بورس در سال 1396

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

بورس در سال 1396

پست توسط Solver »

پیش از هر چیز نوروز را به تمامی دوستان سنترالی تبریک عرض می کنم تصویر

هر چند اینجا انجمن بورس هست و احتمالا به نظر برسد جماعت پول دوست در آن فعال هستند اما بر خلاف مد ناپسندی که در برنامه های تلوزیونی افتاده بنده جای سالی پر پول برای همه دوستان سالی پر بار از نظر معنوی و روحی را آرزومند هستم.

[HR]

اما سراغ بازار بورس در سال 1396 برویم. نخست حوادث پیش رو در سال 1396 که احتمالا مستقیما در بورس اثرات جدی خواهند گذاشت را فهرست می کنم:
  • سال جدید مالی بسیاری از شرکت ها (هر سال اسفند تا خرداد ماه)
  • انتخابات ریاست جمهوری
  • سر رسیدن تاریخ برخی اقدامات برجامی برای طرفین
  • قطعی شدن شیوه گزارش گیری بانک مرکزی از بانکی ها با توجه به ورود به سیستم FATF
  • سر رسیدن تاریخ عمل به تعهد طرف قرارداد های خودرو سازان
  • سیاسی شدن پیمان کشورهای همسود و شکل گیری قطب چهارم مالی در جهان با ریاست انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا.

موارد فوق شاید موثرترین اتفاقات مالی پیش رو برای بورس تهران باشند. که هر کدام بازار های خاصی را هدف قرار خواهند داد. غیر از 2 مورد نخست که کل بازار از آن متاثر خواهد شد.

در خصوص FATF شاهد تاثیر شدیدا منفی اون بر روی نمادهای بانکی خواهیم و بیمه های وابسته خواهیم بود. البته هیچ بعید نیست دامنه این فشار به سیستم های سرمایه گذاری نیز اثر کند. بنابراین اولین توصیه جدی:

خروج و پرهیز از خرید کلیه نمادهای مالی خصوصا بانک ها است.

در خصوص سر رسیدن تارخی عمل به تعهد طرف قراردادهای خودروسازان داخلی، با توجه به حمایت های مالی سنگین دولت در سال های گذشته از خودرو سازان و رشد خوبی که این سهام ها در بازار نه چندان مثبت این سالها داشته اند. منطقی است که سال پیش رو تنها به شرط عمل 100% به تعهدات از طرف های خارجی و البته رخ ندادن اتفاقات عجیب و غریب دیگر روند مثبت کند آن حفظ شود. در غیر این صورت شاهد ریزش سنگین در این نمادها خواهیم بود. بنابراین توصیه دوم

اختیاط در خصوص نمادهای صنایع خودرو کنید. از سهامداری بلند مدت در این گروه پرهیز کنید و کاملا اخبار اتفاقات و روابط با شرکت های خارجی را رصد کنید

حرکت به سمت سیاسی شدن پیمان کشورهای همسود مسئله بسیار مهمی است. اگر 52 کشور همسود بریتانیا به صورت جدی تصمیم به سیاسی کردن این پیمان بگیرند در عمل شاهد یک اتحادیه جدید شبیه اتحادیه اروپا خواهیم بود که البته اینبار این اتحادیه از همه قاره ها اعضایی دارد و حدود 30% جمعتی جهان و 30% خشکی های جهان را در اختیار خواهد داشت به ریاست مطلق انگلیس !

در این صورت ما در کنار قطب های مالی چین، آمریکا، اروپا شاهد ایجاد قطب جدید اقتصادی بریتانیا (کشورهای همسود) خواهیم بود ... عضویت کشورهایی مانند انگلیس، هند، کانادا و استرالیا در کنار دیگر کشورها در این پیمان قدرت آن را کاملا از اروپا بیشتر خواهد کرد و رقیب جدی برای چین و آمریکا به حساب خواهد آمد. تاثیرات این رقابت احتمالی در حوزه ارزی و نفتی و طلا قطعا تاثیرات خودش را بر کلیه بازارهای منطقه ای خواهد گذاشت.

اما تاثیرات مالی و ارزی این تحولات بر بورس ایران مثل دیگر اتفاقات بین الملل معمولا با تاخیر و به اصطلاح پس از موج دوم و سوم خواهد بود. بنابراین خیلی قابل توجه نیست. اما تاثیرات این تحولات بر بازار نفت قطعا به طور مستقیم با نماد های نفتی ما در ارتباط است. خصوصا که هند پاکستان و برخی کشورهای این اتحاد از مشتریان اصلی نفت کشور ما هستند. بنابراین توصیه سوم بنده:

نمادهای نفتی ممکن است مستعد صعود و سود آوری بسیار بالایی در سال پیش رو باشند از آنها غافل نشوید.

البته شاید گزینه های دیگری هم باشد اما این موارد از اصلی ترین ها بود که به ذهن بنده رسید.
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “بورس”