آشنایی با سیستم دفاع هوایی RIM-7

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهای دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۸۵, ۴:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21369 بار

آشنایی با سیستم دفاع هوایی RIM-7

پست توسط SAMAN »

سیستم دفاع هوایی اسپاروی دریایی RIM-7

 [External Link Removed for Guests] 

اسپارو دریایی RIM-7 نیروی دریایی و اسپارو AIM-7 نیروی هوایی موشک های هوا به هوای هدایت شده راداری می باشند که دارای کلاهک های انفجاری قوی بوده و نیز آنها داری یک بدنه استوانه ایی با 4 باله در وسط بدنه و 4 باله در انتهای دم هستند.نیروی دریایی نمونه اسپاروی دریایی را به عنوان دفاع ضد موشکی سطح به هوا بکار می برد.این موشک بر روی بسیاری از کشتی های جنگی سطحی ناتو و ایالات متحده نصب شده است.

RIM-7 , این نمونه سطح پرتاب از اسپارو برای سهولت خود دفاعی کشتی ها و فرودگاه ها نیز بکار می رود.آن می تواند در اشکال لانچر عمودی یا قطاری پرتاب شود. در نمونه لانچرعمودی , RIM-7 M/P یک JVC ( کنترل پره جت) را برای فراهم سازی کنترل پرواز اولیه موشک استفاده می کند. کنترل پره جت اجازه[HIGHLIGHT=#e5e0ec] پرتاب   به اسپارو دریایی را می دهد.
 [External Link Removed for Guests] 

توسعه مدل AIM/RIM-7M پیرامون حسگر مونو پالس دیجیتالی بود که توانایی حسگر را تحت اقدامات متقابل الکترونیک (ECM) و شرایط ناسگار جوی بسیار بهبود می داد.آخرین نمونه از اسپارو AIM/RIM-7P است که یک کامپیوتر پر ظرفیت و قابلیت اتصال بالا ( uplink )برای فرماندهی هدایت میان مسیر را دارد.کامپیوتر AIM/RIM-7P یک پردازشگر دیجیتالی قابل برنامه ریزی مجدد را با نرم افزار یک جا کرده که امکان اصلاح بهینه سازی سودمند را بر علیه اقدامات متقابل دشمن می دهد.نرم افزار AIM/RIM-7 بطور مداوم برای سناریو های جدید ارتقا داده می شود و می تواند توسط وسیله خارجی بارگذاری شود.


ارتقا کیت کامپیوتری RIM-7P شامل:
+ کارت های مداری قابل برنامه ریزی مجدد
+ حافظه بیشتر و افزایش توان عملیاتی
+ اصلاح کارایی شکل دهی مسیر
+ اصلاح کارایی ناهنجاری های زمینی
+بهبود ECM

ریزون هنوز RIM-7P را بوسیله ارتقا موجود به استاندارد P تولید می کند. گرچه موشک اسپارو در خدمت امریکا بوسیله موشک میان برد پیشرفته آمرام جایگزین شده است, به احتمال زیاد در خدمت امریکا و دیگر ملل باقی خواهد ماند زیرا خیلی ارزان تر از آمرام است.جایگزین RIM-7P , ESSM است. ESSM یا موشک اسپارو دریایی متحول شده یک موشک کوتاه برد انتخابی برای فراهم سازی خود دفاعی کشتی های سطحی است.پیش بینی شده که این سیستم تا سال 2002 در دسترس ناوگان باشد.

NSSMS ( سیستم موشک سطحی اسپارو دریایی ناتو) یک سیستم جنگ افزار موشکی وامنش سریع است که توانایی نابودی هواپیما های دشمن, موشک های ضد کشتی , سکو های موشکی سطحی و هوابرد را با موشک های SAM دارد.NSSMS از یک سیستم کنترل آتش (GMFCS) MK-91 و یک سیستم پرتاب موشک MK-29 مرکب شده است.GMFCS یک سیستم کنترل آتش عمل کننده کامپیوتریست که به طور خودکار اکتساب و رهگیری از یک هدف تعیین شده را فراهم می سازد. گرچه بیشتر عملکرد های NSSMS تحت اتوماتیک یا شرایط نیمه اتوماتیک انجام می شوند, با این حال سیستم کنترل آتش موشک هدایت شده اجازه مداخله اپراتور یا لغو آن را در هر زمان می دهد.

GMLS (یا سیستم پرتاب موشک هدایت شده) یک سیستم پرتاب سبک وزن واکنش سریع است که بر روی عرشه تهیه شده و توانایی پرتاب8 موشک را دارد.GMLS به فرامین موقیت پرتابگر, دیگر موشک ها و فرامین کنترل صادر شده از طرف GMFCS پاسخ می دهد.NSSMS موشک های نیمه فعال راداری سطح به سطح / سطح به هوای سری اسپاور RIM-7 III را بکار میگیرد.

به خاطر توانایی ها و قابلیت انعطافش اسپارو برای چندین سال آینده در خدمت باقی خواهد ماند.اسپارو یک عنصر مرکزی در پروسه دفاع هوایی نیروی دریایی و جند نیروی هوایی و دریایی بین المللی بوده است.کمپانی Raytheon متعهد شده است که تا پایان سال 2025 پشتیبانی تولید برای خانواده اسپارو را تامین کند. ریزون تا سال 2001 بیش از 62000 موشک AIM-7 و 9000 موشک RIM-7 اسپارو دریایی را از همه نمونه ها ساخته شده است.

اسپارو همه کاره قابلیت استفاده در هر ارتفاع و در هرگونه شرایط جوی را دارد و با کارایی بالا می تواند به هواپیما و موشک ها از هر جهت حمله کند.این موشک میان برد هدایت شده نیمه فعال راداری, یک موشک چند وضعی می باشد . در نقش های چندگانه مورد استفاده امــــــــــــــــریکا و بیش از 25 مشتری بین المللی است.


مشخصات موشک اسپارو دریــــــــــــایی RIM-7 M/P

کشور سازنده: ایالات متحده امـــــــــریکا
شرکت سازنده: Raython
طول: 3.66 متر بدون JVC و 3.85 متر با سیستم JVC
قطر: 0.2 متر
وزن: 230 کیلو گرم بدون JVC و 295 کیلوگرم با JVC
ظرفیت باله: 1 متر مربع
سیستم راهنمایی: نیمه فعال راداری سازگار با موج پیوستهCW و یا رادار روشن ساز پالش داپلر
فیوز: مجاورتی و شربه ایی
کلاهک: WDU-2 به وزن 40 کیلو گرم / انفجاری سوزنده
پیشرانه: موتور هرکولس/ سوخت جامد /دوبرابر شده با مدل MK-58
سرعت: 4 ماخ
برد: 26 کیلومتر
قیمت واحد: 165400 دلار

منابع:
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

[HIGHLIGHT=#ffc000]نوشته:SAMAN
برداشت بدون ذکر نام مرکز انجمن های تخصصی سنترال به هیچ عنوان مجاز نیست.
 


 [External Link Removed for Guests]
شماره نهم [COLOR=#000000]- خرداد 1391  
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي دريايي”