آموزش برنامه نویسی ARM – نرم افزار keil

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با میکروکنترلرهای ARM به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

آموزش برنامه نویسی ARM – نرم افزار keil

پست توسط sinaset »

نرم افزار keil یکی از کامپایلرهای معروف در برنامه نویسی میکروکنترلرهای ARM به زبان C می باشد. نرم افزارهای دیگری نیز مانند IAR ، win arm و سایر کامپایلرها وجود دارند که برای برنامه نویسی استفاده می شود. اما آموزش هایی که قرار است برای شما آموزش داده شود از نرم افزار keil استفاده شده است. در ادامه با الکترونیک پروژه همراه باشید.


این نرم افزار از امکانات و ویژگی های زیادی وجود دارد که دیباگ کردن از جمله یکی از امکانات keil می باشد که قابلیت شبیه سازی مجازی و اشکال زدایی برنامه را توسط پروگرامرها همراه می کند. از دیگر امکانات این نرم افزار قابلیت تنظیم رجیسترهایی از جمله UART، GPIO و … که تنها با تیک زدن و انتخاب تنظیمات دلخواهتان مقدار رجیستر برای شما نشان داده می شود و می توانید از آن در برنامه خودتان استفاده کنید.

نرم افزاری که در اینجا مورد استفاده می شود نسخه keil uVision4 می باشد. این نرم افزار از ظاهر خیلی راحتی استفاده شده است و می توانید به راحتی قسمت های مورد نظر خودتان از جمله نوشتن فایل هدر و C را انتخاب کنید. بر خلاف نرم افزار code vision که قابلیت ویزارد در نرم افزار وجود دارد این نرم افزار امکان رجیستری وجود ندارد و باید به صورت دستی انتخاب مقدار دهی شوند. در زیر آموزش این نرم افزار می دهم.

برای ایجاد پروژه در نرم افزار keil مانند شکل زیر به قسمت project و سپس New uVision project را انتخاب کنید تا تنظیمات مربوط به پروژه در این قسمت به شما نشان داده شود.

 تصویر  در پنجره مشاهده شده اسم پروژه خودتان را وارد کنید.

 تصویر  پنجره select device for target و در قسمت Data base شما شرکت های مختلف ساخت میکرو کنترلر ARM را مشاهده می کنید. می توانید با انتخاب هر کدام از این شرکت ها، میکروهای مربوط به آن در زیر نشان می دهد. چون پروژه ما مربوط به میکرو LPC1768 شرکت NXP می باشد این میکرو را از قسمت دیتابیس NXP انتخاب می کنیم و تایید و سپس yes را میزنیم.

 تصویر  تصویر زیر مشاهده می کنید در قسمت project فایل target شامل فایل start up ساخته شده است. دکمه file extensions, book and environment را انتخاب کنید.

 تصویر  پنجره برای اضافه کردن فایل های مورد نیاز پروژه می باشد که می توانید فایل هایی از جمله فایل سیستمی، هدر، کد برنامه c و کتابخانه ها را به آن اضافه کنید. شما ابتدا در محیط نرم افزار از منوی file گزینه new را انتخاب کنید و همین فایل را با پسوند .c یا .cpp ذخیره کنید سپس در پنجره زیر فایل را به پروژه اضافه کنید.

 تصویر  تصویر زیر برنامه نمونه در محیط نرم افزار نوشته شده است. برای ساخت و کامپایل کردن برنامه از دکمه rebuild استفاده کنید.

 تصویر  از امکانات نرم افزار keil قسمت target option می باشد که تنظیمات مربوط به پروژه در آن انجام می شود.

 تصویر  قسمت output با انتخاب گزینه Create HEX file می توانید بعد از زدن گزینه rebuild فایل هگز را دریافت کنید.

 تصویر  تنظیمات مربوط به کریستال خارجی که در میکرو استفاده می کنید می توانید از قسمت target استفاده کنید و در قسمت Xtal مقدار کریستال را وارد کنید.

 تصویر  مهم ترین و کاربردی ترین قسمت های نرم افزار قابلیت دیباگ (اشکال زدایی) و شبیه سازی برنامه می باشد که می توانید با رفتن به قسمت debug و با انتخاب گزینه use simulator در سمت چپ از قابلیت شبیه سازی میکرو استفاده کنید و اگر پروگرامر در اختیار دارید می توانید از قسمت سمت راست آن بهره ببرید.

 تصویر  مطالبی که در بالا آموزش داده شد، مطالب اولیه یادگیری نرم افزار keil می باشد قطعا امکانات بیشتر در این نرم افزار وجود دارد که می توانید با جستجو به آنها پی ببرید. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید. اگر سوالی برای شما پیش آمد می توانید نظر بدهید.

منبع : الکترونیک پروژه
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “میکروکنترلرهای ARM”