کاوشگر پیشرفته مریخ نورد پرتاب شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نجوم به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۰, ۷:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

کاوشگر پیشرفته مریخ نورد پرتاب شد

پست توسط behrad90 »

 
کاوشگر پیشرفته مریخ نورد پرتاب شد
    ‌ترین روبات کاوشگر ناسا ساعت 18:32 امروز به‌وقت ایران به سمت سیاره سرخ پرتاب شد.    
   در میان اجرام منظومه شمسی، سیاره مریخ از جایگاه ویژه‌ای برای انسان‌ها برخوردار است. موقعیت این سیاره در لبه خارجی کمربند حیات منظومه شمسی و شواهد متعدد یافت‌شده در کاوش‌های قبلی که از جریان داشتن آب مایع بر سطح این سیاره در گذشته دور حکایت دارد، این احتمال را مطرح کرده که آیا در زمان‌های بسیار دور (چند میلیارد سال پیش) این سیاره میزبان حیات (حتی در ساده‌ترین نوع) بوده و آیا می‌توان بقایایی از این حیات را پیدا کرد یا خیر. آ

زمایشگاه علمی مریخ، ام.اس.ال که کیوریاسیتی (به معنی کنجکاوی) نام گرفته، روباتی عظیم‌الجثه است که برای پاسخ به این سوال خاص ساخته شده است.

   برای این کار، کیوریاسیتی ابتدا باید سفری 9 ماهه را با موفقیت پشت سر بگذارد، سفری که از چند روز پیش با قرار دادن سوخت پلوتونیومی در محفظه تولید انرژی این روبات آغاز شد و تا هفته دوم مرداد ماه آینده که این کاوشگر در مانوری حیرت‌انگیز از جرثقیلی معلق در هوا به سطح فرود خواهد آمد، ادامه خواهد یافت. پس از پایان این سفر نفس‌گیر، ماموریت روبات کیوریاسیتی آغاز می‌شود.  
منبع : خبر آنلاین
 
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۰, ۷:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: کاوشگر پیشرفته مریخ نورد پرتاب شد

پست توسط behrad90 »

 
تصاویر ناسا از پرتاب کاوشگر کنجکاوی

تصویر

تصویر

تصویر
 

این کاوشگر بوسیله راکت
Atlas V از کیپ کاراناوال پرتاب شد. ناسا در آخرین خبر خود اعلام کرده است که کنجکاوی اولین سیگنال تماس را ارسال کرده است و تمام سیستمهای آن بخوبی عمل میکند
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۰, ۷:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: کاوشگر پیشرفته مریخ نورد پرتاب شد

پست توسط behrad90 »

  بزرگترین ماموریت فضایی  

 تصویر موشک «اطلس 5» حامل بزرگترین و پیچیده ترین مریخ نورد ناسا عصر روز گذشته (شنبه) آسمان ابری فلوریدا را شکافت و سفر 570 میلیون کیلومتری خود را به سوی سیاره سرخ آغاز کرد.

موشک حامل کاوشگر «کنجکاوی»(کیوریاسیتی) در ساعت 15:02 به وقت گرینویچ از پایگاه هوایی کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد.کنجکاوی در پایان سفری هشت و نیم ماهه در آگوست 2012 به مریخ خواهد رساند.

حدود 13 هزار و 500 تماشاچی در مرکز فضایی کندی و تعداد بسیار دیگری از جاده ها و مناطق اطراف به تماشای پرتاب این مریخ نورد یک تنی که به اندازه یک خودروی کوچک است، پرداختند.

ایستگاه بعدی روبات 2.5 میلیارد دلاری کنجکاوی، دهانه 160 کیلومتری گیل در مریخ خواهد بود که در آنجا ماموریت اکتشافی خود را که به گفته محققان جهش بزرگی در درک انسان از امکان حیات در این سیاره سرخ خواهد بود، آغاز خواهد کرد.

اگرچه پرتاب این کاوشگر توجه بسیاری را جلب کرد اما فرود آن بسیار جالبتر خواهد بود چرا که برای اولین بار در تاریخ اکتشاف فضایی قرار است یک جرثقیل آسمانی موشک، این روبات عظیم را با کابل روی سیاره مریخ فرود بیاورد.

مریخ نورد کنجکاوی با وزن نزدیک به یک تن که دیگر مریخ نوردهای ناسا را کوتوله جلوه می دهد، پیچیده ترین کاوشگر سیاره یی محسوب می شود.این کاوشگر شش چرخ حدود پنج برابر بزرگتر از کاوشگرهای «فرصت» و «روح» است که در سال 2004 برای بررسی امکان وجود نشانه هایی از آب در گذشته در مریخ فرود آمدند.

کنجکاوی با خود 10 ابزار علمی را حمل می کند که دو برابر محموله دو مریخ نورد پیشین است.از جمله این ابزار می توان به یک لیزر تبخیر سنگ برای شناسایی مولکول های آلی اشاره کرد. این مریخ نورد همچنین از یک مته در انتهای بازوی روباتیک 2.1 متری خود برخوردار است که به جمع آوری نمونه ها از سنگهای داخلی مریخ کمک می کند. این اولین کاوشگر روباتیک مریخ بوده از چنین قابلیتی برخوردار است.

کاوشگر کنجکاوی اگوست سال آینده در دهانه 160 کیلومتری گیل در سطح مریخ فرود آمده و به بررسی امکان برخورداری کنونی یا گذشته این سیاره از حیات میکروبی خواهد پرداخت.

این پرتاب نه تنها برای دانشمندان که برای افرادی دیگر از جمله دختری که نام «کنجکاوی» را برای این کاوشگر انتخاب کرده رویدادی فراموش نشدنی خواهد بود.
کلارا ما، دانش آموز دبیرستانی ایالت کانزاس که سه سال پیش در رقابت ناسا برای انتخاب نام مریخ نورد جدید آن، نام «کنجکاوی» را ارسال کرده و برنده شده بود، اکنون در فلوریدا به سر برده و منتظر پرتاب این کاوشگر به سوی مریخ است.

تا سال 2009، کاوشگر کنجکاوی به همان نام ماموریت سازنده خود، آزمایشگاه علمی مریخ نامیده می شد اما ناسا به دنبال انتخاب یک نام درخور برای این محصول برجسته خود از دانش آموزان خواست تا در مسابقه انتخاب نام شرکت کنند.بیش از 9 هزار پیشنهاد برای این سازمان ارسال شد که از میان آنها نام پیشنهادی کلارا انتخاب شد.

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) در سال 1997 میلادی کاوشگر «سوجنر» را که به اندازه یک اسباب بازی بود، به مریخ فرستاد. این کاوشگر فقط کمی بیش از 10 کیلوگرم وزن داشت.این حرکت، هفت سال بعد تکرار شد و این بار دو کاوشگر مشابه با 170 کیلو وزن به مریخ فرستاده شدند. این دو کاوشگر فرصت (آپورچونیتی) و روح (اسپریت) نام داشتند و مجموع تجهیزات آنها به تنهایی 10 کیلو وزن داشت که هم وزن کل کاوشگر «سوجنر» بود.

هم اکنون منتظر کیوریاسیتی هستیم. ربات عظیم الجثه ای که بزرگ ترین ابزار آن به تنهایی نزدیک به چهار برابر کاوشگر کوچکی که در سال 1997 میلادی به مریخ فرستاده شد، حجم دارد.


مایک میر از پژوهشگران ارشد ناسا در پروژه اکتشاف مریخ می گوید: «آزمایشگاه علمی مریخ نقشی کلیدی در یک رشته ماموریت های مربوط به بررسی و مطالعه مریخ دارد. از جمله بررسی این که آیا امکان زندگی در این سیاره وجود دارد یا نه. این ماشین می تواند به یک منطقه برود و بعد از جست وجو به ما بگوید که آیا آنجا قابل سکونت بوده یا نه و حتی این که آیا آنجا امروز هم می تواند به عنوان یک محل زندگی مورد استفاده قرار بگیرد یا نه.»

مهندسان ناسا سیستم سه مرحله ای جدیدی را برای ورود این آزمایشگاه به جو مریخ و فرود آن در سطح این سیاره طراحی کرده اند.آنها می گویند که با این سیستم، آزمایشگاه علمی مریخ در منطقه ای مشخص قرار می گیرد.این منطقه مشخص، 20 کیلومتر وسعت دارد و آزمایشگاه علمی مریخ ممکن است در هر نقطه ای از آن فرود بیاید.
این سیستم جدید، دقتی به مراتب بهتر از فناوری های پیشین دارد.

گروتزینگر در مورد محل فرود کنجکاوی که «دهانه برخوردی گیل» (Gale Crater) در نزدیکی خط استوای این سیاره است، می گوید: گیل یکی از عمیق ترین گودال های مریخ به شمار می رود که کوهی با ارتفاع حدود سه مایل در مرکز این دهانه قرار دارد.

گروتزینگر خاطرنشان کرد: مهم این است که این منطقه مرتفع مرکزی، متشکل از یک رشته لایه هایی است که در طول میلیاردها سال، سطح مریخ را پوشانده اند. در نتیجه ما نه فقط تصاویری با وضوح بالا داریم که لایه های این کوه را نشان می دهد، بلکه همچنین به دلیل طیف سنج هایی که در مدار مریخ داریم، می توانیم مواد معدنی را که با آب فعل و انفعال نشان می دهند، ببینیم.هدف این است که آزمایشگاه کیوریاسیتی در منطقه ای صاف در عمق دهانه برخوردی گیل فرود بیاید. بعد از فرود، این ماشین به سمت نوک قله به راه می افتد.

در طول مسیر، این ماشین باید مقادیر قابل توجهی ترکیبات معدنی رسی (فیلوسیلیکات) پیدا کند که فهم جدیدی از وضعیت این سیاره سرخ در سال های نخست تشکیلش به دنبال خواهد داشت.خاک رس و ترکیبات آن، فقط زمانی تشکیل می شود که سنگ برای مدتی بسیار طولانی در تماس با آب باشد.

بالاتر از محدوده ای که ترکیبات خاک رس قرار دارد، کاوشگر باید نمک های سولفات پیدا کند که مربوط به دوره ای است که سطح مریخ هنوز خیس و مرطوب بود، ولی روند خشک شدنش آغاز شده بود.این ربات بالاتر که برود، بیشتر با سنگ هایی روبه رو خواهد شد که از تجمع گردوخاک تشکیل شده اند و مربوط به دوره زمین شناختی کنونی مریخ هستند که سطحی سرد و خشک دارد.

اما حتی قبل از تمام اینها، این لابراتوار در منطقه ای فرود خواهد آمد که از مدار مریخ، چیزی شبیه مخروطی آبرفتی به نظر می رسد. گستره ای از رسوب هایی که با جاری شدن جریان آب از دهانه این حفره به سمت پایین شکل گرفته است.

با استفاده از باتری پلوتونیومی در این ماشین، این امکان فراهم شده است که آزمایشگاه علمی مریخ برای بیش از ده سال در سطح مریخ در گشت وگذار باشد. این زمان، کافی است تا کف دهانه برخوردی گیل مورد اکتشاف قرار بگیرد و کیوریاسیتی تا قله کوهی که داخل آن است، بالا برود.

او می گوید: چنین محیطی، جایی است که منابع آب داشته باشد؛ چیزی که برای زندگی از نوعی که ما در زمین می شناسیم، لازم است. نیاز داریم که منبع انرژی داشته باشیم؛ این منبع برای موجودات زنده لازم است تا بتوانند به سوخت و ساز بپردازند. ما همچنین به منبع کربن نیازمندیم؛ یعنی چیزی که برای ایجاد ساختارهای مولکولی تشکیل ‎دهنده ساختارهای یک موجود زنده، ضروری است.

این پژوهشگر ناسا می گوید: شاید عجیب باشد که چرا در چنین ماموریت هایی به طور مستقیم، علائم حیات بررسی نمی شود. دلیلش روشن است. انجام چنین بررسی هایی بسیار دشوار است و واقعیت این است که ما واقعا انتظار نداریم که اجتماعات وسیعی از حیات ذره بینی و میکروبی را در سطح مریخ پیدا کنیم، چون سطح این سیاره در شرایط کنونی خیلی سخت و ناملایم است.

به گفته او، پیشینه خیلی دور را که نظر بگیریم، وضعیت ممکن است کمی متفاوت باشد. الان تقریبا به نظر واضح می رسد که وقتی در بیش از سه میلیارد سال پیش، حیات روی زمین در حال شکل گیری بود، مریخ هم شرایطی گرم و مرطوب داشت.

او می گوید: یافتن نشانه هایی از نوع حیات در دوره های باستانی زمین، الان بسیار سخت شده است و اغلب نیازمند تجهیزات قابل توجهی هستیم. در حالی که این کار، با یک ماشین در ابعاد کیوریاسیتی در سطح مریخ، شدنی است.

این ماشین تجهیزات و ابزاری دارد که با آنها می تواند محیط اطرافش را بررسی و نمونه های احتمالی را ارزیابی کند.چند دوربین و یک سیستم لیزری مادون قرمز از جمله این ابزارها است که با آنها می توان سطح یک سنگ را تحریک کرد و ساختار شیمیایی تشکیل دهنده اش را مشخص کرد.

این ماشین همچنین بازویی با حدود 2.1 متر طول دارد که روی آن ابزارهایی برای بررسی وضعیت از نزدیک، نصب شده است. از جمله مته ای روی این بازو نصب شده است که می تواند از حدود 5 سانتیمتری عمق یک سنگ، نمونه برداری کند.آزمایشگاه علمی مریخ دو کیت آزمایشگاهی هم در داخل یکی از بدنه هایش دارد که با آنها می توان نمونه هایی را از سنگ، خاک و حتی اتمسفر مریخ آزمایش کرد.


منبع :ایسنا
ارسال پست

بازگشت به “انجمن نجوم”