آشنایی با موشک های پدافندی, ضد کشتی و دوربرد LRASM

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهای دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

آشنایی با موشک های پدافندی, ضد کشتی و دوربرد LRASM

پست توسط CAPTAIN PILOT »

([COLOR=#c00000]قسمت اول)

  [External Link Removed for Guests] 

 [COLOR=#0070c0]مراحل طراحی و توسعه
:


آژانس تحقیقات دفاعی پیشرفته (Defense Advanced Research Projects Agency و یا DARPA) و دفتر تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده هم اکنون در حال توسعه جدیدترین سلاح تهاجمی خود تحت عنوان "موشک ضد کشتی دوربرد" (Long Range Anti-Ship Missile و یا LRASM) با قابلیت تهاجم بر علیه شناورهای سطحی و دفاع هوایی در قبال تهدیدات موشکی در دریاها میباشند. اصلی ترین هدف DARPA برای این برنامه در پرواز هرچه سریعتر و توسعه نهایی به همراه پشتیبانی فنی در عملیات های فرا قاره ای نیروی دریایی نهفته میباشد.

   [External Link Removed for Guests]
[COLOR=#000000]LRASM-B

  
Rob McHenry به عنوان مدیر دفتر تکنولوژی های تاکتیکی DARPA در این خصوص میگوید: موشک های LRASM به عنوان جایگزین آینده نسل جدید موشک های نیروی دریایی ایالات متحده در دریاهای آزاد حضور مستمر خواهند داشت. او در ادامه می افزاید: ما قصد داریم کلیه ناوشکن ها و سایر رزم ناوهای نیروی دریایی آمریکا را با استفاده از این موشک در محدوده ای خارج از برد تسلیحات دشمن مستقر نمائیم و از آن مکان اقدام به شلیک و انهدام شناورهای آنها بنمائیم. همچنین برد بسیار زیاد این موشک موجب میگردد تا توانایی های دفاعی کشتی در برابر تهدیدات موشکی و هوایی از جانب سایر اهداف و دشمنان نیز بطور چشمگیری افزایش یابد. Rob McHenry در ادامه می افزاید: هنگامیکه یک موشک به دلیل برد زیاد خود از محدوده ای بسیار دورتر از هدف پرتاب میگردد, لازم است برخی توانایی های تشخیص و شناسایی هوشمند هدف جهت وارد نمودن بیشترین خسارت و تلفات را نیز دارا باشد. همچنین این موشک به دلیل تکنولوژی بسیار پیشرفته خود, توانایی عبور از لایه های دفاع هوایی را دارا میباشد.

 [External Link Removed for Guests] 
موشک های LRASM نسبت به نمونه های متعلق به نسل های پیشین همچون Harpoon و Tomahawk که جهت انهدام از تکنولوژی های هوش مصنوعی و داده های هدف استفاده مینمودند, بسیار متفاوت و پیشرفته تر میباشند. بر خلاف نمونه های پیشین, LRASM به گونه ای طراحی گردیده است تا کمترین میزان وابستگی به سامانه های خارجی همچون: هوش مصنوعی, منابع نطارتی و شناسایی, Data Link های ارتباطی و نهایتا" GPS را جهت انجام عملیات های خود دارا باشد. در داخل این موشک مجموعه ای از حسگرهای فوق العاده دقیق و پردازشگر قدرتمند اطلاعات وجود دارد که توانایی درگیری و مورد اصابت قراردادن دقیق شناورهای متحرک را حتی در محیط های آلوده به تشعشعات مخرب و گمراه کننده را فراهم مینماید. موشک های LRASM به گونه ای طراحی گردیده اند تا بطور کامل با سامانه پرتابگرهای عمودی VL-41 نیروی دریایی ایالات متحده سازگاری داشته باشند و برد بسیار زیاد آنها موجب میگردد تا همواره از تیر رس تسلیحات دشمن در امان بمانند در حالیکه میتوانند بیشتری خسارات را به آنها وارد نمایند.

 [External Link Removed for Guests]
[COLOR=#000000]MK-41 Vertical Launch System

  
جهت بهبود در عملکرد این موشک, از برخی نوآوری های اختصاصی همچون توانایی ایفای نقش پدافند هوایی و ایجاد اطمینان در انهدام هدف بهره برداری گردیده است. کمپانی Lockheed Martin به عنوان سازنده و توسعه دهنده موشک های LRASM و واحد کنترل آتش آنها, موفق به اخذ قراردادی به ارزش 10 میلیون دلار با سازمان DARPA گرددید. با اینحال انتظار میرود آژانس DARPA بخش های بیشتری از پروژه مذکور را مخصوصا" در مرحله آزمایشات اولیه و پیش از تولید انبوه به کمپانی Lockheed Martin واگذار نماید. در طول این مرحله
که تحت عنوان Initial Demonstration شناخته میگردد, پیمانکار موظف است کلیه مطالعات راهبردی در پروسه تجاری سازی اعم از تجزیه و تحلیل بر روی بازدهی کلی سامانه, توسعه و تکمیل طراحی اولبه به کاهش میزان ریسک و خطر در طول آزمایشات حقیقی را فراهم نماید.

 [External Link Removed for Guests] 
نهایتا" این مرحله با اعمال مراحلی همچون بررسی طراحی اولیه, ارزیابی اثربخشی در عملیات و ارزیابی مراحل کلی در روند توسعه تکنولوژی و تکمیل موارد باقی مانده از پیش نیازهای تعریف شده توسط DARPA وارد مرحله عملیات در نیروی دریایی ایالات متحده میگردد. مرحله بعد که بیش از 27 ماه زمان را به خود اختصاص داده است, شامل مواردی همجون: پالایش طراحی سامانه, تست و آزمایش سامانه های اصلی, بررسی نقاط حیاتی در طراحی و نهایتا پرواز حقیقی و شلیک موشک را شامل میگردد.

 [External Link Removed for Guests] 

ادامه دارد ....
تصویر

 ================================


ترجمه, تالیف و تنظیم: CAPTAIN PILOT

منابع: [External Link Removed for Guests] و نویسنده

 [HIGHLIGHT=#ffc000]هرگونه کپی برداری از این مطلب, تنها با ذکر نام  .Com یه عنوان منبع, و نویسنده مجاز میباشد.  

 ================================
 
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: آشنایی با موشک های پدافندی, ضد کشتی و دوربرد LRASM

پست توسط CAPTAIN PILOT »

([COLOR=#c00000]قسمت دوم و پایانی)

  [External Link Removed for Guests] 
همانطور که در قسمت اول اشاره گردید, موشک های LRASM توسط پرتابگرهای عمودی VL-41 شلیک میگردند و بر اساس استراتژی مدون نیروی دریایی و وزارت دفاع ایالات متحده, کلیه رزم ناوهای مدرن این کشور مجهز به آخرین نسخه پرتابگرهای VL-41 میباشند. در حال حاضر بیش از 8500 غلاف عمودی VL-41 در ناوگان نیروی دریایی آمریکا اعم از: رزم ناوهای USS Ticonderoga CG-47 (متعلق به ناوگان پنجم دریایی و مستقر در خلیج فارس), ناوشکن های USS Arleigh Burke DDG-51 و زیردریایی های اتمی و تهاجمی رده SSN و SSGN فعال میباشد. کمپانی Lockheed Martin تا سال 2009 میلادی موفق شد کلیه مطالعات تجاری, تجزیه و تحلیل عملکرد سامانه و بازبینی طراحی اولیه را در غالب فاز نخست پروژه با موفقیت به اتمام برساند.

 [External Link Removed for Guests]
USS Ticonderoga CG-47 
در آن سال 2 نمونه مفهومی از موشک های LRASM معرفی گردید. LRASM-B دارای قابلیت هایی همچون: ارتفاع بالا, سرعت مافوق صوت و موتور Ram Jet با تکنولوژی Cruise. عمده ترین هدف این طراحی بر روی توسعه تکنولوژی پیشین Ram Jet و همچنین مجموعه جستجوگر و حسگرهای جدید جهت دستیابی به سرعت مافوق صوت و ثابت به همراه قابلیت پنهانکاری در جهت بهبود عملکرد نهایی معطوف گردیده بود. دومین نمونه که تحت عنوان LRASM-A شناخته میگردید, دارای قایلیت پنهانکاری و رادار گریزی بسیار بالاتر و همچنین ارتفاع پرواز کمتر نسبت به نمونه B بود. این نمونه از سازه مشترک با موشک های فوق پیشرفته Cruise و هوا به سطح AGM-158 JASSM-ER (ارتقا برد یافته) بهره میبرد که با افزودن سامانه های کمکی و حسگرهای منحصر بفرد, به نمونه ای پنهانکار و Cruise مافوق صورت تبدیل گردید. LRASM-A نمونه ای مناسب جهت پرتاب های هوایی تلقی میگردید.

 [External Link Removed for Guests]
AGM-158 JASSM-ER 
نهایتا" فاز نخست این پروژه (مشروح در قسمت اول مقاله) با موفقیت کامل و ارائه 2 نمونه موفق جهت سرمایه گذاری کلان و ورود به مرحله آزمایشات پروازی خاتمه یافت. فاز دوم پروژه شامل 27 ماه تحقیقات پیوسته در خصوص اتمام کلیه آزمایشات پروازی و بازنگری طراحی های انتخاب شده میگردید. یه عنوان بخشی از فاز دوم, موشک LRASM-A جهت نشان دادن قابلیت های خود به جنگنده های نیروی دریایی و هوایی ایالات متحده, باید 2 پرتاب هوایی را با استفاده از پیکر موشک های ارتقا یافته JASSM-ER به انجام میرساند. در همین حال LRASM-B نیز مراحل شلیک و پرتاب عمودی 4 موشک توسط سامانه های VLS را جهت شناورهای نیروی دریایی پشت سر میگذاشت. هر 2 نمونه LRASM-A و LRASM-B بگونه ای طراحی گردیدند تا بتوانند توسط پرتابگرهای هوایی و سطحی شلیک گردند.

 [External Link Removed for Guests]
LRASM-B  
آژانس تحقیقات دفاعی پیشرفته (DARPA) مجموعا" 3 پیمانکار را جهت اتمام مراحل توسعه و آزمایشات پروازی و همچنین تکمیل تکنولوژی حسگرهای 2 نمونه موشک A و B در این پروژه انتخاب نمود. شاخه کنترل آتش و تسلیحات ضربتی صنایع موشکی Lockheed Martin واقع در شهر Orlando ایالت Florida به عنوان مسئول توسعه و ساخت نمونه اولیه LRASM-A و شاخه کنترل آتش و موشک های تاکتیکی همان کمپانی واقع در شهر Grand Prairie ایالت Texas به عنوان مسئول توسعه و تولید نمونه اولیه LRASM-B انتخاب گردیدند. نهایتا" شاخه اطلاعات و یکپارچه سازی سیستم های الکترونیکی کمپانی BAE Systems واقع در شهر Nashua ایالت New Hampshire نیز به عنوان طراح و توسعه دهنده حسگرهای هر 2 نمونه از موشک های LRASM انتخاب شد.

 [External Link Removed for Guests] 
هرچند LRASM بطور مستقیم به عنوان جایگزین موشک های Harpoon شناخته میگردد, اما توسعه تسلیحات جاه طلبانه تر نیز در برنامه های سازمان DARPA قرار دارد. سامانه مذکور که تحت عنوان ArcLight نامگذاری گردیده است و هم اکنون مراحل تحقیق و بررسی خود را در آژانس تحقیقات دفاعی پیشرفته ایالات متحده طی مینماید, به عنوان یک سلاح واکنش سریع در زمان بحرانی و مورد اصابت قرار دادن هدف از فاصله 2000 مایل دریایی (حدود 3700 کیلومتر) در عرض 30 دقیقه شناخته میگردد. ArcLight در بخش پیشرانه از موتور راکت همراه با تقویت کننده و سازه مقاوم جهت دستیابی به سرعت های ماوراء صوت در رده Hypersonic (بیش از 6200 کیلومتر در ساعت!) و کلاهکی به وزن 100 الی 200 پوند (حدود 45 الی 90 کیلوگرم) و دماغه تیز جهت انهدام دقیق و بسیار مخرب هدف بهره میرد. ذخیره سازی موشک های ArcLight همچون LRASM توسط پرتابگرهای عمودی از نوع MK-41 انجام میگردد.

 [External Link Removed for Guests]
[COLOR=#000000]MK-41 Vertical Launch System

  
موشک های ArcLight بدون شک قواعد بازی کلیه جنگ های دریایی را تغییر میدهند. DARPA در این خصوص می افزاید: (پروژه ArcLight توانایی ضربه زدن به کلیه اهداف مد نظر در سراسر دنیا را از طریق کشتی های نیروی دریای دارا میباشد و در مقابل باعث کاهش نیروی انسانی و جلو رونده در طول نبرد میگردد و این یعنی سیاست جدید و انعطاف پذیر نبردهای آینده). یکی از اصلی ترین چالش های پروژه ArcLight در طراحی و مونتاژ بال های جمع شونده موشک جهت شلیک اولیه و باز شدن مجدد آنها در طول پیمایش مسیر و غلبه بر شتاب گرانشی در سرعت های بالا و مخصوصا" در مرحله Glide نهایی و پرواز موشک بدون استفاده از موتور میباشد. با توجه به مسائل فوق, این احتمال وجود دارد که سازمان DARPA از طراحی تیز و مقاوم در بال ها استفاده نماید. با اینحال این پروژه همچنان در حال تغییر و تکامل است و تاکنون چندین نمونه اولیه طراحی و مجددا" مورد بازنگری قرار گرفته اند.

 [External Link Removed for Guests]
[COLOR=#000000]Harpoon Block II

  

([COLOR=#c00000]پایان
)

  ================================

ترجمه, تالیف و تنظیم: CAPTAIN PILOT

منابع: [External Link Removed for Guests] و نویسنده

 [HIGHLIGHT=#ffc000]هرگونه کپی برداری از این مطلب, تنها با ذکر نام  .Com یه عنوان منبع, و نویسنده مجاز میباشد.  

 ================================
 
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Furious Poster
Furious Poster
پست: 310
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ آبان ۱۳۸۶, ۷:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 304 بار
سپاس‌های دریافتی: 504 بار

Re: آشنایی با موشک های پدافندی, ضد کشتی و دوربرد LRASM

پست توسط armanmodern »

متشکرم از مقاله ی مفید و نابتون.
من درست متوجه نشدم، هر دو گونه ی LRASM-A و LRASM-B با قابلیت پنهانکاری و پرواز کروز و حسگرهای مدرن، ضد کشتی خواهند بود؟ یا اینکه همزمان قابلیت پدافندی هم خواهند داشت؟
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: آشنایی با موشک های پدافندی, ضد کشتی و دوربرد LRASM

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب armanmodern تصویر
درود بر شما تصویر

هر دو گونه ی LRASM-A و LRASM-B با قابلیت پنهانکاری و پرواز کروز و حسگرهای مدرن، ضد کشتی خواهند بود؟ / همزمان قابلیت پدافندی هم خواهند داشت؟

هر 2 گونه A و B از موشک های LRASM دارای توانایی های ضد کشتی با برد بسیار زیاد و همچنین پدافندی بر علیه تهدیدات بالستیک دریایی (هم اکنون DF-21D چین و "خلیج فارس" کشورمان) بطور هم زمان میباشند. عمده ترین تفاوت در روش پرتاب و انهدام نهفته است و این موضوع در رده پدافندی با توجه به فاصله و ارتفاع هدف (مرحله پروازی) تعیین میگردد. چنانچه تهدیدات در حیطه برد کشتی حامل LRASM قرار داشته باشند, از نمونه B استفاده میگردد و چنانچه هدف بالستیک و یا دریایی در فاصله ای خارج از محدوده عملکرد شناور و یا در ارتفاعی خارج از توان نمونه های ارتفاع بالا در حال حرکت و پرواز باشد, طبیعتا" از نمونه هوابرد A با خصوصیات رادارگریزی بیشتر و سقف پرواز کمتر استفاده میگردد.

 [External Link Removed for Guests]
DF-12D 
البته موشک های LRASM و ArcLight در رده نسل آینده تسلیحات ایالات متحده قرار میگیرند و طبیعتا" در زمان حال اطلاعات چندانی از آنها وجود نخواهد داشت. با اینحال سعی مینمائیم سایر تسلیحات موجود در برنامه مدون وزارت دفاع آمریکا و مخصوصا" در حیطه نیروی دریایی و پدافندی را طی ماه های آینده معرفی و بررسی نمائیم.


موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي دريايي”