعویض با تسلیحات دیگه ای هم هستن

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
اینم عکس یادگاری
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد

Major II
Major II
نمایه کاربر

پست توسط kdf »

جناب سندکینگ ممکنه یه تخمین از هزینه تولید این مینی تانک به ما بدین ؟
Major II
Major II
نمایه کاربر

پست توسط kdf »

البته این تانک با آنچه که شما "مینی" تانک نام گذاشته بودین اســاســـا متفاوته اما به هر حال تانک سبک عالیی هست تبریک میگم
اما در مورد مینی تانک یه مورد رو برای مثال عنوان میکنم که تصور درستی از مینی تانک داشته باشین

T-27 نوعی از تانک های سبک ارتش سرخ بود که به مینی تانک یا تانکت مشهور است . این تانک دو نفره که تنها 2.7 تن وزن داشت بیشتر برای مسیرهای جاده ای استفاده میشد تا بیابانی . این تانک نمونه ای از یک تانک انگلیسی بود و تحتت لیسانس این کشور نیز تولید میشد. البته این تانک نسبت به نمونه انگلیسی بزرگتر بوده و ویژگی های فنی آن نیز اصلاح شده بود. این تانک از سال 1931 در ارتش سرخ حضور داشت اما چون بیشتر مناسب زمان صلح بود در سالهای اولیه جنگ یعنی سال 1941 از تولید خارج شده و به مرور توسط انواع دیگر جایگزین شد. سبک بودنش به هواپیمای Tupolev TB-3 امکان میداد که ان را هلی بورن کند. زره این تانک بین 6 تا 10 میلی متر ضخامت داشت و از یک مسلسل 8 میلمیتری بهره میبرد. قدرت موتور آن 40 اسب بخار ، بردش 120 و سرعتش 42 کیلومتر در ساعت بود . در مجموع تعداد 2540 دستگاه T-27 تولید شد.

الان هم هرچقد برای گذاشتن عکسهاش تلاش میکنم متاسفانه مشکلی وجود داره ... میتونید خودتون تو گوگل T27 mini tankette رو یه سرچ بکنید تصاویر جالبی داره
آخرین ويرايش توسط 1 on kdf, ويرايش شده در 0.
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر

پست توسط sandking »

عزیز من این یه طرحه خامه و من هیچ جوری نمیتونم قیمتشو بدست بیارم چون هم منابع اطلاعاتی من در مورد تولید و ساخت و قطعات کمه و
هم من تخصصشو ندارم.
ولی قیمت تخمینی و مورد نظر من 2.5 تا 3 ملیون دلاره
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد
یه روز خوب میاد

Major II
Major II
نمایه کاربر