مشتركان تلفن همراه آگاه باشند؛ هزينه‌هاي كم‌تر از 60 ثانيه

در اين بخش ميتوانيد در مورد سرويسهاي مخابراتي و امكانات جانبي بحث و تبادل نظر كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

مشتركان تلفن همراه آگاه باشند؛ هزينه‌هاي كم‌تر از 60 ثانيه

پست توسط HORLIKAN »

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: جامعه اطلاعاتي - ارتباطات


شايد برخي از مشتركان تلفن همراه كه از رومينگ استفاده مي‌كنند اين موضوع را ندانند كه هزينه‌هاي كم‌تر از 60 ثانيه در مكالمات بين‌الملل يك دقيقه محاسبه مي‌شوند؛ يعني تعرفه‌هاي رومينگ به‌صورت ثانيه‌اي محاسبه نشده و دقيقه‌اي محاسبه مي‌شوند، بنابراين با توجه به گران بودن نرخ رومينگ بين‌الملل در اپراتورهاي ديگر کشورها و نيز محاسبه نرخ رومينگ آن اپراتورها به‌صورت دقيقه‌‎‎‎اي، به مشترکان تلفن همراه توصيه مي‌شود از تکرار تماس‌هاي ناموفق بپرهيزند.

به گزارش خبرنگار سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، طبق اعلام مسوولان در مواقعي كه مشترك از رومينگ استفاده نمي‌كند، تعرفه‌هاي ارتباطات سيار به گونه‌اي است كه تماس‌ها به صورت ثانيه‌اي محاسبه مي‌شوند.

يكي ديگر از نكات قابل توجه اين است كه به دليل تأخير در دريافت اطلاعات از اپراتورهاي كشورهاي ديگر ممكن است هزينه مكالمات رومينگ مشترک در دوره‌هاي آتي نيز منعکس شود.

مشتركان تلفن همراه در زمان رومينگ بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه به محض شماره‌گيري (0098) هزينه‌هاي رومينگ محاسبه خواهد شد، يعني اگر اين تماس بدون پاسخ بوده و يا به شنيدن پيغام شبكه منجر باشد و يا شماره‌گيري به‌صورت ناقص انجام شود هم شامل هزينه رومينگ خواهد شد؛ طريقه شماره‌گيري در هنگام استفاده از سرويس رومينگ در تلفن همراه بايد ابتدا شماره *** 009891 و در شماره ثابت (تهران) ******** 009821 گرفته شود.

در صورت برقراري ارتباط بين دو تلفن همراه ايراني در كشور ثالث براي تلفن همراه تماس گيرنده، هزينه مكالمه به‌صورت بين‌الملل و براي مخاطب هزينه تماس دريافتي مطابق با تعرفه‌هاي اعلام شده، محاسبه خواهد شد، بنابراين كاهش مدت زمان برقراري ارتباط در کشور ميزبان توصيه مي‌شود؛ در صورت افزايش كاركرد تلفن همراه بيش از مبلغ 200 دلار شركت ارتباطات سيار براي قطع تلفن همراه مجاز است اما به‌دليل تاخير در ارسال اين اطلاعات امكان قطع دقيقا در حد مجاز تعيين شده وجود نداشته و مسووليت پرداخت بدهي به هر ميزان تا قبل از زمان قطع برعهده مشترك است. ضمن آنكه احتمال انتقال بخشي از مبلغ كاركرد تلفن به صورتحساب دوره بعد وجود دارد.

به گزارش ايسنا تعرفه‌ خدمات سيم‌كارت دايمي همراه اول به گونه‌ايست كه نرخ يك دقيقه مكالمه (در ساعت پيك يعني از 8 تا 21) از اين سيم‌كارت به سيم‌كارت دايمي يا اعتباري و يا تلفن ثابت 447 ريال و در ساعات غيرپيك (21 تا 8) جمعه‌ها و تعطيلات رسمي 358 ريال است؛ همچنين تعرفه‌هاي خدمات سيم‌كارت دايمي همراه اول در مورد نرخ يك دقيقه مكالمات بين‌ شهري طبق موارد فوق در ساعات پيك 760 ريال و غير پيك 536 ريال محاسبه مي‌شود.

اين تعرفه‌ها در مورد سيم‌كارت اعتباري همراه اول، از اين سيم‌كارت به سيم‌كارت‌هاي اعتباري، دائمي و تلفن ثابت، در ساعات پيك و مكالمه‌ استاني 670 ريال و ساعات غير پيك، جمعه‌ها و تعطيلات رسمي 536 ريال است و بين استاني در ساعات پيك 1139 ريال و در ساعات غيرپيك 804 ريال و هزينه‌ ارسال پيامك فارسي 106 ريال و لاتين 264 ريال محاسبه مي‌شود.

گفتني است؛ تعرفه‌ استفاده از سرويس صندوق پستي مانند مكالمه محاسبه مي‌شود كه البته اين هزينه براي گوش كردن پيغام‌ها است يعني اگر با تلفن همراهي تماس گرفته شده و پيغامي گذاشته شود و مشترك به اين پيام‌ها گوش نكند، هزينه‌اي براي وي محاسبه نمي‌شود اما به همان ميزاني كه مشترك به اين پيام‌ها گوش دهد هزينه برايش محاسبه مي‌شود.

هزينه‌ استفاده از سرويس دايورت نيز (انتقال تماس‌ها) به اندازه‌ مكالمه است، يعني به هر ميزاني كه از اين سرويس استفاده شود مثل تعرفه‌ مكالمه يعني همان 447 ريال محاسبه مي‌شود.

سقف تعرفه براي ارسال هر پيام به صورت MMS مبلغ 100 تومان است يعني مشتركان مي‌توانند پيام‌هاي تصويري و صوتي خود را با حجم حداكثر 100 كيلوبايت ارسال كنند؛ يعني هر كيلوبايت براي مشترك يك تومان هزينه دارد

تعرفه‌ پيام‌هاي فارسي نيز به مبلغ 89 ريال و پيامك‌هاي لاتين به مبلغ 222 ريال محاسبه مي‌شوند اما تعرفه‌ بسياري از خدمات مانند تغيير نشاني در سيم‌كارت‌هاي دائمي و اعتباري 15هزار ريال، تعويض سيم‌كارت سوخته و مفقود شده در سيم‌كارت‌هاي دائمي و اعتباري 50 هزار ريال، تغييرنام در سيم‌كارت‌هاي اعتباري 5 هزار ريال و در سيم‌كارت‌هاي دائمي 50 هزار ريال، وصل مجدد هر بار 20 هزار ريال، وصل سرويس پيامك در سيم‌كارت‌هاي دائمي و اعتباري به صورت رايگان و سرويس محدوديت‌ مكالمه ماهانه شش هزار ريال است.

انجام هر مكالمه‌اي حتي درصورت مفقود شدن گوشي برعهده خود مشترك است، پس مشتركان بايد توجه داشته باشند كه در مسافرت‌هاي خارج از كشور مواظب گم شدن يا به سرقت رفتن گوشي خود باشند و درصورت گم يا سرقت شدن خيلي سريع نسبت به قطع آن اقدام كنند.

مشتركان هم‌چنين بايد نسبت به اين موضوع دقت كنند كه چنانچه در نواحي مرزي زندگي و يا در آن نواحي رفت و آمد دارند، به نام شبكه برروي گوشي خود توجه داشته باشند، چرا كه ممكن است شبکه ثبت شده برروي گوشي، شبكه تلفن همراه ايران نباشد و در نتيجه آن‌ها مجبور به پرداخت هزينه مكالمات بين‌الملل شوند.

همواره به مشتركان تاكيد شده كه در مسافرت‌هاي خارج از كشور خصوصاً به كشور عراق، تحت هيچ شرايطي تلفن همراه خود را در اختيار ديگران قرار ندهند و در موارد بازرسي و يا امانت گذاشتن در هتل اقامت، سيم‌كارت را از گوشي خارج نموده و نزد خود نگه‌دارند و در زمان خريد تلفن همراه دقت كنند که هزينه رومينگ يا مکالمه محاسبه نشده در صورتحساب‌هاي قبلي وجود نداشته باشد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “خدمات و سرويسهاي مخابراتي”