تحلیل روز بازار بورس تهران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

تحلیل روز بازار بورس تهران

پست توسط Solver »

آن جهت که تالار مجازی بیشتر هدف ما هست، ناچار محدوده فعالیت خودمان را به بازار بورس تهران (بورس اوراق بهادار) محدود می کنیم و از بورس کالا و ... هر چند این روز ها با این روند صعودی قیمت ها بسیار پر سود هستند چشم پوشی می کنیم.

همانطور که در اخبار زیاد مشاهده می کنید، مدام از رشد بورس گفته می شود، ما در این جا بدون توجه به این که اساسا این رشد شاخص دلیلش بی ارزش شدن ریال بوده یا رشد واقعی صنایع داخلی و سود آوری بیشتر، نمیتوانیم تحلیل درستی از بازار داشته باشیم و ممکن است آسیب های جدی به سرمایه ما وارد بشود.

به طور مثال همین هفته گذشته بورس یک روند نزولی را پشت سر گذاشت که همه خریداران تازه کار و البته برخی از افرادی که زیادی به تحلیل های تکنیکال یا حتی در پاره ای موارد

فاندامنتال متکی بودند را غافلگیر کرد.

در حالی که ساده ترین افراد جامعه ما هم از این حقیقت "تفاوت آمار حقیقی و آمار منتشره" در بین شرکت های ایرانی خبر دارند، اما تحلیل گرانی که صرفا متکی به عرضه و تقاضا و چشم به نمودار باشند از این اصل غفلت می کنند.

حالا با حسابرسی پالایشگاه ها و محرز شدن تفاوت گزارشات حقیقی از پیش بینی ها و دست نیافتن به انتظاراتی که سهامداران از این سهام ها داشتند. خوب در حالی که همه بر اساس تحیلی های تکنیکال سیگنال خرید روز خود را از این صنعت معرفی مکردند مثلا برای دوره 2 ماه با سود عمدتا بالای +40 خوب حالا متوجه شده اند اوضاع آنقدرها هم طبق میلشان پیش نخواهد رفت.

بنابراین، فارغ از مسائل سیاسی و بحث های اجتماعی، فعالیت در بورس مستلزم یک پیگیری جدی اخبار مرتبط با بازار سرمایه و خصوصا شرکت های مورد نظر برای سرمایه گذاری می باشد.

مسئله دیگر عدم تکیه بر سهام یک شرکت خاص و تهیه سبد سهام و در نهایت سبدگردانی می باشد. بزارید یک مثال ساده از سبدگردانی صحیح بزنم - چیزی که کمتر در بورس ایران مشاهده می کنیم.

فرض کنید ما شرکت A و شرکت B را داریم. شرکت A خرید مواد اولیه اش با یورو است و شرکت B خرید مواد اولیه اش با دلار. بر فرض فروش هر دو این شرکت ها ریالی باشد.

به این ترتیب، روشن است نوسان قیمت این دو ارز یعنی "یورو" و "دلار" به یکدیگر میتواند اثراتی بر روی تخمین سودآوری شرکت های A و B داشته باشد. بنابراین وجود این دو سهم که در یک سبد در کنار هم میتواند ظرفیت جبران خسارت را ایجاد کند.

منظور بنده این است که داشتن سهام مختلف در یک سبد، معناش صرفا تفاوت اسمی نماد ها نیست، یا شلخته خرید کردن (مثلا درصدی از خودروسازان درصدی از صنایع غذایی و ...). این نکته را همین جا بگم بنده شدیدا طرفدار فعالیت محدود و حوزه ای هستم. یعنی اگر قرار است سبد سهام تشکیل شود از یک حوزه و با شناخت کامل باشد. اگر حوزه دیگری هم قصد ورود داریم میشود سبد سهام جدیدی براش ایجاد کرد.

چون مطمئنا اگر در مثال بالا اساسا شرکت های A و B از یک جنس نباشند، و فاکتورهای متفاوتشان آنقدر زیاد باشد، ممکن است کوچکترین نقش را مثلا اون نوسان قیمت ارزها به هم در تفاوت قیمت اینها داشته باشد و اینطور میشود که یک آن یک سبد همش منفی است !

به اعتقاد من سهامداری که در بین سبدش سهامی با رشد منفی نداشته باشد، اساسا اصل سبدگردانی را رعایت نکرده است !

بنابراین قبل از این که شروع به خرید سهام کنید و بیوفتید به جان این مال باد آورده ... یک نگاه به خودتان کنید، در کدام حوزه ظرفیت فعالیت دارید. شناخت شما از بازار کدام خدمات، محصولات بالاتر است، پس از یافت اون حوزه به صورت جدی تر برنامه مرور اخبار اون حوزه را در برنامه خود بزارید و البته شناخت شرکت ها. البته ممکن است افراد یهم مثل بنده مولتی متخصص باشند، اشکالی ندارد اگر ایشان چند سبد تشکیل بدهند.

یک سبد هم میگذاریم برای فرصت ها، من این اسم را براش انتخاب کردم، گاهی برخی مسائل آنقدر شفاف هستند که واقعا نیاز به شناخت زیادی ازش نیست و مثل روز رشد اون سهام روشن است، و در مقطع کوتاهی عرضه ازش وجود دارد، یک سبد سهام ویژه این دسته از سهام ها است که قدری شلخته است. اما خوب همیشه دارایی این سبد باید دارای سقف و کف باشد تا به نوعی نوسان گیریش با کمک سبد های دیگر فراهم شود. به عبارتی ما یک سبد داریم که در اون چند سبد دیگر داریم ! البته برای شروع شاید تک سبد بهتر باشد.

گزارش عملکرد ...

تصویر

من 29 مهر وارد مسابقه 14 روزه شدم که البته 25 مهر شروع شده بود و به عبارتی 10 روزه است برای من این حضور (تاریخ پایانش 8 آبان ماه).

حدود 3 روز است که من از -4% جدا شده و به سمت = آمدم تا امروز که فکر میکنم زمان بسته شدن بازار بین 3 تا 4 مثبت باشم.

البته این لحظه که دارم پست را میزارم بازدهی کل سبد من بالای 4 در حال نوسان است که کمی بالاتر از محدوده انتظارم است. البته لحظاتی تا 2% هم کاهش داشت. اما از ساعت 11 روی 4 نوسان داشته است.

سرمایه ورود به این مسابقه 100 میلیون ریال بوده که من البته 100 میلیون ریال نیز تسهیلات با نرخ 20% گرفتم. یعنی سرمایه من 200 میلیون ریال شد که با محاسبه سود تسهیلات من باید در پایان دوره مسابقه

200,164,383 ریال موجودی داشته باشم تا بازدهی 0% ایجاد شده باشد.

ارزش سبد من الان 206,042,187.91 می باشد. با محاسبه مالیات فروش و نقد شوندگی سرمایه، میشود گفت پس از فروش من قطعا پایان امروز 3% سود به دست آوردم آن هم تنها در 10 روز. اونها که اهل معاملات بازار هستند، میدانند نرخ سود 3% برای دوره یکماه مبادلات بازاری است و نرخ سود بانک هم که در محدوده 2% در ماه است.

عملکرد من اگر به همین ترتیب باشد میتوان تا این لحظه گفت 9% سود ماهیانه بوده است که 3 برابر بازار آزاد و 4 برابر سود بانک می باشد. البته من سود بالاتر را مد نظر دارم و فکر کنم به نرخ سود 12% ماهیانه برسد این سبد در پایان مسابقه. یعنی ظرف 14 روز روی 6% باشد. و فکر هم میکنم رتبه ام در مسابقه زیر 50 باشد. باید دید. ..

اما مسابقه 120 روزه که بنده الان درش شرکت دارم بازدهی کل بنده در این لحظه -13.882 می باشد. که البته من برای امروز تا -16% را هم پیش بینی می کردم. به هر حال امروز بازار کمی فراتر از انتظار من مثبت بود.

من در مسابقه 120 روز 3 سبد خودم را استفاده کردم. یک سبد 45 روزه دارم و یک سبد 60 روزه. یعنی به زبان ساده من از الان میدانم کی باید گوش به زنگ فروش سهام خود باشم و این - 13% به هیچ وجه برای من یک مسئله نگران کننده نیست.

هدفم اینجا از بیان این آمار، ضمن روشن کردن برخی نکات ظریف تالار مجازی مثل قابلیت اخذ تسهیلات، بیش از هرچیز این اصلی کلی بود که شما حتما قرار نیست از روز خرید یک سهام شاده رشد اون باشید. و ممکن است لازم باشد مثلا بالای 10% هم کاهش سرمایه را شاهد باشید.... اما در نهایت و در زمان محاسبه شده خودتان تنها با کمی نوسان روز اما با سود مطلوب سرمایه خود را برداشت کنید.

البته یک محدوده ضرر هم تعیین باید کرد. مثلا من برای امروز 16% مد نظرم بود و اگر ضرر به 17% برسید مطمئنا در بین سبد سهام خود فورا فروش و خریدهایی جبرانی مد نظر داشتم. که خوشختانه این نرخ الان مابین 13 و 14 است و بعید است نیاز باشد به سبد سهام خود دست بزنم.

دوستان دیگر خصوصا اون با تجربه ها، لازم نیست بگن سبدشان از چی تشکیل شده حتما، اما اگر دوست داشتند اینجا نتایج عملکرد خود و نکات آموزشی درش را برای دیگران به اشتراک بگذارند، شروع خوبی خواهد بود. 
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

Re: تحلیل روز بازار بورس تهران

پست توسط Solver »

رتبه تثبیت شده امروز من در مسابقه 14 :

رتبه شما: '44' در بین 1698 شرکت کننده در مسابقه '۱۴ روزه [92/07/25 تا 92/08/08]'

البته امروز ساعاتی تا رتبه 14 هم رسید که بسیار تعجب بر انگیز بود این سطح نوسان و رشد حتی به صورت مقطعی.

بازدهی: 4.530+ که قدری از انتظار 3 تا 4 بنده بالاتر رفته است.

در مسابقه 120 روزه:

رتبه شما: '2992' در بین 3369 شرکت کننده در مسابقه '۱۲۰ روزه [92/07/12 تا 92/11/11]'

و بازدهی : -14.652

همانطور که قبلا توضیح دادم با توجه به هدف گذاری بنده این جایگاه در محدوده کنترل است و نگران کننده نیست.

دوستان دیگر هیچ کدام فعالیتی را شروع نکرده اند؟
Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2097 بار
سپاس‌های دریافتی: 2074 بار

پست توسط Lord_Jason »

به نظرتون از بین گروه بانکها و صنایع فلزی کدام گزینه ها قابل اعتمادترند؟ وبصادر صف طولانی ای داره، مشکوک میزنه.
Captain
Captain
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

پست توسط Present »

آقا میلاد من می خوام شروع کنم ولی این برنامه ریزی و هدف گذاری را از کجا باید به دست بیاورم .
برای مثال این سوابق من در یکی از مسابقات هست که بهتر بود .
تصویر
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver »

,

هر کس اطلاعات و دانش خودش را دارد، من باشم ونوین را گزینه بهتری می دونم. اون هم مثلا در یک بازه 35 تا 45 روزه...

اساسا سهامی که صف خرید براش تشکیل میشود، ظرفیت رشد دارد اما اگر شما از میانه صف خرید به بعد قرار دارید، شاید گزینه های بهتری هم براتون باشد.

در مورد فلزات، متاسفانه اطلاعات کافی ندارم چون بازار پر تلاطمی هست این روزها و میدونم یک سری حوادث درش در حال وقوع است اما اطلاعات دقیق ندارم.

Present, معیار شما تو خرید یک سهام چیست؟

--- تصویر عملکرد ... تا ساعت 10 امروز

رتبه شما: '16' در بین 1727 شرکت کننده در مسابقه '۱۴ روزه [92/07/25 تا 92/08/08]'
بازده : 10.676

- --- --
[COLOR=#090]
رتبه شما: '2770' در بین 3416 شرکت کننده در مسابقه '۱۲۰ روزه [92/07/12 تا 92/11/11]'

بازده: -9.791

-- - - -

طبق انتظار امروز شاهد جهش چشمگیر قیمت ها در سبد خودم بودم (خصوصا 14 روزه) و این جهش بالاتر از انتظار هم بوده، موج نوسان روز هم حتی بالاتر نقطه هدف گذاری من است. البته من احتمال رشد در 2 سهم خودم را تا پایان ساعات امروز میدهم و فکر کنم شانس نزدیک شدن به 10 نفر اول برام ایجاد شده است.

در مورد 120 روزه، متاسفانه 2 تا فروش داشتم که دلیلش نزدیک شدن اونها به حد ضررر بود، در مقابل وبشهر را خرید کردم که فکر میکنم به زودی وارد موج صعودی خودش بشود، اتفاقا صف خریدش هم در حال تشکیل شدن است.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver »

امروز بازار شاخص کل 1.32 % رشد داشت.

بیشترین سهم را در شاخص:

فارس
شبندر
شپنا
پارسان
وبملت
رمپنا

داشتند. برای اونها که در بورس مجازی هستند و به نوعی محدودیت خرید در حجم برابر عرضه ندارند، خرید شپنا، وبملت ممکن است گزینه های خیلی خوبی باشد. همینطور رمپنا.

- - - - - - - - - -- - مسابقه 14 روزه
در پایان امروز بازار:

رتبه شما: '19' در بین 1753 شرکت کننده در مسابقه '۱۴ روزه [92/07/25 تا 92/08/08]'

بازده: 10.075 +

سرمایه اولیه مسابقه: 100,000,000 + اخذ تسهیلات: 100,000,000

ارزش کل دارایی ها در حال حاضر: 211,196,746.25

و ساعت 00:00 امشب هم مسابقه پایان خواهد یافت که بسیار بعید است تغییر قابل توجه ای در این آمار رخ بدهد (با توجه به بسته بودن بازار).

در مجموع عملکرد 10 روزه من (چون من از روز چهارم مسابقه وارد شدم) 10% بوده است.

این عملکرد برابر سود 30% در یک ماه و معادل 360% در یکسال است.

برای شروع با توجه به این که مدتی از بورس دور بودم شاید بشود گفت خیلی هم خوب است. باید بگم بورس فرای انتظار من رشد مثبت دارد، چون مبنا محاسبات من کمی قدیمی بود که الان آپدیت شدم، حضور بیشتر مردم و ورود سرمایه بیشتر به بورس رونق قابل توجهی داده است. اساسا نوسان روزانه سهام ها گویای یک بورس پویا هست.

راستی شناسه من تو سامانه تالار مجازی همین mabooali است. احتمالا بعد از پایان مسابقه سبد خودم را باز کنم.

- - - - - مسابقه 120 روزه

این مسابقه هم من بد موقع واردش شدم و واقعا درش عقب هستم. امروز 3 سهم دیگر هم به حد ضرر نزدیک شدند و من مجبور شدم کلی سبدم را تکان بدهم. منتظر گشایش بازار در فردا هستم برای مشاهده نتایج. به هر حال وضعیت حاضر:

رتبه شما: '754' در بین 3453 شرکت کننده در مسابقه '۱۲۰ روزه [92/07/12 تا 92/11/11]'

بازدهی کل: 0.024

برای فردا بازه -2 تا +3 را پیش بیی میکنم.

- - - - مسابقه خصوصی

دوستان علاقه مند به ایجاد مسابقات خصوصی لطفا اعلام آمادگی بفرمایند.
Major II
Major II
نمایه کاربر

پست توسط Lord_Jason »

در دنیای واقعی امروز سهام پتروشیمی جم و بانک تجارت رو خریدم، از جم کاملا مطمئن هستم که در طول 6 ماه آتی حداقل 30% سود دارد، بعلاوه سود سال مالی که بصورت نقدی اعطا میشه. اما تجارت رو در زمان مقتضی بعد از اوج گرفتن دوباره قیمت هاش خواهم فروخت.
فعلا شیران مد نظرم هست با توجه به اینکه مقداری پایین اومده و نماد قدرتمندی هست و سال مالی اش هم داره سر میرسه و به هر سهم 745 تومان سود خواهد داد.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver »

,

30% در طول 6 ماه؟ یعنی متوسط ماهی 5% منظورتان است؟ یا آنکه متوسط در ماه 30% به صورت 6 ماه مستمر؟ یعنی در نهایت با سود 180% ؟

بانک تجارت را رو چند خرید کردین؟

شیران به نظرم هنوز زود هست برای نظر قطعی دادن در مورد سقوط قیمتش. تو پتروشیمی ها، وپترو را چطور ارزیابی میکنید؟

همچنین صف خرید در حال شکل گیری است برای ونفت ... به نظر این سهام با توجه به تحلیل های بنیادین ظرفیت رشد قابل توجهی پیش روش هست. با توجه به اینکه سابقه صعود از 200 به 900 تومان را داشته، الان دوباره یک گام هایی از 250 داره بر میداره و در برخی منابع تا 450 براش پیش بینی شده است. در موردش اطلاعاتی دارید؟
Major II
Major II
نمایه کاربر

پست توسط Lord_Jason »

برای جم 30% افزایش قیمت در طول 6 ماه در نظر گرفتم! در بدترین حالت.
بانک تحارت رو 305 تومن خریدم، گرچه آخرای بازار کمی پایینتر هم اومد.
در مورد ونفت و وپترو باید بیشتر تحقیق کنم، فعلا بنظرم جم از همه مطمئنتر بوده، در همین تالار مجازی 13 شهریور 1490 خریدمش، اگر اونزمان وارد بورس شده بودم تا همین الآن روی هر سهم حدود 500 تومن سود داشتم. در مورد شیران چندجا خوندم که احتمالاً برای 4000 تومن خیز برمیداره، چون روند سوددهی بسیار مناسبی داشته، از سال 88 تا الآن هرساله EPS خودش رو بالاتر برده.
راستی در زمینه اخذ سود سهام اطلاعاتی دارید؟ شنیدم که باید در زمان تشکیل مجمع فرم دریافت سود رو از کدال گرفته و پر کنیم و برای مجمع بفرستیم. یه سوالم اینه که توزیع سود سال قبل ما بین سهامداران فعلی صورت میگیره؟ یعنی بنده اگه سهام یک شرکت رو در آستانه ی تقسیم سود بخرم، میتونم همپای سهامداران قبلی سود دریافت کنم؟
Captain
Captain

پست توسط Present »

M.Abooali, ملاک من در خریدهای بالا برای هر کدام با تفاسیر درست و یا غلط خودم این بوده :
کنتور سازی : در حال حاضر کشور و مخصوصا شهرهای بزرگ خانه ها و اپارتمانهای بسیاری ساخته می شه و همگی اینها نیاز به کنتور دارند ، برای مثال کنتور های آب و امتیازات آن هر ساله از شرکت مربوطه افزایش قیمت داشته در واقعیت .

مخابرات : یک ارگانی که هر روز رو به گسترش هست و تعداد قابل توجهی خدمات دارند .
فولاد خوزستان : صنایع فولاد و آهن یکی از گران قیمت ترین و استراتژیک ترنی صنایع موجود در کشور است . نیاز انسانها به فولاد و آهن هر روز بیشتر می شود و قیمت این اجناس همیشه رو به افزایش بوده که به کاهش نباشد .

و بقیه هم همینطور
نمی دونم این منوال برای خرید من و هدف گذاری ها صحیح هست یا خیر ؟
ممنون می شم راهنمایی کنید

امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver »

در 5% سود مد نظر شما کمی محافظ کارانه نیست؟

اما در مورد سود سهام، همانطور که شما میدانید شرکت ها در صورت کسب سود سالیانه موظف به پرداخت حداقل 10% از سود می‌باشند. سیاست تقسیم سود با توجه به نظر هیات مدیره و تایید مجمع عمومی می باشد. بسیاری شرکتها بیش از 10% سود را گاها تا 100% را هم تقسیم می‌کنند.

بنابراین شما از طریق شبکه کدال یا مراجع اطلاع رسانی اون نماد، باید نخست پیگیر تصمیم هیئت مدیره در مورد تقسیم سود اون سال مالی باشید و از طرفی زمان برگزاری مجمع عمومی اگر امکان شرکت یا ارائه وکالت دارید برای حمایت یا مخالفت با تصمیم هیئت مدیره اقدام کنید. به دنبالش با توجه به تصمیم هیئت مدیره روش های مختلفی برای دریافت این سود وجود دارد. یکیش همانطور که خودتان فرمودید جمع آوری اطلاعات سهماداران و واریز مستقیم به حساب ایشان است.

اما چه کسی مشمول سود است؟ همه سهماداران. این که شما کی سهام را خرید و فروش کرده اید اهمیت ندارد، در حقیقت سود ضمیمه برگ سهام است و مالک سهام مالک سودش هم هست. نه تنها مالک سود اون سال مالی که اگر سود سالهای قبلی هم دریافت نشده باشد از شرکت باز متعلق به مالک فعلی سهام می باشد.

- - - - -
Present, ما در بورس تحلیل ها و شیوه های معاملاتی فراوانی داریم. اتفاقا شما شیوه جالبی دارید، اما مسئله اینجاست که این شیوه که تقریبا شبیه تحلیل بنیادین است، را به درستی اجرا نکردید.

در تحلیل بنیادین افراد در جریان کلیه اخبار مربوط به اون سهام مورد نظر خودشان قرار خواهند گرفت و هر خبری که ممکن است اثری مستقیم یا غیر مستقیم بر سودآوری نماد مورد نظرشان بگذارد را بررسی و آنالیز کرده و در مورد زمان خرید و فروش سهام تصمیم می گیرند.

باز این میان یک باره دیگه به این اصل اشاره کنم، کسی در بورس موفق است که خرید و فروشش بر اساس تابلو نیست و از قبل برنامه ریزی تاریخ خرید و فروش را کرده و تابلو تنها نوسان مثلا یک روزه یا فوقش 3 روزه (برای بازه های زمانی متفاوت است) متغییر استو نه این که هر روز نگاه کند که گران شده یا نه و فکر کند بفروشد یا نفروشد. - البته عیین حداقل قمیت ها برای پیشگیری از ضرر اینجا منظور نیست.

اما شیوه شما که در نگاه اول خیلی آماتورانه می آید، اتفاقا پیرو یک فلسفه جالب است که اگر این شکل کار بشود در بورس بسیار جواب خواهد داد. اما در این شیوه شما باید صنعت محور باشید نه نماد محور. این تفاوت این نوع تحلیل با بنیادین است. تحلیل پرتفوی بازاری یا چیزی که برخی بهش سبد خانوادگی میگن. به تحلیل زیادی نیاز ندارد.

مثلا مشخص است با نزدیک شدن به عید صنایع غذایی، صنایع قند و شکر و صنایع نساجی همواره با جهش در دست یابی به نقاط تعیین شده در پیش بینی سهم دوره ای خودشان هستند و این موجب هجوم و تشکیل صف خرید و قالبا افزایش قیمت سهام اینها می شود. اما این درصدی از ماجرا است. مشکلات تهیه مواد اولیه، بحث های داخلی اون نمادها و مسائل دیگر هم دخیل هست. و ممکن است اصلا برخی نماد ها از این خانواده در این مقطع کلا تو ضرر باشند.

اما اگر شما نمودار کلی این خانواده را بررسی کنید، متوجه خواهید شد همواره در فلان مقطع سال رشد دارد. حتی صنعت خودرو، فولاد، صنایع نفتی و ... همگی تابع این مسئله هستند. بنابراین شما اگر سرمایه خود را تقسیم کنید به کل نمادهای اون خانواده، در مجموع سرمایه شما روی نمودار رشد آن رشد و روی افت اون افت خواهد داشت. البته اگر زرنگ باشید مثلا در دوره تنفس اون صنعت با دقت سهام هر نماد را در ارزانترین بازه اون با تحلیل های بنیادین، یا مثلا تکنیکال و ... خریداری می کنید، اما سیاست کلی خودتان را با سبد خانواده دنبال میکنید. به طوری که در نهایت یک روزی که مثلا شروع رشد اون خانواده است شما دیگر باقی سهام های اون خانواده که موفق نشده بودید با قیمت پایین بخرید را باید با هر قیمتی که هست خرید کنید. و دیگر به انتظار حرکت نمودار کلی اون خانواده باشید. و در زمان مشخص کرده برای خودتان به فروش اونها باز با کمک تحلیل های دیگر و در بالاترین قیمت های سهام ها اقدام کنید.

زیاد مفصل شد، فقط چند تا نکته جالب امروز برای پدرم توضیح میدادم بد نیست اینجا طرح کنم ببینم نظر دوستان چیست.

گران شدن قیمت محصول یا خدمات یک شرکت چه اثری روی قیمت سهام اون شرکت خواهد داشت؟

آیا ممکن است سهامی که صف خرید براش تشکیل شده است، خریدش همراه با ضرر باشد؟

- - - من امروز عصر سبد 120 روزه خودم را کلا به هم ریخته و در نهایت حذفش کردم و مجدد در مسابقه شرکت کردم.

رتبه شما: '3239' در بین 3531 شرکت کننده در مسابقه '۱۲۰ روزه [92/07/12 تا 92/11/11]'

بازده کل: 17.405 - %

- - - در حقیقت وارد یک رقابت 94 روزه (تقریبا 3 ماهه) شدم. البته این اولین بار است که با ریسک بالای 15 - % سرمایه گذاری را شروع کردم.

, Present, نظرتون چیست در کنار این مسابقات یک مسابقه خصوصی ایجاد کنیم؟
Captain
Captain

پست توسط Present »

اگر با راهنمایی های خوب شما همراه باشد موافق هستم.

[HR]

[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]گران شدن قیمت محصول یا خدمات یک شرکت چه اثری روی قیمت سهام اون شرکت خواهد داشت؟  
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]

[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]نمی دونم جوابم چقدر می تونه درست باشه ولی از نظر بنده ، وقتی که جنسی گران می شود یا خدماتی با فزایش قیمت روبرو هست دلیلی بر گران شدن سهام آن شرکت یا محصول نیست ، چرا ، چون ممکن هست که عوامل جانبی بر گران شدن آن محصول یا خدمات اثر گذار بوده باشند ولی در سود دهی آن مقدار مورد نظر را که قبلا بوده نداشته باشد . 
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]برای مثال ما(شرکت تولید کننده ) برای ساخت یک تی شرت قبلا 30 هزار تومان قیمت می گذاشتیم ، از این مقدار 10 تومان قیمت پارچه بوده ،6 تومان چاپ روی محصول ، 2000 تومان نخ و دوخت و 8000 تومان دست مزد خیاطان و بقیه هم سود یعنی هر تی شرت 4000 تومان سود (البته این اعداد و ارقام من در آوردی هست .)  
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]حالا بر فرض مثال 20 در صد بر قیمت مواد اولیه افزایش یابد و 10 در صد بر قیمت دست مزد خیاطان(بنا به هر دلیلی این اتفاق بیفتد ) : 
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]جمع کل این افزایش می شود 30 در صد افزایش قیمت . 
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]یعنی جنس 30 هزار تومانی ما می شود 39 هزار تومان . 
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]وقتی که تغییر قیمت داشته باشیم مسلما تعدادی از مشتریان ما قدرت خرید خود را از دست می دهند ، پس در نتیجه فروش ما پایین می آید . پس شرکت ما یا محصول ما مقداری از اعتبار خود نزد مشتریان را از دست می دهد و نه تنها باعث افزایش قیمت سهام نشود بلکه در همان حدود بماند و گاها در بدبینانه حالت کاهش هم یابد . 

[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]نظر بقیه دوستان چیه ؟ 

در ضمن این هم خرید سبدهای من در مسابقه 120 روزه برای ابتدای کار :
تصویر
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]تصویر

تصویر

اومدم سبدهای سرمایه گذاریم رو به سه دسته تقسیم کردم ، سبد اول که دیر بازده ولی سوده تر هستند و احتمالا تا آخر نگهش می دارم .
سبد دوم که به نسبت اول زود بازده تر هستند ولی با سود کمتر و سبد سوم که خیلی زود بازده تر و با سود متوسط هستند .

اولویت من برای این انتخاب ها چی بوده ؟
اولویت اول ، پتروشیمی ها و ... اینها همیشه سود دهی خاص خود را دارند .
اولویت دوم ، مایحتاج هر روز مردم مخصوصا در فصل سرما و وقوع سرما خوردگی مردم بیشتر بهش نیاز دارند .
اولویت سوم ، دارو ، که با وقوع پاییز و اینکه تا آخر پاییز چیزی نمونده به احتمال زیاد سیل گسترده مردم برای خرید دارو شروع می شه و تا اواخر پاییز ادامه داره و بعد از آن در زمستان زیاد سرماخوردگی نخواهیم داشت پس اون موقع ها در بهترین شرایط خواهم فروخت .
به نظر دوستان این کار درسته ؟
آخرین ويرايش توسط 1 on Present, ويرايش شده در 0.

ارسال پست

بازگشت به “بورس”