نقطه عطف خودکفايی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هوانيروز ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۵۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4259 بار

نقطه عطف خودکفايی

پست توسط Fariborz »

شهيد فکوری در جلسه ای که با حضور گروهی از کارشناسان نظامی , جمعی از فرماندهان , تنی چند از متخصصين وگروهی از خلبانان با هدف جلوگيری از پيشروی دشمن و سرنگونی هواپيماهای عراقی در سالن اجتماعات وزارت دفاع برگزار شد ، ضمن خوش آمد به حضار گفت :
« همکاران گرامی ، تصورات اوليه بر اين بودکه اين جنگ بيش از چند روز بطول نخواهيد انجاميد و ايران اسلامی استراتژی دفاعی خود را براين اصل استوار کرده بود . اما چنين پيداست که دشمن قصد دارد جنگ را فرسايشی کرده تا در دراز مدت به مقاصد نامشروع خويش فايق آيد که اين خواسته با حضور سلحشوران ارتش و سپاه ونيروهای مردمی و وجود کارشناسان ومتخصصانی همچون شما ، فکر خامی بيش نخواهد بود. اما بايد چاره ای انديشيد و نبايد دشمن را دست کم گرفت ».

او همچنين گقت : دوستان ! با توجه به کمبود موشکهای تاو که رزمندگان نيروی زمينی و خلبانان هليکوپتر کبرا هوانيروز برای شکار تانکهای عراقی از آن بهره می گيرند ، بايد از روشهای ديگر برای مقابله استفاده کنيم .من در اين جلسه از شما ميخواهم هر چه سريعتر بر روی پيشنهادی که هم اکنون خدمت شما ارائه ميدهم ، فکر کرده و طرح جامع و کاربردی آن را ارائه دهيد . طرح شهيد فکوری مبنی بر جايگزينی موشک هوا به زمين « ماوريک » به جای موشک « تاو » هليکوپتر بود.

پيشنهاد ظاهرأ بسيار جالب و عملی بود ، اما برای انجام اينکار نياز به داشتن اطلاعات دقيقی از سيستم آيروديناميک هليکوپتر و همچنين تغييرات اساسی در سيستم لانچر موشک و انجام آرايشهای فنی لازم بر روی هليکوپتر بود که تا آن روز متعلق به هواپيماهای شکاری بود و همچنين نصب کنسول های کنترل اسلحه ، مانيتور ، پانل کنترل موشک وتغييراتی که ميبايست در هليکوپتر انجام ميشد ، که در سالهای اول انقلاب هنوز تجربه انجام چنين کارهايی در مملکت وجود نداشت و حتی در زمينه انجام اين طرح نيز از سوی کارخانه سازنده اقدامی صورت نگرفته بود.

آن روز همه کارشناسان و متخصصان نظرات موافق خود را اعلام کردند و کار با تشکيل تيمی مرکب از خبره ترين کارشناسان و با در اختيار گرفتن يک فروند هليکوپتر کبرا بطور شبانه روزی در صنايع هليکوپترسازی آغاز شد .

به ياد دارم در تمام طول مدت کار بر روی هليکوپتر و لانچر موشک ، شهيد فکوری با وجود مشغله زيادی که داشت ، بطور مرتب پيگير موضوع بود و از روند پيشرفت کار مطلع ميشد و اگر موانع و مشکلاتی در اين خصوص پيش می آمد با دستور های به موقع او مرتفع ميشد . فراموش نميکنم که در آن روزها و در بحبوحه جنگ شب و روز برای مان فرقی نداشت و کار بطور مداوم و ۲۴ ساعته دنبال ميشد . اگر بچه ها خسته ميشدند و نياز به استراحت داشتند داخل همان کابين هليکوپتر و يا درداخل آشيانه اندکی استراحت و تجديد قوا می کردند .سرانجام پس از ۲ ماه تلاش و کوشش ، اولين نمونه برای انجام آزمايش آماده گرديد.

هليکوپتر و لانچر مورد نظر جهت آزمايش به کوشک نصرت انتقال داده شد .

روز عجيبی بود.همه گرد آمده بودند تا حاصل تلاش و زحمات ۲ ماهه خود رادر يک اقدام مهم و سرنوشت ساز ببينند. همه چيز برای آزمايش مهيا شده بود .خلبانان در کابين هليکوپتر جای گرفتند .سوئيچ چرخانده شد و پره های هليکوپتر به حرکت در آمد . هليکوپتر از زمين کنده شد ودر دل آسمان جای گرفت .چشمها بی صبرانه با هر حرکت هليکوپتر به اطراف می چرخيد .

صدای خلبان از طريق سيستم (( VRCC )) به گوش ميرسيد . خلبانان کار همه سيستم ها را رضايت بخش اعلام ميکردند . لحظاتی بعد با اعلام آمادگی خلبان برای شليک موشک ، صدای صلوات حضار در فضا پيچيد.

خلبان : « آماده ام برای شليک ، سه ، دو ، يک ».موشک ماوريک با خزشی زيبا از مقر خود خارج و لحظاتی بعد در بخشی از منطقه مورد هدف ، قارچ سياهرنگی از دود و آتش به هوا برخاست .مسئول « VRCC » خود را به منطقه هدف رساند و در صد تخريب را صد در صد اعلام کرد .

صدای فرياد الله اکبر و صلوات حاضران در مراسم ، از جمله شهيد چمران و شهيد فلاحی که شاهد مکالمات موفقيت آميز خلبان با مسئول VRCC بودند لحظه ای قطع نميشد .لحظاتی بعد خلبان شجاع هليکوپتر در ميان شادی بی حد حضار بر زمين نشست و گوسفندی نيز به شکرانه اين عمليات منهورانه ذبح گرديد.

پس از آن شهيد فکوری طی سخنانی در جمع حاضران گفت : امروز يکی از روزهای تاريخی وسرنوشت ساز و نقطه عطفی در تاريخ جهاد خودکفايی نيروهای مسلح به شمار می آيد.

راوی : سرهنگ اسماعيل بهرامی نژاد
برگرفته از کتاب « چشمی در آسمان » يادمان امير سرتيپ خلبان شهيد جواد فکوری
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 320
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۹, ۳:۴۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 694 بار
سپاس‌های دریافتی: 1535 بار

Re: نقطه عطف خودکفايی

پست توسط SHAHABESAGEB »

هلیکوپتر کبرا مسلح به موشک AGM-65 Maverick
[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/ah-1_maverick.jpg[/IMG]
[IMG]http://fc04.deviantart.net/fs40/i/2009/009/9/1/iranian_AH_1J_cobra_by_Black___Hawk.jpg[/IMG]

سوپر كبري در حال شليك موشك AGM-65 Maverick
[IMG]http://www.airforce-technology.com/projects/supcobra/images/cobra7.jpg[/IMG]


کسی میدونه قبل از انقلاب چند تا موشک ماوریک خریداری شده بود؟
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 320
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۹, ۳:۴۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 694 بار
سپاس‌های دریافتی: 1535 بار

Re: نقطه عطف خودکفايی

پست توسط SHAHABESAGEB »

هلی کوپتر کبرای ایرانی مسلح به موشک AGM-65 Maverick
[IMG]http://img.oliwy.net/pic/dcf2420e78a6.jpg[/IMG]
ارسال پست

بازگشت به “هوانيروز ايران”