علت اختلاف قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا و بازار آزاد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹, ۹:۲۸ ق.ظ

علت اختلاف قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا و بازار آزاد

پست توسط parsafar »

در شرایط عادی باید اختلاف قیمت منطقی بین قیمت پایه میلگرد و تیرآهن در بورس کالا و بازار آزاد، تنها ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان باشد؛ اما در حال حاضر که نوسانات دلار باعث التهاب بازار آهن و فولاد گردیده، این اختلاف قیمت بیشتر شده است؛ بنابراین می‌توان افزایش قیمت دلار را اولین عامل این روزهای اختلاف قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا و بازار آزاد دانست.

روزهای چهارشنبه هر هفته مخصوص معامله میلگرد و تیرآهن در بورس کالا است. تیرآهن توسط مجتمع ذوب‌آهن اصفهان در بورس عرضه می‌شود درحالی‌که کارخانه‌هایی مانند ذوب‌آهن، فولاد سپید فراب کویر، فولاد خراسان، صبا فولاد زاگرس، روهینا جنوب، کاوه تیکمه داش، آذرامین، ظفر بناب، فولاد سیرجان و آذربایجان ازجمله عرضه‌کنندگان میلگرد در بورس کالا هستند. شاید بتوان یک علت اختلاف قیمت تیرآهن در بورس کالا و بازار آزاد را به دلیل انحصاری بودن عرضه آن در بورس کالا عنوان کرد؛ بنابراین به نظر می‌رسد باید هنگام کمبود تیرآهن ذوب‌آهن، تولیدکننده‌های بیشتری به بورس وارد شده و از عرضه قطره‌چکانی تیرآهن تا حد امکان جلوگیری نمود. نه‌تنها در مورد عرضه تیرآهن، بلکه می‌توان در مورد تمام محصولات فولادی گفت که یکی از راهکارهای مهم برای کنترل بازار، عرضۀ محصولات توسط همۀ تولیدکنندگان یک محصول در بورس کالاست و لازم است به‌جز شرکت‌هایی که در حال حاضر در بورس کالا حضور دارند، سایر تولیدکنندگان محصولات فولادی نیز محصولاتشان را در بورس کالا عرضه کنند.

یکی دیگر از دلایل اختلاف قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار آزاد، حضور دلالان است که اغلب به دلیل نبود سرمایۀ اولیه و در گردش در  دست تولیدکنندگان، شاهد حضور آن‌ها هستیم. یکی از راه‌های حذف دلالان و برگرداندن آرامش به بازار، تأمین اعتبار برای تولیدکنندگان با نرخ بهره کم است.
ارسال پست

بازگشت به “بورس”