عواملی موثر در شاد بودن افراد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۴, ۳:۴۹ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

عواملی موثر در شاد بودن افراد

پست توسط fazaye sabz »

طبق نظر محققان، روابط خوب تنها عامل مهم در تعیین «شاد» بودن افراد از دیدگاه خودشان است.

افراد شاد افراد سالمی هستند. افراد شاد بیشتر عمر می‌کنند و از زندگی باکیفیت‌تری لذت می‌برند. عملکرد آنها در سطح بالاتری بوده و در جهت سلامت خودشان و دیگران و جامعه از توانایی‌ها، مهارت‌ها و قدرت‌های خودشان بیشترین استفاده را می‌برند.
دکتر مهدی آریافر از مشاورین مطرح خانواده که کارگاهها و سمینارهای آموزشی اش نقش بسزایی در شاد کردن افراد بخصوص خانم های متاهل داشته است می گوید: افراد شاد معمولاً افراد دلسوزتری هستند و درنتیجه به اخلاقیات جامعه فایده بیشتری می‌رسانند. کمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند و اگر هم این اتفاق برایشان بیفتد، بهتر آن را کنترل کرده و سریعتر بهبود می‌یابند. کمتر دچار اضطراب، استرس و عصبانیت می‌شوند. درنتیجه اینها، کمتر به رفتارهای خشونت‌آمیز و ضداجتماعی مبادرت می‌ورزند. روابط قوی‌تر و بادوام‌تری داشته و درنتیجه سرمایه اجتماعی جامعه را تسهیل می‌کنند.
از دیدگاه مهدی آریافر که در ایران او را بیشتر به عنوان متخصص ترمیم روابط ناشی از خیانت همسران می شناسند، افراد شاد به طور کلی، از نظر اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، معنوی و روانی به جامعه کمک می‌کنند. افراد شاد در مقایسه با افراد ناراحت و افسرده فشار کمتری بر خدمات و سازمان‌های بهداشتی و مراقبتی و رفاه اجتماعی، پلیس و دستگاه قضایی وارد می‌کنند و برای اقتصاد هم مفیدترند. به عبارت دیگر، ساختن سطح بالاتری از شادی و خوشبختی فردی نه تنها برای خود فرد فایده‌رسان خواهد بود، بلکه جامعه سالم‌تر و شادتری نیز خواهد ساخت.
با توجه به این موارد و میزان بالای افسردگی در جوامع امروزی، آیا دلیل بهتری برای جوامع، کشورها و ملت‌ها وجود دارد که به این سوال بیشتر بپردازند: چطور می‌توان محیطی ساخت که به بهترین شکل ممکن شادی شهروندان را فراهم کند؟ اما برای پرداختن به این سوال، لازم است اول به چند سوال بپردازیم: چه عواملی در شادی فرد و درنتیجه آن شادی جامعه دخیل‌اند؟ جامعه چطور می‌تواند محیطی مثبت برای ارتقای شادی فراهم آورد؟
خوشبختانه در دهه اخیر تحقیقات و مطالعات فراوان چیزهای زیادی درمورد شادی به ما یاد داده است. اکثر تحقیقاتی که قبل از آن انجام گرفته بودند، حداقل در دنیای غرب، بر ناهنجاری‌های روانی، عدم کارایی و خصیصه‌های ذاتی تمرکز داشتند - درحالیکه شادی بعد از برآورده شدن نیازهای فیزیکی به غذا، سرپناه و سلامتی، مهمترین هدف زندگی است. خوب، از این تحقیقات چه آموخته‌ایم؟
روابط
دکتر مهشید توانگر روانشناس موفق در حوزه درمان مشکلات ناشی از افسردگی می گوید: تحقیقات مربوط به شادی نشان می‌دهند که روابط بالاترین امتیاز را دارد. در یک تحقیق محققان از افراد مختلف سوال کردند که چه عاملی مهمترین جایگاه را در تعیین شادی افراد خیلی شاد و خوشبخت دارد؟ رمز شاد بودن این افراد «خیلی شاد» چیست؟ پاسخ مشخص است: مهمترین متغیر این بود که افراد «خیلی شاد» روابط اجتماعی خوبی با دیگران دارند. تحقیقات دیگر این را تایید می‌کنند و عنوان می‌کنند که «می‌توان گفت روابط مهمترین عامل در رضایت از زندگی و سلامت احساسی به شمار می‌رود.»
معنویت
دومین عامل مهم در لیست، داشتن حس معنویت است. دکتر محمدامین هادیان زاده متخصص صاحب نام درمان افسردگی می گوید: درواقع، داشتن حس معنویت با داشتن یک زندگی خوب ارتباط دارد. این رابطه بین شادی و داشتن نگرش دیدن تصویر بزرگتر در زندگی، در تحقیقات مختلف که روی جنسیت‌ها، سنین، مذهب‌ها و ملیت‌های مختلف انجام گرفته است، تایید می‌شود. تلاش برای معنویت با داشتن سطح بالاتری از سلامت، به ویژه درمورد تاثیر مثبت و رضایت از زندگی و ازدواج، در ارتباط است. تحقیقات مشخص کرده‌اند که کسانیکه اعتقادات معنوی قوی‌تری دارند شادتر بوده و در برابر افسردگی مقاوم‌تر هستند. به همین ترتیب، به نظر می‌رسد که این افراد با سختی‌های زندگی و بیماری‌های جسمی بهتر کنار می‌آیند.
توانایی‌ها
دکتر مهدی آریافر از مشاورین گروه درس زندگی نیز می گوید: تحقیقاتی که ما بر روی شرکت کنندگان در ورک شاپ های آموزشی خود انجام داده ایم نشان می دهد که وقتی ما از توانایی‌ها، منابع، مهارت‌ها و قدرت‌هایمان استفاده می‌کنیم، با خودٍ واقعی‌مان ارتباط برقرار کرده و حس انرژی و عملکرد بهتر را تجربه می‌کنیم. شناخت و استفاده از توانایی‌های فردی یک عامل تعیین‌کننده در سلامت روانی فرد محسوب می‌شود که درمقابل با عملکرد بهینه جامعه نیز در ارتباط است. یک تحقیق که بروی گروهی از افراد افسرده انجام گرفت مشخص کرد که شناخت توانایی‌های خود و پیدا کردن راهی برای استفاده از آنها، تاثیر بسیار مثبتی بر کاهش افسردگی و تسریع روند بهبودی افراد داشته است.
مهدی آریافر می افزاید : با وجود اینکه جستجوی خوشبختی مسئله‌ای شخصی و یک مسئولیت فردی است اما هر جامعه هم می‌خواهد شهروندان آن عملکرد بهتری داشته باشند، به همین دلیل باید محیطی مناسب فراهم کند که افراد بتوانند در آن شادی و خوشبختی خود را جستجو کند. این ما را به سوال بعدی می‌کشاند: جوامع و دولت‌ها چطور می‌توانند چنین محیطی فراهم کنند؟
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”